CUMA SIKINTILARI
Tarih: 30.7.2018 07:14:09 / 786okunma / 1yorum
Mehmet ŞARKIŞLA

CUMA SIKINTILARI

Diyanet Teşkilatı ve oraya personel yetiştiren imam hatip, ilahiyat gibi mektepler, gelenek icabı, ezberlenerek hafızalara emanet edilen bilgileri tartışmasız doğru kabul etmektedir. Bu anlayışa göre, kendilerinden öncekilerin asla kritik ve analiz etmeksizin kendilerine aktardıkları bilgiler, yine tartışılmaksızın ezberlenir. Boş bir bidonu doldurur gibi… Din öğretiminin temel esası budur ve “akıl etmek” (analitik düşünmek) gereksiz görülmektedir. Bunun için memleketimizde Selçuklu ve Osmanlı medreselerinden bu tarafa bu ve benzer kurumlar vasıtasıyla yürütülen din öğretimi koftur.

Allah´ı, Hz. Muhammed´i, İslam´ı doğru anlamamıza cehaletimiz ve avamlığımızdan daha çok, avam kitle tarafından takdis edilen bu kurumlar, asıl engel teşkil etmektedir.

Teşkilat ve onun zübdesini oluşturan mektepler, Hz. Muhammed´i hem Kur´an´la hem kendi söyledikleriyle çelişen sözler söyleyen bir insan olarak sunmaktan vazgeçmedikçe benim için itimat edilmez kurumlar olarak lâ-şey hükmünde kalacaklardır. Meselem kurumları itibarsızlaştırmak değil, İslam´ın itibarına halel getirmelerine, gölge düşürmelerine karşı ferden bir muhalefet şerhi düşmektir.

İşte 27 Temmuz 2018 günü cuma hutbesinin hemen girişinde okunan hadis:

  1. 1.      “Kim kalbiyle tasdik ederek Allah´tan başka ilah olmadığına ve Muhammed´in Allah´ın Resûlü olduğuna şehâdet ederse Allah ona cehennemi haram kılar.” (Buhari, İlim, 49)

Sadece iman etmeyi cehennemden beri olmak için kâfi gören bu söze ve anlayışa göre, amel ve ahlakın ahiret hayatında bir karşılığı yoktur.

Aynı hutbede okunan bir başka hadis:

  1. 2.      “Allah´a iman ettim de, sonra dosdoğru ol” (Müslim, İman, 62)

Hz. Muhammed, bir arkadaşına verdiği öğütte, iman ettikten sonra da ahlaken doğrulukla donanmasını söylüyor.

Bu iki hadise göre, Hz. Muhammed cehennemden kurtulmak için bir arkadaşına yeterli gördüğünü diğeri için yeterli görmüyor.

Aynı hutbede dile getirilen bir ayet:

“Rabbimiz Allah´tır deyip de istikamet üzere yaşayanlar, işte onların üzerine melekler şu müjdeyle inerler: Korkmayın, kederlenmeyin, size vaat olunan cennetle sevinin!” (Fussilet, 41/30)

Allah, kendisine iman etmemiz ve bununla yetinmeyip ayrıca onun belirlediği çizgide yaşamamız hâlinde cennet vaadinin gerçekleşeceğini söylüyor.

Yani Allah cennete gitmek için imanla beraber onun istikametine uymamız gerektiğini söylerken, Hz. Muhammed metinde bir numaralı hadiste görüldüğü üzere Allah´ın ilahlığıyla, kendisinin peygamberliğinin tasdik edilmesinin cehennemden muafiyet için yeterli olacağını söylüyor. Öyle mi? Bir dediği bir dediğiyle örtüşmeyen bir peygamber sunmak, zulümdür.

Merhum ve mağfur Aliya İzzetbegoviç´e kulak verelim:

“Ben olsam Müslüman Doğu´daki tüm mekteplere eleştirel düşünme dersleri koyardım. Batı´nın aksine Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur.”

Din öğretiminin bütün kurumlarıyla ıslaha ihtiyacı çok açık, lakin kimlerle ve nasıl?

Anahtar Kelimeler: CUMA, SIKINTILARI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakup SARIÇAM
30.7.2018 12:30:56
Sayın Yazar tahsilin cehaleti izale etmediğini makalesiyle güzel ifade etmiş.Yazısında çelişki olarak ifade ettiği ve kendisini şehirli (medeni),suçladığı kesimi köylü (bedevi)kabul ettiği için toplum mühendisliği görevine soyunduğu apaçık ortada.İnsaf diyorum ve hastalandığında umarım basit bir usul hatası yaparak muayene için doktor yerine baytara (veteriner) muayene olmaya kalkmaz inşaallah
Yazarın Diğer Yazıları
MAZLUM COĞRAFYA (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
SİYASETİN TEMEL´İ (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
SEÇİM, İTTİFAK ve KÜSUR PARTİLER (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
POLİTİK ÖZGÜRLÜK (18 Nisan 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352