TEK TEK ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldız, “Hastaneden doktorlar kaçıyor” söylentilerine “Asılsız dedikodudur” dedi. Hastanenin durumunu Akademik Kurulda enine-boyuna ele aldıklarını, gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu söyleyen Prof. Yıldız, “2 Doktor ailevi sorunlarından dolayı gitti ama 20´ye yakın da yeni doktor geldi, daha da gelecek” açıklamasında bulundu.
Tarih: 21.11.2017 07:59:59/ 1239okunma / 1yorum

BORCUN ASIL SEBEBİ BELLİ

Göreve geldiklerinde Hastanenin 100 milyon civarında borcu olduğunu hatırlatan Rektör Yıldız, “Bu borcun büyük bölümü,  bir kısım hemşire, sekreter ve temizlik personeli maaşının hastane gelirinden ödenmesinden kaynaklanıyor, geçmiş dönemde ihtiyaç yokken bir anda 130 kişi alınmış. SGK´nın tedavi tarifesi de büyük etken oluyor, Sadece 2 bin liralık malzeme kullanarak tedavi ettiğiniz bir hasta için SGK bin lira ödüyor, Biz yeni borç yapmadık, eski borçları ödemeye çalışıyoruz.” dedi.

DEVLETİMİZ ÖDEYECEK

Hastanenin borç yükünden kurtulması için Başbakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milletvekillerinden sonra, 40 Rektörle birlikte YÖK Başkanı öncülüğünde Sağlık Bakanı´na giderek durumu bir kez daha anlattıklarını ifade eden Rektör Yıldız, “Sağlık ve Maliye Bakanlarımız görüşüyor, bu borçların devlet tarafından ödenmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Gökhan KARA /

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, son günlerde ortaya atılan “Üniversite hastanesinden doktorların kaçmaya başladığı ve hastane borcunun 140 milyon liraya çıktığı” yönündeki bazı haberler ve söylentilerle ilgili olarak “Asılsız dedikodulardır, Hastanenin durumunu Akademik Kurulda enine-boyuna konuştuk. 2 Doktorumuz ailevi nedenlerden dolayı gitti ama 20´ye yakın doktor geldi, daha gelecek olanlarda var. Borcumuz artmadı, biz ödemeye çalışıyoruz” dedi, konuyu tek tek anlattı.

“2 DOKTOR GİTTİ, 20 GELDİ”

Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi´nden doktorların kaçtığı, doktor kalmadığı, giden-gidene bir durum ortaya çıktığı şeklindeki söylentilerin tamamen asılsız olduğunu belirten Rektör Yıldız, “Bunlar, dedikodudan ibarettir. Geçen gün yaptığımız Akademik Kurulda her şeyi enine boyuna konuştuk. Şuan bizden giden doktor sayısı 2´dir.Gelen veya bizim aldığımız doktor sayısı ise 20´ye yaklaştı. Bunun yanı sıra yeni bir ilana çıktık. Çok yakında 8 doktor daha yapacağız. O giden doktorlarda buradan memnun olmadıkları için değil aile sorunlardan dolayı gittiler. Biz hiçbir personelimizin buradan gitmesini istemiyoruz. Fakat burada bir akademisyen bir yere gitmek isterse onu da engelleyemezsin. Diyelim engel olduk. Bu sefer istifa eder, yine gider. Bunun önüne geçemeyiz” dedi.

