ÜYELERİMİZDEN FEDAKARLIK BEKLİYORUZ
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu üyeleriyle istişare yaparak, Koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkilerini ve alınan tedbirleri değerlendirdi. Eken, “Gıda perakende ve akaryakıt sektörü haricindeki tüm üyelerimizden, asgari 7 gün boyunca işyerlerini kapatmalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Bu sayede sağlık sistemine zaman kazandırarak, sıkıntılı sürecin daha sağlıklı ve kısa zamanda sona ermesine olanak sağlamış olacağız.” dedi.
Tarih: 25.3.2020 07:00:00/ 184okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken,  yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.  Toplantı sonrası açıklama yapan Eken, “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığımız aşikar. Sürecin sağlıklı ve etkin yönetilmesi için başta hükümetimiz, sağlık personeli cansiperane çaba veriyor. Cumhurbaşkanımız, sağlık bakanlığımız ve duyarlı tüm kamu ve sivil kuruluşlar evde kalınması yönünde çağrılar yapıyor. Toplum olarak  bu çağrıyı, birbirimize, sevdiklerimizin hayatlarına sorumluluk bilinci içerisinde önemsememiz gerekiyor. Her gün akşam saatlerinde bakanlık tarafından güncellenen hasta bilgilerinin birer rakam ya da istatistik değil can olduğunu, bir an önce idrak etmemiz gerekiyor” dedi.

İnsan hayatının önemine vurgu yapan Eken, “Odamızın temsil ettiği, işletme sahipleri, sanayiciler ve çalışanlarımız olarak, önce ailelerimize, müşterilerimize, kentimize, ülkemize, nihayetinde tüm insanlığa sorumluyuz. Sağlık Bakanlığı´nın ve çalışanlarının, zorunlu olarak hizmetine ara vererek gelirlerinden fedakarlık eden odamız üyelerinin çabalarının boşa çıkmaması adına gıda perakende ve akaryakıt sektörü haricindeki tüm üyelerimizden, asgari 7 gün boyunca işyerlerini kapatmalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Bu sayede sağlık sistemine zaman kazandırarak, sıkıntılı sürecin daha sağlıklı ve kısa zamanda sona ermesine olanak sağlamış olacağız. Bu süreci sivil toplum örgütleri ve sorumlu vatandaşlar olarak iyi yönetemezsek, devletimizin bu tedbirleri mecburi daha uzun süre ile alabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.” diye konuştu.

Bu süreçte odamız üyelerinin her türlü talep ve isteklerini ilgili mecralara ulaştıracaklarını ifade eden Eken konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut açıklanan tedbir paketleri için Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza teşekkür ediyoruz ancak üyelerimiz bu paketin içeriğine ilaveler yapılması gerektiğini ve tüm sektörleri kapsaması gerektiğini iletiyor. Yapılacak düzenleme ile paketin içeriği tüm sektörleri kapsayacak düzeye getirilirse tüccar ve sanayicilerimiz bu süreci daha kolay atlatacaktır. Devletimiz işyerlerinin zorunlu olarak, kapatılması ya da üretime ara vermesi gibi durumlarda, üyelerimize destekler vermektedir. Bunlardan kısaca bahsetmek isterim; Bugün itibari ile işverenler, kısa çalışma uygulaması için Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri ve Hizmet merkezlerine, özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecek. İş müfettişlerinin zorunlu sebepleri, işyerinde tespiti ve uygun görmesi halinde programa dahil edilecektir. Bu süreç boyunca çalışanların günlük bürüt kazancının yüzde 60´ına kadarki kısmı, devletimize ödenecektir.”

