TUNÇ SOYER´E ‘SİVAS´ TEPKİSİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in ‘Sivas´ benzetmesi sosyal medyada gündem oldu. Soyer, İzmir´in turizm potansiyelinden bahsederken, “Sanki Sivas´ta yaşıyoruz” ifadelerini kullanınca sosyal medyadan Soyer´e tepki yaptı. Soyer ise yoğun tepkiler üzerine bir açıklama yaparak, “Yanlış anlaşıldım” dedi.
Tarih: 30.7.2019 01:05:00/ 150okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir´in turizm potansiyeli hakkında açıklama yaparken, “Bugüne kadar bu potansiyel yokmuş gibi yaşandı. Sanki Sivas´ta yaşıyormuşuz gibi, sanki Bitlis´te yaşıyormuşuz gibi yaşadık” ifadelerini kullandı. Soyer´in bu sözleri tüm Sivas ve Bitlis´lileri üzdü. Sosyal medya üzerinden hızla yayılan bu açıklamanın ardından çok sayıda Sivaslı Soyer´e tepki göstererek, özür dilemeye davet etti.

SİVAS´TA YAŞAMAK

ONURDUR

Kendi sosyal medya hesabından Soyer´e gönderme yapan Vali Salih Ayhan, “Ülkemiz, Kars´tan Muğla´ya Edirne´den Hakkari´ye kadar her köşesi cennet olan bir vatandır. Her ilin potansiyeli, turizm değerleri vardır. Sivas´ın tarihini, kültürünü ve şahsiyetlerini özümsemek, Sultan Şehir´de yaşamak onurdur” dedi.

“ÖZÜR DİLEMEYE

DAVET EDİYORUM”

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci ise “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir´in turistik anlamda hak ettiği yerde olmamasının asıl sebebinin, yıllardır İzmir´de süregelen CHP zihniyetinin yerel yönetimlerdeki vizyonsuz ve başarısız turizm politikası olduğunun malesef farkında değil” dedi.

Milletvekili Ekinci mesajında, “Selçuklu ve Osmanlı Devleti´ne başkentlik, milli mücadeleye ev sahipliği yapan Sultan Şehrimiz Sivas, birçok medeniyete beşiklik etmiş, adeta tarih kokan bir kültür mirasına sahiptir. Ülkemizi karış karış gezen ozanların, sanatçıların, Âşık Veysellerin, Pir Sultan Abdalların, Erenlerin diyarıdır. Köklü bir Anadolu kültürüne, misafirperverlik geleneğine sahiptir. Hal böyleyken Sultan Şehrimize mesnettiz benzetmelerle itham eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i yapmış olduğu talihsiz açıklamalarından dolayı esefle kınıyor, kendisini Sivas ve Bitlisli hemşehrilerimizden özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerinde kullandı.

SOYER´E

SİVAS DAVETİ

Soyer´in açıklamalarına tepki gösteren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in Sivas ile ilgili maksadını aşan açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Başkan Bilgin açıklamasında, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Sivas´ın; Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı, Millî Mücadelenin başlatıldığı ve bu ülkenin kurucu şehri olduğunu, Selçuklu döneminde çeşitli bilimlere merkezlik yaptığını, Osmanlı İmparatorluğu´nun önemli bir eyalet merkezi olduğunu, sazıyla sözüyle ve tarihî zenginlikleriyle bir kültür şehri olduğunu, Âşık Veysel´in, Pir Sultan Abdal´ın, Âşık Ruhsatî´nin memleketi olduğunu unuttuğunu sanıyorum. Sivas; tarihin her döneminde önemini koruyan, bugün de insanların hoşgörü ve barış içerisinde birbirine saygılı bir şekilde yaşadığı, tarih ve kültürün harmanlandığı bir şehirdir” ifadelerini kullandı.

Soyer´i Sivas´a davet eden Başkan Bilgin, “Soyer, her gelen insanın hayran kaldığı şehrimizin meydanını, temizliğini, mesire alanlarını, altyapısını hatta mezarlık dönüşümünü yerinde inceleyebilir ve bizlerden belediyecilik anlamında fikir alabilir. Sonuç olarak; Soyer´den, il sınırları içinde 650 bin,  dünya genelinde 7 milyon nüfusa sahip olan Sivas´ımızla ilgili yaptığı talihsiz açıklama nedeniyle tüm Sivaslılardan özür dilemesini bekliyorum” diye konuştu.

