Dağcıların buluşma noktası Beydağı...
Tarih: 27.9.2018 07:06:20 / 472okunma / 0yorum
Murat ÖNK

Dağcıların buluşma noktası Beydağı...

            Beydağı denince, herkesin aklına güzel ülkemin değişik illerindeki Beydağları gelir. Ama dağcıysanız ilk akla gelen Kayseri´nin şirin ilçesi Tomarza´nın Çayanlı köyüne yakın olan 3080m rakımlı Beydağı gelir.

            İlki daha üç yıl önce yapılan Beydağı tırmanış faliyetinin 4. sü yapılmasına rağmen, Tomarza´nın, kaymakamlığından, belediyesinden tüm yöre halkının sıcak ilgisi, maddi manevi desteği ile ülkemizin en önemli dağcılık faliyeti haline gelmiştir.

            Çayanlı köyü muhtarı Ali Rıza YILDIZ´ın takdire şayan çalışmaları, köylülerin çalışkanlığı ve Sancak Dağcılık Klübü´nün organize yeteneği tüm dağcıların severek katıldığı bir nokta haline getirmiştir.

            Üçüncü defa katıldığım faliyete, yine dostlarla buluşmanın, hasret gidermenin, yeni dostluklar edinmenin heyecanı ile yollara düştüm.

             3080m rakıma giderken dağlardan, ormanlardan, tepelerden, düzlüklerden yürüyerek yükseldikçe bulutlara ulaşmanın, göz alıcı uçsuz bucaksız ufukları izlemenin ve temiz havadan nefesini hissetmemenin verdiği heyecanla Çukuryurt yaylasına ulaştım. İki defa yaptığım zirveden dolayı bilindik doyumsuz duygularla kampımızı kurduk.

            Maraş´tan sevgili dostum Fahri YILMAZ ve dinamik ekibi ile doyumsuz bir buluşmamız oldu. Dağcılıkta ikinci evim olan Kayseri´nin, birbirinden değerli, güzel anılarımda yerleri olan dostlarımla buluşmak, özlem gidermek harikaydı.

            Akşam yemeği sonrası kamp ateşi yakıldı. Dağcı ateş yakmaz kuralına sadece festivellerde izin verilir. Doğayı korumanın gereğidir bu kural. Herkes ateş yaksa kayıplarımız nice olurdu.

            Kamp ateşi ile bağlama çalan ustalar döktürdüler Aşık Veysel´den, Mahsuni Şerif´ten. Tabiki mikrofon benim Türkü Baba diye seslendiğim kadife sesli, yorumuyla türkülere ayrı bir tat veren Erol DEMİR abimizde olmalıydı ve olduda. Yüreğine sağlık Erol abicim.

            Akşam muhabbeti öyle bir koyulaştırdık ki, tam sessizlik başlamasına rağmen, kamp alanı yanındaki eğreti barakada Kamp-Doğa dağcılığın birbirinden gönül adamı ekibiyle, kah Mustafa KARAAHMET´ abimin, kah Müslüm KILIÇ abimin tezeneleriyle türküler söyledik, nağmeler dinledik. Müslüm KILIÇ abimizin her yıl çaldığı türküyü dinlemeden dönülür mü?

            Ay doğar gecelere, daldım düşüncelere,

            Eller aldı yârini, ben kaldım köşelerde.

            Mektup yazarım mektup, üzerini pullama,

            Ben yazarken ağladım, sen okurken ağlama.

            /resimler/2018-9/26/1507021132469.jpg 

Gecenin üçü oldu böylece. Tabiki uykusuz kaldık. Ama mutsuz kalmadık. Ruhumuzu doyurduk. Bağlarımızı güçlendirdik. Nede olsa hayatın içinde, dağcılık amaç değil araçtı. Amaç hayat yürüyüşünü ülkemdeki Türküyle, Kürdüyle, Alevisi ile Sunnisi ile müslümanı gayri müslümüyle, bir olmaktı. Dosta güven, düşmana korku vermek için.   Gece karar verdim. Dağcılık hayatımda ilk defa dağa gidip zirve yürüyüşüne katılmayacaktım. Nede olsa iki defa Beydağı´na zirve yapmıştım. Uykusuzluğun performansı ne kadar olumsuz etkilediğini Çadırıma geçip herkes telaşla dağ yürüyüşüne hazırlanırken bende derin bir uykuya daldım. Uyandım geç vakitte güzellik bitermi doğada ve doğaseverlerde. Can dostlarım Barış BARATAN ve Mehmet IRMAK aileleriyle kahvaltı hazırlamışlardı. Hep birlikte kahvaltımızı yaptık.

            Kampın renkli siması Sedat TEMİR´in kendi tasarımı ile ev ortamına çevirdiği midibüsü ve vosvostan devşirdiği arabası mucit insanlarımızın neler yapabileceğinin kanıtı gibiydi.

            Sohbetlerimizin uzun uzadıya sürdüğü sırada, dağcılar zirve yürüyüşünden geri dönmeye başlamışlardı. Ama enteresan gelen herkes ´Murat nerdesin gözümüz seni aradı. diyorlardı. Bende işin kolayını öğrendim. Dağcılığı Kampçılığa döktüm diyerek olayı muzipliğe veriyordum.

            Akşam sularında kampımızı topladık. Dostlarla vedalaştık. Bir sonraki buluşmalarımızı konuşup düştük evin yoluna. Nede olsa "dağcı, zirvelere çıkan değil, evine sağ sağlim dönebilen kişiydi."

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864