SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
Tarih: 5.4.2019 07:55:00 / 405okunma / 0yorum
AVUKAT EYÜP DEMİRER

         Bu yazımızda sizler ile 31.03.2019 tarihinde yapılan ve etkileri uzun süre konuşulacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinin en kapsamlı şekilde her açıdan değerlendirmelerini yaparak görüşlerimizi ve önerilerimizi paylaşacağım.

         Mahalli İdareler seçimlerine giden süreçte sistemsel manada birçok aksaklığı, 2009, 2014 süreçlerinde yaşanılan sıkıntıları, bu aksaklıkların nasıl giderilmesi gerekliliği üzerinde birçok farklı bakış açısı ile durup görüş ve önerilerimizi sizler ile paylaşmış idik.

         İlk tespitimiz, özellikle 16 Nisan 2017 tarihli referandum, 24 Haziran 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı seçimi süreci ve Milletvekilliği genel seçimleri üzerinde olmuş idi.

         O dönemde de belirtmiş idim. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler süreçlerinde bu 2 yıllık geçmişten gelen sürecin etkin olacağı hususunu.

         Kısaca bu tarihten geriye doğru yaklaşık 2 yıllık sürece gidildiğinde;

         Başkanlık sistemine geçiş esasen uzun dönemdir ülkemiz gündeminde olup, Türk toplumumuzun en etkin yönetim modeli olarak hep tartışılıp uygulanması üzerinde durulmuş bir yönetim biçimidir.

         10 Ağustos 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk kez halkoyu ile seçilmesinin ile ülkemizde esasen Yarı Başkanlık modeline fiilen geçilmiş idi. Tam Başkanlık sistemine geçilmenin tartışıldığı dönemde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ( Yönetim Biçimi ) geçilmesi için 16 Nisan 2017 tarihinde halkoylamasına gidilmesine ilişkin olarak karar alındı. Vatandaşımızın önüne konulan sandıkta 18 maddelik Anayasa değişikliği referanduma sunuldu. % 51,4 oy oranı ile vatandaşlarımız evet diyerek anayasa değişikliğine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine onay verdi.

         Bunun akabinde yaşanılan süreçlerde erken seçim kararı alınarak 24 Haziran 2018 tarihinde hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı ve hem de Milletvekilliği genel seçimleri beraberinde yapılmış oldu.

         Tabi son olarak oldukça uzun süredir konuşulan, tartışılan ve henüz yapılarak birçok tartışmaları beraberinde getirmiş olan 31 Mart yerel seçimleri yer almaktadır. 

Her üç önemli sürecin birbiri ile irtibatı ve devam eden gelen sonuçları kanaatimizce ve toplumumuzda yaptığımız gözlemlerden yola çıkılarak mevcuttur.

         Şöyle ki, oy oranlarına bakıldığında halkoylaması sürecinde % 51,4 lük bir evet oyu yer almakta iken, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise oy oranında artış yaşanarak Cumhurbaşkanı % 52,59 oy oranı ile seçilerek göreve gelmiştir.

Tabi o dönemlerden bu yana gözlemlerimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modelinin yani Türk Usulü kendisine müşahhas Türk Başkanlık sisteminin uygulamaya konulması konusunda referandum sürecine gidilir iken tam manası ile vatandaşlarımıza aktarılamadığı,  vatandaşımızın da sistem değişikliği konusunda endişe yaşadığı görülmüş, ancak halkın Cumhurbaşkana olan inancı ile 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Başkanlık seçiminde ikinci tura kalmadan ilk turda seçilmeyi başarmıştır.

Yani 16 Nisan 2017 referandumunda her ne kadar yürürlük 3 Kasım 2019 olarak belirlenmiş ise de yeni sistem arada kalan Parlamenter sistemin kaldırılması noktasında daha faydalı olabileceği ve o dönemin şartları itibarı ile seçimler öne çekilerek seçimler Haziran 2018 de gerçekleştirilerek fiilen de yeni sistem hemen uygulamaya konulmuştur.

Tabi bu üç önemli tarihteki oylama, seçimler bir bütün halinde dikkate alındığında, yönetimsel değişikliklerin faydaları belki daha iyi ve daha etkin şekilde vatandaşımıza anlatılabilir, bu değişimlerin müspet getirileri üzerinde daha farklı şekilde yoğunlaşarak sivil platformlar kanalı ile halkımız daha da fazla bilinçlendirilebilirdi.

31 Mart 2019 tarihli yerel seçim sonuçları da gözlemlediğimiz kadarı ile geçmişteki tarihlerde yapılan seçimler ile doğru orantıda bir etkiyi önümüze koymuştur. 