“SİVAS; SAZIN

BAM TELİDİR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer´in açıklamalarına ilk teski gösterenlerden birisi olan eski Belediye Başkanı Sami Aydın da “Tunç Soyer Bey bu açıklamanız çok üzücü. Ülkemizin her santimi yaşanasıdır. Hele de Sivas... Burası Cumhuriyet şehridir, yiğido şehridir, medeniyetin toprağı, kültürün başkenti, renklerin kardeşliği, tarihin tanığı, sazın bam teli, türkülerin en güzelidir” dedi.

KARASU, SOYER´İN

MESAJINI PAYLAŞTI

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise sosyal medya hesabından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer´in mesajını paylaştı. CHP´li Karasu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi 82 milyon vatandaşımızı bölgesinden, etnik kimliğinden, inancından dolayı aşağılayıp ötekileştirmez. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptığı açıklama ile yanlış anlaşılmadan dolayı üzüntülerini dile getirmiştir. Bugün özellikle ilimizdeki yöneticilerin yaptığı açıklamalarda Cumhuriyetin temellerinin Sivas´ta atıldığını hatırlamaları beni çok mutlu etmiştir. Umarım bundan sonra ilimizi yönetenler ülke gündemine, Atatürk´ün ve Cumhuriyetin kazanımlarının isimlerini silmeye çalışmakla gelmezler. Ayrıca kafasına göre İzmir´de Belediye hizmetlerini aşağılamaya çalısanlar bilsin ki dünya piyasalarında ülkemizin kredi notu düşerken İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin kredi notu yükselmektedir. Sivas sürekli göç verirken, İzmir her bölgeden göç almaktadır.”

