TARIM´DA ‘TORKU´ MODELİ
Tarım Platformu toplantısında konuşan Vali Salih Ayhan, tarımda farklı bir konsepte geçileceğini belirterek, “Finansal ve kurumsal yapıları güçlü olan birliklerle Valiliğimizin güçlü desteği, gerçek ve tüzel kişileri de sistem içine katan bir düşüncem var. Güçlü bir yapı kurarak OSB´den de geniş bir yer tahsisi ile beraber tabiri caizse ‘Torku´ modeli gibi bir düşüncemiz var” dedi.
Tarih: 14.3.2019 07:59:00/ 403okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Tarım Platformu toplantısında konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas´ın tarımsal ekonomisine bir katkımız olacak. Finansal ve kurumsal yapıları güçlü olan birliklerle Valiliğimizin güçlü desteği, gerçek ve tüzel kişileri de sistem içine katan bir düşüncem var. Tabiri caizse ‘Torku´ modeli gibi bir düşünceyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Vali Salih Ayhan Başkanlığı´nda gerçekleştirilen Tarım Platformu toplantısına İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve diğer platform üyeleri katıldı.

Toplantı,  Tarım ve Orman İl Müdürü ve aynı zamanda da Tarım Platformu Başkanı Seyit Yıldız´ın sunumuyla başladı. Sonrasında da TKDK İl Koordinatörlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından sunum yapıldı.

160 MİLYON´LUK

ÖDEME YAPILDI

Toplantının açılışında konuşan Tarım Platformu Başkanı Seyit Yıldız, “Bakanlık olarak destekleme ödemeleri kapsamında 180 milyonluk desteğin 160 milyon gibi bir kısmının ödemesi yapıldı. Kalan kısmı da Mart ayı sonuna kadar yapılacak” dedi.

Hayvan sağlığı konusunda aşılama çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Yıldız, “31 Mart tarihi itibariyle de güncelleme çalışmalarımız devam edecek. Yine DAP kapsamında hayvancılık desteklemelerimiz uygulama talimatı yayınlandı. DAP kapsamında ahır ve ağıl yapımı aynı zamanda da koç ve boğa alımıyla da ilgili hibe desteği müracaatlarımız 19 Nisan´a kadar devam edecek. Yine aynı şekilde yüzde 50 bireysel sulama, tarla içi hizmetleri geliştirme projesi başvuruları 31 Mart tarihine kadar uzatıldı. Şu ana kadar 139 proje kabul ettik. Bu yaklaşık 3 milyon gibi bir desteğe karşılık geliyor. İnşallah ayın sonuna kadar da 200´ü geçmesini bekliyoruz. 5 milyon gibi bir destek ilimize gelecektir” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİYE

KATKIMIZ OLACAK”

Toplantının sonunda değerlendirmelerde bulunan Vali Salih Ayhan, “Genel anlamda Tarım Platformu´nun çalışmalarına, TKDK´nın projelerinin somutlaştırılması bundan sonra da yapılacak uygulamalarda her türlü desteği vereceğiz. Özellikle sütle ilgili konuyu öyle veya böyle bir şekilde yapacağız. Sivas´ın ekonomisine ve tarımsal ekonomisine bir katkımız olacak” dedi.

Tarımda farklı bir konsepte geçileceğini kaydeden Vali Ayhan, “Özellikle bütün finansal yapıları iyi olan kurumsal yapıları güçlü olan birliklerle Valiliğimizin ve şirketin güçlü desteği, gerçek ve tüzel kişileri de sistem içine katan bir düşüncem var. Güçlü bir yapı kurarak OSB´den de geniş bir yer tahsisi ile beraber tabiri caizse somutlaştırmak adına ‘Torku´ modeli bir düşüncemiz var. Arkadaşlar bunun AR-GE çalışmasını yapıyorlar. Bizim bölgenin ürün desenine gerek ürettiği endüstriyel tarımsal ürünlere yönelik bir çalışma da yapılacak. Tabiri caizse sözleşmeli besicilik ve sözleşmeli üreticilik şeklinde olacak. Patates örneği gibi. Biz bunu üreteceğiz. Garantili alım ama biz bunu iç piyasada değil, dış piyasaya satabilecek mekanizma kuracağız, bunun gibi bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

“DAP´TAN YETERLİ

DESTEĞİ ALAMIYORUZ”