         Her ne kadar yerel seçim gibi görünse de son 2 yıllık döneme tekabül eden birçok etkenin bu seçimde her bir siyasi partiye uygulama noktasında tesir ettiği, genel politikaların da vatandaşımız tarafından yerel seçimler için de değerlendirildiği oylamalarda değerlendirmelerde tasnife tabi tutulduğunu gözlemleyebilmekteyiz.

         Yani 16 Nisan 2017, 24 Haziran 2018 seçimleri ile 31 Mart 2019  yerel seçimlerde seçmen değerlendirmelerinde bir sirayetin olduğu gözlemlenebilmektedir.

         ADAYLARIN BELİRLENMESİ SÜRECİ;

Adayların belirlenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde olmuş idi. Bunun için öncelikle başarıyı elde edebilmek için

Önümüzde değişim ve dönüşümleri, aydınlık geleceğe yatırımları, kazanımları, buna dair sonuçları net olarak görebileceğimiz ve toplumun reflekslerini bariz bir şekilde gözlemleyebileceğimiz fırsatları bizlere tanıyacak yeni bir döneme girdiğimiz açık ve net bir gerçekliktir. 

​         Tüm platformdaki seçilenlerin bilmesi gerekli olan en önemli husus, vatandaşımızın tahayyülü / ileriye dönük tahminleri muhakkak ki doğru ve ortak kanaati belirleyecektir.

Vatandaşımız; ülkemiz geneli için, özelde de şehirlerimiz için artık yönetime seçilen yerel yöneticiler ve ekiplerine yönelik çok ama çok daha fazla irdeleyen / masaya yatırıp tartışan idraki en üst düzeydeki yoğunluklarla yaşamaktadır.

Eski dönemlerin klasik anlayışları ortadan kalkmış, bu klasik anlayışlar yerini reflekslerin aksine yönelebileceği gerçeğine bırakmakta, her aday da bu süreçte zaten bu tereddüdü açıkça yaşamıştır.

Bir araya gelen değerlerin, toplam değerden daha büyük olmasını sağlayan işbirliği sinerji olarak tanımlanmaktadır.

Bu birliktelikleri en etkin şekilde oluşturmak, bu sinerjiyi sağlamak için;

-      Kişiler arasında güçlü ve etkin iletişimin hakim kılınması,

-      Ekipte yer alacak her bir bireyin uygun vasıflara sahip olması gerekliliği,

-      Ekibin her bir bireyinin karşılıklı olarak güven ve saygılı ilişkiler içerisinde olmaları yönlü gereklilikler,

-      Doğru ve nitelikleri uygun olan bireylerin tercihe şayan üstün nitelikte tutulması yönlü gereklilik,

-      Ekip ruhu ile etkin olunabileceği maddi gerçeğini idrak etmiş, bireysel olarak ön plana çıkmak düsturuna asla tevessül etmemiş, her bir başarının kamusal hizmet alanında ekibin gücü/ etkinliği ve varlığı ile gerçekleşebileceği inancı olan, ancak bu detayda imkân dâhilinde olabileceğini idrak etmiş bireylerin bir arada olması koşulları ana temalardaki gerekliliklerdir.

Her bir yönetici, her bir idareci, gerek kamusal hizmet alanında ve gerekse özel sektörde kendisi vasıflı olsa da etkin yönetim anlayışı sunabilmek için ekibinin varlığı olmadan yada daha doğrusu ekibi olsa da bu ekibinin liyakat ile tercih edilmemiş kişilerden oluşturulmasının hiçbir anlam ifade etmeyeceğini bilmeli ve açıkça idrak etmelidir.

         Mahalli idareler seçimleri sürecinde adayların belirlenmesi sürecinde her parti oldukça sıkıntılı süreçler geçirmiştir.

         Zaten partilerce gösterilen adaylarda vatandaşımız tarafından ilk süreçlerden itibaren gerekli tepkiler verilmiş, talep görmeyen adaylar ise seçimlerde sandıklarda çıkamamıştır.

         Gerçek manada ekip ruhunu ve buna ilişkin sinerjiyi oluşturan partiler ise sahada güçlü şekilde varlığını göstermiş ve seçimlerden başarı ile çıkmıştır.

         O süreçte de belirttim ki yukarıda belirttiğim hassasiyetler tercihlerde 31 Mart 2019 sürecinde ciddi manada etkin olmuştur.

 

         Başarılı seçim için olmazsa olmazlardan bir tanesi de oluşturulmuş koordinasyon merkezleridir. Koordinasyon merkezlerinin başarıda etkisi oldukça fazla olmuştur.

