TUNÇ SOYER´E ‘SİVAS´ TEPKİSİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in ‘Sivas´ benzetmesi sosyal medyada gündem oldu. Soyer, İzmir´in turizm potansiyelinden bahsederken, “Sanki Sivas´ta yaşıyoruz” ifadelerini kullanınca sosyal medyadan Soyer´e tepki yaptı. Soyer ise yoğun tepkiler üzerine bir açıklama yaparak, “Yanlış anlaşıldım” dedi.
Tarih: 30.7.2019 01:05:00/ 251okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir´in turizm potansiyeli hakkında açıklama yaparken, “Bugüne kadar bu potansiyel yokmuş gibi yaşandı. Sanki Sivas´ta yaşıyormuşuz gibi, sanki Bitlis´te yaşıyormuşuz gibi yaşadık” ifadelerini kullandı. Soyer´in bu sözleri tüm Sivas ve Bitlis´lileri üzdü. Sosyal medya üzerinden hızla yayılan bu açıklamanın ardından çok sayıda Sivaslı Soyer´e tepki göstererek, özür dilemeye davet etti.

SİVAS´TA YAŞAMAK

ONURDUR

Kendi sosyal medya hesabından Soyer´e gönderme yapan Vali Salih Ayhan, “Ülkemiz, Kars´tan Muğla´ya Edirne´den Hakkari´ye kadar her köşesi cennet olan bir vatandır. Her ilin potansiyeli, turizm değerleri vardır. Sivas´ın tarihini, kültürünü ve şahsiyetlerini özümsemek, Sultan Şehir´de yaşamak onurdur” dedi.

“ÖZÜR DİLEMEYE

DAVET EDİYORUM”

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci ise “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir´in turistik anlamda hak ettiği yerde olmamasının asıl sebebinin, yıllardır İzmir´de süregelen CHP zihniyetinin yerel yönetimlerdeki vizyonsuz ve başarısız turizm politikası olduğunun malesef farkında değil” dedi.

Milletvekili Ekinci mesajında, “Selçuklu ve Osmanlı Devleti´ne başkentlik, milli mücadeleye ev sahipliği yapan Sultan Şehrimiz Sivas, birçok medeniyete beşiklik etmiş, adeta tarih kokan bir kültür mirasına sahiptir. Ülkemizi karış karış gezen ozanların, sanatçıların, Âşık Veysellerin, Pir Sultan Abdalların, Erenlerin diyarıdır. Köklü bir Anadolu kültürüne, misafirperverlik geleneğine sahiptir. Hal böyleyken Sultan Şehrimize mesnettiz benzetmelerle itham eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´i yapmış olduğu talihsiz açıklamalarından dolayı esefle kınıyor, kendisini Sivas ve Bitlisli hemşehrilerimizden özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerinde kullandı.

SOYER´E

SİVAS DAVETİ

Soyer´in açıklamalarına tepki gösteren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer´in Sivas ile ilgili maksadını aşan açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Başkan Bilgin açıklamasında, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Sivas´ın; Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı, Millî Mücadelenin başlatıldığı ve bu ülkenin kurucu şehri olduğunu, Selçuklu döneminde çeşitli bilimlere merkezlik yaptığını, Osmanlı İmparatorluğu´nun önemli bir eyalet merkezi olduğunu, sazıyla sözüyle ve tarihî zenginlikleriyle bir kültür şehri olduğunu, Âşık Veysel´in, Pir Sultan Abdal´ın, Âşık Ruhsatî´nin memleketi olduğunu unuttuğunu sanıyorum. Sivas; tarihin her döneminde önemini koruyan, bugün de insanların hoşgörü ve barış içerisinde birbirine saygılı bir şekilde yaşadığı, tarih ve kültürün harmanlandığı bir şehirdir” ifadelerini kullandı.

Soyer´i Sivas´a davet eden Başkan Bilgin, “Soyer, her gelen insanın hayran kaldığı şehrimizin meydanını, temizliğini, mesire alanlarını, altyapısını hatta mezarlık dönüşümünü yerinde inceleyebilir ve bizlerden belediyecilik anlamında fikir alabilir. Sonuç olarak; Soyer´den, il sınırları içinde 650 bin,  dünya genelinde 7 milyon nüfusa sahip olan Sivas´ımızla ilgili yaptığı talihsiz açıklama nedeniyle tüm Sivaslılardan özür dilemesini bekliyorum” diye konuştu.

“SİVAS; SAZIN

BAM TELİDİR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer´in açıklamalarına ilk teski gösterenlerden birisi olan eski Belediye Başkanı Sami Aydın da “Tunç Soyer Bey bu açıklamanız çok üzücü. Ülkemizin her santimi yaşanasıdır. Hele de Sivas... Burası Cumhuriyet şehridir, yiğido şehridir, medeniyetin toprağı, kültürün başkenti, renklerin kardeşliği, tarihin tanığı, sazın bam teli, türkülerin en güzelidir” dedi.

