UÇURUMUN KIYISINDAKİ 839 YILLIK TARİH
Divriği ilçesindeki kalenin içine, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan Kale Camisi, bölgeye hakim noktada 839 yıldır ayakta duruyor. Türklerin Anadolu´daki en eski yapılarından olan cami, uçurumun hemen kenarındaki konumuyla da görenleri şaşırtıyor.
Tarih: 11.7.2019 07:15:00/ 287okunma / 0yorum

Divriği ilçesindeki kalenin içine, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan Kale Camisi, bölgeye hakim noktada 839 yıldır ayakta duruyor. Türklerin Anadolu´daki en eski yapılarından olan cami, uçurumun hemen kenarındaki konumuyla da görenleri şaşırtıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi´ndeki Ulu Camii ve Darüşşifa başta olmak üzere Selçuklu medeniyetinden örneklerin yer aldığı, açık hava müzesi durumundaki Divriği, Türklerin Anadolu´daki ilk bina örneklerinden olmasıyla ön plana çıkıyor. Divriği´ye hakim noktada bulunan ve bir bölümü restore edilen Divriği Kalesi içindeki Kale Camisi de bunların başında yer alıyor. Mengücekliler Dönemi´nde, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan cami, uçurum kıyısındaki konumu ve aynı dönem yapılan diğer örneklerinden ayrılan mimarisi ile dikkat çekiyor. Kale Camisi; Türklerin Anadolu´yu fethinden sonra yapılan minberli cuma camilerinden onarılmayan, özgün mimariye sahip, en eski tek örneği olma özelliğini taşıyor. Duvarları, içte ve dışta kalın sıva ve derzlerle örülen caminin taç kapısı, Anadolu taç kapılarının ilki ve taş oyma sanatının gelişmesinde ilk örnek olarak biliniyor. Yıllarca harabe durumunda kalan Kale Camisi, 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü´nce restore ettirildi. Bugün ibadete kapalı olan cami, sadece tarih meraklılarını konuk ediyor. Caminin, daha önce var olan; ancak yıkılan minaresi ise bugün bulunmuyor. 

´FETİHTEN KISA SÜRE SONRA YERLEŞME OLDUĞUNU GÖSTERİYOR´

Cami hakkında bilgiler veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser, Divriği ilçesinin 1147 yılında Mengücekoğulları´nın Divriği kolu tarafından fethedildiğini belirterek, "Bu fetih sonrası bölgeye yapı inşa ederek yerleştiklerini bize gösteren ilk veri Divriği Kale Camisi ya da İç Kale Mescidi olarak değerlendirmek daha doğrudur. Fetihten kısa bir süre sonra Divriği´de iç kale içerisinde böyle bir yerleşmenin gerçekleştiğini bize göstermesi açısından oldukça önemlidir. Yapı üzerinde ´çiçekli kufi´ olarak tabir ettiğimiz bir yazı türüyle yazılmış bir inşa kitabesinde biz 1180-1181 tarihini öğreniyoruz. Aynı kitabe verisinde devamında ustasının da Meraga´dan (Bugün Azerbaycan sınırları içindeki bir yerleşim yeri) geldiğini, Anadolu dışından geldiğini anlıyoruz. Ayrıca Mengücekoğulları´nın da Anadolu dışından gelen sanatçılardan faydalandığını gösteriyor olması açısından önemli. Sanatçının Meragalı olması tabi ki bu anlamda Divriği´nin özellikle Anadolu dışıyla olan ilişkilerinin göstergesi olması önemli" dedi.