        Bu doğrultuda; her bir siyasi partinin saha çalışmaları ve yine özellikle de seçim hukuku noktasındaki hukuki çalışmaları gelinen noktada etkin olmuştur.

Anahtar Kelimeler: SEÇİM, DEĞERLENDİRMESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
İHTİSAS MAHKEMELERİ (06 Temmuz 2019 - Cumartesi)
HUKUK SİSTEMİNDE YENİ MODEL (05 Temmuz 2019 - Cuma)
BEKLENİLEN YARGI REFORMU - 3 (04 Temmuz 2019 - Perşembe)
BEKLENİLEN YARGI REFORMU - 2 (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
BEKLENİLEN YARGI REFORMU… (02 Temmuz 2019 - Salı)
SİYASETİN YENİ YOL HARİTASI -3 (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
SİYASETİN YENİ YOL HARİTASI -2 (21 Mayıs 2019 - Salı)
SİYASETİN YENİ YOL HARİTASI -1 (20 Mayıs 2019 - Pazartesi)
İSTANBUL SEÇİMLERİ YORUMUMUZ - 3 (18 Mayıs 2019 - Cumartesi)
İSTANBUL SEÇİMLERİ YORUMUMUZ - 1 (16 Mayıs 2019 - Perşembe)
BEKLENEN YASAL DÜZENLEMELER (15 Mayıs 2019 - Çarşamba)
CEZALAR (06 Mayıs 2019 - Pazartesi)
TÜRKİYE İTTİFAKI… (01 Mayıs 2019 - Çarşamba)
MESLEKİ VERİMLİLİK DÜŞÜYOR (12 Nisan 2019 - Cuma)
SEÇİM DEĞERLENDİRMELERİ (4) (09 Nisan 2019 - Salı)
SEÇİM DEĞERLENDİRMELERİ (3) (08 Nisan 2019 - Pazartesi)
SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ (2) (06 Nisan 2019 - Cumartesi)
ETKİN MUHALEFET… (27 Mart 2019 - Çarşamba)
YSK TAKVİMİ / SON SÜREÇ… (25 Mart 2019 - Pazartesi)
BU ÜLKE HEPİMİZİN… (23 Mart 2019 - Cumartesi)
TEDBİR ALINMALI (22 Mart 2019 - Cuma)
YEREL SEÇİME YAKLAŞILAN MART SÜRECİ… (21 Mart 2019 - Perşembe)
BAKIŞ AÇISI ve LİDER GERÇEĞİ… (20 Mart 2019 - Çarşamba)
GÜCÜNÜZÜ RÜŞTÜNÜZDEN ALIN... (16 Mart 2019 - Cumartesi)
ARABULUCULUK… (11 Mart 2019 - Pazartesi)
İSTİNAF ve ANA TEMASI… (09 Mart 2019 - Cumartesi)
EVLENME ve BOŞANMALAR (07 Mart 2019 - Perşembe)
YARGIDA HEDEF SÜRE UYGULAMASI (05 Mart 2019 - Salı)
ŞUBAT ATMOSFERİ… (28 Şubat 2019 - Perşembe)
YARGILAMALARDA DELİL TOPLANMASI ZORUNLULUĞU (27 Şubat 2019 - Çarşamba)
ÖNSEÇİM DAHA ETKİN KILINSA… (25 Şubat 2019 - Pazartesi)
ADLİ YARGIDA KESİNLİK SINIRLARI (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
ÖZEL BOŞANMA SEBEPLERİ… (22 Şubat 2019 - Cuma)
BOŞANMA DAVALARI ve AYRILIK KARARLARI (21 Şubat 2019 - Perşembe)
OMBUDSMANLIK (KAMU DENETÇİLİĞİ) (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
DİSİPLİN ve GENEL CEZA FARKLARI (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
İTTİFAKTA GÜNCELLEME (15 Şubat 2019 - Cuma)
MECLİSLERİN DURUMU (14 Şubat 2019 - Perşembe)
İTTİFAK CEPHELERİNDE SON DURUM (13 Şubat 2019 - Çarşamba)
YARGIDA TEDİP (12 Şubat 2019 - Salı)
DOĞRU SİYASET STRATEJİSİ… (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
YEREL PARLAMENTO ÜYELİĞİ KRİTERLERİ (07 Şubat 2019 - Perşembe)
YEREL SEÇİMLER İÇİN BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
YARGIDA YARDIMCI KAVRAMI (05 Şubat 2019 - Salı)
HUKUKTA SÜRELERİN GEÇİRİLMESİ (04 Şubat 2019 - Pazartesi)
PASİF DURUŞ TERCİHİ SONLANDIRILMALI… (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
MUHTARLIK İÇİN ALTERNATİF ÖNERİMİZ (31 Ocak 2019 - Perşembe)
HUKUK ve DENETİM (30 Ocak 2019 - Çarşamba)
