ÖZGÜR ROTA İLE DOĞANIN KALBİ MENGEN´DEYİZ
Tarih: 1.2.2017 10:37:07 / 1669okunma / 0yorum
Murat ÖNK

Şiddetli kar yağışı, tipi ve yollardaki buzlanmanın verdiği sıkıntılarla, Ankara´ya ulaştığımızda sabah 7:00 sularındaydık. Özgür Rota Doğa Sporları ekibi ile Mengen yollarına koyulduk.

Yolculuğumuzun ilk saati sevgili dostum Özgür Özen bey ve arkadaşlarıyla tanışma, hasbihal ve neşe dolu sohbetlerle doluydu. Kızılcahamam´a geldiğimizde ekibin tercih ettiği doğal ürünlerin soframızı donattığı şirin bir dağevinde kahvaltı; neşemizi ve enerjimizi artırdı.

Grup arkadaşlarım arasında yarıyıl tatilini fırsat bilen eğitimci dostlarımızında bulunması bir eğitimci olarak beni daha da sevindirdi. Tecrübeli dağcılar ve doğa dostu insanların oluşturduğu ekibimizde birde dost canlı köpeğimiz Meriç vardı. Köpeklerin insanlara yakınlığı ve sadakati birkez daha şaşırttı beni. Yaratanın sözlü ayetiydi Meriç´in yakınlığı.

Yaklaşık 2 saat yolculuktan sonra Bolu ilimizin Mengen İlçesinin çam ağaçlarının yeşili ve temiz havasının içinde bulduk kendimizi. Gece yağan kar ile doğal yaşam gelinliğini giymiş gibiydi. “Karın çevresel sesleri emdiğini böylece kulaklarımızın sonuna kadar dinleneceğini biliyorduk. Ayrıca taze karın havada asılı olan partikülleri temizleyeceğini de. Bu bilgiler zaten huzuru şimdiden yakalamamıza neden olmuştu.”

Dağcılık hiçbir zaman macera değildi bizim için. Her anı bilgi, tecrübe ve disiplin doluydu. Özellikle kış dağcılığı mevsim şartlarının tedbirlerinden asla taviz vermemekti. Yapmamız gereken terletmeyen ve su geçirmeyen nano teknolojik kışlık ayakkabılarımızı giyip ayakkabımıza kar girmesini önleyen “tozluk”larımızı ciddi bir şekilde takmaktı. Terletmeyen kıyafetlerimizi doğru giyinmek gerekiyordu. Yoksa en yakın merkeze saatlerce mesafede mahsur kalma tehditi bizi bekliyordu. Bizde bu bilinçle hazırlıklarımızı yapıp Özgür Özen beyin liderliğinde ormana girdik.

Dağ yolu yürüyüşümüzde kar ve doğanın oluşturduğu engin güzellikleri doyasıya resmettik. Yol boyunca çocuklar gibi şendik. İlk defa bir araya geldiğiniz insanlarla kısa sürede kaynaşmak, dost olmak sadece doğa sporlarına ait bir yaşantıydı. Ayrıca Sivas´ımızın en büyük marka değeri Sivassporumuzu atkı ve şapkamla Mengen´e de grurla taşımak bana ayrı bir keyif veriyordu. Takımımızın zor durumda olması beni Sivasspor´a bir başka düşkün yapmıştı. Daha 9 yaşımdayken, 3. Ligde olunca bile koca koca dünya takımları Sivasspor´un yanında sönük kalmıştı küçücük yüreğimde. Çünkü ben Sivaslıydım ve aşk bir tane olurdu.

Dağ yolu sonunda patika yollardan ve derelerden geçerek yürüyüşümüzü zevkli hale getirdik. Aynı zamanda enerjimizi ve hevesimizi atmak doğa ile bütünleşmek başka türlü olmuyordu. Ağalar köyü dağ yamaçlarında yarı göçe uğramış ama tarihi evleri dimdik ayakta güleryüzlü sakinlerinin bulunduğu bir köyde öğlen yemeğimizi yemeye karar verdik. Her zaman ki gibi hamarat kadınlarımız sofraya damgasını vurmuştu. Herkes yöresel yemeklerle sofrayı donatmıştı. Dağcı yemeği karbonhidrat üzerinedir. Çünkü vücudun sindirme süresi kısa ve sindirim için daha az enerji kullanılır. Ayrıca mağnezyum yüklü hurma, kuru üzüm gibi gıdaları tüketerek kaslarımızın daha verimli çalışmasına yardımcı olduk. Aksi takdirde; 22km yürüyüş esnasında kaslarımıza kramp girmesi kaçınılmaz bir durumdur. Yemek sonrası hareketsizliğin verdiği vücut soğuması ile üşüdüğümüzü hissettik. Bir an önce yola koyularak, tekrar vücut ısımızı dengeledik.

Yaklaşık 6 saatlik yürüyüş sonrası 22km´lik yürüyüşümüzü tamamlayarak geri dönüş yoluna düştük. Özgür beyin sürprizleri yolda da kendini bir daha gösterdi. Doğal ürünlerin süslediği akşam yemeğinden sonra keyifli sohbetlerle Ankara´ya dönerken herkes evine gidiyordu. Ama benim yolculuğum Bursa´nın dağlarıyla buluşmak üzere Bursa´ya devam edecekti. Güney Marmara´nın oksijeni bol, bitki örtüsü zengin, latif insanlarıyla buluşmak üzere yoluma devam ettim.

Anahtar Kelimeler: ÖZGÜR, ROTA, DOĞANIN, KALBİ, MENGEN, DEYİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864