TURNALAR TÜRKÜLERDE KALMASIN
Ulusal Turna Eylem Planı Çalıştayı´nda konuşan Vali Salih Ayhan, “Üreme sayıları giderek azalan turnaların korunması için yürütülen Ulusal Turna Eylem Planı´nın hazırlanması faunaya verilen değerin bir göstergesidir. Turnalarımızın sadece türkülerde kalmaması için yapılan bu tür çalışmaları Valilik olarak da destekliyor, gerekli hassasiyeti gösteriyoruz” dedi.
Tarih: 20.6.2019 07:48:30/ 291okunma / 0yorum

Vali Salih Ayhan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde düzenlenen ‘Ulusal Turna Eylem Planı Çalıştayı´na katılarak, “Turnaların sadece türkülerde kalmaması için yapılan çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Behrampaşa Otel´de düzenlenen çalıştaya Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Daire Başkanı Selim Karaca, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Okan Gün, Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem ile çeşitli illerden uzman personeller ve çok sayıda davetli katıldı.

Çalıştay; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Daire Başkanı Selim Karaca ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç´un açılış konuşmaları ile başladı.

Daha sonra söz alan Vali Salih Ayhan ise, ülkemizin biyolojik bir müze olduğunu ifade ederek, “Türkiye´de yaklaşık Avrupa Kıtası kadar bitki ve hayvan türünün yaşaması ülkemizin ne denli önemli bir coğrafi öneme haiz olduğunu göstermektedir. Rakamlara baktığımızda 446 kuş türü, 140 memeli, 168 sürüngen ve iki yaşamlı türün Asya ile Avrupa´yı birbirine bağlayan vatanımızda kendisine yer bulması bizler için çok sevindirici bir husustur” dedi.

İLİMİZDE

293 KUŞ TÜRÜ VAR

Ülkemiz gibi Sivas´ın da coğrafi açıdan önemli bir merkez olduğunu dile getiren Vali Ayhan, “İlimizin; Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu ile İç Anadolu´yu bağlayan bir köprü vazifesi görmesi, tür sayısını da artırmıştır. İlimizde 293 kuş türü, 50 memeli, 43 sürüngen ve iki yaşamlı hayvan türünün bulunması Sivas için büyük bir şanstır” diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce başlatılan çalışmayı da değerlendiren Vali Ayhan, “2014 yılında başlanıp 2016 yılında sona eren ‘Sivas İlinin Biyoçeşitlilik İzleme Projesi´ kapsamında ilimizdeki bitki ve hayvan türlerinin tespiti, nesli tehlike altında olan türler ve koruma eylem planına ihtiyaç duyulduğuna ilişkin çalışmanın tamamlanmış olması sevindiricidir. Yapılan proje kapsamında ilimizde; 3 adet kuş türü 3 adet memeli türü, 4 adet sürüngen türü ve 5 adet de bitki türü izleme çalışmalarını yakından takip ettiğimi belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARI YAKINDAN

TAKİP EDİYORUM”

İlimizdeki nesli tehlike altında olan türler ile ilgili çalışmaları da yakından takip ettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Beyazbantlı dağ engereği yılanının tür koruma eylem planının yapılmış olması ve türün izlenmesi geleceğe yönelik güzel bir çalışma olacaktır. Yine bu yıl tür koruma eylem planı çalışmaları kapsamında daha önce hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yapılmayan ancak var olduğu bilinen bitki türlerinden Gezertere ile ilgili eylem planı çalışmalarının yapılması da endemik türlerimize verdiğimiz önemi ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Sivas´ın geniş coğrafyasında kaçak avcılığa da göz açtırmadıklarını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Doğadaki tüm bitki ve hayvan türlerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve popülasyon dengesinin sağlanması maksadıyla ilimizde, kaçak avcılığın ve biyokaçakçılığın önlenmesine ilişkin ciddi çalışmalar da yapılmaktadır. Türlerin gelişmesi ve çoğalması adına avcılık ve biyokaçakçılığın yapılmamasını önemsiyor, kaçak avcılara bölge insanlarının da göz açtırmamasını ve ihbarda bulunmalarını istiyoruz” dedi.