“BORÇ 140 DEĞİL 101 MİLYON”

Hastane borcunun 92 milyondan 140 milyona çıktığı haberlerinin de gerçeği yansıtmadığının açıklayan Rektör Prof. Yıldız, “Biz 92 milyonla devraldık.  Bu borç şuan 101 milyon lira oldu. Son 3 aydır ödemelerimizde sıkıntı var. Doktorların parasını ödeyemedik. 1 ay ödedik, 1 ay ödeyemedik. Ocak ayından itibaren hepsini ödeyeceğiz. Bir yandan SGK´ya olan borç, bir yandan firmalara ait borçlar var. Bunları bizim ödememiz gerekiyor. Süreli ödemelerimiz ver. Örneğin; geçmiş zamanda malzeme alınmış bunlara belli bir süre verilmiş. Bir yandan bunlar ödenmeye çalışırken, bir yandan yeni malzeme alıyorsunuz. İhale çıktığımız firmalar da 3 ay içerisinde öderseniz veririm, yoksa vermem diyor. Burada ki işlemleri de devam ettirmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

“ARTIŞIN BİRÇOK SEBEBİ VAR”

Borcun artmasında birçok sebebin olduğunu söyleyen Yıldız, “Borcun artmasındaki etkenlerden  biri SGK´nın fiyat tarifesidir. Bu fiyat 5 yıldır değişmedi. Ama malzeme fiyatı sürekli artıyor. Siz bir ameliyat oluyorsunuz. 2 bin liralık malzeme kullanıyorsunuz ama SGK size bin lira veriyor. Hastanemiz maalesef böyle zarar ediyoruz. Hastanede çalışan bazı sekreter ve temizlik işçileri ile Hemşirelerin maaşlarını hastanenin gelirinden ödüyoruz. Çalışan sayısı da aşırı fazla, hal böyle olunca hastanenin borcu da yükseliyor. Kan merkezimiz vardı, kapandı. Biz önceden kanı alıyorduk şimdi parayla alıyoruz. Çalışanların tamamının maaşları devlet tarafından verilse yıllık 5 milyon gibi bir karımız olacak” diye konuştu.

“DEVLET ÖDEYECEK”

Borcun ödenmesinde devlet büyükleri ile birçok kez istişareler yapıldığını da ifade eden Rektör  Yıldız, “Milletvekillerimiz ile bu konuları konuşuyoruz. Milli Eğitim Bakanımız ile görüşüyoruz. Bunun yanı sıra Başbakanımız ile görüştüm.  Hastanesi bulunan 40 Üniversitenin Rektörü, YÖK Başkanı ile birlikte Sağlık Bakanını ziyaret ettik. Orda bu durumlardan bahsettik. Neden  40 hastanenin borcu var diye konuşuldu. Sağlık Bakanımızda devletin bu borcu ödeyebileceğini söyledi. Bu yönetimden kaynaklanan bir sorun değil, Sağlık ve Maliye Bakanlıklarında çalışmalar başladı. “dedi.

“BORÇSUZ OLSAYDIK”

Rektör Yıldız, “Şunu özellikle belirtmek istiyorum eğer biz hastaneyi borçsuz alsaydık, borçsuz devam ettirirdik. SGK ile ayda bir anlaşma yapıyoruz. Örneğin ayda 10 milyon alırız, diyoruz. Yıllık 120 milyon lira yapar. SGK tamam ben her ay sana 10 milyon göndereyim diyor. Sen işte o zaman bu faturayı tutturacaksın. Eğer bu fatura 10 milyonun altında olursa sene sonunda diyelim 5 milyon açığın var. Bir daha sene içinde, bu açıkta kalan kısmı senden 3 ayda tahsil ederim diyor. Bu sıkıntılar birazda buradan kaynaklanıyor. Biz yönetime geldiğimizde SGK´ya açık 12 milyon liraydı. Bunu 3 ayda istedi” şeklinde konuştu.

