TÜBİTAK´TAN BİR DESTEK DAHA - video
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan Yapay Açıklıklı Uzay Radar verilerinden Periyodik Yüzey Hareketlerin Belirlenmesi: PS_TimeS Yazılımının Geliştirilmesi” isimli proje TUBİTAK 1001 Projesi kapsamında kabul edildi. Proje ile uzay radar verilerinden mevsimsel etkileri arındırıp sadece tektonik etkileri belirleyen bir yazılım geliştirilmesi amaçlanıyor.
Tarih: 13.9.2019 01:00:00/ 233okunma / 0yorum

Burcu CELLAT

2019 yılının birinci döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı´na (ARDEB) önerilen projelerin bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı.

Bu kapsamda Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından TUBİTAK 1001 Projesi kapsamında “Yapay Açıklıklı Uzay Radar verilerinden Periyodik Yüzey Hareketlerin Belirlenmesi: PS_TimeS Yazılımının Geliştirilmesi” isimli proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Yürütücülüğünü Cumhuriyet Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Kenan Özgür Hastaoğlu, araştırmasını Doç. Dr. Fatih Poyraz ve Aksaray Üniversitesi´nden Prof. Dr. Hediye Erdoğan´ın yaptığı projede Yapay Uzay Sentetik Yapay Açıklıklı Uzay Radar verilerinden mevsimsel etkileri arındırıp sadece tektonik etkileri belirleyen bir yazılım geliştirilmesi amaçlanıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kenan Özgür Hastaoğlu, “2009 yılından beri Cumhuriyet Üniversite´sinde çalışmaktayım. Geldiğimizden beri TÜBİTAK projelerine ilgimiz var. Bu noktada 2009 yılından 2019 yılına kadar 3 tane TÜBİTAK projesi gerçekleştirdik. Bizim amacımız hep araştırılmayanı araştırmak, bilinmeyeni bildirmek oldu. Doç. Dr. Fatih Poyraz ile birlikte yürütücülüğünü üstlendiği TÜBİTAK projeleri veya UDAP Başbakanlık projeleri ile benim yürütücülüğünü üstlendiğim TÜBİTAK, KOSGEB projeleri vasıtasıyla çalışmalara devam ediyoruz. 2019 1. Dönem TÜBİTAK 1001 projelerinde bir projemiz daha kabul gördü. Bu projenin asıl amacı uzay radar verileri dediğimiz verilerden mevsimsel etkileri arındırmak ve deformasyonları belirlemek” şeklinde konuştu.

Türkiye´nin tektonik açıdan riskli bir bölgede bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Hastaoğlu, “Biz Türkiye´de yaşanan tektonik hareketleri diğer projelerimizde de izliyorduk. Fakat tektonik hareketler mevsimsel etkiler ile beraber kendini gösteriyordu. Bu proje kapsamında Daimi Yansıtıcı Yapay Açıklıklı Radar İnterferometrisi (PSInSAR) verilerinin zaman seri analizini otomatik olarak gerçekleştirerek periyodik bileşenleri belirleyen ve periyodik etkilerden arındırılmış hız değerlerinden enterpolasyon haritaları oluşturan bir yazılım geliştirilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda projemiz TÜBİTAK´a sunduk ve projemiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu. 3 senelik bir projedir. 3 senenin sonunda da uluslararası anlamda ilk olmayı hedefleyen bir yazılım geliştirmeyi amaçlıyoruz. Yazılımın ilk aşamalarına ve denemelerine başladık. Şu an çok başarılı şekilde de ilerliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Doç. Dr. Hastaoğlu, “Bu çalışma ile PSInSAR verilerindeki periyodik etkiler belirlenerek PSInSAR verilerinden daha doğru sonuçların üretilmesine büyük katkı sağlanacaktır. Geliştirilen yöntemin doğruluğunun test edilebilmesi için proje kapsamında daha önce gerçekleştirilen çalışmalarda Gediz grabeni içerisinde hem tektonik hem de periyodik etkileri barındırdığı düşünülen lokasyonlarda Sürekli Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemi (GNSS) istasyonları kurulacaktır. Sürekli GNSS istasyonlarından elde edilen kesintisiz günlük veriler zaman seri analizine tabi tutularak bu lokasyonlardaki periyodik etkiler belirlenecektir. Daha sonra geliştirilen yöntem ve yazılım kullanılarak PSInSAR verilerinin zaman serileri analizi gerçekleştirilecektir. Son olarak PSInSAR ve GNSS zaman seri analizi sonuçları karşılaştırılarak geliştirilen yöntemin doğruluğu ve başarısı test edilecektir” diye konuştu.

