TEKSTİLDE MÜJDE BEKLİYORUZ - video
Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş dünyasına yönelik ‘Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım hazırda bekliyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek” dedi.
Tarih: 5.8.2019 01:05:00/ 292okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

´Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ın anlatıldığı konferansta konuşan Vali Salih Ayhan tekstille ilgili en geç bir ay içerisinde müjdeler vereceklerini ifade ederek, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım bekliyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş dünyasına yönelik ´Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TSO Konferans Salonu´nda düzenlenen toplantıya  Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin, İl protokolü, TSO üyeleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sanayicilerimizden muhasebecilerimizden, işin muhataplarından misafirlerimiz var. Tabi bu tür toplantılar sürekli yapılamıyor genel müdürlerimiz Ankara´dan uzmanları gönderiyorlar. Ama Sivas´a kendisinin gelmesi genel müdürümüzün bizzat kendisinin bizlere bilgi vermesi çok güzel. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz teşvikle alakalı valimizle, belediye başkanımızla sürekli bununla ilgili istişare yapıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde göreve geldiğimiz süre içerisinde teşvik kapsamını Sivas´ta hak ettiği yerde olmadığını hep savunduk” dedi.

YATIRIMCILARIMIZIN

ÖNÜNÜN AÇILMASI LAZIM

Vali Ayhan ve Beledye Başkanı Bilgin ile aynı düşünceyle aynı derde bağlandıklarını belirten Başkan Eken, “Bakanlığımız nezdinde girişimlerimiz başlamıştır. Cumhurbaşkanımız nezdindede bilgiler verildi. Cumhurbaşkanımız, Sivas´a geldiği zaman Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin özel teşvike alınmasının müjdesini vermişti. Tabi ki Demirağ OSB bizim için çok önemli. Ama mevcuttaki organize sanayimizde çok önemli. Sonuçta oradaki yatırımcı arkadaşlarımızın da bir şekilde önünün açılması lazım veya yeni gelecek yatırımcılarında önünün açılması lazım. Bununla ilgilide yine girişimlerimiz devam ediyor ama tabi devletinde kendine göre politikaları var biliyorsunuz. 13-14 tane il var, bu seviyede ama biz Sivas olarak en azami şekilde bu işten yararlanacağımızı takip ediyoruz. Demirağ OSB´nin en kısa zamanda teşvik kapsamına alındığının açıklanmasını dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BİLGİN “TEŞVİK

KONUSUNUN TAKİPÇİSİYİZ”

Belediye Başkanı Hilmi bilgin ise programın önemine değinerek, “Sivas´ta son zamanlarda önemli gelişmeler yaşandı. Teşvik noktasında Sivas´ın bir talebi var evet şuan görüşüyoruz. Bu konunun takipçisiyiz. Herkes emin olsun ki sayın valimiz, biz, milletvekillerimiz, TSO, ilgili oda başkanlarımızla, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte Sivas´ı yatırım yapılabilme konusunda daha cazip hale nasıl getirebiliriz bunun mücadelesini veriyoruz. Ama bazı taleplerimizin olması için süre gerekiyor.  1. Organize Sanayi Bölgemiz çok iyi bir noktaya geldi. Onun yanı sıra ihtiyaç olduğu için 2. Organize Sanayi Bölgesinin altyapı ihalesi yapıldı ve inşallah gelecek yıl altyapısı tamamlanacak. 2020´de tahsis işlemlerine başlanabilecek noktaya geliyor” diye konuştu.