´ERKEN DÖNEM YAPILARININ ÖZELLİKLERİNİ YANSITIYOR´

Divriği Kale Camisi´nin, genel özellikleriyle bölgedeki erken dönem yapılarının genel özelliklerini yansıttığını kaydeden Prof. Dr. Eser, şunları söyledi:

"Malzeme ve teknik açıdan gelişmiş bir özellik yansıttığını söylemek pek mümkün değildir. Bu gelişmişliği destek sisteminde ve taç kapısında görmek mümkündür. Taç kapısı kitabe nedeniyle ikinci evre sırasında eklendiği düşünülen ve biraz daha süslenmesi nedeniyle tuğla etkisi yaratan bir düzenlemeye sahiptir. Bu da sanatçının doğu ile olan ilişkisi ve bağlantısı nedeniyle olmalıdır. Restorasyon öncesine kadar aynı taç kapıda bugün görmediğimiz maalesef bazı çini parçalar vardı. Bir iki parça görülebilir durumdaydı; fakat restorasyondan sonra biz bu parçaları da yerinde olmadığını görüyoruz. Yapının içerisinde bir mahfil katı var. Bu mahfil katına çıkmak için de batısında merdivenle çıkılan pencere boyutlarında kapı var. Bu mahfil çok önemli bir veriydi. Restorasyon öncesi özgün 12´nci yüzyıl alçı kaplamaları da yapının içerisinde vardı. Mahfili büyük ihtimalle sultan kullanıyor olmalı. Sultan mahfili olarak kullanılıyordu. Ancak zaman içinde mahfile ait malzemenin, yapının yıkıldığını anlıyoruz. Cami büyük bir ihtimalle ahşap malzemeden yapılan bir mahfile sahipti."

´GÖZETLEME PENCERELERİ YAPILMIŞ´

Yapıyla ilgili diğer enteresan detayın ise doğu cephesinin güney köşesinde yer alan 2 pencere olduğundan bahseden Prof. Dr. Eser, "Genelde camiler söz konusu olduğunda bizler 12´nci ve 13´üncü yüzyılda cepheye ilişkin elimizde çok veri var. Ancak iç kale de yer alan ve hareme yani sultana hizmet eden bir camide daha çok görsel amaçlarla, daha doğrusu Çaltı Vadisini gözlemek ve izlemek amacıyla yapılmış 2 pencere söz konusudur. Bu Divriği İç Kale Mescidini daha da özel bir hale sokuyor. Bu anlamda Anadolu da bilinen 2 örnek söz konusudur. Diğeri de Ani´deki Manuçer Cami adıyla bildiğimiz Şeddadoğulları döneminde tarihlendirilen 12´nci yüzyıl yapısındadır. Onda da Arpa Çay´a bakan bölümdeki pencereleriyle daha seyir amaçlı bir düzenlemeye sahip görünür. Aynı şey bizim Sivas bölgesindeki en erken yapılardan biri olan Divriği Kale Cami´de özel bir durumdur" diye konuştu. 

´YERLEŞİMİ ÇOK BAŞARILI´

Caminin diğer özelliğinin, ´yastık´ olarak tabir edilen destek sistemi üzerinde kurulması olduğunu belirten Prof. Dr. Eser, "Bu taşıyıcı ögenin köşelerinde aslan başları işlenmiştir. Cami içinde figüre rastlanıyor olması nedeniyle Divriği İç Kale Mescidi özellikli bir durum yansıtır. Ayrıca taş bir platform üzerine inşa edilmiş olması, taş platform üzerindeki bazı olumsuzlukları gidermek için sanatçının özellikle doğu cephede kemerli bir sistem üzerine duvarı oturtmasıyla çözülmüş gözükmektedir. Bu nedenle oldukça başarılı bir yerleştirim söz konusudur" dedi.

