Sultan Şehrin kültür abidesi Kadir Pürlü...
İlk kez 15 yaşında meslek lisesi ailesine katılınca tanıdık sevgili hocamız olarak. Sevecen, kibar ve latif duruşuyla aklımızda kalan hocalardan oldu hep. Arada geçen onlarca yılda hep kültür adamı oldu. Yazılarında, TV programlarında, kitaplarında bulu
Tarih: 22.9.2018 07:23:26 / 402okunma / 1yorum
Murat ÖNK

İlk kez 15 yaşında meslek lisesi ailesine katılınca tanıdık sevgili hocamız olarak. Sevecen, kibar ve latif duruşuyla aklımızda kalan hocalardan oldu hep.

            Arada geçen onlarca yılda hep kültür adamı oldu. Yazılarında, TV programlarında, kitaplarında buluştuk. Sivas derdi, Sultan şehir derdi eserlerinde. Nerde kaybolmaya yüz tutmuş Sivas kültürü var Kadir hoca ordaydı ve ölümsüzleştirirdi edebi yazıları ile.

            Aşıklar, ozanlar onun programları ile tanınır bilinir oldu. Şiirler türküler onun programları, etkinlikleri ile bilinir, okunur, yazılır, çizilir oldu. Yaşamın her kesitinden kitabi eser üretmeyi başarmış, derinlemesine inen edebi tarafıyla, hepsi Sivas´a ait 14 kitap, 26 makale üretmiş, panellerde, konferanslarında hep Sivas´ı anlatmış ve Sivas´ı dünyaya tanıtmayı şiar edinmiş bir kültür adamı oldu.

            Tabi ki yıllar önce Sultanşehir´e İl Kültür Müdürü atanacağı zaman, sokakta kime sorsanız akla gelen tek kişi Kadir Pürlü idi. Öylede oldu.

            Yıllardır kitap okuma alışkanlığını bile kazandıramadığımız memleketimizde, kültürel çalışmalarını inatla sürdürdüğünü gördük hep.

            Onlarca yıl sonra acaba hatırlanır mıyız diye bir çayını içmek için uğramıştım. Adımızı duyar duymaz misafir etti eksik olmasın. Dün gibi hatırlarım. Ben her zaman öğretmenim, bana müdürüm deme Muratcım "hocam" de diye çıkıştığını. Yaptığım doğa sporlarına ait çalışmalarımı takip ettiğini anladığımda ve iltifatkâr davrandığında, sahipsiz olmadığımızı düşünmüş ve çok sevinmiştim.

            Kendisini ziyaret ettiğimizde çay sohbetlerinde bile tarih, kültür kokan dolu dolu cümlelerini duyunca saatlerce dinlemekten yorulmazdım.

            Devletin kısıtlı imkânları ile elinden geleni yapan hatta bize destek olmak için kendi parasını teklif etmekten çekinmediğini defalarca görmüştüm. Bu güne kadarda hiç kimseden kültür müdürüne ulaşamama, vatandaşın işlerinin halledilmemesi gibi bir şikâyet duymadım.

            Aklımda kalmıştır imkânsızlıklardan dolayı bana söylediği Ruhsati Baba´nın kıtası. Bende her zaman söyler durur oldum.

            Malik olsam bir tükenmez devlete
            Ah neyleyim yürekte var elde yok
            Kırk çift koşum olsa gözü sürmeli
            Ah neyleyim yürekte var elde yok...

            Ancak burası Sivas. Bizim hiç düşmana ihtiyacımız olmadı. İçimizdeki bölünme, senin adamın benim adamım, benim gibi düşünmeyen birini istemezük davalarının tavan yaptığı bir lanet ortam var. Bu nedenle bu şehrin değerleri, iş adamları, yatırımcıları bir bir bu şehri terkediyor. Terketmeyen, direnen, yenilmeyen Kadir Pürlü gibi değerlerimize de olmadık yıpratma politikaları uygulanmaya çalışıldığını duymaktayım.

            İnsanlık için; vefanın bir semtten başka bir değer olduğunu göstermelerini, Sultanşehrin idareci, siyasetçi kişilerine seslenmek istiyorum.

            Sanırım Sultanşehrin bugün düşünmesi gereken konu; kültür adamı olarak alternatif kaç tane Sivas Kültürü´nü bilen, araştıran, eserler üreten insanımızın olduğudur. Ve biz bu sanatçıları yetiştirecek hangi çalışmaları yaptığımızdır.

Anahtar Kelimeler: Sultan, Şehrin, kültür, abidesi, Kadir, Pürlü
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kadir PÜRLÜ
25.9.2018 22:01:23
Teşekkürler Muratcığım. Hakkımda yazı yazmış olmandan öte, eli kalem tutan öğrenciler yetiştirmiş olmaktan dolayı çok huzurluyum. Gözlerinden öperim.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864