SANAYİ GELİŞİRSE ŞEHİR GELİŞİR
TSO Başkanı Mustafa Eken Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Üniversite ve Sivas´ tanıtım günleri programına katıldı. İlimizin ekonomisi ve iş hayatına yönelik önemli tespitlerde bulunan Başkan Eken, “Sanayi gelişirse şehir her anlamda gelişir, sanayi gelişirse, tarım gelişirse, turizm gelişirse Sivas gelişecek ve büyüyecek. Öğrenci sayımızda 60 binleri bulacak. Tanıtım konusunda da eksikleri giderdiğimizde gerçekten marka kent olacağız” dedi.
Tarih: 5.10.2019 01:05:00/ 193okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Üniversite ve Sivas´ tanıtım günleri programı düzenlendi. Eski kültür merkezi Kadı Burhanettin Salonunda yapılan programa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Doç. Dr. Coşkun Karaca, müdür yardımcıları Dr. Selma Şimşek ve Dr. Turan Kılınç, öğretin elemanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Doç. Dr. Coşkun Karaca, okul hakkında bilgi vererek okuldaki alt yapıları geliştirdiklerini belirterek, “17.500 öğrencimiz mezun oldu şuan 3.400 öğrencimiz eğitim görüyor. Bizler, İŞKUR ve TSO ile görüştük ve öğrencilerimizin sektörde çalışabilecek düzeyde olmalarını bekliyorlar. Bizde bu doğrultuda altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ne gerekiyorsa yapıyoruz, laboratuarlarımızı güncelliyoruz, eksikleri gideriyoruz ve kalifiye eleman olarak öğrencilerimizi iş hayatına hazırlıyoruz” dedi.

“SİVAS KEŞFEDİLMEYİ

BEKLEYEN BİR CENNET”

Programda öğrencilerle ilimizin ekonomisi ve iş hayatına yönelik söyleşi gerçekleştiren TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sivas keşfedilmeyi bekleyen bir cennet ama tanıtım konusunda eksiklerimiz var. Tanıtım önce içimizde olmalı. Bizler gitmediğimiz, görmediğimiz yerleri nasıl başkalarına tanıtacağız. Bu nedenle önce bizler, Sivas´ımızın tarihi ve turistik doğa harikası yerlerini gezelim görelim, sonrada başkalarına anlatalım. Gerçekten Sivas´ta o kadar güzel şeylerimiz var ki; tanıtamadığımız için tekrar burada size anlatma gereği duyuyorum” dedi.

“EKSİKLERİ GİDERDİĞİMİZDE

MARKA KENT OLACAĞIZ”

Sanayi gelişirse şehrin her anlamda gelişeceğini ifade eden Başkan Eken, “Sanayi gelişirse, tarım gelişirse, turizm gelişirse Sivas gelişecek ve büyüyecek. Öğrenci sayımızda 60 binleri bulacak. Tanıtım konusunda da eksikleri giderdiğimizde gerçekten marka kent olacağız” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİME TAM DESTEK”

Eğitime önem verdiklerini ve işbirliği yapma konusunda kurumlara her türlü desteği sağladıklarını dile getiren Başkan Eken şunları kaydetti;

“TOBB ve MEB arasında 81 ilde meslek lisesi yapılması konusunda protokol imzalandı. Organize Sanayi´nin içerisine devletimiz modern bir okul inşa etti. 45 milyon para harcadı. Burası meslek lisesi oldu. Burası 45 milyon harcanan okulumuzda devlet her şeyi dört dörtlük yaptı. Bazı eksiklikler ise TOBB, MEB ve Odamız tarafından karşılanıyor. Bizim oradan okuyan öğrencilerimiz şuan 9. Sınıflar 500 kişi yeni kayıt yaptırdı. Burada mezun olacak arkadaşlarımızın mezun olmadan önce stajlarını yapacak. Bizim sanayide fabrikalarımızda staj görecek bunun karşılığında bizden burs alacak. Hem kendini yetiştirecek, hem de firmalarımız yıllardır şikayet ettiği eleman sorunu çözülmüş olacak. Eleman sıkıntısı yıllardır konuştuğumuz bir sorun. Üniversite-sanayi işbirliği önemsenmemiş. Yer var, arsa var, teşvik var ama elemanda sıkıntı var. İŞKUR´un güzel çalışmaları var. TOBB, İŞKUR ve odamız ciddi çalışmalar yaptık. Meslek lisesi açılması ve Odamızın da içinde olması çok doğru karardı. Bu yıl eksikleri göreceğiz. Gelecek yıl öğrenci sayımız artacak. Buradan mezun olan öğrencilerimiz meslek yüksek okuluna geldiğinde daha tecrübeli teknoloji yatkın olarak gelecekler.”

“7 MİLYON

SİVASLI NEREDE?”

