VAHİM TABLO !
Sivas 8337 öğrencisiyle katıldığı Liseleri Giriş Sınavı (LGS) Türkiye sıralamasında 90 sorudan ortalama 34´üne doğru cevap vererek 81 il içerisinde 59.sırada yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı listede 1.sırada Muğla, 2.sırada Tunceli, 3.sırada Giresun 3.sırada yer alırken, yapılan onlarca yeni okula rağmen Sivas´ın eğitim durumunun vahim olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
Tarih: 26.6.2019 07:50:43/ 292okunma / 0yorum

İŞTE: ORTALAMA SONUÇ

Ders adı      Soru sayısı    Net ort.    Sıra

Türkçe                 20             9,23       58.     

Matematik         20             2,60        60.

Fen Bilimleri       20             7,17        58.

İnkılap Tarihi      10             6,03        55.

Din Kültürü         10             6,11        40.

Yabancı Dil          10             3,26        63.

 HAYDAR ALDIKAÇTI

Sivas ortaokul son sınıf öğrencilerinin katıldığı kısa adı LGS olan Liseleri Giriş Sınavı sonuçları sıralamasında 81 il içerisinde 59. Sırada yer aldı. Geçen yıl değiştirilen sistemle yapılan aynı sınavın ilkinde 500 üzerinden ortalama 349 puan ile 38.sırada yer alan Sivas´ın bu yıl 59.sıraya gerilemesi eğitimde tablonun tablonun, yapılan onlarca yeni okul ve eğitim altyapısına rağmen vahim olduğunu ortaya çıkardı.

Milli Eğitim Bakanlığı´nın internet sitesinde yayınlanan 2019 yılı illere göre LGS´ye katılan öğrenci sayısı ve alt test ham puan ortalamaları Türkiye çizelgesinde Sivas´ın 5.73 ortalama net ile 59.sırada sırasında bulunduğu görüldü. 8337 Öğrencinin yarıştığı LGS´de kaç öğrencinin tam, kaç öğrencinin de vasıfla liselere girmeye yeterli 350 ila 450 arasında puan aldığı henüz bilinmiyor.

VERİLERİ BEKLİYORUZ

Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, LGS sonuçları ile ilgili değerlendirme yapabilmesi için sonuçların tam olarak belirlenmediğini, Ölçe ve Değerlendirme Biriminin okullarla temas halinde olduğunu ve hangi öğrencinin kaç puan aldığını derlemeye çalıştığını ifade ederek, “8 bin küsur öğrencimizden kimin kaç puan aldığını derlemeye çalışıyoruz. Önüme veriler geldiğinde, muhtemelen hafta sonuna doğru bir değerlendirme yapacağız” dedi.

MATEMATİK VE YABANCI DİL KÖTÜ

Sivas´tan sınava katılan 8337 öğrencinin genel net ortalamasının 5.73 olduğu LGS´de öğrencilerin 20 matematik sorusundan ortalama sadece 2.60 net ile 60, Yabancı Dilde de 10 soruda 3.26 net ile Türkiye genelinde 63´üncü sırada oldukları ortaya çıktı. Türkçe´de ise 20 sorudan ortalama 9.23 net yapan Sivas öğrencilerinin 58´inci sırayı aldıkları listeye yansırken, Fen Bilimlerindeki 20 soruda net ortalamanın 7.16, on soruyu kapsayan İnkılap Tarihindeki net ortalamasının da 6.03 olduğu ortaya çıktı.

BİLİNEN 1 TAM PUAN

Sivas´ta LGS´ye katılan 8337 öğrencinin her birinin kaç puan aldığı araştırması sürerken, Mevlana Ortaokulu´ndan Sıla Karagülle´nin tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye genelinde 500 puan alan 565 öğrenci arasına girdi öğrenildi.

MUĞLA 1, TUNCELİ 2´NCİ

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı illere göre LGS başarı sıralaması listesinde 7.28 net ortalama ile Muğla ilk sırada yer alırken, 7.23 ile Tunceli´nin ikinci, 7.22 ile Giresun´un da üçüncü sırada bulunduğu görüldü. 90 soruda 5.73 net ortalama ile 59´uncu sırada yer alan Sivas, ülkenin 81 ilinden Afyon, Adıyaman, Bingöl, Iğdır, Kars, Kilis, Ardahan, Diyarbakır, Gaziantep, Muş, Van, Ağrı, Siirt, Hakkari ve Şırnak gibi illerin önünde yer alabildi.