“TURNALAR

TÜRKÜLERDE KALMASIN”

Turnaların ilimizde geniş bir popülasyon göstermesinin şansını yaşadıklarını belirten Vali Ayhan, “İlimizde üreme sayıları giderek azalan turnaların korunması ve izlenmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Doğa Araştırmaları Derneği işbirliğinde yürütülmüş olan Ulusal Turna Eylem Planı´nın hazırlanması da faunaya verilen değerin bir göstergesidir. Turnalarımızın sadece türkülerde kalmaması için yapılan bu tür çalışmaları Valilik olarak da destekliyor, gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. İlimizde kuluçkaya yatan nadir türlerden olan turnaların, sulak alanların korunmasına ve eko turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızla geleceğe güzel bir fauna ve flora bırakacağımızı düşünüyoruz. Sivas ili, turnanın ülkemizde en yoğun bulunduğu ve ürediği yer durumundadır. Planın yapıldığı ilk günden beri yapılan izleme ve envanter çalışmalarında ilimizde Tödürge, Kurugöl, Göydün, Durulmuş Sazlıkları, Bingöl, Çığırgan, Sıraç, Çimen Yenice, Kaz, Aşağı Tepecik, Yukarı Tepecik, İçi Gölü gibi bölgelerde türün yuvalanma ve barınma maksatlı konakladığı görülmüştür. Yapılan arazi çalışmalarında emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca turna halkalama ve verici takılması konularında ilimizde 5 yıllık çalışma gerçekleştirerek toplam 53 turna halkalayıp, 23 bireye de verici takan ve takiplerini sağlayan uzman ekiplerimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

SULAK ALANLARI

BİRLİKTE KORUYALIM

Sivas´ın sulak alan cenneti olduğunu da hatırlatan Vali Salih Ayhan sözlerine şöyle devam etti:

“Sulak alanların kurutulmamasını, su rejiminin bozulmamasını, yer altı suyunun aşırı kullanımının ve saz tahribatının önüne geçilmesini, sulak alanların eko turizm amaçlı kullanılmasını, mera alanlarının tarım alanlarına dönüştürülmemesini, yapılaşmanın ve kirliliğin önlenmesini, turna üreme alanlarında kampçılık, yaylacılık vb. insan faaliyetlerinin yapılmamasını, avcılığın olmamasını diliyor, Sivas´ta kuş popülasyonunu zenginleştirmek istiyoruz”

“KENE İLE MÜCADELE

EKO SİSTEM İLE MÜMKÜNDÜR”

İlimizdeki kene vakaları hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “İnsanlar doğanın dengesine her müdahale ettiğinde doğa tepki vermektedir. Son yıllarda özellikle şehrimizi de etkileyen kene vakaları buna bir örnektir. Bazı türlerin avlanması, yok edilmesi başka türlerin kontrolsüz çoğalmasına ve insan yaşamını tehdit etmesine neden olmaktadır.Kene ile mücadele, eko sistemin sağlıklı işleyişi ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar kene ile mücadele için kanatlı hayvan salımı, ilaçlama ve bireysel tedbirlere rağmen vaka sayısının önemine dikkati çeken Vali Salih Ayhan, “2019 yılında Türkiye´de 74 ilimizde 63 kene vakasında Türkiye geneli 50, ilimiz geneli ise 41´ine Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi konmuş, 3 vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir” dedi.

