SİVAS´IN TURİZM ÜÇE KATLANACAK
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin Akademik Yılı açılışına katıldı. Sivas´ın kültürel mirası ve aldığı yatırımlara dikkat çeken Meclis Başkanı Şentop, “Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren Sivas´a hızlı tren ile gelinebilecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” dedi.
Tarih: 15.11.2019 01:05:00/ 286okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sivas´ın çok önemli tarihi ve kültürel merkezlerden birisi olduğunu belirterek, “Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren Sivas´a hızlı tren ile gelinebilecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılışı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop´un katılımıyla gerçekleştirildi.

4 Eylül Kültür Merkezi´nde düzenlenen törene Meclis Başkanı Şentop´un yanı sıra, Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk ve Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ve diğer protokol üyeleri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Akademik yılı açılışında konuşan TBMM Başkanı Şentop, “Cumhuriyet Üniversitemizin 2019-2020 Akademik yıl açılış törenini birlikte gerçekleştiriyoruz. Böylece sevincimizi ve mutluluğumuzu paylaşacağız. Sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Açılış törenimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sivas´ın çok yönlü bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Şentop, “Herkesin ilgisini çeken özelliklere sahip. Herkes nereden bakıyorsa oradan görebilir. Sivas, özellikle askerliğini burada yapanların yedikleri ayazı unutmadıkları bir şehir. Soğuğun bile, “Aslen Erzurumluyum ama Sivas´ta ikamet ediyorum” dediği bir şehir. Soğuğu üşütse de muhabbetiyle insanı kepenek gibi sarıp sarmalayan Sivas, Anadolu´nun doğusuyla batısını sentezleyen özelliklere de sahip. Kadim bir kültürümüze yaslandığı için Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Kul Himmet, Sefil Selimî, Muzaffer Sarısözen gibi yüzlerce şair, yazar, sanatçı bu topraklarda yetişti” diye konuştu.

“SİVAS EN ÖNEMLİ

MERKEZLERDEN BİRİSİ”

Sivas´ın 16. yüzyıla kadar tarihi İpek Yolu´nun en önemli merkezlerinden birisi olduğunu dile getiren Şentop, “Bugün de aynı kıymeti haiz. 28 bin 500 kilometrekare coğrafi büyüklüğü ile Konya´dan sonra ülkemizin ikinci geniş vilayeti. Medeniyet tarihimizdeki yerinin en önemli tanıkları Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Ulu Cami, Behram Paşa Hanı gibi tarihî yapılardır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Divriği´deki Ulu Cami ve Şifahanesi ise 700 yıl önceki medeniyet seviyemizi gösteren önemli bir belge eserdir. 1071´den itibaren Anadolu´yu yurt edinen Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Tabi bir yere gitmek için ulaşım ve konaklama kolay olmalı. Son yıllarda büyük bir ilgi gören Doğu Ekspresi´nin güzergâhında olan şehrimize inşallah önümüzdeki yıldan itibaren hızlı tren ile de gelinecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. İstanbul´dan, Konya´dan daha kolay gelinecek. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

2. ÜNİVERSİTE İLE

SİVAS CANLANACAK

Bu yıl içinde ilimizde Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla yeni bir üniversitenin daha kurulduğunu söyleşen TBMM Başkanı Şentop, “Savunma sanayi alanında uzmanlaşmak hedefiyle kurulan bu üniversitemizin de inşallah önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci alımına başlayacağını düşünüyorum. O zaman Sivas´ın sosyal, kültürel ve akademik olarak daha da canlı bir şehir haline geleceğine inanıyorum” dedi.

DİJİTAL OKUR-YAZARLIĞA

DİKKAT ÇEKTİ

Bu dönemde kullanılan kavramlardan birisi olan dijital okur-yazarlığa da dikkat çeken Şentop, şunları kaydetti:

“Dijital okur-yazarlık cahillik kavramına farklı bir boyut kazandırdı. Artık teknolojik aletleri kullanamayanlara, akıllı telefonları, tabletleri kullanamayanlara da cahil denecek. Sanayi 4.0 dediğimiz bu çağın gerisinde kalmamalıyız. Bunun için bu çağın gereğini yapmamız, dilini bilmemiz ve kullanmamız gerekiyor. Birçok iş kolunun ortadan kalkacağı, yeni yeni mesleklerin ortaya çıkacağı bu dönemin neresinde olacağımızın kararını biz vereceğiz. Akıllı telefonumuzla evimizdeki klimayı çalıştırabilecek miyiz? 3D yazıcımızla kendi ihtiyaçlarımızı üretebilecek miyiz? Robot teknolojilerini hayatımıza uyarlayabilecek miyiz? Çağımızda hızla gelişen bu dile Fransız mı kalacağız? Yoksa geçmişimizden aldığımız dersle gelişip ilerleme konusunda atak mı olacağız? Bu kararı biz vereceğiz. Biz bu çağın nesi olacağız? Üretip satan mı? Satın alıp tüketen mi? İstikbalimizi bizim tercihlerimiz belirleyecek.”

Son olarak Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 öğretim yılının hayırlı olmasını temenni eden Meclis Başkanı Şentop, “Böylesine güzel bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sivas´ı Sivas yapan değerler konusunda akademik eserler veren münevverlerimizden biri olan rektörümüz Sayın Prof. Dr. Alim Yıldız başta olmak üzere, dekanlarımız, öğretim üyelerimiz, akademisyenlerimiz ve bütün öğrencilerimizin başarılı bir öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

“MİSYON VE VİZYONUMUU

YENİDEN BELİRLEDİK”

Törende konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise “Üniversitelerin eğitim-öğretim, bilimsel araştırmalar ve toplum hizmetleri olmak üzere geleneksel üç misyonu vardır. Cumhuriyet Üniversitesi ailesi olarak devletimizin 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bizlere yüklenen bu üç misyonu en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaktayız” dedi.

Rektör Yıldız, “Öncelikle eğitim-öğretim kalitemizi artırmak için bazı meslek yüksekokullarımızda ve fakültelerimizde 3+1 ve 7+1 eğitim modeline geçtik. Bu sayede öğrencilerimizi doğrudan meslek hayatına hazırlamayı, teoriden uygulamaya geçmeyi hedefledik. Özelde devletimizin genelde ise insanlığın yararına olacak çalışmalar yapmak için bilimsel araştırmalara ayrı bir ehemmiyet verdik. Üniversite olarak her ne şart altında olursa olsun bilgi üreten ve bu bilgiyi sadece kendimiz, üniversitemiz, şehrimiz veya ülkemiz için değil tüm insanlığın refah ve huzurunu sağlamaya yönelik üretime dönüştürmek amacıyla çalışmak zorunda olduğumuza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yerli ve milli imkânları en üst seviyeye çıkarma konusundaki direktifleri doğrultusunda, Üniversitemizin misyonunu ve vizyonunu yeniden belirledik” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS TURİZM KATLANACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805