TEKSTİLDE MÜJDE BEKLİYORUZ - video
Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş dünyasına yönelik ‘Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım hazırda bekliyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek” dedi.
Tarih: 5.8.2019 01:05:00/ 165okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

´Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ın anlatıldığı konferansta konuşan Vali Salih Ayhan tekstille ilgili en geç bir ay içerisinde müjdeler vereceklerini ifade ederek, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım bekliyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iş dünyasına yönelik ´Teşvik Yasası ve Yeni Uygulamalar´ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TSO Konferans Salonu´nda düzenlenen toplantıya  Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin, İl protokolü, TSO üyeleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sanayicilerimizden muhasebecilerimizden, işin muhataplarından misafirlerimiz var. Tabi bu tür toplantılar sürekli yapılamıyor genel müdürlerimiz Ankara´dan uzmanları gönderiyorlar. Ama Sivas´a kendisinin gelmesi genel müdürümüzün bizzat kendisinin bizlere bilgi vermesi çok güzel. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz teşvikle alakalı valimizle, belediye başkanımızla sürekli bununla ilgili istişare yapıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde göreve geldiğimiz süre içerisinde teşvik kapsamını Sivas´ta hak ettiği yerde olmadığını hep savunduk” dedi.

YATIRIMCILARIMIZIN

ÖNÜNÜN AÇILMASI LAZIM

Vali Ayhan ve Beledye Başkanı Bilgin ile aynı düşünceyle aynı derde bağlandıklarını belirten Başkan Eken, “Bakanlığımız nezdinde girişimlerimiz başlamıştır. Cumhurbaşkanımız nezdindede bilgiler verildi. Cumhurbaşkanımız, Sivas´a geldiği zaman Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin özel teşvike alınmasının müjdesini vermişti. Tabi ki Demirağ OSB bizim için çok önemli. Ama mevcuttaki organize sanayimizde çok önemli. Sonuçta oradaki yatırımcı arkadaşlarımızın da bir şekilde önünün açılması lazım veya yeni gelecek yatırımcılarında önünün açılması lazım. Bununla ilgilide yine girişimlerimiz devam ediyor ama tabi devletinde kendine göre politikaları var biliyorsunuz. 13-14 tane il var, bu seviyede ama biz Sivas olarak en azami şekilde bu işten yararlanacağımızı takip ediyoruz. Demirağ OSB´nin en kısa zamanda teşvik kapsamına alındığının açıklanmasını dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BİLGİN “TEŞVİK

KONUSUNUN TAKİPÇİSİYİZ”

Belediye Başkanı Hilmi bilgin ise programın önemine değinerek, “Sivas´ta son zamanlarda önemli gelişmeler yaşandı. Teşvik noktasında Sivas´ın bir talebi var evet şuan görüşüyoruz. Bu konunun takipçisiyiz. Herkes emin olsun ki sayın valimiz, biz, milletvekillerimiz, TSO, ilgili oda başkanlarımızla, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte Sivas´ı yatırım yapılabilme konusunda daha cazip hale nasıl getirebiliriz bunun mücadelesini veriyoruz. Ama bazı taleplerimizin olması için süre gerekiyor.  1. Organize Sanayi Bölgemiz çok iyi bir noktaya geldi. Onun yanı sıra ihtiyaç olduğu için 2. Organize Sanayi Bölgesinin altyapı ihalesi yapıldı ve inşallah gelecek yıl altyapısı tamamlanacak. 2020´de tahsis işlemlerine başlanabilecek noktaya geliyor” diye konuştu.

 “TEKSTİLDE 1000 KİŞİLİK

YATIRIM BEKLİYOR”

Vali Salih Ayhan da sivil toplum örgütleriyle, siyasetçileriyle iyi bir güç birliğiyle Sivas´ta temelde istihdamla ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, “Bizim hayalimiz ve uygulama aşamasında olan Demirağ OSB´yi bünyemize kazandırmak ve oraya da çağın gereksinimine uygun bir şekilde iyi bir teşvikten faydalanarak bir noktaya getirebilmektir. Bu çok önemli mevcut yapımızı, mevcut OSB´mizi, kurumsal altyapımızı güçlü tutarak ve mevcut teşviklerden de istifade ederek bir sonraki OSB´mizi de oradan besleyerek Sivas´ın ekonomisine, istihdamına iyi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

İlimizde iyi bir birliktelik ve sinerjinin olduğunu belirten Vali Ayhan, “Tekstille ilgili karar açıklandığı takdirde Sivas´ta bir anda en az 1000 kişi istihdam edilecek yatırım hazırda bekliyor. Farklı illere yatırım yapmak için somut adım atan arkadaşlarımız vardı. Görüştük yapmayın dedik. Kısa zamanda teşvikle ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. Neticelendiği takdirde Sivas cazip hale gelecek. En geç 1 ay içerisinde Sivas´a güzel haberler gelecek" diye konuştu.

ŞAHİN, TEŞVİK

SİSTEMİNİ ANLATTI

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin, yaptığı sunumda devletin teşvik politikası, neden bu sistem devlet için önemli, hangi alanlarda teşvik var gibi merak edilen konulara açıklık getirdi.

