ZAM GERİ ÇEKİLDİ
Vali Davut Gül´ün talimatıyla toplanan komisyon, pide fiyatlarına yapılan 25 kuruşluk zammı geri çekti. Konuyla ilgili dün açıklama yapan Vali Gül, “Yangından mal kaçırır gibi zam yapmanın gereği yok. Yılbaşına kadar ekmek ve pideye zam yapılmayacak” dedi.
Tarih: 14.9.2018 07:57:00/ 1906okunma / 1yorum

Vali Davut Gül´ün talimatıyla toplanan komisyon, pide fiyatlarına yapılan 25 kuruşluk zammı geri çekti. Konuyla ilgili dün açıklama yapan Vali Gül, “Yangından mal kaçırır gibi zam yapmanın gereği yok. Yılbaşına kadar ekmek ve pideye zam yapılmayacak” dedi.

UYARILARDA BULUNDU

Dövizdeki artışı bahane göstererek zam yapılmasına karşı ilgili kurumların gerekli denetimlerde bulunacağını vurgulayan Vali Davut Gül, özellikle gıda ve giyim sektöründe denetimlerin artırılacağını belirterek, “Her kurum kendi sorumluluk alanında gerekli kontrolleri yaparak vatandaşların mağduriyetlerine izin verilmeyecek.”dedi.

Gökhan KARA /

Vali Davut Gül´ün girişimleriyle toplanan komisyon, pide fiyatlarına geçtiğimiz günlerde yapılan 25 kuruşluk zammı geri aldı. Bu kararla dünden itibaren 1 lira 25 kuruş olan pide tekrar 1 liraya indi.

Buğday fiyatının artmamasına rağmen un fiyatının 70 liradan 100 liraya çıkmasından dolayı fırıncıların talebi üzerine geçtiğimiz günlerde pide fiyatlarına yapılan 25 kuruşluk zammı yeniden görüşmek üzere Vali Davut Gül´ün talimatıyla toplanan, komisyon 25 kuruşluk zammı geri aldı. TSO, Belediye ve Esnaf Odaları üyelerinden oluşan komisyonun, vatandaşların Valiliğe yaptığı şikayetler üzerine toplandığı belirtildi.

Vali Gül, komisyon kararından ve pide fiyatlarına yapılan 25 kuruşluk zammın geri alınmasından sonra yaptığı açıklamada, “Yangından mal kaçırır gibi zam yapmanın gereği yok. Yılbaşına kadar ekmek ve pideye zam yapılmayacak” dedi.

Vali Gül, “Sivas´ta geçtiğimiz günlerde pide fiyatları 1 lira yirmi beş kuruş olmuştu. Valiliğimiz bünyesinde bir komisyon oluşturarak fiyatları değerlendirdik. Yangından mal kaçırır gibi zam yapmanın gereği yok. Yılbaşına kadar ekmek ve pide fiyatlarına zam yapılmayacak. Zamlı tarifeden satış yapan esnaflara ise gerekli cezai işlem uygulanacak. Komisyondaki ortak karar ile değerlendirme sonucu Sivas´ta pide fiyatları eski fiyatına yani 1 liraya çekildi” dedi.

