VAHİM TABLO !
Sivas 8337 öğrencisiyle katıldığı Liseleri Giriş Sınavı (LGS) Türkiye sıralamasında 90 sorudan ortalama 34´üne doğru cevap vererek 81 il içerisinde 59.sırada yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı listede 1.sırada Muğla, 2.sırada Tunceli, 3.sırada Giresun 3.sırada yer alırken, yapılan onlarca yeni okula rağmen Sivas´ın eğitim durumunun vahim olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
Tarih: 26.6.2019 07:50:43/ 1762okunma / 0yorum

İŞTE: ORTALAMA SONUÇ

Ders adı      Soru sayısı    Net ort.    Sıra

Türkçe                 20             9,23       58.     

Matematik         20             2,60        60.

Fen Bilimleri       20             7,17        58.

İnkılap Tarihi      10             6,03        55.

Din Kültürü         10             6,11        40.

Yabancı Dil          10             3,26        63.

 HAYDAR ALDIKAÇTI

Sivas ortaokul son sınıf öğrencilerinin katıldığı kısa adı LGS olan Liseleri Giriş Sınavı sonuçları sıralamasında 81 il içerisinde 59. Sırada yer aldı. Geçen yıl değiştirilen sistemle yapılan aynı sınavın ilkinde 500 üzerinden ortalama 349 puan ile 38.sırada yer alan Sivas´ın bu yıl 59.sıraya gerilemesi eğitimde tablonun tablonun, yapılan onlarca yeni okul ve eğitim altyapısına rağmen vahim olduğunu ortaya çıkardı.

Milli Eğitim Bakanlığı´nın internet sitesinde yayınlanan 2019 yılı illere göre LGS´ye katılan öğrenci sayısı ve alt test ham puan ortalamaları Türkiye çizelgesinde Sivas´ın 5.73 ortalama net ile 59.sırada sırasında bulunduğu görüldü. 8337 Öğrencinin yarıştığı LGS´de kaç öğrencinin tam, kaç öğrencinin de vasıfla liselere girmeye yeterli 350 ila 450 arasında puan aldığı henüz bilinmiyor.

VERİLERİ BEKLİYORUZ

Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, LGS sonuçları ile ilgili değerlendirme yapabilmesi için sonuçların tam olarak belirlenmediğini, Ölçe ve Değerlendirme Biriminin okullarla temas halinde olduğunu ve hangi öğrencinin kaç puan aldığını derlemeye çalıştığını ifade ederek, “8 bin küsur öğrencimizden kimin kaç puan aldığını derlemeye çalışıyoruz. Önüme veriler geldiğinde, muhtemelen hafta sonuna doğru bir değerlendirme yapacağız” dedi.

MATEMATİK VE YABANCI DİL KÖTÜ

Sivas´tan sınava katılan 8337 öğrencinin genel net ortalamasının 5.73 olduğu LGS´de öğrencilerin 20 matematik sorusundan ortalama sadece 2.60 net ile 60, Yabancı Dilde de 10 soruda 3.26 net ile Türkiye genelinde 63´üncü sırada oldukları ortaya çıktı. Türkçe´de ise 20 sorudan ortalama 9.23 net yapan Sivas öğrencilerinin 58´inci sırayı aldıkları listeye yansırken, Fen Bilimlerindeki 20 soruda net ortalamanın 7.16, on soruyu kapsayan İnkılap Tarihindeki net ortalamasının da 6.03 olduğu ortaya çıktı.

BİLİNEN 1 TAM PUAN

Sivas´ta LGS´ye katılan 8337 öğrencinin her birinin kaç puan aldığı araştırması sürerken, Mevlana Ortaokulu´ndan Sıla Karagülle´nin tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye genelinde 500 puan alan 565 öğrenci arasına girdi öğrenildi.