LİSTELERE İTİRAZ (29 Ocak 2019 - Salı)
NAFAKA İÇİN YENİ DÜZÜNLEME GEREKİYOR (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
MUHTAR SEÇİMLERİ… (24 Ocak 2019 - Perşembe)
ÖNLEM ALINABİLİRDİ (21 Ocak 2019 - Pazartesi)
SEÇİMLERDE OY KULLANMA ESASLARI (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
İKAMET TAŞIMA ve DEMOKRASİ… (16 Ocak 2019 - Çarşamba)
YAZIK DEĞİL Mİ BU ÇOCUKLARA !… (14 Ocak 2019 - Pazartesi)
TİCARİ UYUŞMAZLIKLARDA ARABULUCULUK… (12 Ocak 2019 - Cumartesi)
PROJELER LİYAKAT ve EHLİYET (11 Ocak 2019 - Cuma)
CUMHUR İTTİFAKI DOĞRU STRATEJİ (09 Ocak 2019 - Çarşamba)
TALEPKARLIK ve YARARLANAMAMA (08 Ocak 2019 - Salı)
HUKUK DAVALARINDA RAKAMSAL SINIRLAR (07 Ocak 2019 - Pazartesi)
KANUN YOLLARI ve TOPLUMSAL YANSIMALARI… (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TEBLİGAT KANUNU ve YENİ DÜZENLEMELER (31 Aralık 2018 - Pazartesi)
HUKUKİ SÜRELER ve YAŞANAN SIKINTILAR (27 Aralık 2018 - Perşembe)
HUKUKTA TAKDİR HAKKI (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖNSEÇİM ve EĞİLİM YOKLAMALARI… (25 Aralık 2018 - Salı)
ADALET SARAYLARININ FİZİKİ YETERLİLİĞİ (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
BÜTÇE ve MECLİS MANZARASI… (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
SEÇİM TAKVİMİ ve ÖNEMLİ TARİHLER (21 Aralık 2018 - Cuma)
USÜL ESASTAN ÖNCE GELİR… (20 Aralık 2018 - Perşembe)
İTTİFAKLARIN YERELE YANSIMASI (16 Aralık 2018 - Pazar)
EKİP RUHU, ETKİN BİRLİKTELİK, SİNERJİ… (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
HERKES ve HER ŞEY İÇİN ADALET (14 Aralık 2018 - Cuma)
PROFESYONEL DEĞİŞİM ADIMLARI (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
BAŞARI MI HEDEFLİYORUZ ? (11 Aralık 2018 - Salı)
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU… (10 Aralık 2018 - Pazartesi)
GENİŞ KAPSAMLI HUKUK REFORMU… (07 Aralık 2018 - Cuma)
İTTİFAK ve TEK ZARF İLKESİ (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ KANUNLARIMIZ (04 Aralık 2018 - Salı)
HİZMET BEKLENTİSİ (03 Aralık 2018 - Pazartesi)
SORUŞTURMA ve TAHKİKAT (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
ELEŞTİRİYE DAHİ MUHTAÇ HİSSEDİYORUZ… (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
AİLE BİLİNCİNİN ETKİN KILINMASI (27 Kasım 2018 - Salı)
ARABULUCULUKTAKİ YETERSİZLİK… (26 Kasım 2018 - Pazartesi)
SİYASETİN 2 METODU (23 Kasım 2018 - Cuma)
HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİ ve KATKILARI (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
HUKUKİ ve CEZAİ İHTİLAF MI? (20 Kasım 2018 - Salı)
SİYASETTE HALKIN TEMAYÜLÜ (17 Kasım 2018 - Cumartesi)
ETKİN DANIŞMANLIK… (15 Kasım 2018 - Perşembe)
CEZA HUKUKUNDA EYLEMSEL DURUM CEZALARI (10 Kasım 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE İSTİKAMET, SİYASETTE İKAMET (08 Kasım 2018 - Perşembe)
İTTİFAKIN DÜNÜ / BUGÜNÜ (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
GENÇ HUKUKÇULARA TAVSİYELERİM… (24 Ekim 2018 - Çarşamba)
ADAYLIK LİYAKAT ve EHLİYET İLE OLMALIDIR (18 Ekim 2018 - Perşembe)
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352