 

SILA TÜRKİYE BİRİNCİLERİ ARASINDA

 

İlk bilgilere göre Sivas´tan sınava girenlerden sadece Mevlana Ortaokulu öğrencisi Sıla Karagülle 500 tam puan alarak 565 öğrenciden oluşan Türkiye birincileri arasına girdi. Okulun sitesinden yapılan açıklamada “Öğrencimizi başarısından dolayı kutluyor, ortaöğretimde başarısının devamını diliyoruz.Bu başarıda pay sahibi olan öğrencimizin kıymetli ailelerine,üzerinde emeği bulunan tüm öğretmen ve idarecilerine teşekkür ediyoruz”denildi.

 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Sivas´ta son yıllarda en çok yatırım yapılan alan olan eğitime onlarca yeni okul kazandırılması ve okulların sosyal ve teknik donatılarına rağmen LGS´de bu sonuçla karşılaşılması analizinin idareciler ve eğitimciler tarafından yapılması ve kamuoyuna da açıklanması bekleniyor.

KIZLAR DAHA BAŞARILI

 Bu yıl yapılan ve toplam 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı LGS´de kız öğrencilerin erkeklere göre daha başarılı olduğu ölçülürken, anne ve babanın eğitim durumuna göre de başarı düzeyinin yükseldiğinin ortaya çıktığı vurgulandı.