Bu projelerinin diğer TÜBİTAK projelerinin devamı niteliğinde olduğunu belirten Doç. Dr. Fatih Poyraz ise, “Bizim Manisa Bölgesindeki ilk projemiz 2013 yılında AFAD Başkanlığı tarafından desteklendi. Yine aynı bölgede 2014 yılında yürütücülüğünü benim yaptığım TUBİTAK projemiz çıktı. 2013 yılından beri biz bu bölgede tektonik araştırma yapmaktayız. Kullandığımız yöntemler Yapay Uzay Sentetik Yapay Açıklıklı yöntemidir. Bu yöntem Türkiye´de fazla kullanılmayan ve uluslararası anlamda geniş çapta kullanılan bir yöntemdir. Biz bu yöntemde bazı bazı eksikleri gördük. Eksikleri giderme adına yeni proje verdik ve kabul gördü. Bu anlamda uluslararası düzeyde güzel işler yapmayı düşünüyoruz” dedi.Video Tarihi: 12.9.2019 15:41:44
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜBİTAK DESTEK DAHA video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, bir dizi ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere ilimize geldi. Valilik, Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret eden büyükelçi iki ülke arasındaki dostluğun önemini anlattı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, büyükelçinin oda ziyaretinde Japon yatırımcıları Sivas´a davet ederek,” İlimizde yeni bir OSB açılacak. Demirağ OSB, içerisinde raylı sistem, lojistik köy olan önemli bir yatırım projesi olacak. 6´ncı bölge teşvikleri de imzalanacak ve yatırımcılar için önemli bir uygulama olacak. Yatırımcı konusunda kendisinden destek istiyoruz. Hızlı tren ile Ankara ve İstanbul´a bağlanacağız. Sivas güvenli bir şehir, Japonya´dan ülkemize gelecek bir yatırım var ise Sivas olarak talibiz” dedi.
YENİ KADRO İLE YOLA DEVAM
YENİ KADRO İLE YOLA DEVAM
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Burak Kuruçay, yeni yönetim kurulu ve hedefleri hakkında bilgi vererek, “25´i asil 13´ü yedek olmakla birlikte 38 tane yöneticimizle beraber 65 mahallemize ve 155 tane köyümüze hizmet götürerek vatandaşlarla bir arada olmayı hedeflemekteyiz” dedi.
ŞARKIŞLA´DA 121 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK
ŞARKIŞLA´DA 121 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK
Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje´ çalışması ile bütün ilçeler atılım hamlesi yaşayacak. Vali Salih Ayhan proje kapsamında Şarkışla ilçesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şarkışla ilçesinde 121 proje hazırlandığı belirtildi.
YAZICIOĞLU MÜZESİNDE SONA GELİNDİ
YAZICIOĞLU MÜZESİNDE SONA GELİNDİ
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu´nun doğup büyüdüğü evin müzeye dönüştürülmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Vali Salih Ayhan müzenin bu yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etti.
PAKOĞLU´NDAN SÖZLEŞME ZİYARETİ
PAKOĞLU´NDAN SÖZLEŞME ZİYARETİ
Memur- Sen Konfederasyonu´na bağlı Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl´ı ziyaret ederek Sosyal Denge Tazminatı Sözleşme yenileme taleplerini iletti.
FELÇLİ KURT TEDAVİYE ALINDI (VİDEO)
FELÇLİ KURT TEDAVİYE ALINDI (VİDEO)
İlimizde, yol kenarında bitkin halde bulunan ve arka bacaklarında felç bulgusu görülen kurt, tedaviye alındı.
ÇEDAŞ EKİPLERİNİN BUZ KIRMA MESAİSİ (VİDEO)
ÇEDAŞ EKİPLERİNİN BUZ KIRMA MESAİSİ (VİDEO)
Gürün ve İmranlı ilçelerinde şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle nakil hatlarında oluşan buz yükü arızalarına karşı ÇEDAŞ´ın ekipleri 7/24 sahada. Ekipler buz tutan teller nedeniyle oluşan arızaları kısa sürede gidererek, vatandaşların enerjisiz kalmaması için yoğun çaba sarf ediyor.
SULTAN ŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ (VİDEO)
SULTAN ŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ (VİDEO)