 “TEKSTİLDE 1000 KİŞİLİK

YATIRIM BEKLİYOR”

Vali Salih Ayhan da sivil toplum örgütleriyle, siyasetçileriyle iyi bir güç birliğiyle Sivas´ta temelde istihdamla ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bizim hayalimiz ve uygulama aşamasında olan Demirağ OSB´yi bünyemize kazandırmak ve oraya da çağın gereksinimine uygun bir şekilde iyi bir teşvikten faydalanarak bir noktaya getirebilmektir. Bu çok önemli mevcut yapımızı, mevcut OSB´mizi, kurumsal altyapımızı güçlü tutarak ve mevcut teşviklerden de istifade ederek bir sonraki OSB´mizi de oradan besleyerek Sivas´ın ekonomisine, istihdamına iyi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

İlimizde iyi bir birliktelik ve sinerjinin olduğunu belirten Vali Ayhan, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım hazırda bekliyor. Farklı illere yatırım yapmak için somut adım atan arkadaşlarımız vardı. Görüştük yapmayın dedik. Kısa zamanda teşvikle ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek" diye konuştu.

ŞAHİN, TEŞVİK

SİSTEMİNİ ANLATTI

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin, yaptığı sunumda devletin teşvik politikası, neden bu sistem devlet için önemli, hangi alanlarda teşvik var gibi merak edilen konulara açıklık getirdi.

Teşvik sisteminin amacı ülke kaynaklarının, ülkenin ihtiyacı olan bölgelere kanalize edilmesinde kullanılan araç olduğunu aktaran Şahin, “1913 yılından günümüze Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde teşvik yasası çıkarılmış. Teşvik sistemi o günden bugüne büyük değişime uğrayarak ulaşmıştır. 2012 yılının Haziran ayının 19´unda Bakanlar Kurulu kararının tebliği yayımlanarak teşvik sistemi yürürlüğe girdi” dedi.

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Şahin, şunları kaydetti:

“1. grupta 5 adet ana bileşenimiz var. Bunlar Bölgesel Teşvik Sistemi, Öncelikli Yatırım Konuları, Stratejik Yatırımların Teşviki, Büyük Ölçekli Yatırımlar Teşviki ve Genel Teşvik Sistemi. Bölgesel Teşvik Sisteminin genel amacı, bölgeler arasında ki gelişmişlik farkını azaltmak, illerin yatırım ihracat ve istihdam potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. İkincisi ise, ilk 4 bölgede yapılması halinde 5´inci bölge desteğini uyguladığımız konular var. Stratejik yatırımlar teşvikinde ki amacımız buradaki cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak ve ülkemizin dışa bağımlı olduğu konularda Türkiye´de üretim yapılmasını hedefleyen sistemimiz.  Burada herhangi bir liste yok. 4 tane kriterimiz var. Büyük ölçekli yatırımların teşviki ise teknoloji ve AR-GE kapasitesini artıracak, bununla beraber ülkemizin uluslararası alanda rekabet üstünlüğü sağlayacak konuların desteklenmesini hedefliyoruz. Genel teşvik sistemi ise ilk dört sistemde yer alan şartları sağlayamayan yatırımları KDV istisnası ve gümrük vergisinde muaf tutan bir sistem. Sivas için entegre hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği, gıdanın tamamı, tekstil ürünleri imalatı, ağaç işleme, kağıt, kimyasal maddenin tamamı, cam çimento gibi unsurlar gibi birçok alanda yatırım yapanlar bölgesel teşvik sisteminden teşvik yatırım belgesi alabiliyor. Bu konularda ki teşviklerimiz şu şekilde; makine teçhizata KDV ödenmeyecek, varsa gümrük vergisi ödenmeyecek, vergi indirimi uygulanacak, OSB ve endüstri alanı dışında ise yüzde 30, içerisinde ise yüzde 40 şeklinde destekliyoruz. Yatırım imalat sektöründe ise artı 15 puan ilave ediyoruz.”