SOYER

ÖZÜR DİLEDİ

Gelen yoğun tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm” dedi. Soyer, mesajında; “Türkiye´nin her ilinin, her yöresinin ayrı ayrı değerli ve benzersiz olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. İzmir´in turizm potansiyeliyle ilgili kurduğum cümle, ilimizin değerlerini anlatmakta ne denli yetersiz kaldığımıza dair bir öz eleştiriydi. Bitlis gibi, Sivas gibi İzmir´in olanaklarına sahip olmayan ve bütün zoraluklara rağmen ileri gitmek için çabalayan kentlere göre çok daha avantajlıyken, bunlar yokmuş gibi yaşamasına dair bir özeleştiri yapmıştım. Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm. Sizleri incittiysem lütfen kusuruma bakmayın” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS TUNÇ SOYER TEPKİSİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı hemşerimiz Mustafa Nurullah Albayrak, Vali Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti. Vali Salih Ayhan´ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Genel Başkan Albayrak, Sivas´ın lehine olacak her türlü çalışmada yanlarında olacaklarını ifade etti.
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
İlimizde apartmanın 5´inci katındaki evlerinin balkonundan beton zemine düşen Eymen Gazi Bulut (2) ağır yaralandı.
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
İlimizde Otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1´i çocuk 4 kişi yaralandı.
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
Sivas Kongresi´nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserler devam ediyor. Serdar Ortaç konserinin ardından dün Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan kongre müzesi bahçesinde sevenleriyle buluştu.
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
Cumhuriyet Üniversitesi´nde bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramların birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan günler olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bayramlar, insanlar arasındaki sevgi ve saygının perçinlenerek geliştiği, birlik ve beraberlik duygularının en bariz bir şekilde hissedildiği özel günlerdir” dedi.
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
Şarkışla ilçesindeki bir ilkokulun müdürü Mustafa Karataş, öğrencilerin yeni eğitim öğretim döneminde daha nezih bir ortamda eğitim görmeleri için yaz tatilinde işçi gibi çalışarak, okulun birçok eksiğini giderdi.
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
İlimizde Kurban Bayramı dolayısıyla acil servisler yoğun mesai harcadı. Numune Hastanesi´ne 10 bin 82 kişi çeşitli şikayetlerinden dolayı başvurdu. Hekim sayısı ve personel sayısını arttıran hastanenin acil servisinde 2 bin 73 çocuk, 393 kadın doğum, 7 bin 116 kişi de genel acilde tedavi gördü. Tedaviye gelenlerden 250´si kurban keserken kendini yaralayan acemi kasaplar oluşturdu.
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
Son 5 yıllık verilere bakıldığında bu yıl rekoltenin düşüş gösterdiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Buğday hasatımızın sonlarına geldik. Son 5 yılın ortalamasına baktığımız zaman en çok hasar kaybımız 2019 yılında oldu. 2018 yılına baktığımız zaman dönüm başına ortalama 200 – 300 kilogram arasında ürün alınırken, bu sene 150 – 200 kilogram civarında ürün alındı” dedi.
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
AK Parti Teşkilatı ve Belediye tarafından düzenlenen bayramlaşma programında AK Parti´nin kuruluşunun 18. yılı nedeniyle de pasta kesildi. AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, tüm İslam Aleminin bayramını tebrik ederek, “18. yılını geride bırakan AK Parti, kurulduğu günden bu güne kendisini millete adamış ak kadrolarıyla ülkemizde hayal bile edilemeyen yeniliklere ve reformlara imzalar atmıştır” dedi.
ÜNİVERSİTEYE 9 BİN 344 YENİ ÖĞRENCİ - VİDEO
ÜNİVERSİTEYE 9 BİN 344 YENİ ÖĞRENCİ - VİDEO
Yaklaşık 60 bin öğrencisi bulunan Cumhuriyet Üniversitesi´ni açıklanan tercih sonuçlarıyla birlikte 9 bin 344 yeni öğrenci tercih etti. Lisans ve ön lisans düzeyinde bulunan 10 bin 776 kontenjandan 9 bin 344´ü doldu. 2018 yılında yerleşme oranı yüzde 78,08 iken bu yıl 10 puan artarak yüzde 87,71 oldu.
“ÜNİVERSİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ”
“ÜNİVERSİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde bir mesaj yayımlayarak, tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi. Rektör Yıldız, “Üniversitemizden alacağınız eğitimle hem toplumsal hem de bireysel geleceğini inşa eden, sorumluluklarının bilincinde, aklın yol göstericiliğine inanan, bilimsel değer üreten insanlar olacağınıza inancım tamdır” dedi.
DİVRİĞİ´DE OT YANGINI KORKUTTU
DİVRİĞİ´DE OT YANGINI KORKUTTU
Divriği ilçesinde meydana gelen ot yangını itfaiye ve köylülerin çalışması sonucu uzun uğraşlar sonucu söndürüldü.
BARİYERLERE SIKIŞAN TRAKTÖRÜ İTFAİYE KURTARDI
BARİYERLERE SIKIŞAN TRAKTÖRÜ İTFAİYE KURTARDI
Seyir halindeyken ön tekerleği bariyerlere sıkışan traktörü itfaiye ekipleri kurtardı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sırasında Sivas-Erzincan karayolunda trafik bir süre tek şeritten sağlandı.
TAMİR İÇİN GİRDİĞİ PATOSTA SIKIŞTI
TAMİR İÇİN GİRDİĞİ PATOSTA SIKIŞTI
İlimiz, merkeze bağlı Kızılcaköy´de bakım yapmak için girdiği patosta sıkışan Abuzer Tüten (69) itfaiye ekiplerinin yaklaşık yarım saat süren çalışmasıyla kurtarıldı.
ACEMİ KASAP BİLANÇOSU - VİDEO
ACEMİ KASAP BİLANÇOSU - VİDEO
İlimizde kurban kesimi sırasında, hayvan darbeleri ve bıçakla çeşitli yerlerinden yaralanan 154 acemi kasap hastanelik oldu. 6 yaralı Cumhuriyet Üniversitesi´nde tedavi altına alınırken, 148 kişi ise ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Sivas bu rakamla yurt genelinde en fazla acemi kasabın yer aldığı ilk 10 il arasına girdi.
BAYRAMLAR BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİYOR
BAYRAMLAR BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİYOR
Vali Salih Ayhan, Arefe Günü ve bayramın ilk günü çeşitli ziyaretlerde bulundu. Huzurevi sakinlerini, polis karakollarını ve şehit ailelerini ziyaret eden Vali Ayhan uygulama noktasında görevini sürdüren polis ekiplerini de ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Halkla da bayramlaşan Vali Ayhan, “Bayramlar barışı, kardeşliği, yüreklerdeki coşkuyu bin kat daha arttırıyor. Onun için hemşerilerimizin bayramlarını ilimizde geçirmesini istiyoruz” dedi.
100 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ GELİYOR
100 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ GELİYOR
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında 6-8 Eylül tarihlerinde 100 ülkenin Büyükelçisi ilimize gelecek. TİM ile TSO işbirliğinde düzenlenecek program kapsamında büyükelçiler ilimizin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezecek.
SARİSSA´NIN TANITIMI İÇİN HİTİTLİ KIZ KLİBİ - VİDEO
SARİSSA´NIN TANITIMI İÇİN HİTİTLİ KIZ KLİBİ - VİDEO
Altınyayla´da Hititlerin yazlık başkenti olarak bilinen Sarissa Antik Kenti ve Kral Havuzu´nun tanıtılıp, turizme kazandırılması için ´Hititli Kız´ klibi hazırlandı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414