İTALYAN GEZGİN´İN KALE CAMİSİ İLGİSİ

Kale Camisi tarihi geçmişi ve özel konumu ile ilçeye gelen turistlerin de dikkatini çekiyor. Birçok ülkeyi dolaşan İtalyan gezgin Piergiorgio Devilli (36) de Kale Camisi´ni ziyaret edenler arasında yer aldı. Birçok ülkenin ardından Türkiye´ye geldiğini anlatan Devilli, önemli şehirlerin ardından Divriği ilçesini de görmek istediğini belirterek, hem Ulu Cami´yi hem de Kale Camisi´ni çok beğendiğini dile getirdi. //DHA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: UÇURUMUN KIYISINDAKİ YILLIK TARİH
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR - video
BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR - video
Yerel parlamento olağanüstü toplanarak, Barış Pınarı Harekâtına destek açıklaması yaptı. Ortak bildiriyi okuyan Meclis Başkanı Hakan Akkaş, “İl Genel Meclisi olarak, Barış Pınarı Harekâtında ülkemizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İnanıyoruz ki gün, her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekâtın başarı ile tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakâr askerimize muvaffakiyetler diliyoruz” dedi.
MEHMETÇİKLERİN KOMANDO ANDI´NA HALKTAN İLGİ
MEHMETÇİKLERİN KOMANDO ANDI´NA HALKTAN İLGİ
Divriği ilçesinde Barış Pınarı Harekatı´na destek olmak için düzenlenen programda Mehmetçiklerin seslendirdiği, ´Komando Andı´ ilgiyle izlendi.
ESNAFA KREDİ MÜJDESİ
ESNAFA KREDİ MÜJDESİ
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade eden SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir. Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir” dedi.
BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hakkında bilgi veren Cumhuriyet Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, “Bebekler genelde baştan sararmaya başlar, baş, gövde ve ardından bacaklar ve kollar sararır. Bebeğin sarılığı baştan ayaklara doğru ne kadar aşağı inmişse o kadar önemlidir” dedi.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ
İklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı yaşanacak olumsuzlukların tespit edilmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif eden CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Tarımsal üretimin devamı, havanın, suyun, toprağın korunması gelecek nesillerden bizlere emanettir. Çocuklarımızın doğru şartlarda yetişmesi için yapılacaklar siyaset üstü bir akılla ele alınmalı ve değerlendirilmelidir” dedi.
ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYİ GEZDİ
ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYİ GEZDİ
Nevşehir Avanos Anadolu Lisesi öğrencileri Cumhuriyet Üniversitesi´ne gezerek, döneminde kendilerine bir yol belirlemek amacıyla üniversite hakkında bilgi aldılar.
DESTEK OFİSİ´NDEN PROJE BİLGİLENDİRMESİ - video
DESTEK OFİSİ´NDEN PROJE BİLGİLENDİRMESİ - video
Cumhuriyet Üniversitesi Proje Destek Ofisi tarafından Dr. Öğretim Üyeleri ve Dr. Araştırma Görevlileri için proje bilgilendirme toplantısı yapıldı.
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 3 ve 4´üncü sınıf öğrencileri İsviçre´de faaliyet gösteren ve Türkiye pazarına girmeye hazırlanan ‘SRST´ adlı geri dönüşüm makinesi hakkında firma sahibinden bilgi aldı.
KAZADAN ŞANS ESERİ YARALI KURTULDU
KAZADAN ŞANS ESERİ YARALI KURTULDU
İlimizde sağanak yağış nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobille Plaka Tanıma Sistemi direğine çarpan Hayri Güler, hurdaya dönen araçtan yaralı olarak kurtuldu.
DERSİ TARİHİ MEKANLARDA ÖĞRENİYORLAR
DERSİ TARİHİ MEKANLARDA ÖĞRENİYORLAR
Zara ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından uygulanan ´Okulum Sivas´ ve ´Duvarsız Okul´ projesi kapsamında öğrenciler tarih, coğrafya ve din kültürü ahlak bilgisi gibi derslerini tarihi mekanlarda işliyor.
MEHMETÇİĞE GÜVENİMİZ TAM - video
MEHMETÇİĞE GÜVENİMİZ TAM - video
Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Uğur Bulut, Suriye´de başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri´nin her zaman yanında olduklarını belirten Bulut, Mehmetçiğe işgalci diyen siyasi parti temsilcilerine tepki gösterdi. Başkan Bulut,” Büyük Birlik Partisi olarak yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Dualarımız Mehmetçiklerimizledir, dualarımız aslan parçalarıyladır. Biz biliyoruz ki en iyi sonucu alacaklar en kısa zamanda o coğrafyayı PKK´dan, PYD´den temizleyecekler” dedi.
YURTTAKİ KIZLARDAN MEHMETÇİĞE SELAMLI DESTEK
YURTTAKİ KIZLARDAN MEHMETÇİĞE SELAMLI DESTEK
İlimizde, Kredi ve Yurtlar Kurumu´nun 10 bin kişilik kız yurdunda kalan üniversite öğrencileri, Barış Pınarı Harekatı´na düzenledikleri etkinlikle destek verdi. Öğrenciler harekatta görev yapan Mehmetçiğe asker selamı göndererek, Komando Marşı´nı seslendirdi.
DEMİR YOLU İŞÇİLERİNDEN MEHMETÇİK İÇİN KAMPANYA
DEMİR YOLU İŞÇİLERİNDEN MEHMETÇİK İÇİN KAMPANYA
İlimizde, demir yolu çalışanları Barış Pınarı Harekatı´na destek vermek amacıyla, her ay maaşlarından 100 lira kesilmesi için dilekçe verdi.
AYDIN DELİKTAŞ´IN KALEMİNDEN ‘RÜTBESİ TÜRK´ YAYINLANDI
AYDIN DELİKTAŞ´IN KALEMİNDEN ‘RÜTBESİ TÜRK´ YAYINLANDI
Gazeteci Aydın Deliktaş´ın kaleme aldığı kitap ‘Rütbesi Türk´ adlı kitap yayınlandı. 1893 yılından, 1942 yılına kadar bir savaş gazisinin hayatı üzerinden yaşanan tarihi olaylarının anlatıldığı kitapta ayrıca iki savaşta gazi olmasına rağmen bir yüzbaşının siyasetin amansız dişlileri arasında un ufak edilişini konu ediliyor. Deliktaş, ”Kitap gerek anlatımımız gerekse belgelerimiz ile bir döneme ışık tutacağı gibi Milli Mücadele´nin unutulup gitmiş sayısız kahramanının hayatlarının ne kadar araştırmaya değer olduğunu da gözler önüne serecektir” dedi.
ENGELLİ BİREYLERDEN MEHMETÇİĞE ANLAMLI BAĞIŞ
ENGELLİ BİREYLERDEN MEHMETÇİĞE ANLAMLI BAĞIŞ
İlimizde, yaşayan bir grup işitme ve görme engelli vatandaş, Barış Pınarı Harekâtı´nda görev alan Mehmetçiğe destek olmak için aralarında topladıkları bir miktar parayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı´na bağışlamak üzere Vali Salih Ayhan´a teslim etti.
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 3 ve 4´üncü sınıf öğrencileri İsviçre´de faaliyet gösteren ve Türkiye pazarına girmeye hazırlanan ‘SRST´ adlı geri dönüşüm makinesi hakkında firma sahibinden bilgi aldı.
40 SAĞLIK PERSONELİ SINIRA GİTTİ
40 SAĞLIK PERSONELİ SINIRA GİTTİ
Suriye´de devam eden Barış Pınarı Harekatı´na destek olmak ve harekat kapsamında Mehmetçiğin ve yerel halkın sağlık tedbirlerinin alınması amacıyla ilimizden 40 sağlık personeli, 6 UMKE aracı, 2 kara ambulansı ve ambulans helikopter sınıra gitti.
YENİDEN RAFAH´TAN HAREKÂTA DESTEK
YENİDEN RAFAH´TAN HAREKÂTA DESTEK
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Teşkilatı Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kent Meydanında yapılan destek açıklamasında Merkez İlçe Başkanı Mehmet Karaoğul, parti teşkilat mensupları ve çok sayıda Sivaslı yer aldı. Basın açıklamasının ardından Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçikler için Fetih Suresi okundu.
GENÇLİK KOLLARINDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - video
GENÇLİK KOLLARINDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - video
AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya, Barış Pınarı Harekâtı boyunca elde edeceği karı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfına bağışlayacak olan Uğur Pide Fırını sahibi Cemil Yıldırım´ı ziyaret ederek, teşekkür plaketi verdi.
DOĞALTAŞ´IN KALBİ SİVAS´TA ATACAK
DOĞALTAŞ´IN KALBİ SİVAS´TA ATACAK
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Derneği 19 Ekim Cumartesi günü ilimide toplanacak. Kongre Müzesinde yapılacak toplantıda doğaltaş sektörü masaya yatırılacak
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202