Video Tarihi: 3.8.2019 14:32:31








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEKSTİLDE MÜJDE BEKLİYORUZ video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
Kamu-Sen tarafından 81 ilde ortak basın açıklaması yapılarak, görüşmeleri devam eden 2020 bütçesi protesto edildi. Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, memurun bütçesi değildir” dedi.
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
Vali Salih Ayhandevam eden ve planlanan çalışmaları incelemek amacıyla Yıldızeli ilçesinde temaslarda bulundu. Vali Salih Ayhan Yıldızeli´nin beşeri sermayesi ile gelişmeye müsait potansiyeli olduğunu söyledi.
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
Belediye olarak farklı alanlarda fidan dikme programlarına devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yeni bir kampanya başlattık. Kampanyamızın ilk kısmını 24 Kasım Öğretmenler gününde hayata geçireceğiz. Paşabahçe mevkiinde öğretmenlerimiz adına oluşturacağımız ormana 7 bin fidan dikeceğiz” dedi.
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
Önceki gün yurt genelinde yapılan ağaç dikme etkinliği kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde de 5 aynı noktada toplamda 5 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, “Yerleşkemizi daha yeşil, daha yaşanılabilir hale getirmek için böyle bir kampanyada yer aldık. An itibariyle 5 bin 500 fidan dikimini gerçekleştiriyoruz” dedi.
10 GARDİYAN İŞE BAŞLAYACAK
10 GARDİYAN İŞE BAŞLAYACAK
Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunda istihdam edilecek olan sözleşmeli 10 kadın İnfaz ve Koruma Memuru adayı, Temmuz ayında başlayan müracaat, boy ve kilo ölçümü ile sözlü mülakatın ardından belirlendi. İsmi açıklanan adaylar istenilen belgeleri 13 Kasım tarihine kadar Adliye´ye teslim edecek.
GEYİK VE KARACA BOYNUZLARI BIÇAK SAPINA DÖNÜŞÜYOR
GEYİK VE KARACA BOYNUZLARI BIÇAK SAPINA DÖNÜŞÜYOR
İlimizde Eski Sanayi Sitesi´nde 35 yıldır bıçak imalatı yapan bıçak ustası İsmail Gölebatmaz (47) bin 500 derece sıcaklıkta şekil vererek çelikten ürettiği bıçaklara geyik ve karaca boynuzlarından sap yapıyor. Bıçak şekli verilen çeliğin, çarkta parlatıldıktan sonra boynuza açılan oyuğa yerleştirilip hazırlanan bıçaklar yoğun ilgi görüyor.
ÜNİVERSİTE 3 MİLYON EURO HİBE KULLANDI
ÜNİVERSİTE 3 MİLYON EURO HİBE KULLANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus koordinatörlüğü tarafından KA 107 hareketlilik program kapsamında akademik ve idari personele yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Rektör Alim Yıldız, ”Program kapsamında toplamda yaklaşık 3 milyon Euro hibe kullandık.” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN KATRE-İ HUZUR SERGİSİ
ÖĞRENCİLERDEN KATRE-İ HUZUR SERGİSİ
Valilik himayesindeMilli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Sanat Sivas Projesi kapsamında Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından ‘Katre-i Huzur´ adlı ebru sergisi açıldı.
DUMPİNG SENDROMUNA DİKKAT
DUMPİNG SENDROMUNA DİKKAT
Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, obezite ve diyabet cerrahisi olarak da adlandırılan bazı bariatrik cerrahi operasyonlarından sonra midenin hızlı bir şekilde boşalmasına bağlı olarak vücutta dumping sendromu gelişebileceğini söyleyerek bu durumun temel noktalara dikkat edilerek önlenebileceğini söyledi.
SİVAS´TAN 511 BİN FİDAN
SİVAS´TAN 511 BİN FİDAN
