UÇURUMUN KIYISINDAKİ 839 YILLIK TARİH
Divriği ilçesindeki kalenin içine, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan Kale Camisi, bölgeye hakim noktada 839 yıldır ayakta duruyor. Türklerin Anadolu´daki en eski yapılarından olan cami, uçurumun hemen kenarındaki konumuyla da görenleri şaşırtıyor.
Tarih: 11.7.2019 07:15:00/ 175okunma / 0yorum

Divriği ilçesindeki kalenin içine, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan Kale Camisi, bölgeye hakim noktada 839 yıldır ayakta duruyor. Türklerin Anadolu´daki en eski yapılarından olan cami, uçurumun hemen kenarındaki konumuyla da görenleri şaşırtıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi´ndeki Ulu Camii ve Darüşşifa başta olmak üzere Selçuklu medeniyetinden örneklerin yer aldığı, açık hava müzesi durumundaki Divriği, Türklerin Anadolu´daki ilk bina örneklerinden olmasıyla ön plana çıkıyor. Divriği´ye hakim noktada bulunan ve bir bölümü restore edilen Divriği Kalesi içindeki Kale Camisi de bunların başında yer alıyor. Mengücekliler Dönemi´nde, 1180 yılında Süleyman Şah oğlu Emir İshak tarafından yaptırılan cami, uçurum kıyısındaki konumu ve aynı dönem yapılan diğer örneklerinden ayrılan mimarisi ile dikkat çekiyor. Kale Camisi; Türklerin Anadolu´yu fethinden sonra yapılan minberli cuma camilerinden onarılmayan, özgün mimariye sahip, en eski tek örneği olma özelliğini taşıyor. Duvarları, içte ve dışta kalın sıva ve derzlerle örülen caminin taç kapısı, Anadolu taç kapılarının ilki ve taş oyma sanatının gelişmesinde ilk örnek olarak biliniyor. Yıllarca harabe durumunda kalan Kale Camisi, 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü´nce restore ettirildi. Bugün ibadete kapalı olan cami, sadece tarih meraklılarını konuk ediyor. Caminin, daha önce var olan; ancak yıkılan minaresi ise bugün bulunmuyor. 

´FETİHTEN KISA SÜRE SONRA YERLEŞME OLDUĞUNU GÖSTERİYOR´

Cami hakkında bilgiler veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser, Divriği ilçesinin 1147 yılında Mengücekoğulları´nın Divriği kolu tarafından fethedildiğini belirterek, "Bu fetih sonrası bölgeye yapı inşa ederek yerleştiklerini bize gösteren ilk veri Divriği Kale Camisi ya da İç Kale Mescidi olarak değerlendirmek daha doğrudur. Fetihten kısa bir süre sonra Divriği´de iç kale içerisinde böyle bir yerleşmenin gerçekleştiğini bize göstermesi açısından oldukça önemlidir. Yapı üzerinde ´çiçekli kufi´ olarak tabir ettiğimiz bir yazı türüyle yazılmış bir inşa kitabesinde biz 1180-1181 tarihini öğreniyoruz. Aynı kitabe verisinde devamında ustasının da Meraga´dan (Bugün Azerbaycan sınırları içindeki bir yerleşim yeri) geldiğini, Anadolu dışından geldiğini anlıyoruz. Ayrıca Mengücekoğulları´nın da Anadolu dışından gelen sanatçılardan faydalandığını gösteriyor olması açısından önemli. Sanatçının Meragalı olması tabi ki bu anlamda Divriği´nin özellikle Anadolu dışıyla olan ilişkilerinin göstergesi olması önemli" dedi.