KARASU, SOYER´İN

MESAJINI PAYLAŞTI

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise sosyal medya hesabından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer´in mesajını paylaştı. CHP´li Karasu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi 82 milyon vatandaşımızı bölgesinden, etnik kimliğinden, inancından dolayı aşağılayıp ötekileştirmez. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptığı açıklama ile yanlış anlaşılmadan dolayı üzüntülerini dile getirmiştir. Bugün özellikle ilimizdeki yöneticilerin yaptığı açıklamalarda Cumhuriyetin temellerinin Sivas´ta atıldığını hatırlamaları beni çok mutlu etmiştir. Umarım bundan sonra ilimizi yönetenler ülke gündemine, Atatürk´ün ve Cumhuriyetin kazanımlarının isimlerini silmeye çalışmakla gelmezler. Ayrıca kafasına göre İzmir´de Belediye hizmetlerini aşağılamaya çalısanlar bilsin ki dünya piyasalarında ülkemizin kredi notu düşerken İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin kredi notu yükselmektedir. Sivas sürekli göç verirken, İzmir her bölgeden göç almaktadır.”

SOYER

ÖZÜR DİLEDİ

Gelen yoğun tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm” dedi. Soyer, mesajında; “Türkiye´nin her ilinin, her yöresinin ayrı ayrı değerli ve benzersiz olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. İzmir´in turizm potansiyeliyle ilgili kurduğum cümle, ilimizin değerlerini anlatmakta ne denli yetersiz kaldığımıza dair bir öz eleştiriydi. Bitlis gibi, Sivas gibi İzmir´in olanaklarına sahip olmayan ve bütün zoraluklara rağmen ileri gitmek için çabalayan kentlere göre çok daha avantajlıyken, bunlar yokmuş gibi yaşamasına dair bir özeleştiri yapmıştım. Yanlış anlaşılmış olmak nedeniyle çok üzgünüm. Sizleri incittiysem lütfen kusuruma bakmayın” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS TUNÇ SOYER TEPKİSİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS´IN TURİZM ÜÇE KATLANACAK
SİVAS´IN TURİZM ÜÇE KATLANACAK
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin Akademik Yılı açılışına katıldı. Sivas´ın kültürel mirası ve aldığı yatırımlara dikkat çeken Meclis Başkanı Şentop, “Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren Sivas´a hızlı tren ile gelinebilecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” dedi.
İLK ARA TATİL BAŞLIYOR
İLK ARA TATİL BAŞLIYOR
Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki ilimizde 118 bin 962 öğrenci, bugünden sonra ilk ara tatile girecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin bu tatili verimli geçirmesi adına tatil etkinlik programı da hazırlandı. Öğrenci ve veliler bugün akşamdan itibaren ‘aratatil.meb.gov.tr´ sitesi üzerinden etkinlikleri görebilecek.
ÖĞRENCİYE HER ZAMAN DESTEK OLDUK
ÖĞRENCİYE HER ZAMAN DESTEK OLDUK
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın İl Genel Meclisi´nde yaptığı konuşmaya tepki gösteren SESOB Başkanı Beşir Köksal, esnafın her zaman üniversite öğrencilerine yardımcı olduğunu belirterek, şehrin hiçbir zaman üniversiteden kopmadığını ifade etti.
ECZACILAR BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ - video
ECZACILAR BEYAZ ÖNLÜK GİYDİ - video
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bu yıl kazanan öğrencilerine yönelik beyaz önlük giyme töreni düzenlendi. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, eczacılığın sağlıkla ilgili önemli mesleklerden birisi olduğunu belirterek, “Beyaz önlük temizliği, düzeni ve sağlığı temsil eder. Bugün öğrencilerimiz beyaz önlük giyecekler. Ben hepsini kutluyorum” dedi.
ÇALI KUŞU BALESİ TAM NOT ALDI
ÇALI KUŞU BALESİ TAM NOT ALDI
Reşat Nuri Güntekin´in ölümsüz romanından uyarlanan “Çalıkuşu Balesi” Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nin açılışına özel olarak sahneye konuldu. Dönemin ruhunu izleyenlerin içine işleyen ‘Çalıkuşu Balesi´ Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler´in koreografisiyle tam not aldı.
DAVETSİZ MİSAFİR
DAVETSİZ MİSAFİR
İlimizde yolunun şaşıran ve balkondan evin içerisine giren yaralı Puhu kuşu itfaiye ekipleri tarafından yakalandı.
22 KURSİYERE ARICILIK EĞİTİMİ
22 KURSİYERE ARICILIK EĞİTİMİ
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği arıcılık kursunda 22 kursiyere eğitim verildi. Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ”Sivas, Türkiye´de arıcılık yönünden önemli bir İlimiz ve özellikle gezginci arıcılar yönünden bir cazibe merkezi. Çiçek balı üretiminde Ülkemizde ön sıralardayız. Toplam 800 bin hektara yakın mera alanımız var.” dedi.
5 BİN 350 KİLO ATIK PİL TOPLANDI - video
