YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ BİR AN ÖNCE YASALAŞMALI
Tarih: 6.12.2018 07:10:27 / 35okunma / 0yorum
AVUKAT EYÜP DEMİRER

        Yargı reformu strateji belgesinde yer alan konular uzun yıllardır üzerinde tartıştığımız esasen de yürürlüğe girmesi geç kalmış birçok husus olup, hukukta kalitenin artırılması, vatandaşlarımızın en kaliteli hukuk hizmetini etkin ve hızlı şekilde alması için pakette yer alan düzenlemeleri irdelediğimizde;

-      HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARI İÇİN; Hukuk Fakültesi eğitimi 5 yıla çıkarılması tasarlanıyor. Özellikle teorik eğitim alınan mevcut hukuk eğitiminde umut ediyorum ki, uygulamaya yönelik eğitimin de verilmesi açısından 1 yıllık ek takviye süre uygulama eğitimine ağırlık verilmesi dahilinde gayet mantıklı olacaktır.

 

-      HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARI İÇİN ; İş bu strateji belgesinin yayınlanması ve yasalaşması ile birlikte henüz mezun hukukçuların da sınava alınması tasarlanmakta olup, bu durum da kalitenin artırılması açısından ciddi manada katkı sağlayacaktır.

 

-      HAKİM ve SAVCI YARDIMCILIĞI MÜESSESESİ; Uzun yıllar önce üzerinde tartışılmış idi. Bu hususta köşe yazılarımda zaten detaylıca yer vermiş idim. Bu müessese de kesinlikle uygulanmalı, yürürlüğü girmelidir. Zira, kaliteli uygulayıcı yetişmesi açısından oldukça elzem ve önemli olup, aynı hususun Avukat Yardımcılığı şeklinde dizayn edilmesi de savunma kanadı açısından da ciddi bir uygulayıcı kalitesi getireceğini belirtmek isterim. Bu önerimiz de dikkate alınmalıdır.

 

-      İCRA ve TÜKETİCİ İHTİLAFLARINDA ARABULUCULUK ŞARTI GETİRİLMESİ; Oldukça yerinde bir düzenlemedir. Vatandaşımız açısından bugüne kadar bu hususta ciddi mağduriyetler oluşmuştur. Şöyle ki 100 TL lik abonmanlık faturasını sehven unutan vatandaşlarımız doğrudan icraya verilmek sureti ile bu bedelin 4-5 katı kadar yani 400 TL, 500 TL gibi totalde ciddi icra rakamları ve sürekli haciz baskısı ile karşılaşmışlardır. Bu hususta da ivedi şekilde belirtilen düzenleme yasalaşmalı, belirttiğim hassasiyetler muvacehesinde yaşanılan mağduriyetler giderilmelidir.

Ancak, burada arabuluculuk yasasında arabulucunun etkin olmayan rolü kaldırılmalı, arabulucuya da hakem sıfatı yüklenerek yetkileri bir nebze olsun artırılmalıdır ki, arabuluculuk faaliyetinden sonuç alınabilsin.

 

-      HUKUKÇULARIN GİRECEĞİ YAZILI SINAVLARDA 70 BARAJ PUANINA TEKRAR DÖNÜLMESİ; Yaşanılan süreçte eksik olan hakim ve savcı sayısı boşluğu tamamlanmak üzere olup, 55 lere kadar düşen baraj puan uygulaması kaldırılarak 70 barajı tekrar yürürlüğe girecektir ki bu durum da olumlu ve yerindedir.

 

-      UZLAŞTIRMACILARIN SADECE HUKUKÇULARDAN SEÇİLECEĞİ YÖNLÜ DÜZENLEME; Bu düzenleme de son derece yerindedir. Hukuk işini hukukçu yani hukuk altyapısı olan bireyler yerine getirmelidir. Aksi durumda yaşanılan sıkıntılar örnekleri ile ortada olup, yapılacak bu düzenleme ile de hukukun alanına hukukçuların sahip çıkıp, sadece hukukçular tarafından yerine getirilmesi hem etkin hem de yerinde bir düzenleme olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Uzun zamandır beklenen düzenlemelerdir. Birçok Adalet Bakanına iletilse ve en geniş detayda tartışılsa da en etkin adımların Bakan Abdulhamid Gül döneminde atıldığı görülmektedir. Başta Sayın Bakan olmak üzere emeği geçen, yıllardır beyan ettiğimiz doğruları yasalaştırarak sunacak olan tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz…

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
EKİP RUHU, ETKİN BİRLİKTELİK, SİNERJİ… (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
HERKES ve HER ŞEY İÇİN ADALET (14 Aralık 2018 - Cuma)
PROFESYONEL DEĞİŞİM ADIMLARI (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
BAŞARI MI HEDEFLİYORUZ ? (11 Aralık 2018 - Salı)
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU… (10 Aralık 2018 - Pazartesi)
GENİŞ KAPSAMLI HUKUK REFORMU… (07 Aralık 2018 - Cuma)
İTTİFAK ve TEK ZARF İLKESİ (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ KANUNLARIMIZ (04 Aralık 2018 - Salı)
HİZMET BEKLENTİSİ (03 Aralık 2018 - Pazartesi)
SORUŞTURMA ve TAHKİKAT (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
ELEŞTİRİYE DAHİ MUHTAÇ HİSSEDİYORUZ… (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
AİLE BİLİNCİNİN ETKİN KILINMASI (27 Kasım 2018 - Salı)
ARABULUCULUKTAKİ YETERSİZLİK… (26 Kasım 2018 - Pazartesi)
SİYASETİN 2 METODU (23 Kasım 2018 - Cuma)
HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİ ve KATKILARI (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
HUKUKİ ve CEZAİ İHTİLAF MI? (20 Kasım 2018 - Salı)
SİYASETTE HALKIN TEMAYÜLÜ (17 Kasım 2018 - Cumartesi)
ETKİN DANIŞMANLIK… (15 Kasım 2018 - Perşembe)
CEZA HUKUKUNDA EYLEMSEL DURUM CEZALARI (10 Kasım 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE İSTİKAMET, SİYASETTE İKAMET (08 Kasım 2018 - Perşembe)
İTTİFAKIN DÜNÜ / BUGÜNÜ (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
GENÇ HUKUKÇULARA TAVSİYELERİM… (24 Ekim 2018 - Çarşamba)
ADAYLIK LİYAKAT ve EHLİYET İLE OLMALIDIR (18 Ekim 2018 - Perşembe)
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
SPOR
GÜNDEM
MEDYA
SİYASET
YAŞAM
SAĞLIK
EĞİTİM
KÜLTÜR-SANAT
extra