 ÜNİVERSİTE´DEN DE DESTEK BEKLİYORUZ

Bunlara ilave olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından hazineye ait taşınmazlarda, kiracı konumunda olan işletmelerin  kira bedellerinde indirime gidileceğini ve belli bir süre zarfında alınmayacağını beyan ettiğini aktaran Eken, “Aynı yaklaşımı Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin göstermiş, belediyeye ait taşınmazlardaki kiracılardan kira alınmayacağını beyan etmiştir. Bu desteği üniversitemiz yerleşkesinde ikamet eden işletmeler için, Cumhuriyet Üniversitesi rektörümüzden ve vakıflar genel müdürlerinden beklediğimiz belirtmek isterim.Bunun haricinde odamız kamu bankaları tarafından üyelerimize sağlanan, kredi tahsis limiti ve kredi ödemelerine dair destekleri, özel bankalar tarafından da verilmesi konusunda ilgili kurumlara taleplerini iletmiştir.” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VEFA DESTEK GRUPLARI 11 BİN TALEBİ KARŞILADI
VEFA DESTEK GRUPLARI 11 BİN TALEBİ KARŞILADI
Sivas Valisi Salih Ayhan, Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak için gıda paketlerinin hazırlandığı depoda incelemelerde bulundu.
ŞEHİRDEKİ HAREKETLİLİK YÜZDE 80 AZALDI
ŞEHİRDEKİ HAREKETLİLİK YÜZDE 80 AZALDI
Vali Salih Ayhan, 112 Acil Çağrı Merkezi içerisinde yer alan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezini ziyaret ederek şehirdeki yaya ve araç trafiğini kameralardan takip etti.
SUŞEHRİ´NDE OTOMOBİL DEVRİLDİ: 4 ÖLÜ
SUŞEHRİ´NDE OTOMOBİL DEVRİLDİ: 4 ÖLÜ
Sivas´ın Suşehri ilçesinde otomobilin dereye devrilmesi sonucu 4 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DOLU YAĞIŞI KAZAYA NEDEN OLDU: 4 YARALI (VİDEO)
DOLU YAĞIŞI KAZAYA NEDEN OLDU: 4 YARALI (VİDEO)
Sivas´ta dolu nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün kontrolünden çıkarak takla atan otomobildeki 4 kişi yaralandı.
KARANTİNA ALTINDAKİ ÖĞRENCİLERE LAHMACUN JESTİ
KARANTİNA ALTINDAKİ ÖĞRENCİLERE LAHMACUN JESTİ
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken Mısır, İskoçya, İrlanda ve Sudan´dan Sivas´a getirilerek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda gözlem altında tutulan öğrencilere lahmacun ikramında bulundu.
TEDBİRLERE UYMAYAN 117 KİŞİYE CEZA
TEDBİRLERE UYMAYAN 117 KİŞİYE CEZA
Sivas´ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymayan 117 kişiye para cezası uygulandı.
YARDIMINA JANDARMA KOŞTU
YARDIMINA JANDARMA KOŞTU
Koyulhisar ilçesinde, koronavirüs tedbiri için karantina uygulanan köyde hayvanlarının samanı biten çiftçi Emrah Basmakcı´nın ihtiyacı, jandarma tarafından karşılandı.
VAKİT GARDAŞLIK VAKTİ
VAKİT GARDAŞLIK VAKTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından önceki günlerde açıklanan ekonomik ve sosyal destek paketlerine ek olarak, özellikle küçük ölçekli işletmelere ve bu süreçte mağdur olabilecek personele kalkan olacak, ihtiyaçlarına cevap verecek ve onlara destek olacak olan milli dayanışma kampanyası başlattı. Sivas´ta da ‘Vakit Gardaşlık Vakti´ sloganıyla kampanyaya destek verildi.
BİTİRME TEZİNE DESTEK
BİTİRME TEZİNE DESTEK
TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında, lisans Eczacılık Fakültesi öğrencisi Beyzanur Özdemir´in bitirme tezi olan projesi destek almaya hak kazandı.
PROJE DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI
PROJE DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI
Sivas Cumhuriyet Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Seyda Şahin, TÜBİTAK ARDEB programından 1002 Hızlı Destek projesi almaya hak kazandı.