MUĞLA 1, TUNCELİ 2´NCİ

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı illere göre LGS başarı sıralaması listesinde 7.28 net ortalama ile Muğla ilk sırada yer alırken, 7.23 ile Tunceli´nin ikinci, 7.22 ile Giresun´un da üçüncü sırada bulunduğu görüldü. 90 soruda 5.73 net ortalama ile 59´uncu sırada yer alan Sivas, ülkenin 81 ilinden Afyon, Adıyaman, Bingöl, Iğdır, Kars, Kilis, Ardahan, Diyarbakır, Gaziantep, Muş, Van, Ağrı, Siirt, Hakkari ve Şırnak gibi illerin önünde yer alabildi.

 

SILA TÜRKİYE BİRİNCİLERİ ARASINDA

 

İlk bilgilere göre Sivas´tan sınava girenlerden sadece Mevlana Ortaokulu öğrencisi Sıla Karagülle 500 tam puan alarak 565 öğrenciden oluşan Türkiye birincileri arasına girdi. Okulun sitesinden yapılan açıklamada “Öğrencimizi başarısından dolayı kutluyor, ortaöğretimde başarısının devamını diliyoruz.Bu başarıda pay sahibi olan öğrencimizin kıymetli ailelerine,üzerinde emeği bulunan tüm öğretmen ve idarecilerine teşekkür ediyoruz”denildi.

 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Sivas´ta son yıllarda en çok yatırım yapılan alan olan eğitime onlarca yeni okul kazandırılması ve okulların sosyal ve teknik donatılarına rağmen LGS´de bu sonuçla karşılaşılması analizinin idareciler ve eğitimciler tarafından yapılması ve kamuoyuna da açıklanması bekleniyor.

KIZLAR DAHA BAŞARILI

 Bu yıl yapılan ve toplam 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı LGS´de kız öğrencilerin erkeklere göre daha başarılı olduğu ölçülürken, anne ve babanın eğitim durumuna göre de başarı düzeyinin yükseldiğinin ortaya çıktığı vurgulandı.