5 BİN 350 KİLO ATIK PİL TOPLANDI - video
Sivas Belediyesi gelecek nesillere çevre bilincini artırmaya yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. Her sene düzenlenen atık pil toplama kampanyasına, bu yılki kalıtım ve farkındalığı artırmak adına her okuldan bir öğretmenin katılımı ile eğitim semineri düzenlendi. getiren Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık,” 2018-2019 eğitim döneminde 5 bin 350 kilo atık pil toplayarak geri dönüşüme kazandırdık” dedi.
ÖLÜMLERİ EN AZA İNDİRECEĞİZ
ÖLÜMLERİ EN AZA İNDİRECEĞİZ
Türkiye´de bebek ölüm hızı son 10 yılda hızla düşüş gösterdi. Yurt genelinde 2018 yılında 28 hafta üzeri Bebek Ölüm Hızı binde 6´ya inerken, ilimizde ise 2018 yılı verilerine göre Bebek Ölüm Hızı binde 4,3 olarak hesaplandı. Sivas bu oran ile 81 il içerisinde en düşük bebek ölüm hızı sıralamasında 7. sırada yer aldı.
ÇOCUK MU İTHAL EDELİM? - video
ÇOCUK MU İTHAL EDELİM? - video
Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Milletvekili Ulaş Karasu, çocuk nörologu ve kardiyologu sorununu tekrar gündeme getirdi. Bakanlığın verdiği çocuk nüfusu açıklamasını hatırlatan Karasu, “Ne yapmamız bekleniyor, her şeyi ithal ettiğimiz gibi Sivas´a da çocuk mu ithal edelim?” diye sordu.
ORGANLARI UMUT OLDU
ORGANLARI UMUT OLDU
Giresun´un Şebinkarahisar ilçesinde yaşayan geçirdiği beyin kanaması sonucu ilimize sevk edilip Numune Hastanesi´nde beyin ölümü gerçekleşen Hülya Şenol´un (54) organları ailesi tarafından bağışlanarak 5 hastaya umut oldu.
96. YILA ÖZEL SERGİ - video
96. YILA ÖZEL SERGİ - video
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Sanat ve Tasarım Kulübü ile Kültür Sanat Kulübü iş birliğiyle Cumhuriyetin 96. yılına özel düzenlenen Cumhuriyet Sergisi´nde 25 eser sanatseverlerle buluştu.
MÜSİAD´DAN 1158 FİDAN
MÜSİAD´DAN 1158 FİDAN
MÜSİAD Sivas Şube Başkanlığı üyeleri 11 milyon fidan dikimi etkinliğine ilimizde 1158 fidan dikerek, katkı sağladı. MÜSİAD Başkanı Salim Eminoğlu, “Bu cennet vatan bize ecdadımızdan miras kalmıştır. Bizlere düşen de bu mirası yavrularımıza, en güzel şekliyle bırakmak olacaktır” dedi.
ÖĞRENCİLERİN YETENEK VE BECERİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ
ÖĞRENCİLERİN YETENEK VE BECERİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) merkezi bölge okullarının müdürleri ile Kadı Burhanettin İmam Hatip Ortaokulunda bir araya geldi. Eğitim faaliyetleri değerlendirildiği toplantıda konuşan Savaşçı, akademik başarının önemli olduğunu belirterek, ”Öğrencilerin sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal alanlarda yetenek ve becerilerini geliştirmeliyiz” dedi.
PEYGAMBER VE AİLE ANLATILDI
PEYGAMBER VE AİLE ANLATILDI
İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse´nin katılımıyla Peygamber ve Aile konulu konferans düzenlendi.
İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE AKADEMİSYEN ALINACAK
İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE AKADEMİSYEN ALINACAK
7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan ilana göre Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 11 araştırma görevlisi, 10 öğretim üyesi alımı için ilana çıktı.
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
Kamu-Sen tarafından 81 ilde ortak basın açıklaması yapılarak, görüşmeleri devam eden 2020 bütçesi protesto edildi. Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, memurun bütçesi değildir” dedi.
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
Vali Salih Ayhandevam eden ve planlanan çalışmaları incelemek amacıyla Yıldızeli ilçesinde temaslarda bulundu. Vali Salih Ayhan Yıldızeli´nin beşeri sermayesi ile gelişmeye müsait potansiyeli olduğunu söyledi.
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
Belediye olarak farklı alanlarda fidan dikme programlarına devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yeni bir kampanya başlattık. Kampanyamızın ilk kısmını 24 Kasım Öğretmenler gününde hayata geçireceğiz. Paşabahçe mevkiinde öğretmenlerimiz adına oluşturacağımız ormana 7 bin fidan dikeceğiz” dedi.
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
Önceki gün yurt genelinde yapılan ağaç dikme etkinliği kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde de 5 aynı noktada toplamda 5 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, “Yerleşkemizi daha yeşil, daha yaşanılabilir hale getirmek için böyle bir kampanyada yer aldık. An itibariyle 5 bin 500 fidan dikimini gerçekleştiriyoruz” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352