Sivas´ın DAP´tan yeteri kadar destek alamadığını da vurgulayan Vali Ayhan, “Ben Sivas´ta 4 aydır görevdeyim. Ben henüz DAP Başkanıyla yeterli bir iletişim kuramadım. DAP´tan da tam manasıyla yeterli bir destek aldığımızı da düşünmemekteyim. Bunun da gerekçelerini araştırmak zorundayız. Sivas DAP´tan arzu ettiği desteği alamıyor. Bu konuyu bir masaya yatırmamız lazım. Özellikle Kovalı mevkiine kuracağımız yapıyla ilgili bizlere net bir bilgi vermeleri gerekiyor. Biz bunu kuracağız ama DAP bunun neresinde olacak? Gerek bilgileriyle gerek finans yapısıyla gerekse lojistik anlamda bizi desteklemeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.Video Tarihi: 13.3.2019 16:52:00
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIM TORKU MODELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DİKKATLİ OLUN!
DİKKATLİ OLUN!
Yıldızeli´nde bir akaryakıt istasyonundan yakıt alan Bilal Dabanıbüyük, Yavu´ya geldiğinde akaryakıt istasyonunda çifte fiyat olduğunu fark etti. Akaryakıt istasyonunun girişinde ‘Motorin 5,89´ yazdığını belirten Dabanıbüyük, 100 liralık yakıt aldığını ve kendisine verilen fişte motorinin litre fiyatının 6,50 olduğunu söyledi. Akaryakıt alırken dikkatli olunması gerektiğini belirten Dabanıbüyük, sürücülere fişleri kontrol edilmesini tavsiye etti.
“SİVAS ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”
“SİVAS ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”
Türk Otomobil Fabrikası CEO´su Cengiz Eroldu, ilimizdeki temasları kapsamında Oto Sabır´ı ziyaret etti. Şirket yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Eroldu, ilimizde de bazı gezilerde bulundu. Sivas´a ilk kez geldiğini söyleyen Eroldu, şehri çok beğendiğini ve bu güne kadar gelmediği içinde üzüntü duyduğunu söyledi.
ÖĞRENCİLERDEN DİVRİĞİ ÇIKARMASI
ÖĞRENCİLERDEN DİVRİĞİ ÇIKARMASI
Halis Gülle Anadolu Lisesi öğrencilerinden örnek bir projeye imza attı. Sivas´ın önemli değerlerinden Nuri Demirağ´ı anlamak için Divriği´ye bir gezi düzenleyen öğrenciler kendi organize ettikleri konferansa katıldı.
İLETİŞİM´DE İFTAR
İLETİŞİM´DE İFTAR
CÜ İletişim Fakültesinde düzenlenen iftar organizasyonunda öğretim üyeleri ile 4. Sınıf öğrencileri bir araya geldi. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Ağırman, düzenlenen iftar yemeğinde mezun olacak 4. sınıf öğrencileriyle bir arada olduklarını dile getirerek, “Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
TÜDEMSAŞ´TAN İHRACAT MÜJDESİ
TÜDEMSAŞ´TAN İHRACAT MÜJDESİ
TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu geleneksel iftar programında ihracatla ilgili önemli müjdeler verdi. Yük vagonu üretiminde geleneksel yöntemlerden modern üretim tekniklerine geçiş yapılarak teknik alt yapının baştan sona yenilendiğini belirten Genel Müdür Başoğlu, “Son yıllarda yaptığımız teknolojik yatırımlar ve sistem değişikliği sayesinde TÜDEMSAŞ, Avrupa´daki firmalarla yarışabilen, kabul görmüş rekabetçi ürünler ortaya koyabilen küresel bir şirket konumuna gelmiştir” dedi.
“VAATLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”
“VAATLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”
Kangal ilçesinde düzenlenen bölgesel iftar programında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, koltuktan güç almaya değil, tersine bu koltuğa güç vermeye geldiklerini belirterek, “Bizler bu iftarları Odamızın bütçesinden değil, 69 Meclis Üyemizin verdiği katkılarla yapıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Odamızın imkânlarını kullanmak çok kolay. Biz buraya para harcamaya değil, Odayı büyütmeye, kalkındırmaya geldik. Bizler sizlerden aldığımız destekle güçlüyüz. Seçimden önce verdiğimiz vaatlerin arkasındayız. Odamız 24 saat emrinizde” dedi.
VERİMDER SİVAS´TA BULUŞACAK
VERİMDER SİVAS´TA BULUŞACAK
Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği Anadolu buluşmalarının 12.si ilimizde düzenlenecek. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin´in katılacağı iftar programında enerji tasarrufuna dikkat çekilecek.
KUR´AN TALEBELERİNE YILSONU ETKİNLİĞİ
KUR´AN TALEBELERİNE YILSONU ETKİNLİĞİ
İl Müftülüğü tarafından 4-6 yaş grubu Kur´an Kurslarında eğitim alan öğrenciler için yılsonu programı düzenlendi. Etkinlikte TRT Çocuk Programcısı ve Tiyatro Sanatçısı Hüseyin Goncagül, ekibi ile birlikte sahne aldı. Goncagül ve ekibi, yaklaşık üç saat boyunca birbirinden güzel etkinliklerle öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı.
ÖFKE RUHUN HABERCİSİDİR - video
ÖFKE RUHUN HABERCİSİDİR - video