KORONAVİRÜSE KARŞI 3D YAZICILARLA SİPERLİK ÜRETİLİYOR
KORONAVİRÜSE KARŞI 3D YAZICILARLA SİPERLİK ÜRETİLİYOR
Sivas´ın Şarkışla ilçesinde iki okulda, sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede korunmalarını sağlamak amacıyla yüz siperliği üretimine başlandı.
KUMAR OYNAYAN 18 KİŞİ YAKALANDI
KUMAR OYNAYAN 18 KİŞİ YAKALANDI
Suşehri ilçesinde, yol yapım şantiyesindeki metruk binada kumar oynayan 2´si kadın 18 kişi, jandarma baskınıyla yakalandı. Bu kişilere toplam 80 bin 336 lira kesildi.
BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM
BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs ile mücadelede işadamından esnafa, emekliden öğrenciye tüm kesimlere yeni destekleri açıkladı. Erdoğan dünyası sarsan Koronavirüs sarsıntısından, Türk Milletinin birlik ve beraberlik ile tek başına aşabileceğini ifade etti.
TEDBİR DUYARLILIĞINA TEŞEKKÜR ETTİ
TEDBİR DUYARLILIĞINA TEŞEKKÜR ETTİ
Basın İlan Kurumu (BİK), COVID-19 virüs salgınına karşı mücadelede üzerine düşen görevi tüm zorluklara rağmen yerine getiren Türk basınına “Evde Kal, Sağlıkla Kal” ortak manşet çağrısında bulunmuştu. BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, Türkiye genelinde bu çağrıya uyan bütün gazetelere teşekkür etti.
CAMİ İMAMI ÜCRETSİZ ISLAK MENDİL DAĞITIYOR
CAMİ İMAMI ÜCRETSİZ ISLAK MENDİL DAĞITIYOR
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Merkez Cami İmam Hatibi Bilal Başer, kendi imkanlarıyla yaptırdığı 10 bin adet tek kullanımlık ıslak mendilleri, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara ücretsiz dağıtıyor.
YÜKSEKOKULLARIN İSMİ DEĞİŞTİ
YÜKSEKOKULLARIN İSMİ DEĞİŞTİ
Sivas Meslek Yüksekokulu ve Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu´nun isimlerinin değiştirilmesine yönelik Yükseköğretim Kurulu´na sunulan teklif kabul edildi.
YARDIM İÇİN DEĞİL, DESTEK İÇİN ARADI (VİDEO)
YARDIM İÇİN DEĞİL, DESTEK İÇİN ARADI (VİDEO)
Akıncılar ilçesinde yaşayan ve koronavirüs tedbirleri kapsamında evinden çıkamayan Nami Aydoğdu (68) 112 acil çağrı merkezini arayarak Milli Dayanışma Kampanyası´na destek olmak istediğini söyleyince Vefa Sosyal Destek Grubu, Aydoğdu´nun evine giderek parayı teslim aldı.
GERİYE DÖNÜK FAİZLERDE DÜŞÜŞ
GERİYE DÖNÜK FAİZLERDE DÜŞÜŞ
6 Ocak-23 Mart 2020 tarihleri arasında kredi kullananlara faiz indirimi müjdesi. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile 6 Ocak 2020 tarihinden önce yıllık yüzde 6 olarak uygulanan faiz oranı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren yüzde 5 olarak uygulanacak.
ÖĞRENCİLERE MORAL GECESİ (VİDEO)
ÖĞRENCİLERE MORAL GECESİ (VİDEO)
Mısır, İskoçya, İrlanda ve Sudan´dan Sivas´a getirilerek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda gözlem altında tutulan öğrenciler için moral etkinliği düzenlendi.
UYGULAMA NOKTASINI DENETLEDİ
UYGULAMA NOKTASINI DENETLEDİ
Sivas Valisi Salih Ayhan, Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve sağlık ekipleri tarafından Sivas-Ankara karayolu üzerindeki uygulama noktasını ziyaret ederek, Koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında devam eden kontrolleri yerinde inceledi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279