“GEREKSİZ 130 PERSONEL ALINMIŞ”

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, son olarak “2012 yılında yapılan Rektörlük seçimlerinden sonra hastanenin artı 12 milyon lirada olduğunu biliyoruz. Biz aldığımızda ise 90 milyon borcu vardı. Yani bu borcu biz 1 yıl içerisinde yapmadık. Bu borç bizim suçumuz değil. Biz yapmışız gibi göstermeye çalışanlar var. Önceki dönemde bir anda hastaneye 130 personel alınmış. Bunların hepsi hastanenin gelirinden ödeniyor. O kadar kişiye ihtiyaç yoktu. Hocalara en üst seviyeden döner sermaye dağıtılmış. Biz ise en alt seviyeden dağıtıyoruz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANLATTI GOKHANKARA
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SEHER
21.11.2017 09:46:43
Bizde borcun 140 milyon olduğunu sanıyorduk. Herkes rektöre tepkiliydi. Gökhan beye ve Hakikat Gaztesine teşekkür ederiz. Bu bilmediğimiz bilgileri bizlere yansıttığı için.
KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi ve Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi İşbirliğinde ‘Kahramanlık Türküleri´ konseri düzenlendi.
BESİ ÇİFTÇİLĞİNDE YANGIN
BESİ ÇİFTÇİLĞİNDE YANGIN
Şarkışla ilçesinde besi çiftliğinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.
400 AİLEYE GIDA YARDIMI
400 AİLEYE GIDA YARDIMI
Beşir Derneği İl Temsilcisi Süha Yılmaz, Ramazan ayında yardım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirtti. Her ay 50 aileye alışveriş imkânı verdiklerini kaydeden Yılmaz, “İl Temsilciliği olarak temel gıda ürünlerinin olduğu kumanya paketi ile ihtiyaç sahibi yoksul 400 aileye gıda yardımında bulunarak hayır sahiplerinin bağışlarına vesile olduk” dedi.
KESİCİ´YE SON GÖREV
KESİCİ´YE SON GÖREV
CHP Milletvekili İlhan Kesici´nin ağabeyi İhsan Kesici dün son yolculuğuna uğurlandı. Kesici´nin naaşı Ulu Cami´nde kılınan cenaze namazının ardından Yukarı Tekke´ye defnedildi.
YILDIZ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
YILDIZ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
Bir süredir tedavi gören Belediye Meclis üyesi Osman Yıldız´ın annesi Fadik Yıldız hayatını kaybetti. 70 yaşında hayat mücadelesini kaybeden Fadik Yıldız, dün Ulu Camii´nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
DAĞ KEÇİSİ KÖYE İNDİ
DAĞ KEÇİSİ KÖYE İNDİ
Suşehri ilçesinde köye inen dağ keçisi tekrar doğaya bırakıldı.
SEYİR HALİNDEYKEN ALEV ALDI
SEYİR HALİNDEYKEN ALEV ALDI
Şarkışla ilçesinde seyir halindeyken alev alan otomobil, kullanılamaz hale geldi.
SU DOLU HAVUZA DÜŞTÜ
SU DOLU HAVUZA DÜŞTÜ
Koyulhisar ilçesinde sulama havuzuna düşen inek kurtarıldı.
HAYRAT´TAN 40 ÜLKEDE İFTAR
HAYRAT´TAN 40 ÜLKEDE İFTAR
Son 5 yılda Ramazan çalışmalarıyla 1 milyon kişiye ulaştıklarını belirten Hayrat Yardım Derneği Bölge Koordinatörü Kadir Darıcık, “Tüm Türkiye´deki ve yurtdışındaki bağışçılarımızın katkılarıyla 4 kıtada 40 ülkede iftar sofraları kuruyor ve gıda kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ramazan ayı boyunca süren bu çalışmalar, bayramda da binlerce çocuğa bayramlık hediye edilmesiyle devam ediyor” dedi.
KENE 2 CAN ALDI
KENE 2 CAN ALDI
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle hastaneye kaldırılan biri Suriye uyruklu 2 kişi hayatını kaybetti.
‘KAMPÜSTE BAHAR´ YARIŞMASI SONUÇLANDI