TEDBİRLER ALINDI

Öte yandan Valilik tarafından gıda ve yiyecek sektöründe alınan tedbirler de açıklandı. Yapılan açıklamada “Gıda ve yiyecek sektöründe yaşanılan sorunlarla, vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine çözüm önerileri ile ilgili olarak Belediye ve ilgili odaların yetkililerinin de katıldığı toplantıda, alınan tedbirler çerçevesinde;  “Bu alanda hizmet veren her kurumun kendi sorumluluk alanındaki iş ve işlemleri aksatmadan yapmasına, seyyar satıcılar içerisinde kamuda çalışanlarının bulunması durumunda haklarında yasal işlemin yapılmasına, pide fırınlarının etli pide, lahmacun, peynirli gibi hazır yemek üretip satmasına izin verilmemesine, bu durumun pide fırınlarına duyurulmasına, yapanlar hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasına, aynı zamanda ilgili odalarca bu kararların üyelerine mesaj ve iletişim kanalları ile duyurulmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GERİ ÇEKİLDİ
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
METİN ÇAMLIBEL
15.9.2018 13:54:05
sayın valim mutlak takip ediyorsunuzdur.sivas ta üretilen 4 kg.lık ulaş yoğurt 13.50 tl´den satılırken şu anda 19 tl ye yakın satılmaktadır.acaba firma bunu dolar artışına mı bağlamakta.saygılarımla
SİVAS EVLATLARINA SAHİP ÇIKACAK
SİVAS EVLATLARINA SAHİP ÇIKACAK
Sivas Hizmet Vakfı tarafından 2 yıldır sürdürülen burs kampanyası bu yılda devam ediyor. Bu yıl ‘Sivas Evlatlarına Sahip Çıkıyor´ sloganıyla başlatılan burs kampanyasında 5 bin öğrenciye burs verilmesi hedefleniyor. Önceki yıllarda 150 TL olan burs miktarı da 200 TL´ye çıkarıldı. Bursa başvurmak isteyen öğrenciler bugünden itibaren internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra gerekli belgelerle birlikte Osmanağa Konağı´ndaki Sivas Hizmet Vakfı´na giderek müracaatlarını yapabilecek.
ONKOLOJİ KAPANIYOR
ONKOLOJİ KAPANIYOR
Numune Hastanesi´nde bir servis daha kapanıyor. Numune Hastanesi Onkoloji servisinde tek doktor olarak görev yapan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Mahmut Uçar´ın akademik yükselme için Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapacak olması nedeniyle Numune Hastanesinde bulunan onkoloji servisinin kapatılmasına karar verildi.
ESNAFIN BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANACAK
ESNAFIN BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANACAK
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenecek olan Ahilik Haftası kutlamaları bugün başlıyor. İl protokolünde katılacağı kutlama programlarına Ahilik Pilavı dağıtılacak. Ahi Emir Türbesi´nin ziyaret edileceği etkinliklerde kortej yürüyüşü de düzenlenecek.
HAFİK GÖLÜ TURİZME KAZANDIRILACAK
HAFİK GÖLÜ TURİZME KAZANDIRILACAK
Hafik Gölünün doğal sit alanı ilan edilmesi için yapılan bilimsel çalışmalarda sona gelindi. Bölgede incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, “15 gün sonra akademisyenlerimiz tarafından sonuç açıklanacak. Bölgeyi hem turizme kazandıracağız, hem de cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.
EĞİTİME 4 YILDA 980 MİLYON - video
EĞİTİME 4 YILDA 980 MİLYON - video
AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, ilimizin son yıllarda eğitim alanında aldığı yatırımlarla çok büyük mesafe kat ettiğini belirtti. Son 4 yıl içerisinde 90 milyon liralık eğitim yatırımı yapıldığını aktaran Milletvekili Ekinci, yapılan yatırımlarla birkaç okul haricinde tüm Sivas genelinde tekli eğitime geçildiğini söyledi.
TGF ÜYELERİNDEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ - video
TGF ÜYELERİNDEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ - video
59. Başkanlar Konseyi Toplantısını şehrimizde gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyeleri Cumhuriyet Üniversitesi´nde de çeşitli temaslarda bulundu. TGF Başkanı Yılmaz Karaca “Cumhuriyet Üniversitesinde olmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Üniversiteyi gezip görmekten dolayı çok mutlu olacağız” dedi.
KOMUTAN GELMEDEN GİTTİ
KOMUTAN GELMEDEN GİTTİ
5. Piyade Er Eğitim ve Tugay Komutanlığı´na atanan Şırnak Uludere 48. Piyade Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Yiğittürk´ün görev yeri, göreve başlamadan değişti. Resmi Gazete´de yayımlanan yeni atama kararına göre Yiğittürk, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığına atandı.
TÖDÜRGE´YE YENİ PROJE
TÖDÜRGE´YE YENİ PROJE
Vali Salih Ayhan, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Zara ilçesine geldi.
100 YIL ÖNCE SİVAS´TA SÖZ VERDİK YA İSTİKLAL YA ÖLÜM
100 YIL ÖNCE SİVAS´TA SÖZ VERDİK YA İSTİKLAL YA ÖLÜM
Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Baro Başkanlığı´nın ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Hukuk Kurultayı Sempozyumu´nda konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, “Vatan milli sınırlar içinde bir bütündür, bölünemez´ sözlerini yürekten tekrar etmemiz lazım. Bu vatanı bugün bölmek isteyenler var mı? Var. Bugün bu vatanı bölmek isteyenler başarabilecekler mi? Asla başaramayacaklar. Çünkü biz Sivas´ta bir söz verdik, ‘Ya istiklal, ya ölüm´ Bunu dedikten sonra bir tek sözüm var; Ne Mutlu Türk´üm diyene” dedi.