İlimizde, beklenen kar yağışı başladı. Gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle kent meydanı beyaza büründü. 483 köy yolu ulaşıma kapanırken, karla mücadele ekipleri kapalı olan köy yollarını açmak için çalışmalara başladı. Kar yağışının ardından tarihi kent meydanında ve Paşabahçe Mesire Alanı´nda ise kartpostallık görüntüler oluştu.
GEMEREK VE DOĞANŞAR´DA ANLAŞMA SAĞLANDI
GEMEREK VE DOĞANŞAR´DA ANLAŞMA SAĞLANDI
Gemerek ve Doğanşar belediyesinde çalışan BEM-Bir-Sen üyeleri için Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imza programı düzenlendi.
ZARA´DA DEPREM
ZARA´DA DEPREM
Önceki gün saat 20.35´de Zara ilçesi 3.6 büyüklüğünde deprem yaşandı. İlçede hissedilen deprem kısa süreli panik yaşanmasına neden oldu.
FUTBOLCULARI TAŞIYAN OTOBÜS KAZA YAPTI: 7 YARALI (VİDEO)
FUTBOLCULARI TAŞIYAN OTOBÜS KAZA YAPTI: 7 YARALI (VİDEO)
Sivasspor altyapı oyuncularını taşıyan otobüsün kar nedeni ile şarampole inmesi sonucu 7 kişi yaralandı.
KAZA RİSKİ 6 KAT FAZLA
KAZA RİSKİ 6 KAT FAZLA
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kışın kaza riskinin yaza göre 6 kat fazla olduğunu belirterek sürücüleri araçların kışlık bakımı yapmaları konusunda uyardı.
143 MESLEĞE MYB ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
143 MESLEĞE MYB ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından merkez ve ilçelerde bulunan odaların başkanlarına yönelik olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.
DOWN SENDROMULU FERHAT´IN RESİM TUTKUSU
DOWN SENDROMULU FERHAT´IN RESİM TUTKUSU
İmranlı´da yaşayan down sendromlu Ferhat Ateş (15), resim yaparak yaşama sarılıyor. Kendi iç dünyasını eline aldığı fırçayla tuvale aktaran Ateş, okuldaki gününün büyük bir bölümünü resim atölyesinde geçiriyor.
AKADEMİSYENLER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ
AKADEMİSYENLER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ
Cumhuriyet Üniversitesinde, rofesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna atanan akademik personel için tören düzenlendi.
PİTBULL 3 ÇOCUĞA SALDIRDI: 2 YARALI (VİDEO)
PİTBULL 3 ÇOCUĞA SALDIRDI: 2 YARALI (VİDEO)
İlimizde, halı sahada maç yapan çocuklara pitbull cinsi köpeğin saldırması sonucu 2 çocuk yaralandı.
HAFİK GÖLÜ VE KIZILIRMAK BUZ TUTTU
HAFİK GÖLÜ VE KIZILIRMAK BUZ TUTTU
Sivas´ın Hafik ilçesinde soğuk hava nedeniyle Hafik Gölü ve Kızılırmak´ın yüzeyi buzla kaplandı.
İŞ DÜNYASINA OLUMLU YANSIYACAK
İŞ DÜNYASINA OLUMLU YANSIYACAK
Merkez Bankası, 2020´nin ilk faiz toplantısında yüzde 12 olan faizi yüzde 0,75 düşürerek 11,25´e indirdi. Faiz indirimini değerlendiren Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Merkez Bankasının faiz indiriminin iş dünyasında olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.
AHMET DEDENİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN TOPLANDILAR
AHMET DEDENİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN TOPLANDILAR
Özgür-Der Sivas Şubesi, Sivas olayları davasında aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen ve 27 yıldır tutuklu bulunan 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç´ın tahliye edilmesi için toplandı.
KOCAELİ OSB İLE KARDEŞLİK PROTOKOLÜ
KOCAELİ OSB İLE KARDEŞLİK PROTOKOLÜ
Vali Salih Ayhan başkanlığındaki Sivas heyeti, Kocaeli - Gebze Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren, Sivaslı sanayici ve iş insanlarıyla buluştu. Kocaeli Gebze Güzeller OSB´de ‘Cumhuriyetimizin 100´üncü Yılına Doğru 100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ projesi kapsamında Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi ile Sivas Organize Sanayi Bölgesi arasında Kardeş Organize Sanayi Bölgesi Protokolü imzalandı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680