‘YANGINDAN MAL KAÇIRIYOR´
Mahkemelik olan imar tadilatlarına rağmen Başkan Aydın´ın Belediye Meclisinden İşhan bölgesinde konut alanlarının artırılmasına yönelik yeni imar planlamaları yaptığını ileri süren BBP Başkanı Bulut, “Başkan Yargı süreci bitmeden yangından mal kaçırırcasına apar topar planlama yapmıştır. Bu telaş niye ?” diye sordu.
Tarih: 22.9.2018 07:23:41/ 160okunma / 0yorum

Nurettin ÇUKURYURT

BBP İl Başkanı Uğur Bulut, Belediye Başkanı Sami Aydın´ın mahkeme sürecinin tamamlanmamasına rağmen İşhan bölgesinde konut alanlarının artırılmasına yönelik imar düzenlemeleri yaptığını ileri sürerek, “Başkan Aydın Yargı süreci bitmeden yangından mal kaçırırcasına apar topar planlama yapmıştır. Bu telaş niye ?” diye sordu.

Parti binasında dün basın toplantısı düzenleyen ve daha önce yapılan bazı imar tadilatlarının BBP´li meclis üyelerince idare mahkemesine taşındığını, yargının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırılık kanaatine Belediye aleyhine hükmederek iptal kararı verdiğini söyleyen BBP Başkanı Uğur Bulut, “Başkan Aydın yerel mahkemelerin kararı üst mahkemelerde değişebiliyor, ancak süreç tamamlana kadar bir şey yapmayacağız´ demesine rağmen sözünü unutarak İşhan bölgesinde yeni konut alanları oluşturmak için 12 Eylül günü yapılan meclis toplantısında yeni bazı imar revizyonları yaptı. Mahkeme kararı dikkate alınmadan yapılan ve tekrar artırılan konut alanları ile Sivas ne kazanmıştır, açıklansın” dedi.

                İmar değişikliklerinde asıl amacın kamu yararı gözetilerek şehrin sosyal konforunu artırmak olduğunu ifade eden Başkan Bulut, kişisel imar tadilatları yaptığını iddia ettiği Başkan Aydın ile ilgili şunları söyledi.