“Doğa ile mücadele olmaz, doğa ile barış olur” diyen Vali Ayhan, aksi takdirde doğanın her zaman kazanacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tarım-Orman Uzm. Biyolog Burak Tatar tarafından Türkiye´deki turnaların durumu, önemli üreme ve kışlama alanları, türe ve yaşama alanlarına yönelik tehditler ve tehdit düzeyleri hakkında sunum yapıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TURNALAR TÜRKÜLERDE KALMASIN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PİKNİKTE TÜFEKLE VURDU
PİKNİKTE TÜFEKLE VURDU
Suşehri´nde piknik alanında av tüfeğiyle kazara vurulan Lütfü Güleç (58) hayatını kaybetti, Adnan K. (41) ise yaralandı, şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
OTOMOBİL ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ
OTOMOBİL ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ
Şarkışla ilçesinde otomobilin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü.
ATV, CAMİ BAHÇESİNİN DUVARINA ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
ATV, CAMİ BAHÇESİNİN DUVARINA ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
Suşehri ilçesinde sürücüsünün kontrolünden çıkan ATV´nin caminin bahçe duvarına çarpması sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
KENE´ye BİR KURBAN DAHA
KENE´ye BİR KURBAN DAHA
Yıldızeli Sarıyar köyünde bir hafta önce kene ısırması sonucu hastaneye kaldırılan 24 yaşındaki Ayşe Akgül kurtarılmadı ve canından oldu.
MOTOSİKLET DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI - video
MOTOSİKLET DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI - video
Devrilen motosikletin sürücüsü Ömer Umut Açık (20) yaşamını yitirdi, arkasındaki Gülben Topçu (18) ise ağır yaralandı.
KAVŞAKTA FACİA: 3 ÖLÜ -video
KAVŞAKTA FACİA: 3 ÖLÜ -video
Organize Sanayi Bölgesi´nde kavşakta yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, 1 kişi yarandı.
ÖĞRETMEN ANNE KAZADA ÖLDÜ
ÖĞRETMEN ANNE KAZADA ÖLDÜ
Yıldızeli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
MOTOSİKLETE SON BİNİŞİ OLDU
MOTOSİKLETE SON BİNİŞİ OLDU
Gemerek´te 74 yaşındaki Süleyman Karakaş kullandığı motosiklet ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.
FİKRET ÜLGER HAYATA VEDA ETTİ
FİKRET ÜLGER HAYATA VEDA ETTİ
3 Aydan bu yana yakalandığı amansız hastalık nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören SGK eski Müdür Yardımcısı ve Avukat Kaan Ülger´in babası Fikret Ülger hayata veda etti. Ülkücü hareketin neferlerinden ve Acıyurtlu olan Ülger dün Yukarı Tekke kabristanlığında toprağa verildi.
İPE ASILI BULUNDU
İPE ASILI BULUNDU
Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4´üncü sınıf öğrencisi Mehmet Y. (23) Yenidoğan Mahallesi´ndeki evinde iple asılı halde bulundu. Genç öğrencinin cesedi morga götürüldü, soruşturma başlatıldı.
KOKİLİ EBEDİYETE UĞURLANDI
KOKİLİ EBEDİYETE UĞURLANDI
Cumhuriyet Üniversitesi eski Genel Sekreteri Muammer Kokili´nin vefatı nedeniyle eski Rektörlük binası önünde tören düzenlendi. Kokili´nin ailesine sabır temennisinde bulunan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bugün hüzünlü bir anı yaşıyoruz. Üniversitemize uzun yıllar hizmet eden hocamızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailesine sabırlar diliyorum, başınız sağ olsun, sevenlerine üniversite camiamıza baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.
ŞEKER SANDIĞI İLACI YEDİ
ŞEKER SANDIĞI İLACI YEDİ
Suşehri ilçesinde dedesine ait ilaçları şeker zannederek yiyen çocuk hastaneye kaldırıldı.
DÜĞÜN KONVOYUNDA FACİA: 2 ÖLÜ - video
DÜĞÜN KONVOYUNDA FACİA: 2 ÖLÜ - video
Düğün konvoyunda bulunan otomobilin, tır ile çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında anne ile oğlu hayatını kaybetti.
KENE BİR CAN DAHA ALDI
KENE BİR CAN DAHA ALDI
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle hastaneye kaldırılan çoban yaşamını yitirdi.
VALİ VE BAŞKAN TIRPANLA OT BİÇTİ
VALİ VE BAŞKAN TIRPANLA OT BİÇTİ
Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarlada hünerlerini sergiledi. Tırpanla ot biçen Vali Ayhan ve Başkan Bilgin, ayaklarını giydikleri çizmelerle tuz havuzuna da girerek tuz hasadı yaptı
SOKAKTA ARI PANİĞİ
SOKAKTA ARI PANİĞİ
Bir apartmanın girişine yerleşen arı oğulu, çevreye zarar vermemesi için bir yetiştirici tarafından kutuya alındı.
YILAN PANİĞİ
YILAN PANİĞİ
Abdulvahabi Gazi mahallesinde bir evin duvarı ile bir okulun bahçesine giren yılanlar itfaiye tarafından yakalanarak çuvala konulup doğal ortama bırakıldı.
YURTTA KERKENEZ
YURTTA KERKENEZ
Bir öğrenci yurdunun çatısından düşen 4 kerkenez yavrusu itfaiye ekipleri tarafından koruma altına alındı.
SICAKLAR ARTACAK
SICAKLAR ARTACAK
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hafta başından itibaren görülen sıcak havaların etkisini hafta sonuna kadar artarak süreceği açıkladı. Tahminlere göre 3 ila 7 derece civarında artacak sıcaklıklar hafta sonunda düşecek ve kısa süreli yağış görülecek.
KAHRAMANLAR DUVARA RESMEDİLİYOR
KAHRAMANLAR DUVARA RESMEDİLİYOR
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın Okul Destek Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri atıl durumda bulunan duvara yağlı boyayla Ömer Halisdemir, Fethi Sekin, Eren Bülbül gibi kahramanların portrelerini çiziyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6784
EURO
6.3499