Dünyada 7 milyon Sivaslı var sözünün her mecliste dile getirildiğine vurgu yapan TSO Başkanı Eken, “Sivas´ın gelişmesi lafla değil. Dünyada 7 milyon Sivaslı var ama hiç kimse Sivas´a yatırım yapmamıştır acaba niye? İşte teşvikler gelmezse yatırım yapacak kimseyi bulamayız. Teşviklerle yatırımcı gelecek ve şehrimiz de büyüyecek. Sivas hak ettiği yere gelecek. Tekstilde teşvik alan iller arasında giren ilimize 1 ayda 2 büyük fabrika başvuru yaptı. Buralarda bu şehrin insanları evlerine ekmek götürecek. Başlattığımız seferberlik bu nedenle önemliydi. Bu süreçte birlik ve beraberliğimizi sağlayan bakanlarımıza, valimize, milletvekillerimize, TOBB başkanımıza, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Madenlerin ihracatta önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Eken, 8 bin 500 çalışanı olan bir OSB için ihracat rakamlarımız yeterli değil. Ama bu artmaya devam ediyor. Teşviklerin verilmesiyle şehrimize yatırımcıların ilgisi artıyor. Yatırımcı, devlet destekleri ama en önemlisi de birlik ve beraberliktir. Hep birlikte hareket etmemiz lazım” dedi.