KAÇ PUAN ALDILAR

Milli eğitimin istatistiki verilerine göre, LGS´ye katılan öğrencilerden annesi ilkokulu mezunu olanların puan ortalaması 278, ortaokul olanlar 298, lise olanlar 331, lisans olanlar 394 ve yüksek lisans olanlarda 406 olarak belirlenirken, babası ilkokul mezunu olanların 271, ortaokul olanların 288, lise olanların 315, lisans olanların 380 ve yüksek lisans olanların da 402 puan aldıkları tesbit edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VAHİM TABLO
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Fakülte ikincisi Kimya Mühendisliği bölüm birincisi olan Suriyeli Abdallah Algherbawı törene damga vurdu. Türkiye aşağı olduğunu söyleyen öğrenci törene katılamayan ailesine, “Hiç merak etmeyin benim burada büyük bir ailem var” diyerek salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde Liseye Geçiş Sınavı´nda (LGS) başarılı olan İmam Hatip Ortakokullu öğrenciler ödüllendirildi.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM) ile Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları arasında ‘Eğiticinin Eğitimi´ kursu protokolü imzalandı.
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
İşadamı Murat Kaya´nın sahibi olduğu Final okulları şehrin güney çıkışındaki Taşlıdere´deki binayı kiralayarak “Final Akademi Anadolu Lisesi”ni burada eğitim-öğretime açacak.
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nde mezuniyet sevinci yaşandı.
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
Vali Zübeyir Kemelek İlk ve Ortaokulunda eğitim gören 10 görme engelli öğrenciye teknoloji seti hediye edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, okulda eğitim gören öğrencilerin özel olarak tasarlanan bilgisayar ve eğitim seti ile daha etkin ve verimli bir eğitim imkânına kavuşacaklarını belirterek, bu imkânı sunan TANAP´a teşekkür etti.
BİR KOLEJ DAHA
BİR KOLEJ DAHA
Kavram Okulları ilimizde yeni açılacak okulun tanıtımını yaptı. Kavram Okulları´nın Sivas eğitimine yeni bir heyecan getireceğini belirten Kavram Okulları CEO´su Ümit Kalko, “Okulun şehir ile olan yeri çok güzel. Sınıf ortamları ve sosyal alanlar modern düzeyde bulunuyor. Eğitimdeki 45 yıllık deneyimimizi Sivas halkına sunacağız. 1 milyona aşkın mezunumuza Sivas´ta da yeni öğrenciler katacağız” dedi.
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
İmranlı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleri, okulların yaz tatiline girmesini fırsat bilip, ellerine zımpara ve boya fırçası alarak eskiyen 120 okul sırasını gelecek seneye hazırladılar.
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu´nun aldığı kararla BESYO Spor Salonu´nun adı Hamza Yerlikaya Spor Salonu olarak değiştirildi. Yerlikaya´nın isminin memleketinde ilk defa bir spor salonuna verilmesi spor camiası tarafından memnuniyetle karşılandı.
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
Eğitim-öğretim döneminin tamamlanmasının ardından bir değerlendirme yapan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, “2018 LGS´de 81 il arasında 38.sırada yer alan Sivas, 2019 LGS de niçin 21 sıra birden gerileyerek 59. sırada yer aldı. Son yıllarda eğitim alanında en fazla kamu yatırımı alan 1. İl Sivas olurken eğitim alanındaki ilimizdeki bu kötü gidişatın sorgulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
CÜ İletişim Fakültesi öğrencileri Marka yönetimi dersleri kapsamında yaptıkları çalışmayla üniversite – sanayi işbirliğine katkıda bulundu. Öğrenciler bu kapsamda Teknokent´te çalışmaları olan bir firmanın büyükbaş hayvanlarda sıkça rastlanan bir hastalık olan gaz sıkışmasına karşın üretilen trocar´ın tanıtımına yönelik hazırladıkları reklam sunumlarını yaptı.
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
Cumhuriyet Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Aksöz´ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
DİMER´DEN LİSANS DESTEK KURSU
DİMER´DEN LİSANS DESTEK KURSU
CÜ İlahiyat Fakültesi Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİMER) tarafından lisans destek kursları düzenleniyor. Güz ve bahar olmak üzere 2 dönemde düzenlenen kurslarda öğretim üyeleri tarafından öğrencilere Arapça Nahiv, Pratik Arapça, Modern Arapça, Akaid, Tefsir gibi alanlarda eğitimler verildi.
KILAVUZ YAYINLANDI
KILAVUZ YAYINLANDI
Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzunu dün meb.gov.tr internet adresinden yayımladı.
YAPTIĞINIZ PROJELER ÜRÜNE DÖNÜŞSÜN
YAPTIĞINIZ PROJELER ÜRÜNE DÖNÜŞSÜN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 29 akademik personel Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarına atandı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Eğitimimiz için genç bir kuşağın gelmesi adına çalışacağız ve üniversitemizi belli bir yere getirmek için uğraşıyoruz. Hep söyledik. Yerlilik ve millîlik noktasında ülkenin bizden beklediği çok şey var. Yaptığımız projeler ürüne dönüşsün” dedi.
DEVLET VE VATANDAŞ ELE ELE
DEVLET VE VATANDAŞ ELE ELE
Doğanşar´da hayırsever vatandaşların yardımlarıyla yapılan halk kütüphanesi hizmet açıldı. Çocuk oyun bölümü ile okuma, yazma bölümünden oluşan kütüphane hem eğlendirici hem de öğretici olarak dizayn edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.
2. ÜNİVERSİTE 2020´DE ÖĞRENCİ ALACAK
2. ÜNİVERSİTE 2020´DE ÖĞRENCİ ALACAK
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin eski Teknokent binasında hizmet vermeye başladığını belirten Vali Salih Ayhan, yeni üniversitenin ilk öğrencilerin ise önümüzdeki yıl Ekim ayı, yetişmezse Şubat döneminde alınacağını söyledi.
EĞİTİM FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI - video
EĞİTİM FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI - video
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Cumhuriyet Üniversitemizden mezun olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın ve buradan mezun olmakla gururlanın. Bunu da her yerde söyleyin. Eğer bunu söyleyebilirseniz biz daha çok memnun oluruz. Arkanızda 44 yıllık geçmişi olan bir üniversitenin diploması olacak” dedi.
ŞARKIŞLA MYO´DA BİLGİ YARIŞMASI
ŞARKIŞLA MYO´DA BİLGİ YARIŞMASI
CÜ Şarkışla Meslek Yüksekokulu´nda bilgi yarışması düzenlendi. Yarışmada finale kalan Banka ve Sigortacılık Programı ise 20 sorudan 19´unu bilerek birinciliği kazanırken, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Bölümü ise 17 doğru cevap ile ikinci oldu.
118 BİN ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
118 BİN ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
2018-2019 eğitim ve eğretim yılı bugün sona erecek. İlimizde ilk-orta ve liselerde eğitim gören 118 bin 962 öğrenci bugün karne sevincini yaşayarak, 3 ay sürecek olan yaz tatiline girecek. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ise öğrenciler 16 Eylül Pazartesi ders başı yapacak.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6316
EURO
6.3340