KAÇ PUAN ALDILAR

Milli eğitimin istatistiki verilerine göre, LGS´ye katılan öğrencilerden annesi ilkokulu mezunu olanların puan ortalaması 278, ortaokul olanlar 298, lise olanlar 331, lisans olanlar 394 ve yüksek lisans olanlarda 406 olarak belirlenirken, babası ilkokul mezunu olanların 271, ortaokul olanların 288, lise olanların 315, lisans olanların 380 ve yüksek lisans olanların da 402 puan aldıkları tesbit edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VAHİM TABLO
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRETMENLERE ‘SEREBRAL PALSİ´ EĞİTİMİ
ÖĞRETMENLERE ‘SEREBRAL PALSİ´ EĞİTİMİ
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Programlarınca Finanse edilen, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen "Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi" kapsamında ilimizde rehberlik öğretmenlerine "Serebral Palsi" eğitimi verildi.
AR-GE ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRILDI
AR-GE ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRILDI
2019 Yılı AR-GE Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı başkanlığında gerçekleştirildi.
KURSLARLA ÖĞRENCİLERİN BAŞARI SEVİYESİ ARTTI
KURSLARLA ÖĞRENCİLERİN BAŞARI SEVİYESİ ARTTI
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesi ve bu kapsamda oluşturulan Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) merkezlerinin işleyişine yönelik değerlendirme toplantısında DYK merkezi olan okulların idarecileri ile bir araya geldi. Savaşçı, kurslara katılan öğrencilerin başarı seviyesinin arttığını söyledi.
ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 2019-2020 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını (DYK) ziyaret ederek, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´dan kurslar hakkında bilgi aldı. Vali Ayhan öğrencilerin durumunu yakından takip ettiklerini belirterek,” . Çocuklarımızın durumunu sürekli gözden geçiriyoruz. Hangi alanda eksikler varsa oralara müdahale ediyoruz. Materyal anlamında çocuklarımızı güçlü bir şekilde destekliyoruz.” dedi.
DİRİLİŞ NESLİ PROJESİ TANITILDI
DİRİLİŞ NESLİ PROJESİ TANITILDI
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi´nin destekleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi ve Eğitimde Diriliş Derneği işbirliğinde başlatılan ‘Diriliş Nesli Evlad-ı Fatihanın İzinde´ projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi.
EN İYİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ
EN İYİ PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Materyal Etkinlik Yarışmasında dereceye giren projeler için ödül töreni düzenlendi.
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
İlimizdeki Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu, Votarintim Sivas Çimento Ortaokulu ve Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı tarafından verilen OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı.
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlimizde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesi okul öncesi eğitimlerinin verileceği anaokulları eğitime hazır hale getirildi. Anaokulu müdürleri ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı, okul öncesi eğitimin önemine değinerek okul müdürlerinden adres kayıt bölgelerindeki öğrencilerin tamamına ulaşılması noktasında gerekli çalışmaları tamamlanmasını istedi.
YURT SORUNUMUZ YOK - video
YURT SORUNUMUZ YOK - video
Cumhuriyet Üniversitesi´ni kazanan öğrenciler kayıt olmaya başladı. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız kayıt olan öğrencileri ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Rektör Yıldız,” Yurt problemimiz yok. KYK yurtlarımızın 23 bin kontenjanı var. Öğrencilerimiz buraya geldiklerinde kayıtlarını rahatlıkla yaptırabilirler. Eğitim-öğretim başladığı zamanda yurtları hazır olmuş olacaktır.” dedi.
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
Cumhuriyet Üniversitemiz Dinî Uygulamalar ve Araştırma Merkezi (DİMER) tarafından “Lisans Destek Eğitimi Yaz Kursu” sertifika töreni düzenlendi. Kursun ardından düzenlenen törenle 30 öğrenciye sertifikaları verildi.
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
Cumhuriyet Üniversiesi´nde Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü´ne 30 kişilik kontenjan açıldı. Adayların 2019-TYT´ye girmiş ve TYT puanlarının herhangi birinden en az 150 ve üzeri, engelli adayların 100 ve üzeri ham puan almış olmaları gerekiyor.
KAMPANYAYA DAVET
KAMPANYAYA DAVET
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, sivaslı öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Liseliler Çok Okuyor Çok Geziyor” okuma kampanyasına katılmaya davet etti.
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü´ne Özel Yetenek Sınavı ile 65 öğrenci alınacak.
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri, DHL Supply Chain Türkiye, üniversite–sanayi işbirliği kapsamında lisans, doktora ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik Teknolojistik Fikir Yarışması´nda 3´üncü oldu.
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Fakülte ikincisi Kimya Mühendisliği bölüm birincisi olan Suriyeli Abdallah Algherbawı törene damga vurdu. Türkiye aşağı olduğunu söyleyen öğrenci törene katılamayan ailesine, “Hiç merak etmeyin benim burada büyük bir ailem var” diyerek salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde Liseye Geçiş Sınavı´nda (LGS) başarılı olan İmam Hatip Ortakokullu öğrenciler ödüllendirildi.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM) ile Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları arasında ‘Eğiticinin Eğitimi´ kursu protokolü imzalandı.
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
İşadamı Murat Kaya´nın sahibi olduğu Final okulları şehrin güney çıkışındaki Taşlıdere´deki binayı kiralayarak “Final Akademi Anadolu Lisesi”ni burada eğitim-öğretime açacak.
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nde mezuniyet sevinci yaşandı.
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
Vali Zübeyir Kemelek İlk ve Ortaokulunda eğitim gören 10 görme engelli öğrenciye teknoloji seti hediye edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, okulda eğitim gören öğrencilerin özel olarak tasarlanan bilgisayar ve eğitim seti ile daha etkin ve verimli bir eğitim imkânına kavuşacaklarını belirterek, bu imkânı sunan TANAP´a teşekkür etti.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680