‘KAMPÜSTE BAHAR´ YARIŞMASI SONUÇLANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen fotoğraf ve öykü yarışması düzenlendi. ‘Kampüste Bahar´ temasıyla yapılan yarışmada dereceye girenlere başarı belgesi ve hediye verildi.
YILDIZ´DA REKOR
YILDIZ´DA REKOR
Yıldız Dağı´nda geçtiğimiz sezon 193 bin 269 kişi ile ziyaretçi rekorunun kırıldığını belirten Vali Salih Ayhan, “193 bin 269 ziyaretçi Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nden faydalandı. Bir önceki döneme göre yaklaşık yüzde 100 bir artış söz konusu. Bu rakamda gün geçtikçe Yıldız´a ilginin arttığını gösteriyor” dedi.
ENGELLİLERE AT BİNME TERAPİSİ
ENGELLİLERE AT BİNME TERAPİSİ
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce düzenlenen programda engelli bireylere yönelik at üzerinde hipoterapi uygulandı. Fiziksel, zihinsel veya duysal bozukluğu olan hasta gruplarında fonksiyonel açıdan iyileşme ve gelişme sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanan bir tedavi stratejisi olan hipoterapi uygulaması ile özel gereksinimli bireyler keyifli bir zaman geçirdi.
SANATIN TÜM DALLARINDA USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ ŞART
SANATIN TÜM DALLARINDA USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ ŞART
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen söyleşi programına katılan tiyatro ve sinema oyuncusu Gülsen Tuncer, “Ben sanatın bütün sanat dallarının bir zanaat ve usta-çırak ilişkisi olmasından yanayım. Felsefeci olabilirsiniz, fizikçi olabilirsiniz, edebiyatın başka bir dalıyla uğraşırsınız ama sizin illaki ya birebir veya daha önce yaşamış, asla karşılaşmanız mümkün olmayan bir ustanız vardır. O sis çanı gibi size sürekli nereye gideceğinizi söyler” dedi.
TAKSİCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TAKSİCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, görme engelli Aslanlı´nın dilediği yere kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayan taksici esnafını ziyaret ederek teşekkür etti. Rektör Yıldız; “Engelli bir kardeşimize sahip çıkmanız bizim için önemli. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
BORU PATLADI DÜKKÂNLARI SU BASTI
BORU PATLADI DÜKKÂNLARI SU BASTI
Atatürk Caddesi´nde geçmiş yıllarda yaşanan su patlağı yine tekrarlandı. Dün akşama doğru yaşanan olayda yine birçok işyerini su bastı. Ana şebeke suyunu kesen SİBESKİ ekipleri bölgede çalışma başlattı.
YOLDA 5 METRE DERİNLİĞİNDE ÇUKUR OLUŞTU
YOLDA 5 METRE DERİNLİĞİNDE ÇUKUR OLUŞTU
Sivas-Erzincan kara yolunun İmranlı ilçesi girişinde yolda çökme meydana geldi.
ESNAFLAR RAMAZANA HAZIR
ESNAFLAR RAMAZANA HAZIR
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Tüm İslam aleminin heyecanla beklediği Ramazan ayının geldiğini belirterek, esnaf ve sanatkarların bu mübarek ay için hazır olduğunu söyledi.
100 MiLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR
100 MiLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR
Vali Salih Ayhan, ‘Sivas Kongresi´nin 100. yılında 100 Milyon Fidan Projesi´ kapsamında merkez Mehmetçik, Fevzi Paşa, Mimar Sinan ve Malazgirt İlkokulu öğrencileri ile birlikte İşhan Köyü´nde fidan dikimi gerçekleştirdi.
KOSGEB DESTEĞİYLE İLK İŞİNDE PATRON OLDU
KOSGEB DESTEĞİYLE İLK İŞİNDE PATRON OLDU
Sivas´ta KOSGEB´den aldığı hibe desteği sayesinde 53 yaşında lokanta işletmeye başlayan Hatice Yıldız, hem ilk kez iş sahibi oldu hem de 6 kişiye ekmek kapısı açtı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864