SİVAS´TAN ALIŞVERİŞ YAPAMIYORUZ!
TSO Başkanı Mustafa Eken, istişare toplantıları kapsamında Gürün´deki TSO üyeleriyle bir araya geldi. TSO´nun faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Eken, üyelerin sorunlarını da dinledi. Gürünlü esnaflar ilçenin Sivas Merkez, Kayseri ve Malatya´ya eşit uzaklıkta bulunduğunu belirterek, Sivas´taki kantarların 24 saat esasına dair çalıştıklarını ifade ettiler. Bu nedenle Sivas´tan hiçbir şekilde alış veriş yapamadıklarını belirten esnaflar, kantarlarda yapılan yüksek miktardaki cezalar nedeniyle ticaretin olumsuz yönde etkilendiğini belirttiler.
Tarih: 22.10.2019 01:05:00/ 250okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetimi ve meclis üyeleri, ilçe istişare toplantıları kapsamında Gürün ilçesinde üyelerle bir araya geldi. Gürün´deki TSO üyesi esnaf ve tüccarların sorunlarını dinleyen TSO Başkanı Mustafa Eken, esnafların özellikle kantarlar boyutundaki şikâyetlerini ilgili makamlara ileteceklerini söyledi.

İstişare toplantısında konuşan Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, TSO Başkanı Mustafa Eken ve yönetimine göreve geldikten sonraki süreçte, birlik ve beraberlik sergileme noktasında, ilçelere düzenlemiş oldukları gezilerden dolayı teşekkür etti.

Başkan Çiftçi, “Ticaret ve Sanayi odasının yeni başkanı ve yönetimi gelmiş ve hizmet için koşturuyorlar. Ben bu dönemdeki birlik ve beraberliği daha önce görmedim. Bizler, ilçelere gelmeyen başkanlar gördük. Ama Mustafa Eken Başkanımız, seçim döneminde verdiği sözünü unutmadı, biz oyunuzu almak için değil hizmet etmek için geliyoruz. Geldikten sonra yanınızda olduğumuzu sizi unutmadığımızı göstereceğiz demişti. Sözünü unutmadığı için, ilçede ki üyelerine sahip çıktığı için, bu etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Belki bu masanın etrafında başkanıma oy vermemiş üyeler de vardır. Hiçbir şekilde ayrım yapmaksızın, şu şunun adamı, bu bunun adamı demeden herkesi kucaklamış ve bu programa davet etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ne çekiyorsa, bu milleti bir takım farklılıklarıyla ayırmaktan ve kayırmaktan çekiyor. Başkanımız Mustafa Eken ve yönetimi tüm üyelerini kucaklıyor, birlik ve beraberliği sağlıyor” dedi.

“7 BİN ÜYEYİ

TEMSİL EDİYORUZ”

Programda TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 17 aylık görev süresinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Üyelere katılım sağladıkları için teşekkür eden Başkan Eken, “Şirketi kuruyorsunuz, odaya kayıt yaptırıyorsunuz, aidat ödüyorsunuz, karşılığında ne alıyorsunuz. Cenaze mesajları atılıyor, dört yılda bir seçim zamanı geliyoruz, sizleri ziyaret ediyoruz, araya hatır koyuyoruz, vebal ile oy istiyoruz. Hatıra oy verilmez. Adaylar arasında sizi en iyi temsil edeceğini düşündüğünüz kişiyi seçersiniz ve hizmet beklersiniz. Biz 7 bin üyeyi temsil ediyoruz. 69 tane meclis üyemiz var. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, tüm üyeleri ve ilçeleri ile bir bütün. Biz göreve geldiğimizde dedik ki: doğru olacağız, doğru yapanın yanında olacağız. Geçmiş yönetimleri eleştirmiyorum. Hepsi hizmet etmiş. Geçmiştekilerden Allah razı olsun. Biz bayrağı aldık ve daha da ileriye taşıyacağız. Hangi ilçemizden kim geldiyse, bizi aradıysa yapabileceğimiz kadar gücümüzün yettiği oranda yardımcı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Biz göreve gelirken dedik ki; biz bu koltuklardan güç almayacağız, bu koltuklara güç katacağız. Ben Odamızdan maaş, huzur hakkı, ya da herhangi bir ücret almıyorum. Biz farklı bir yönetim anlayışı ortaya koyarak Ramazan´da verdiğimiz iftarları ve burada ki gibi programların giderlerini meclis üyelerimizle birlikte karşıladık. Demek ki biz odanın etinden, sütünden faydalanmaya gelmedik. Hakikaten icraat yapmaya, memleketin sesini duyurmaya geldik. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“TEŞVİK DOSYAMIZI VERDİK”