Teşvik sisteminin amacı ülke kaynaklarının, ülkenin ihtiyacı olan bölgelere kanalize edilmesinde kullanılan araç olduğunu aktaran Şahin, “1913 yılından günümüze Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde teşvik yasası çıkarılmış. Teşvik sistemi o günden bugüne büyük değişime uğrayarak ulaşmıştır. 2012 yılının Haziran ayının 19´unda Bakanlar Kurulu kararının tebliği yayımlanarak teşvik sistemi yürürlüğe girdi” dedi.

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Şahin, şunları kaydetti:

“1. grupta 5 adet ana bileşenimiz var. Bunlar Bölgesel Teşvik Sistemi, Öncelikli Yatırım Konuları, Stratejik Yatırımların Teşviki, Büyük Ölçekli Yatırımlar Teşviki ve Genel Teşvik Sistemi. Bölgesel Teşvik Sisteminin genel amacı, bölgeler arasında ki gelişmişlik farkını azaltmak, illerin yatırım ihracat ve istihdam potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. İkincisi ise, ilk 4 bölgede yapılması halinde 5´inci bölge desteğini uyguladığımız konular var. Stratejik yatırımlar teşvikinde ki amacımız buradaki cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak ve ülkemizin dışa bağımlı olduğu konularda Türkiye´de üretim yapılmasını hedefleyen sistemimiz.  Burada herhangi bir liste yok. 4 tane kriterimiz var. Büyük ölçekli yatırımların teşviki ise teknoloji ve AR-GE kapasitesini artıracak, bununla beraber ülkemizin uluslararası alanda rekabet üstünlüğü sağlayacak konuların desteklenmesini hedefliyoruz. Genel teşvik sistemi ise ilk dört sistemde yer alan şartları sağlayamayan yatırımları KDV istisnası ve gümrük vergisinde muaf tutan bir sistem. Sivas için entegre hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği, gıdanın tamamı, tekstil ürünleri imalatı, ağaç işleme, kağıt, kimyasal maddenin tamamı, cam çimento gibi unsurlar gibi birçok alanda yatırım yapanlar bölgesel teşvik sisteminden teşvik yatırım belgesi alabiliyor. Bu konularda ki teşviklerimiz şu şekilde; makine teçhizata KDV ödenmeyecek, varsa gümrük vergisi ödenmeyecek, vergi indirimi uygulanacak, OSB ve endüstri alanı dışında ise yüzde 30, içerisinde ise yüzde 40 şeklinde destekliyoruz. Yatırım imalat sektöründe ise artı 15 puan ilave ediyoruz.”Video Tarihi: 3.8.2019 14:32:31
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEKSTİLDE MÜJDE BEKLİYORUZ video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Halk Ozanı Aşık Ruhsati´nin Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde bulunan evinin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni eğitim – öğretim dönemi öncesinde tadilat çalışmaları devam eden okullarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Savaşçı, il genelindeki tüm okulları öğrencilerin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
İmranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araçta bulunan 4 kişi de emniyet kemerlerini takarak, hayatta klmayı başardı. Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, emniyet kemeri kullananlan için ölüm riskinin ön koltukta oturanlar için yüzde 50, arka koltukta oturanlar için ise yüzde 75 oranında azaldığının tespit edildiği ifade edildi.
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açılacak. Bugün açılacak sergide Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıkacak.
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
Koyulhisar´da kontrolden çıkıp, devrilen traktörün altında kalan sürücü Yusuf Yüksel (69) ile eşi Hatun Yüksel (63) yaşamını yitirdi.
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
Altınyayla´da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan ‘Arap Tavşanı´ görüntülendi.
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüme yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri başladı. E-kayıtlar 16-21 Ağustos tarihleri arasında yapılırken, üniversiteye gelerek kayıt yaptıracak için ise kayıtlar 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen halk konserleri devam ediyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan binlerce Sivaslıya söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı.
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
Yaz aylarında mümkün olduğunda kamu kurum personellerinin izne ayrılmaması talimatını veren Vali Salih Ayhan, “Her birim amirinin sorumluluk bilincinde hareket ederek iş akışını ve yoğunluğunu görerek izin planlama yapmasını istiyorum. İşlerin en yoğun döneminde tamamen kendi bireysel mutluluğu için izin planı yapıyorsa bu kişi izin konusunu tekrar gözden geçirmeli” dedi.
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
Yatırım çalışmalara ilişkin bilgiler veren Aksa Sivas Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) Bölge Müdürü İnan Yıldırım, ilimizde hava kalitesinin artmasıyla birlikte, hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarında önemli ölçüde azalma gözlendiğini ifade ederek “Sivas il merkezinde doğal gaz kullanım oranı yüzde 96´ya ulaşırken; ilçelerde bu oran yüzde 75 seviyesinde bulunuyor” dedi.
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
Ulaş´ta park halindeyken alev alan minibüs kullanılamaz hale geldi.
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
İlimizde düzenlenen 54. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Şampiyonası´nda başpehlivanlığı Salim Ercan elde etti. Doğanşar ilçe stadındaki müsabakalara, 8 kategoride 238 güreşçi katıldı.
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
İlimizde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı.
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414