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın başlattığı ‘Geleceğe Nefes Ol´ kampanyası kapsamında tüm yurtta 11 Kasım saat 11.11´de 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. İlimiz genelinde de 49 ayrı lokasyonda 16 bin kişinin katılımı ile 511 bin fidanın dikimi yapıldı. İl protokolü Yıldızeli ilçesi Ilıca bölgesindeki fidan dikme etkinliğine katıldı. Burada konuşan Vali Salih Ayhan, “Geleceğe bırakabilecek en güzel miras budur. Bu yıl 4,5 milyon fidanın dikimi gerçekleştirildi. Çevre bilincinin oluşması açısından her kurumumuzun, her vatandaşımızın bu projeye destek vermesi gerekmektedir” dedi.
AY YILDIZLI ORMAN OLUŞTURULDU
AY YILDIZLI ORMAN OLUŞTURULDU
Koyulhisar ilçesinde, "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" programı kapsamında geçen yıl çıkan yangında zarar gören orman alanında, "ay-yıldız" şeklindeki oluşturulan projede 35 bin fidanın dikimi gerçekleştirildi.
TBMM BAŞKANI SİVAS´A GELİYOR
TBMM BAŞKANI SİVAS´A GELİYOR
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Perşembe günü şehrimize geliyor.
6 YILDA AMÖRTİ EDİYOR
6 YILDA AMÖRTİ EDİYOR
TSO Başkanı Mustafa Eken OSB´deki Aydın Tekstil firmasını ziyaretinde, Sivas´ın tekstil yatırımlarında özel teşvik alan iller arasına girdiğini, sektörde önemli destekler ve teşvikler verildiğini belirterek yatırımcıları bir kez daha Sivas´a davet etti, “20 Milyon liralık yatırım yapan bir firma 6 yılda yatırım tutarını amorti ediyor. Bunları tekstilcilerimize anlatıyoruz ve olumlu dönüşler alıyoruz” dedi.
BORÇLAR ERTELENSİN
BORÇLAR ERTELENSİN
TBMM Genel Kurulu´nda gündem dışı söz alan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, döviz kuru ve girdi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle çiftçilerin zor günlerden geçtiğini belirterek, çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesini istedi.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTE´DE ANILDI
GAZİ MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTE´DE ANILDI
Mustafa Kemal Atatürk´ün vefatının 81. Yıl dönümünde Cumhuriyet Üniversitesi´nde tören düzenlendi. Kültür Merkezi önünde düzenlenen tören programının ardından Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sarper Yılmaz´ın konuşmacı olduğu konferansına düzenlendi.
“TSO MAHKEMELİK OLMAMALIYDI”
“TSO MAHKEMELİK OLMAMALIYDI”
TSO Kasım ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Mustafa Eken, TSO ile Şarkışla OSB arasında yaşanan mahkemeye değinerek, “Ticaret Odası mahkemelik olmamalıydı. İkili ilişkilerimiz, neticesinde Şarkışla´ya ve ilimize yakışır bir kararla bunu hallettik. Vatanımız, milletimiz, ilimiz için biz gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
SİVAS ONYX´İNE BURSA´DA BÜYÜK İLGİ
SİVAS ONYX´İNE BURSA´DA BÜYÜK İLGİ
Özmersan Mermer şirketi tarafından Sıcak Çermik bölgesinde çıkarılan ve desenleri, ışık geçirgenliği, dayanıklı yapısıyla bilinen onyx cinsi mermer, Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı´nda yerli ve yabancı katılımcılardan büyük ilgi gördü.
KANGALLI MÜDÜRÜN ŞİİR KİTABI ÇIKTI
KANGALLI MÜDÜRÜN ŞİİR KİTABI ÇIKTI
Ankara´daki EÜAŞ Genel Müdürlüğü´nde Şube Müdürü olarak görev yapan ve aslen Kangal Havuz köyünden olan hemşehrimiz Bahattin Dikçal´ın 15 yıldan bu yana yazdığı şiirlerden oluşan “dokunmalar” adlı şiir kitabı yayınlandı.
BESYO FAKÜLTE OLDU - video
BESYO FAKÜLTE OLDU - video
Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürüldü. CÜ´deki fakülte sayısı 17´ye çıktı.
4 AİLEDEN ORGAN BAĞIŞI - video
4 AİLEDEN ORGAN BAĞIŞI - video
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi ile İl Sağlık Müdürlüğü´nce AVM´de ortaklaşa açılan Organ Bağışı standında, organlarını bağışlayan Demiray, Güler, Işık ve Yıldız ailelerine Vali Ayhan ile İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç tarafından plaket verilerek teşekkür edildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641