“Partimizden seçilmiş Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız kamu vicdanını temsilen yapılan bu tadilatlara, gerek imar komisyonu, gerekse Meclis toplantılarında yazılı ve sözlü olarak dile getirerek gerekli itirazlarda bulunmuşlardır. Sayın başkan bu itirazları dikkate almayarak her zamanki gibi “ben bilirim” üslubunda devam etmiştir. Bunun üzerine Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarımız itirazlarını Sivas İdare mahkemesine taşımışlardır. Mahkeme gerek yerinde yapılan keşifle, gerek bilirkişi raporları sonuncunda yapılan imar tadilatlarının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesi ile planı iptal etmiş ve partimiz meclis üyelerinin kamu adına vermiş olduğu bu mücadelelerini haklı görmüştür. Belediye yönetimi mahkeme kararını dikkate alarak azda olsa özellikle işhan bölgesine yapılan tadilatların bir kısmını iptal etmiştir. Sayın başkan basına da yansıyan konuşmasında ‘bu işin mahkemesi sonuçlanmış değil. Yerel mahkemenin verdiği bir karar, çoğu zaman bu karar üst mahkemede değişebiliyor. O süreç tamamlanana kadar burası plansız kalacak. Tamamlandıktan sonra verilen karara göre tekrar düzenleme yapılacağız söylemiştir. Ancak ne değişti ki başkan bu sözünü unutarak 12 Eylül 2018 tarihli meclis toplantısında bu alanlarla ilgili mahkeme gerekçeleri hiç dikkate alınmadan yeni bir planlama yapmıştır. Sayın Başkana soruyoruz: Üst mahkeme süreci tamamlanmış mıdır ki burada planlama yapıyorsunuz. Tamamlandıysa mahkeme nasıl bir karar vermiştir. Yok tamamlanmamış ise neden sözünüzü unutarak burada sanki yangından mal kaçırırcasına apar topar bir planlama yapılmıştır. Telaşınız nedir. Her şeye rağmen yapılan bu planlama da konut alanları yeniden artırılmıştır. Mahkemenin iptal gerekçesi olan şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırılık durumları dikkate alınmış mıdır?. Alındıysa mahkemenin hangi gerekçeleri nelerle ortadan kaldırılmıştır?. Mahkeme kararını dikkate almadan yapılan ve tekrar artırılan konut alanları ile Sivas ne kazanmıştır?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YANGINDAN KAÇIRIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ´NDEN TEŞEKKÜR
İÇİŞLERİ´NDEN TEŞEKKÜR
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´dan, Vali Davut,Gül´e ‘Terörle mücadele´ teşekkürü
ZAM VE STOK YAPMAYIN
ZAM VE STOK YAPMAYIN
Vali Gül, genelge yayınlayarak piyasayı uyardı
BBP, ‘İDAM´ İSTEDİ
BBP, ‘İDAM´ İSTEDİ
BBP İl Başkanı Uğur Bulut, insanların vicdanlarındaki adaleti ve adalete olan güveni sağlamak amacıyla İdam cezasının geri gelmesi gerektiğini söyledi. Bulut, “Meclise sunduğumuz idam teklifi sapıklık ve sonu ölümle biten terör eylemlerini kapsamaktadır” dedi
5 DAKİKALIK OTURUM
5 DAKİKALIK OTURUM
İl Genel Meclisi, Ekim ayı toplantılarının sonuncusunu gerçekleştirdi. İl Özel İdare Meclis toplantı salonunda dün 5 dakika süren oturumda 2018 yılı yatırım programı ile ek gündem maddeleri ele alındı
FETÖ DAVASINDA KARAR GÜNÜ
FETÖ DAVASINDA KARAR GÜNÜ
FETÖ/PDY kapsamında yargılanan 41 sanıktan 11´ine 2 yıl 10 gün ile 11 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi
KASIM´DA BİTECEK MÜZE OLACAK
KASIM´DA BİTECEK MÜZE OLACAK
Tarihi Gök Medresede uzun zamandan beri devam eden restorasyon çalışmalarının kasımda biteceği açıklandı. Gökmedrese´de dün incelemelerde bulunan Vali Gül, “Burada Gülhane parkı içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknik Müze modeli uygulanacak. İçerisinde kütüphanenin de yer alacağı Medresenin etrafı ise vatandaşların kullanımına sunulacak”dedi.
47 YIL SONRA BULUŞTULAR
47 YIL SONRA BULUŞTULAR
Ziya Gökalp İlkokulu´ndan 47 yıl önce mezun olan 25 arkadaş, yıllar sonra okulda buluşarak anılarını tazeledi
EKEN: LÜKS YAŞAMAKTAN VAZGEÇECEĞİZ
EKEN: LÜKS YAŞAMAKTAN VAZGEÇECEĞİZ
Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. TSO Başkanı Mustafa Eken, "Daha çok, çalışacağız, üreteceğiz ve tasarruf edeceğiz. lüks yaşamaktan vazgeçeceğiz. Sabırlı ve Cumhurbaşkanımızın yanında olacağız" dedi
ÖĞRENCİLERE UYARI!
ÖĞRENCİLERE UYARI!
Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler suç örgütlerine karşı uyarıldı.
Trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı
Trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı
Kimi zaman sürücülerin, kimi zaman da yayaların dikkatsizliği sonucu meydana gelen trafik kazaları, kentin farklı noktalarına yerleştirilen Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (Mobese) kameralarına yansıdı.
CÜ´DE MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
CÜ´DE MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak için "Madde Bağımlılığı Nedir ve Mücadele Yöntemleri" adlı seminer düzenlendi.
UYKUYA DALAN ÇOCUK POLİSLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
UYKUYA DALAN ÇOCUK POLİSLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
Sivas´ta 12 yaşındaki Afgan Yunus Tajik odasının kapısını kilitleyip uyuyakalınca endişelenen ailesi polise haber verdi. Çocuk ekiplerin odanın kapısının camını kırarak içeriye girmesi üzerine uyandı
ÖĞRENİCİLERE 5 YILLIK BURSLU EĞİTİM İMKANI
ÖĞRENİCİLERE 5 YILLIK BURSLU EĞİTİM İMKANI
Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği (VAHDER), İlahiyat Fakültesi ile birlikte İslami ilimleri okumak isteyen erkek öğrenciler için Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında VAHDER´de 5 yıl sürecek İslami ilimler eğitim programı gerçekleştirilecek. Eğitim görecek öğrencilere burs desteği de sağlanacak
2 bin kişiye aşure dağıtıldı
2 bin kişiye aşure dağıtıldı
Muharrem ayı dolayısıyla kent meydanında 2 bin kişilik aşure dağıtıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sivas Temsilciliği´nin düzenlediği aşure programında birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı
AYDIN, PAZARCI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
AYDIN, PAZARCI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
Belediye Başkanı Sami Aydın geçtiğimiz yıl yenilenerek üstü kapatılan Cuma Pazarı´nda pazarcı esnafıyla bir araya geldi. Esnafların daveti üzerine sabah kahvaltısına katılan Aydın, tek tek pazarcılarla tokalaşarak sohbet etme imkanı buldu.
“OTOBÜS BİLETLERİNE SEMBOLİK BİR ARTIŞ YAPTIK”
“OTOBÜS BİLETLERİNE SEMBOLİK BİR ARTIŞ YAPTIK”
Belediye Meclisi tarafından alınan kararla toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasının ardından eleştirilere cevap Belediye Başkanı Sami Aydın´dan geldi. Aydın, “Bizim yaptığımız artış arasında büyük fark var. Biz çok sembolik denilecek bir artış yaptık." dedi
YOLCU OTOBÜSÜNDE 22 KAÇAK AFGAN YAKALANDI
YOLCU OTOBÜSÜNDE 22 KAÇAK AFGAN YAKALANDI
Suşehri ilçesinde yolcu otobüsünde yapılan aramada yurda kaçak yollardan girdikleri belirlenen 22 Afgan ele geçirildi.
PARALI PARKLARDA KARTLI ABONELİK İSTENİYOR
PARALI PARKLARDA KARTLI ABONELİK İSTENİYOR
Belediye´nin merkezi caddelerdeki otoparkları tekrar ihaleye çıkarması öncesinde bazı vatandaşlar kartlı abonelik sistemine geçilmesi talebinde bulundu.
ESNAF TEŞKİLATINA KÜLTÜR EVİ
ESNAF TEŞKİLATINA KÜLTÜR EVİ
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından esnaf ve sanatkârlara kazandırılan Esnaf ve Sanatkârlar Kültür Evinin açılışı yapıldı.
BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ
BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ
Belediye ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile her yıl olduğu gibi bu eğitim-öğretim döneminde de ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapıldı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
SPOR
GÜNDEM
MEDYA
SİYASET
YAŞAM
SAĞLIK
EĞİTİM
KÜLTÜR-SANAT
extra