CÜ Sağlık Hizmetleri MYO tarafından düzenlenen ‘Öfke Yönetimi´ konferansında konuşan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Öfke ruhun habercisidir. İnsanın kendisini daha iyi veya kötü hissetmesine neden olur. Ancak insanı iyi veya kötü insan yapmaz. Duygu, bir durum olay veya kişilere verilen anlam nedeniyle insan iç dünyasında uyanan izlenimdir. Olay durum ve kişilere sadece insanlar yön verir ve değiştirir buna da duygu denir” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN İYİLİK HAREKETİ
ÖĞRENCİLERDEN İYİLİK HAREKETİ
KYK´da manevi rehberler öncülüğünde üniversite öğrencilerinden oluşturulan ‘Neva İyilik Hareketi´ üyeleri İl Müftüsü Yusuf Akkuş´u ziyaret ederek, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde düzenlenen Liseler Arası Genel Kültür Bilgi Yarışması´nda birinci olan Şarkışla İsmet Yılmaz Fen Lisesi öğrencileri altınla ödüllendirildi.
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE İFTAR
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE İFTAR
Zara ilçesinde şehit aileleri ve gaziler için iftar programı düzenlendi.
CEZAEVİNDEN ŞEHİR MÜZESİNE
CEZAEVİNDEN ŞEHİR MÜZESİNE
Yarı Açık Cezaevi´nin Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi´ne dönüştürülmesi kapsamında tarihi bina haricindeki ek binalarda yıkım çalışmaları başlatıldı. Herhangi bir mimari ve tarihi özelliği bulunmayan eklenti binalar statik açıdan deprem yönetmeliğine de uygun olmadığından yıkımı yapılacak. Restorasyon ve peyzaj çalışmaları 390 gün içerisinde tamamlanarak müze teşhir tanzim çalışmalarına başlanacak.
MÜSİAD´DAN ÇADIRDA İFTAR
MÜSİAD´DAN ÇADIRDA İFTAR
MÜSİAD Sivas Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen iftar programı gerçekleştirildi. Belediye çadırında verilen iftar yemeklerinin gideri MÜSİAD tarafından karşılandı. MÜSİAD Başkanı Salim Eminoğlu ve yönetim kurulu üyeleri de iftar çadırında birlikte iftar yaptı.
“ALTINYAYLA´YI UNUTAMAM”
“ALTINYAYLA´YI UNUTAMAM”
Daha önce Kaymakamlık yaptığı Altınyayla ilçesinde Vali olarak çeşitli temaslarda bulunan Salih Ayhan, yaptığı ziyaretlerde, “Bir isteğiniz olursa beni de Altınyaylalı biri olarak görür, iletirseniz mutlu olurum. Bu ilçeyi çok seviyorum, her zamanda bunu ifade ediyorum. Burada hep güzellikler, dostluklar, samimiyet gördüm. Dolayısıyla burayı unutmak mümkün değil. Vefalı olmak lazım. Vefası olmayanın sefası olmaz derler. Bizde vefalı olmak zorundayız” dedi.
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
Merkez Cami Projesinde ilk imzalar atıldı. Proje kapsamında Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile KOMAŞ arasında sözleşme imzalandı. Projenin Sivas açısından büyük önem arz ettiğini belirten Vali Salih Ayhan, “1-2 yıldır ilimizde çok konuşulan bir konu olmuştu. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alarak, hem de hukuki durumları da göz önünde bulundurarak, caminin yerinde ve boyutunda biraz değişiklik yaptık” dedi.
LİDERLERE DAVET
LİDERLERE DAVET
Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı nedeniyle tüm siyasi liderleri ilimize davet etti. Türkmenoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan yeni bir davet yaparak tüm siyasi parti genel başkanlarını Milli Mücadeleye 108 gün başkentlik yapan Sivas´ta bir araya getirmesini istiyoruz” dedi.
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
İl Özel İdaresi´nin iftar programına katılan Vali Salih Ayhan, Sivas´ta yapılan bütün vizyon projelerinde doğrudan ya da dolaylı olarak İl Özel İdaresi´nin bir katkısı olduğunu belirterek, “Sivas´a geçmişten bugüne, bugünden yarına hizmetleri olan ve devam edecek olan lokomotif kurumdur. Böylesine büyük işler yapan kurumda birlik ve beraberlik çok önemlidir” dedi.
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
Şarkışla´da düzenlenen bölgesel iftar programında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ı teşvik kapsamından 6. bölgeye aldırmak için seferberlik ilan ettik. Cumhurbaşkanımız Sivas´a geldiğinde Nuri Demirağ OSB´ye özel teşvik verileceği müjdesini verdi. Şükürler olsun. Bu yasa tüm ilçelerimizi ve ilimizi de ilgilendiriyor. Demirağ OSB endüstriyel bölge ilan edildi” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
Sivas Belediyesi tarafından 155 okulda düzenlenen programlarla öğrencilere çevre bilinci aşılandı. Dünyadaki çevre kirliliği ve küresel ısınmaya dikkat çeke Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, “Belediye olarak bu konuda bir dizi çalışma yapmaktayız. 2018 yılı içerisinde 5 bin 500 ton ambalaj atığını, 26 bin 301 kilogram atık yağ ve 4 bin 300 kilogram elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864