“ZOR GÜNLER GEÇİCİDİR”
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle bir açıklama yapan Numune Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ersin Baltacı, “Her insan hayatının bir döneminde ruhsal sorunlarla karşılaşabilir. İnsan ruhsallığı iklim gibi bir özellik gösterir. Nasıl zor hava koşullarından sonra güzel, güneşli günler kendini gösterebiliyorsa, yaşadığınız zor günler de çoğu zaman geçicidir” dedi.
Tarih: 11.10.2019 01:00:00/ 142okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Numune Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ersin Baltacı, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle açıklama yaptı. Ruhsal sorunların her insanın yaşayabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Ersin Baltacı, “Her insan hayatının bir döneminde ruhsal sorunlarla karşılaşabilir. İnsan ruhsallığı iklim gibi bir özellik gösterir. Dönem dönem çetin hava koşullarıyla karşılaştığınız gibi, psikolojik olarak da zor dönemler yaşayabilirsiniz. Nasıl zor hava koşullarından sonra güzel, güneşli günler kendini gösterebiliyorsa, yaşadığınız zor günler de çoğu zaman geçicidir” dedi.

İnsanların yaşadığı zor dönemlerde zaman zaman ölüm düşüncelerine kapılabileceğini aktaran Uzm. Dr. Baltacı, “İntihar edenlerin yaklaşık %90´ında bir ruhsal bozukluk olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması ve intihar riski olan bireylerin uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Ancak, intiharla ilişkili damgalanma nedeniyle intiharların ve girişimlerinin gizlenmesi riskli bireylerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşmasını engellemektedir” ifadelerini kullandı.

İntiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeninden biri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Baltacı, “Son 45 yıl içerisinde intiharların %60 civarında arttığı ve intiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeni arasında yer aldığı bildirilmiştir. Her yıl 800 bine yakın insan kendi hayatına son vermekte ve çok daha fazlası intihar girişiminde bulunmaktadır. Elimizde bulunan sayılar resmi kayıtlara geçen vakalar olduğundan oranın daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Her intihar; aileleri, toplulukları ve ülkeleri etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süre kalıcı etkiler yaratan bir trajedidir. İntihar genetik, psikolojik, sosyal, kültürel ve diğer risk faktörlerinin bir araya gelmesinin, bazen de travma ve kayıp deneyimleriyle birleşmesinin bir sonucudur. Eğer bir insan Ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa, Kişi değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor, çevresindekilerle vedalaşıyorsa, İnternetten veya çevresinden intihar yöntemlerini araştırıyorsa, Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyor, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişki kurmakta zorlanıyorsa, Başkalarına, hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa, Öfkeli davranışlar sergiliyor, intikam duygularından, çaresizlikten ve umutsuzluktan bahsediyorsa, Kendinden nefret etme, suçluluk duygusu, değersizlik ve utanç hissine kapılmışsa, ruhsal sorunlar yaşıyor ve bu sorunları çözmek için alkol ve ya madde kullanıyorsa, geçmişte ve ailesinde intihar öyküsü mevcutsa bütün bunlar intihar için risk faktörleri olabilir. Kişinin intihar düşünceleri olup olmadığını tespit etmenin en iyi yolu onlara sormaktır” şeklinde konuştu.

İntihar ile ilgili yanlış düşüncelerinin olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Baltacı, şunları kaydetti:

“Toplumumuzda kişiye intihar düşünceleri olup olmadığını sormanın kişinin aklına intihar fikrini sokacağı ve intihar etmesine yol açacağı yanlış inancı mevcuttur. Oysa Kişiye intihar düşüncelerinin olup olmadığının sorulması kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. Bir diğer yanlış inanç ise İntihardan bahseden kişinin bunu yapmayacağı, kişinin dikkat çekmeye çalıştığıdır. Oysa gerçek şu ki; Kendi hayatına son veren kişilerin yaklaşık %80´i daha önceden çevresindeki kişilere niyetlerinden bahsetmişlerdir. Bir kişi intihar hakkında konuştuğunda mutlaka ve her zaman ciddiye alınmalıdır.

İntihar durumunda olan birçok kişi aslında gerçekten de ölmeyi istemez, bu kişiler sadece hayatta mutlu değillerdir kendilerini çaresiz ve umutsuz hissederler. Eğer destek verilirse ve yaşama arzusu artırılırsa intihar riski azaltılır. Her türlü intihar düşüncesi ya da girişimi ciddiye alınmalıdır, ciddi bir uyarıdır ve yardım çağrısıdır. İntihar düşünceleri ruhsal ve sosyal sorunların çözümüyle ortadan kalkar, İntihar önlenebilir bir durumdur. Baş edemediğiniz psikolojik problemlerle karşılaştığınızda, desteğe ve bilgi edinmeye ihtiyaç duyduğunuzda ruh sağlığı uzmanlarına ve ya sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Biliyoruz ki birçok ruhsal sorun iyileşebilir ya da kontrol altına alınabilir özelliktedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GÜNLER GEÇİCİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805