´ERKEN DÖNEM YAPILARININ ÖZELLİKLERİNİ YANSITIYOR´

Divriği Kale Camisi´nin, genel özellikleriyle bölgedeki erken dönem yapılarının genel özelliklerini yansıttığını kaydeden Prof. Dr. Eser, şunları söyledi:

"Malzeme ve teknik açıdan gelişmiş bir özellik yansıttığını söylemek pek mümkün değildir. Bu gelişmişliği destek sisteminde ve taç kapısında görmek mümkündür. Taç kapısı kitabe nedeniyle ikinci evre sırasında eklendiği düşünülen ve biraz daha süslenmesi nedeniyle tuğla etkisi yaratan bir düzenlemeye sahiptir. Bu da sanatçının doğu ile olan ilişkisi ve bağlantısı nedeniyle olmalıdır. Restorasyon öncesine kadar aynı taç kapıda bugün görmediğimiz maalesef bazı çini parçalar vardı. Bir iki parça görülebilir durumdaydı; fakat restorasyondan sonra biz bu parçaları da yerinde olmadığını görüyoruz. Yapının içerisinde bir mahfil katı var. Bu mahfil katına çıkmak için de batısında merdivenle çıkılan pencere boyutlarında kapı var. Bu mahfil çok önemli bir veriydi. Restorasyon öncesi özgün 12´nci yüzyıl alçı kaplamaları da yapının içerisinde vardı. Mahfili büyük ihtimalle sultan kullanıyor olmalı. Sultan mahfili olarak kullanılıyordu. Ancak zaman içinde mahfile ait malzemenin, yapının yıkıldığını anlıyoruz. Cami büyük bir ihtimalle ahşap malzemeden yapılan bir mahfile sahipti."

´GÖZETLEME PENCERELERİ YAPILMIŞ´

Yapıyla ilgili diğer enteresan detayın ise doğu cephesinin güney köşesinde yer alan 2 pencere olduğundan bahseden Prof. Dr. Eser, "Genelde camiler söz konusu olduğunda bizler 12´nci ve 13´üncü yüzyılda cepheye ilişkin elimizde çok veri var. Ancak iç kale de yer alan ve hareme yani sultana hizmet eden bir camide daha çok görsel amaçlarla, daha doğrusu Çaltı Vadisini gözlemek ve izlemek amacıyla yapılmış 2 pencere söz konusudur. Bu Divriği İç Kale Mescidini daha da özel bir hale sokuyor. Bu anlamda Anadolu da bilinen 2 örnek söz konusudur. Diğeri de Ani´deki Manuçer Cami adıyla bildiğimiz Şeddadoğulları döneminde tarihlendirilen 12´nci yüzyıl yapısındadır. Onda da Arpa Çay´a bakan bölümdeki pencereleriyle daha seyir amaçlı bir düzenlemeye sahip görünür. Aynı şey bizim Sivas bölgesindeki en erken yapılardan biri olan Divriği Kale Cami´de özel bir durumdur" diye konuştu. 

´YERLEŞİMİ ÇOK BAŞARILI´

Caminin diğer özelliğinin, ´yastık´ olarak tabir edilen destek sistemi üzerinde kurulması olduğunu belirten Prof. Dr. Eser, "Bu taşıyıcı ögenin köşelerinde aslan başları işlenmiştir. Cami içinde figüre rastlanıyor olması nedeniyle Divriği İç Kale Mescidi özellikli bir durum yansıtır. Ayrıca taş bir platform üzerine inşa edilmiş olması, taş platform üzerindeki bazı olumsuzlukları gidermek için sanatçının özellikle doğu cephede kemerli bir sistem üzerine duvarı oturtmasıyla çözülmüş gözükmektedir. Bu nedenle oldukça başarılı bir yerleştirim söz konusudur" dedi.