BARO BAŞKANLARI İLİMİZDE BULUŞTU - video
BARO BAŞKANLARI İLİMİZDE BULUŞTU - video
İç Anadolu Barolar Başkanlığı Toplantısı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu´nun katılımıyla ilimizde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Feyzioğlu,"Barolarımızın çok büyük çoğunluğu gündemimizdeki Yargı Reformu Strateji Belgesi´ne tam destek vermektedir. Barolarımızın çok büyük çoğunluğu bu belgenin kanunlaşması için elinden geleni yapmaktadır. Ekim ayında inşallah meclisimizin ilk gündem maddesi olarak masaya gelecektir." dedi.
YAPILACAK HER İŞTEN SORUMLUYUZ
YAPILACAK HER İŞTEN SORUMLUYUZ
TSO Başkanı Mustafa Eken, Eylül ayı Meclis toplantısında söz alarak önemli mesajlar verdi. 69 Meclis üyesinin seçilerek göreve geldiğini belirten Başkan Eken, “69 Meclis üyesiyiz ve bizleri üyeler seçti. 69 meclis üyesi Sivas´ta yapılacak her işten sorumluyuz. Hepimizin vebali var. Görmüş olduğunuz eksiklikleri buraya getirmezseniz, yapılan güzelliklerin arkasında durmazsanız vebali var. Boş işleri bırakıp icraat yapmamız gerekiyor. Üyelerimizin Sivas´ın sorun ve sıkıntıları için çalışmamız gerekiyor” dedi.
TERÖRİSTLERE ‘TUTSAK´ DİYENLER HUKUK BİLMİYOR - video
TERÖRİSTLERE ‘TUTSAK´ DİYENLER HUKUK BİLMİYOR - video
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ilimizde yaptığı açıklamada, HDP´nin Diyarbakır il binası önünde oturma eylemini sürdüren ailelerle ilgili, "Anneler eylem yapıyorsa acılar vardır. Annelerden korksun herkes. Anneler kaçırılan ya da kandırılan evlatlarının dağdan indirilmesini istiyor. PKK´ya yarım ağız bile kınama yapamayanların, Türkiye Cumhuriyeti´ne sürekli laf sokuşturmasını samimi bulmuyorum" dedi.
73 BİN ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ
73 BİN ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesi kapsamında gerçekleştirilen hazırbulunuşluk sınavına 73 bin 500 öğrenci katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bu sınav, öğrencilerimizin kazanım düzeyini ölçmek için büyük önem taşıyor. Sınav ile elde edeceğimiz veriler ışığında öğrencilerimizi destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitime alacağız” dedi.
ZABITALAR HER YERDE
ZABITALAR HER YERDE
Zabıtalar Haftası nedeniyle düzenlenen programda konuşan Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “Zabıta çalışanları her yerde… Yürüdüğünüz sokakta, gittiğiniz fırında, uğradığınız markette, kısaca hayatın her alanında ve her anında yanınızdalar. Gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden günün 24 saati görev başındalar” dedi.
EĞİTİMDE ALTIN ÇAĞ
EĞİTİMDE ALTIN ÇAĞ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sene başı rehber öğretmenler toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “İlimiz eğitim yatırımları noktasında altın çağını yaşıyor. Fiziki olarak hemen hemen hiçbir eksiğimiz yok” dedi.
KIZILAY´DAN İLK YARDIM ETKİNLİĞİ
KIZILAY´DAN İLK YARDIM ETKİNLİĞİ
Kızılay Sivas Şubesi tarafından ilk yardım konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Dünya İlk Yardım Gününde bu yıl “Ayrımcılık ve Dışlanma Yapmadan Herkes için İlk Yardım” teması işlendi. İlk yardımın önemine dikkat çekmek için yapılan farkındalık çalışmasında İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Betül Sevda Serici´nin anlatımıyla vatandaşlara yönelik bilinçlendirme etkinliği yapıldı.
BOZKUŞ, MİLLİ BİRLİĞİ ANLATTI
BOZKUŞ, MİLLİ BİRLİĞİ ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Bozkuş, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu´nda düzenlenen konferansta ‘Demokrasi ve Milli Birlik´ konularına değindi.
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
Her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması gerektiğini belirten Numune Hastanesi İlk ve Acil Yardım Uzmanı Dr. Sedat Özbay, “İlk yardım özellikle afet sonrasında insanların yaşamlarının kurtarılması açısından çok önemlidir. Acil durumlarda hayat kurtarma zinciri içerisinde ilk adım ilk yardım uygulanmasıdır” dedi.
BARINMA ALANLARI OTOMATİK BELİRLENECEK
BARINMA ALANLARI OTOMATİK BELİRLENECEK
Cumhuriyet Üniversitesinde bir akademisyen, yüksek lisans öğrencisiyle tez çalışması kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri´ni kullanarak doğal afet sonrası barınılacak alanların otomatik olarak belirlenmesi amacıyla yazılım geliştirdi.
ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi´nin de aralarında bulunduğu 35 turizm bölgesi Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Ayrıca aralarında Yozgat Boğazlıyan ve Sorgun ilçelerindeki termal tesisler ile birlikte 31 turizm bölgesinin sınırları da yeniden belirlendi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hepimiz ölümün nişanlısıyız…

CENAP ŞEHABETTİN
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7125
EURO
6.3154