TEMELİ YILSONUNDA ATILACAK
Cumhuriyet Üniversitesi´ne yapılacak olan 500 milyon lira maliyetli ve 1071 yatak kapasiteli hastanenin temelinin yılsonuna kadar atılması hedefleniyor. Tek ve iki kişilik odalardan oluşacak hastanenin 3 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Hastanenin temelini hava şartları uygun olursa yıl sonu atmayı düşünüyoruz. Yoksa 2020´nin başında inşaat sezonunda temeli atılacak. Bizim istediğimiz kısa sürede bitmesi, hastane 1071 yataklı olacak. 5 veya 6 katlı bir hastane düşünüyoruz. Yatay mimariye uygun olarak inşa edilecek olan hastane örnek hastanelerden biri olacak” dedi.
Tarih: 30.9.2019 01:05:00/ 290okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız üniversitenin son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Yıldız, öğretim görevlisinin olmaması nedeniyle hiçbir bölümün kapanmadığını söyledi.

Prof. Dr. Yıldız, “Öğretim görevlisi yokluğundan kapanan bir bölümümüz yok. Bazı kapanan programlar var. Bizim 11 ilçemizde meslek yüksekokullarımız var. Meslek yüksekokullarımızda daha önceden açılan programlara öğrenci gelmediği zaman 10´nun altına düştüğü zaman zaten YÖK bunu kapatıyor. Fakültelerde de aynı şeyi yapıyoruz. Bir programı kapatıyoruz. Ama oradaki hocalardan yararlanarak başka bir program açıyoruz. Öğrencinin geleceği programlar açıyoruz. Buna göre tedbir aldık. Bu yıl açtığımız programlar yüzde 100 doldu. Biz yeni fakülteler açıyoruz” dedi.

HUKUK FAKÜLTESİNE

GELECEK YIL

ÖĞRENCİ ALINACAK

Hukuk fakültesine gelecek yıl öğrenci almayı planladıklarını ifade eden Rektör Yıldız, ”Orada da yeni tane ayrı branştan hocanın olması gerekiyordu. Hukuk fakülteleri birden bire çokça açıldı. Özelde de hukuk fakültesi çok açıldı. Hukuk fakültelerinde hoca bulunamıyor. İstanbul´a da, Ankara´ya da baksanız emekli olan hocalar var. Özele geçiyorlar oralarda da bazı branşlarda hoca bulmakta zorlanıyorlar. İnşallah hukuk fakültesinde bunu yaparsak gelecek yıl öğrenci almaya başlayacağız” diye konuştu.

YAPIM İHALESİNE GEÇİYORUZ

Kadın Doğum Hastanesinin bitmek üzere olduğunu ve yeni yapılacak olan tıp fakültesi hastanesi için de çalışmaların devam ettiğini aktaran Yıldız, “Kadın Doğum Hastanemiz bitmek üzere onu yılsonuna kadar teslim alacağız. Ama asıl hastane projesi bitmişti zaten projeyi bize teslim ettiler. Şuanda biz yapım ihalesine geçeceğiz. Yılsonuna yetişirse çünkü bilgilerin girilmesi gerekiyor. Hava şartları uygun olursa yılsonuna inşallah temel atılır diye düşünüyoruz. Yoksa 2020´nin başında inşaat sezonunda temeli atılacak” ifadelerini kullandı.

3 YIL İÇERİSİNDE

TAMAMLANACAK

Hastaneyi 3 yıl içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Rektör Yıldız, ”Bizim istediğimiz kısa sürede bitmesi o hastane 1071 yataklı olacak. 5 veya 6 katlı bir hastane düşünüyoruz. Yatay mimariye uygun o hastanede örnek hastanelerden biri olacak. Çünkü üzerinde çok çalıştık. İnşallah 2020´de başlarsa 2023´de bitsin diye gönlümüzden geçiyor. Çünkü büyük bir yatırım yaklaşık 500 milyon lira olacak” şeklinde konuştu.

Mevcut hastanenin 1991 yılında hizmete girdiğini kaydeden Rektör Yıldız, şöyle devam etti:

“O günün şartlarında çok güzel bir hastaneydi. Fakat bugün artık hastaya cevap veremiyor. İnsanlar tek kişilik, özel odalar istiyorlar. Numune Hastanesi yapıldı. Orada tek ve iki kişilik odalar var. Ama üniversite hastanesinde bunu karşılayamıyoruz. Koğuş sistemi ile kurulmuş bir hastane zaman zaman ikiye bölünmüş odalarımız var. İnşallah yeni hastanede tek kişilik odalar olacak. İnsani olan da bu zaten mevcut şuanda yapımı devam eden kadın doğum hastanemizde böyle kadın doğum hastanesini açacağız ama 200-300 kişiye ihtiyaç var. Üniversitemiz çok eski olduğu için her yıl yaklaşık 70-80 kişi emekli oluyor. Bu yeni emekli olanların yerine bize o kadar kişi verilmiyor. Ağustos ayında sadece 50 kişi emekli oldu. Yerine verilen sayı ise sadece 13 kişi yılsonuna kadar emekli olacak yine var. Böyle olunca da hizmetin kalitesi düşüyor. Diğer hastaneye geçtiğimiz de epey bir sıkıntı çekeceğiz. Hemşireye ihtiyacımız var. Yeni cihazlar almamız gerekiyor.”

HASTANE BORÇLANMA

DEVAM EDİYOR

Mevcut hastanenin borçlanmaya devam ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Yavaş yavaş borçlanarak devam ediyor. Borçlanmayı biraz durdurduk fakat bütün üniversite hastanelerinde aynı sıkıntı var. Bizim hastane diğerlerinden daha iyi durumda bizim şuanda 50 milyon lira civarında bir borcumuz var. Bir de devletin ödediği 67 milyon lira borcumuz var. 2020´den itibaren biz onları 1 milyon 100 gibi ödemek zorundayız. Bizde 60 ayda onu ödeyeceğiz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEMELİ YILSONUNDA ATILACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805