İTALYAN GEZGİN´İN KALE CAMİSİ İLGİSİ

Kale Camisi tarihi geçmişi ve özel konumu ile ilçeye gelen turistlerin de dikkatini çekiyor. Birçok ülkeyi dolaşan İtalyan gezgin Piergiorgio Devilli (36) de Kale Camisi´ni ziyaret edenler arasında yer aldı. Birçok ülkenin ardından Türkiye´ye geldiğini anlatan Devilli, önemli şehirlerin ardından Divriği ilçesini de görmek istediğini belirterek, hem Ulu Cami´yi hem de Kale Camisi´ni çok beğendiğini dile getirdi. //DHA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: UÇURUMUN KIYISINDAKİ YILLIK TARİH
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VEFALI KARAR
VEFALI KARAR
Vali Salih Ayhan, yapımı tamamlama aşamasında olan Yeni Kültür Merkezi´ne yapılan görüşmelerden sonra Muhsin Yazıcıoğlu isminin verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Yeni Merkezde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan,” Sivas, tarihi ve kültürel zenginlikleri sinesinde barındırdığı gibi çok önemli şahsiyetlerinde memleketi olarak zihinlerdeki yerini almıştır. Bu nedenle Belediyemiz ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanımız İsmet Yılmaz ile yaptığımız görüşmelerden sonra yeni Kültür Merkezimize Sivas´ın önemli bir değeri olan merhum Yazıcıoğlu adının verilmesini kararlaştırdık”dedi.
55 BİN BAŞVURU 64 MİLYON GELİR
55 BİN BAŞVURU 64 MİLYON GELİR
Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Nazım Yakut, bir süre önce sona eren İmar Barışı için Sivas´ta toplam 55 bin kişinin başvuruda bulunduğu açıkladı. Yakut, “22 bin 500 İmar Barışı Yapı Belgesi verilen Sivas´ta 55 bin başvurudan devlet yıl sonuna kadar yapılacak ödemelerle 64 milyon lira gelir elde edecek” dedi.
CEPHEDEN SONRA AYDINLATMA
CEPHEDEN SONRA AYDINLATMA
Kent meydanındaki tarihi eserlerin çevrelerinin güzel görünüme kavuşması için yapılmakta olan cephe düzenlemesi devam ederken, tarihi binaların aydınlatması projesinde de ihale aşamasına gelindi. 23 Temmuz´da yapılacak ihalenin ardından tarihi binaların ışıklandırılmasına, Valilik binasıyla başlanacak.
ÜNİVERSİTE´NİN ACI KAYBI - video
ÜNİVERSİTE´NİN ACI KAYBI - video
1988 Yılından bu yana Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünde görev yapan Prof. Dr. İsmail Çelik, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Prof. Çelik Üniversitede yapılan uğurlamanın ardından dün öğlen ulu camide kılınan cenaze namazının ardından yukarı tekkede toprağa verildi.
KEDİ ve KÖPEKTEN SONRA KUZU
KEDİ ve KÖPEKTEN SONRA KUZU
Büyük şehirlerden sonra artık anadoludaki cadde ve sokaklarda da kedi ve köpek ile gezenlerin görülmesinin ardından Sivas´ta bir ilk daha ortaya çıktı. Tatil için gelen Muhammed Ceylan´ın, Hafik Gökdin köyünde kendisine hediye edilen kuzu ile gezmesi “Bunu da gördük” dedirtti.
NARKOTİK HAP VE SKUNK YAKALADI
NARKOTİK HAP VE SKUNK YAKALADI
Emniyet, Narkotik ekiplerince sokak satıcıları ve kullanıcılara yönelik son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 3 sentetik hap ile 6 gram skunk maddesi ele geçirildiğini ve gözaltına alınan 4 kişiden birisinin tutuklandığını açıkladı.
YILAN KARTALI BOĞDU
YILAN KARTALI BOĞDU
İmranlı´da yılan tarafından boğulan kartal köylüler tarafından son anda kurtarıldı, yılan tırmıkla öldürüldü, kartal doğaya bırakıldı.
DUVARA ÇARPAN ATV ARACININ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
DUVARA ÇARPAN ATV ARACININ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
Suşehri ilçesinde duvara çarpan ATV aracının sürücüsü öldü, bir kişi yaralandı.
BİÇER DÖVER MAKİNESİ HİZMETE SUNULDU
BİÇER DÖVER MAKİNESİ HİZMETE SUNULDU