TSO Başkanı Eken, yaptıkları çalışmalar arasında en önemli çalışmanın teşvikler olduğunu belirterek, “Çevremizdeki iller 5 ve 6. bölge teşvik imkanlarından faydalanırken, Sivas ise 4´ncü bölgede kalmıştır. Sivas, 6. bölge teşviklerinden yararlanamayacaksa 2. OSB ölü doğacak yatırımdır dedik. Yönetimde ki arkadaşlar ve meclisimiz ile görüşerek 6´ncı bölge teşvikleri almak için seferberlik başlattık. Bu seferberliğe Siyasilerimiz, bakanımız, milletvekillerimiz, valimiz ve belediye başkanımız destek verdi. O dönemki Valimiz ve Belediye başkanımız, milletvekillerimiz ve AK Parti il başkanı ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaret ederek Odamızın hazırladığı dosyayı sunduk. Daha sonra Rifat başkanımız Ankara´da TOBB Şurasında beni Cumhurbaşkanımızla görüştürdü ve dosyamızı verdik” dedi.

Tekstil teşviklerini anlatan Eken, "Sivas tekstil teşviklerini almasıyla bir kaç yeni fabrika kurulma sürecini başlattı. İstanbul başta olmak üzere diğer illerimizde işadamlarımızla görüşmeler düzenleyerek teşvikleri anlatarak yatırım yapmaya davet etmeye başladık. Tekstil yatırımlarıyla İlimizde istihdamı artıracağız" diye konuştu.

Fuar ve Kongre Merkezi konusunda da yer tahsisi Sivas TSO´ya tapu ile verilirse bu merkezi oda olarak yapacaklarını söyleyen Eken, mülk bizim olacaksa biz elimizi taşın altına koyacağız ve Fuar ve Kongre Merkezini şehrimize kazandıracağız" şeklinde konuştu.

“ÜYELERİMİZİN

HAKKINI GÖZETECEĞİZ”

TSO önceliği üyelerinin hakkını koruyup gözetmek olduğuna vurgu yapan TSO Başkanı Mustafa Eken şunları kaydetti;

"17 ayda 950 bin lira Odamız tasarruf yaptı.  Bir milyon liralık gereksiz masrafı kesmişiz. Bir taraftan odamızın gücünü artıracağız birlik ve beraberliği sağlayacağız diğer yandan da masrafları azaltacağız tasarruf yapacağız. Kendi masraflarını odaya ödettirmedim. Huzur hakkı almadım. Helali hoş olsun bir kuruş almadım almayacağım."

Eken, Oda kayıt belgelerinden alınan ücretin kaldırıldığını ifade ederek ,"Üyelerimiz gelip bekliyor ve 5 lira 10 lira ücret ödüyordu. Hem zaman kaybı hem de yoğunluk oluşuyordu. Yıllık 85 bin TL gelirimiz vardı oda kayıt ücretinden. Bu para kimin üyelerimizin, o zaman kaldıralım bunu dedik ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bunu kaldırdık. Üyelerimiz artık İnternetten girip belgelerini alıyor. Tapu yetki belgelerinden alınan belgeleri de kaldırdık. Bunlar sizlerin işlerini kolaylaştıran hizmetlerdir. Aidatlarımızdan burs veriyoruz, öğrencilere kırtasiye yardımı yapıyoruz. Aidatları hayırlı işlerde kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

BAŞKAN EKEN

SORUNLARI DİNLEDİ

Eken, sunumunun ardından üyelerin taleplerini dinledi. Kantarlar nedeniyle Sivas´tan alışveriş yapmadıklarını söyleyen esnaflar, “Sivas´tan çöp dahi almıyoruz. Kayseri´den istediğim ürünü istediğim şekilde getirtebiliyorum. Niye geleyim Sivas´a ben. Sivas´tan alacağım gelirken kantarda bana 15-20 bin lira ceza kesecekler. Ben gelmem Gürün´den de kimse gelmez. Kayseri ve Malatya´da da kantar var. Ama 24 saat esasına dair çalışan bir tek Sivas var. Gürün´de son 4 yılda 700 konut yapıldı ve Sivas´tan çivi dahi alınmadı. Bizim paramızı Kayseri´ye ve Elbistan´a göndermek zorunda bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir esnaf ise Gürün´ün 3 ile eşit mesafede olduğunu belirterek, Sivas´tan kum, çimento, demir gibi tüm inşaat malzemelerini artık almadıklarını, Elbistan´ın 70 kilometreye düştüğünü, Kayseri ve Elbistan ile çalışıldığını, kantarların ticareti olumsuz etkilediğine değindi.

“Gürünlü esnaflarımız tüccarlarımız Sivas´tan alışveriş yapmadıklarını söylüyor” diyen TSO Başkanı Eken, “Sizlerden gelen talepleri gerekli yerlere ileteceğiz. Biz kapı kapı yatırım yapın diye dolaşırken, Gürün ilçemizdeki tüccarımızın mecburiyetten başka illere yönlendirilmesi üzücüdür. Biz bu konuları Bakanımız İsmet Beye, Habib Beye, Vali beye ve ilgili yerlere ileteceğiz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS ALIŞVERİŞ YAPAMIYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805