Öğrencilerden gelen ‘Maden şehri Sivas deniliyor ama neden bu alanda fabrikalar yok´ sorusuna Başkan Eken, “Göreve geldikten sonra başlattığımız teşvik seferberliği işte bu yüzden önemli. Teşvikler gelecekler yatırımcı buraya gelsin ki çıkarttığımız cevherlerimizi işleyip satacağız. Fabrikalar açılsın ki sizler okulu bitirince buralarda işe başlayın” yanıtını verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SANAYİ GELİŞİRSE ŞEHİR GELİŞİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
7/24 KIŞA HAZIRIZ
7/24 KIŞA HAZIRIZ
Vali Salih Ayhan, paydaşları ile birlikte yaptığı “Karla Mücadele” toplantısında yaptığı değerlendirmede 7/24 hazır olduklarını belirterek, “Sezonun kurumların koordineli çalışmasıyla sorunsuz geçmesini istiyoruz. İlimizin coğrafyası dağınık ve yerleşim yeri çok. Ayrıca karayolu ve köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
Son verilere göre 15 milyon 67 bin 724 nüfusu olan ve bir zamanlar “Taşı toprağı altın” denilerek göç edilen İstanbul´daki gurbetçi sıralamasında 364 bin 641 kişiyle Sivaslılar liderliği elinde bulundurmaya devam ediyor.
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
Bir zamanlar Türkiye´deki Ak Parti teşkilatları içerisinde yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ak Parti Sivas Gençlik Teşkilatı eski günlerine dönme sinyali verdi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki Danışma meclisinden sonra sahnede toplanan ve adeta “gövde gösterisi ” yapan Ak Gençler, el-ele kol-kola görüntüsü verdi.
CUMHUR YİNE ÖNDE
CUMHUR YİNE ÖNDE
İki önemli kamuoyu yoklama firması tarafından yapılan son siyasi görünümle ilgili ankete göre Ak Parti ve MHP´nin oluşturduğu Cumhur ittifakının oyları yüzde 50´nin üzerinde bulunuyor. “Bugün seçim olsa” diye sunulan ankete göre MHP oyları da yüzde 12 seviyesinde. İYİ oyları da 7,5 ila 9 aralığında değişiyor.
KYK YURTLARI İNCELENSİN
KYK YURTLARI İNCELENSİN
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM´ye verdiği araştırma önergesinde Kredi Yurtlar Kurumu bünyesine bulunan yurtlardaki koşulların incelenmesini istedi. Karasu, “Avrupa´nın en genç nüfus oranına sahip ülkemizde üniversite öğrencilerimize uygun konaklama ve eğitim koşullarının sağlanması, gençlerimizin üniversite yaşamında desteklenmesi sosyal devlet anlayışının bir gereğidir” dedi.
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında “100 Yıl Önceki Ruhla Türk Kızılay” konferansı düzenlendi. Kızılay´ın gerek sosyal, gerek ekonomik anlamda Türkiye´ye güç ve enerji verdiğini belirten Vali Salih Ayhan, “100 yıl önceki ruhla dedik. Biliyorsunuz Kongremizin 100. yılı. Muradımız 100 yıl önceki ruhla ecdadımızı yâd etmek. O büyük kutsal ruhu, milli ruhu gençlerimize aşılamaktır” dedi.
BOM DEVRİLDİ GENÇ İŞÇİ ÖLDÜ
BOM DEVRİLDİ GENÇ İŞÇİ ÖLDÜ
OSB´deki Fimar Mermer fabrikasının çatı kaplamasında çalışan 24 yaşındaki Semih Eken adlı işçi, devrilen vinç bomunun altında kalarak hayatını kaybetti. 6 Aylık evli olduğu belirtilen genç işçinin ölümü büyük üzüntü yarattı.
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
Mayıs ayında vefat eden Kale Kilit´in kurucusu hemşehrimiz Sadık Özgür´ün anısına Divriği´de oluşturulanAnı Evi´ne, açıldığından bu yana 5 binin üzerinde ziyaret oldu. Divriği Belediyesi ile işbirliği yapılarak turizm rotasına eklenen Anı Evi, bölge halkı ve öğrencilerin yanı sıra Divriği´ye gelen yerli ve yabancı turistlerden de büyük ilgi görüyor.
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
Yaygınlaşan “Askıda ekmek” uygulamasından sonra Zara´da Kaymakamlık ve Diyanet öncülüğünde özellikle camiye gelenlerden ihtiyacı olanlara yönelik “Askıda Çorap” adıyla yeni bir yardım kampanyası başlatıldı.
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Ayhan,” İlimizde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde çeşitli düzenlemeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır. Valiliğimizin önemli hedeflerinden biri vatandaş odaklı kamu hizmeti anlayışının yerleştirilmesidir” dedi.
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun, Veteriner İşleri Müdürlüğü´ne hediye edilen sterilizasyon cihazından ötürü Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Özge Çubukçu´ya teşekkür etti.
CHP´YE KADIN ADAY
CHP´YE KADIN ADAY
CHP Merkez İlçe Başkanlığına aday olan eski başkanlardan Yaprak Budak, “Bizler bu yola bir olmanın gururunu yaşamak ve yaşatmak için çıktık. Örgütsel dayanışmamızla, sol kültürümüzün gereği olan demokratik haklarımıza sahip çıkmak, parti içi demokrasiyi sonuna kadar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak en büyük hedefimizdir” dedi.
101 SIRA YÜKSELDİ
101 SIRA YÜKSELDİ
Cumhuriyet Üniversitesi “Green Metric 2019” yılı sıralamasında 585´den 484´e çıktı. Dünya üniversitelerinin atık, su, ulaşım, enerji ve iklim değişikliği, altyapı ve eğitim olmak üzere 6 ayrı kategoride değerlendirildiği araştırmada Cumhuriyet Üniversitesi geçtiğimiz yıla göre 101 sıra yükselmiş oldu.
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
Lig lideri Demir Grup Sivasspor´da Rıza Çalımbay, şampiyon olmaları için daha iyi oynamaları gerektiğini söyledi. Çalımbay; “Şampiyonluk konuşmak bence çok erken. Zaten dediğim gibi bu şartlar bizi şampiyonluğa kesinlikle götürmez. Onun için de oyun için olarak daha yüksek tempoda oynamamız gerekiyor” dedi.
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
Hentbol Bayanlar 1. Liginde Sivas Belediyespor, Mardin ekibi Mardin 1947 Sağlık Spor Kulübü´ne 32-33 mağlup oldu ve ligdeki üçüncü yenilgisini aldı.
HARİKASIN SİVAS !
HARİKASIN SİVAS !
Süper ligin flaş takımı Sivasspor 14.hafta mücadelesinde konuk olduğu komşu Malatyaspor´u kaptan Hakan Arslan, Mert Hakan ve Emre´nin golleri ile 3-1 mağlup ederek puanını 30´a çıkarıp, liderlik koltuğunda oturmaya devam etti.
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
Yaklaşık 19 aydır TSO Başkanı olarak Sivas´a ve Sivaslıya hizmet ettiklerini belirten Mustafa Eken, “Bu hizmetlerin karşılığında geçtiğimiz hafta İstanbul´da düzenlenen bir etkinlikte bize bir ödül takdim ettiler. Bizi ‘Yaşam Boyu Üstün Başarı Ödülü´ne layık gördüler. Ben kendilerine çok teşekkür ettim ve ilk kez birileri bizim kıymetimizi bildiler dedim. Sivas´tan daha bir şey görmedik ama İstanbul´da bizi onure ettiler” diye konuştu.
İLK KAZMA VURULDU
İLK KAZMA VURULDU
Kovalı mevkiine yapılacak olan Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nda ilk kazmalar vuruldu. Kazı çalışmalarının ardından tesisin temeli atılacak. Bölgede yapılan çalışmaları inceleyen Vali Salih Ayhan, “DAP ve kurumlarımızın destekleri ile tesisimizin yakında zamanda temeli atılacak. Burası tek merkez olacak, aynı zamanda Şarkışla hayvan parası ile birbirlerine güç verecekler. Bu güzel tesis şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Şarkışla´da okul müdürleri ile bir arya geldi. Savaşçı, ”El ele vereceğiz, sizlerle, öğretmenlerimizle gecemizi gündüzümüze katacağız ve arzu ettiğimiz başarıyı yakalayacağız.” dedi.
HZ. MEVLANA ANILDI
HZ. MEVLANA ANILDI
Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda Mevlana Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083