Zara ilçesinde üç çiftçinin ortaklığında alımı gerçekleştirilen biçer döver makinesi düzenlenen törenle hizmete sunuldu.
HEDEFİMİZ YÜZDE 80´E ULAŞMAK
HEDEFİMİZ YÜZDE 80´E ULAŞMAK
İl Koordinasyon kurulunda yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Vali Ayhan, bu yıl 3,3 milyar olan ödenek ayrıldığını belirterek, yatırımcı kurum müdürlerine her bir kuruşun iyi hesap edilerek, müteahhitleri de sıkıntıya sokmadan kullanılması talimatını verdi, “Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını iyi değerlendirerek yatırımlarda yüzde 80´lere ulaşmayı hedefliyoruz, en çok Ulaştırma, Sağlık ve Altyapı gibi sektörlere yatırım yapıyoruz. Yüksek Hızlı Tren seferleri 2020´de başlayacak” dedi
4 EYLÜL´E YETİŞECEK
4 EYLÜL´E YETİŞECEK
Selçuklu ve Osmanlı eserlerini bünyesinde barındıran Tarihi Kent Meydanı etrafındaki binaların cephe yenileme çalışmalarını Vali Salih Ayhan ile birlikte yerinde inceleyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, çalışmaların 4 Eylül´e yetiştirilmesi için azami gayret sarf edildiğini söyledi.
AYNI KAVŞAKTA BİR KAZA DAHA
AYNI KAVŞAKTA BİR KAZA DAHA
Otobüs ile otomobilin çarpışması sonucu birkaç gün önce 3 kişinin öldüğü Organize Sanayi Bölgesi´ndeki kavşakta bu seferde tır ile cipin çarpıştı, 4 kişi yaralandı.
71´LİK DEDE DE KENE KURBANI
71´LİK DEDE DE KENE KURBANI
Giresun Çamoluk´ta sırtına kene yapışması nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´ne getirilen 71 yaşındaki Mehmet Duvarbaşı adlı dede, 18 gün süren tedaviye rağmen kurtarılamadı. İhtiyarın cenazesi kireçlenerek köyüne gönderildi.
YARALAR HIZLA İYİLEŞECEK
YARALAR HIZLA İYİLEŞECEK
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim elemanı Araştırma Görevlisi Didem Mimiroğlu´nun Nanoboyutlu Yüzey Pürüzlülüğünün Nöral Hücre Davranışlarına Etkisi isimli projesi TÜBİTAK´tan destek almaya hak kazandı. Projenin yaraların hızla iyileşmesini sağlayacağı belirtildi.
ŞEHİTLER ANILDI - video
ŞEHİTLER ANILDI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Töreni” gerçekleştirildi.
RESTORASYONA RAĞMEN ZİYARETÇİ AKINI
RESTORASYONA RAĞMEN ZİYARETÇİ AKINI
Divriği ilçesinde, UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası´nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bölgenin dışında oluşturulan platform sayesinde, isteyenler eseri ziyaret edebiliyor.
ŞARKIŞLA KİLİMİNE COĞRAFİ İŞARET
ŞARKIŞLA KİLİMİNE COĞRAFİ İŞARET
Kırmızı, mavi, yeşil, siyah renklerin ağırlıkta kullanıldığı her biri farklı anlam içeren motifleriyle dikkati çeken "Şarkışla kilimi", coğrafi işaret tesciliyle gelecek kuşaklara taşınacak
KÖSE SÜLEYMAN TÜRBESİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
KÖSE SÜLEYMAN TÜRBESİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Suşehri ilçesindeki Köse Süleyman türbesinin bulunduğu alanda bakım onarım çalışmaları yapıldı.
BU FABRİKA DA OLMADI !
BU FABRİKA DA OLMADI !
2017´de 5 büyük firmanın bir araya gelerek yapacaklarını açıkladığı Yerli otomobil Fabrikası´nın Sivas´a kurulması isteğinin olumsuz sonuçlanmasının ardından, son iki aydan bu yana TSO Başkanı Eken´in dillendirdiği Volkswagen´in kuracağı yeni fabrikanın Sivas´a yapılmasına yönelik talep ve beklentide dikkate alınmadı, Volkswagen fabrikanın İzmir civarında kurulacağını açıkladı.
“BU ALÇAKLIĞI UNUTMAYACAĞIZ”
“BU ALÇAKLIĞI UNUTMAYACAĞIZ”
AK Parti İl Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı´nda lokum dağıtıldı, şehitler için dua edildi. İl Başkanı Aksu, “Bu alçaklığı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız”dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6316
EURO
6.3340