POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açıldı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde açılan sergide teknoloji öncesi kullanılan tarım aletleri sergilendi. Serginin açılışında konuşan Vali Ayhan, “Tarımda çok kısa zamanda çok olağanüstü bir değişim yaşandı. Sivas ise coğrafyası çok geniş ve bakir bir bölge, tarımsal potansiyeli çok yüksek olan bir bölge. Bu sergide tarımda geçmişten günümüze kadar yapılan değişimi de görmüş olduk” dedi.
Tarih: 21.8.2019 01:04:00/ 261okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açıldı. Sergide Cumhuriyet döneminden günümüze tarımda kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıktı. Serginin açılışına Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız diğer il protokolü üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergilinin açılışında konuşan Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Sivas Kongresi´nin 100´üncü yılı etkinlikleri kapsamında valiliğimiz himayelerinde il müdürlüğümüz tarafından açılan tarımda geçmişten günümüze alet ve ekipmanlar sergisine hoş geldiniz. Sabanla başlayıp tarım teknolojinin ilerlemesiyle gelişerek günümüzde çok farklı alet ekipmanlar üretilmiştir. Biraz sonra gezeceğimiz sergide sabandan başlayarak en son gelinen teknolojiyi göreceksiniz. Bizim amacımız burada geçmişte tarımda kullanılan alet ve ekipmanları görmek, hep birlikte bir nostalji yaşamak. Herkesin kendi hayatından bir parçayı burada görmesini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Serginin hazırlamasında emeği geçenleri tebrik eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Bu sene kongrenin 100´üncü yılını hep birlikte coşkuyla kutluyoruz. Bu kapsamda valiliğimizin koordinesinde her kurum ve kuruluş kendi alanıyla ilgili programlar, etkinlikler düzenliyor. Amacımız herkesi sürece dahil ederek 100´üncü yılı etkili bir şekilde kutlamak, anmak” diye konuştu.

TARIM OLAĞANÜSTÜ

BİR DEĞİŞİM YAŞADI

Vali Salih Ayhan´da Sivas´taki tarım potansiyeline dikkat çekerek, “Kongremizin 100´üncü yılında 100 yıllık tarımdaki alet ve ekipman değişimini göstererek yaşanmışlığı olan bu işi yad etmek istedik. 100´üncü yıldaki temel maksat eğlenmek değil. Geçmişi yad etmek ve geleceğe ümitle bakmak. Tarımda çok kısa zamanda çok olağanüstü  bir değişim yaşandı. Hele hele Sivas coğrafyası çok geniş, bakir bir bölge ve tarımsal potansiyeli çok yüksek olan bir bölge. İl Tarım Müdürlüğümüzün bu organizasyonuyla tarımda geçmişten günümüze kadar yapılan değişimi de görmüş olacağız. İlk traktörlerden son traktörlere kadar, ilk ekipmanlardan şu anda kullanılan ekipmanlara kadar hepsini göreceğiz.  Biliyorsunuz tarım yoğun emek isteyen bir sektördür. Emeği çoktur ama şimdi teknoloji yoğunluklu bir sektöre kayış söz konusudur. Eskiden 100 haneli bir köyün yaptığı tarımı bugün bir çiftçimiz çok rahat bir şekilde yapabiliyor. Tarım stratejik ve önemli bir sektör. Bu sektöre bir hassasiyet bir farkındalık oluşturalım istedik. Göreve başladığımızda Sivas´ta üçlü bir sacayağı kuracağımızı söylemiştik. Belediyemizle yaptığımız ortak çalışmayla beraber tarım  şirketi kurduk. Tarım şirketi kurarak aslında bir bakıma geçmişle bağ kurmayı amaçladık. Sanayi, turizm ve tarım. Sivas bu 3 sektörle inşa olacak, ihya olacak. Bu topraklar çok daha canlı olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından kesilen kurdele ile sergi açıldı. Açılışın ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler eski tarım aletlerini ilgiyle inceledi. Eski model biçerdöver ve traktörler hakkında araç sahiplerinden bilgi alan Vali Ayhan, 1950 model traktörün direksiyonun başına kendisi geçti. Sergiye katılanlara ‘hedik´ ikram edildi.  Sergi Cuma gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: POTANSİYELİMİZ YÜKSEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
Sivas´ta etkili olan kar ulaşımda aksamalara neden oluyor.
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, seçim sürecinde vadettiği 58 proje hakkında bilgi vererek, “Geçirdiğimiz 9 aylık süreçte hangi projeyi nereye hangi kaynakla yapacağız, bunu planladık. Açıkladığımız 58 projeyi 5 yıllık süreçte hayata geçireceğiz” dedi.
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
İlimizde, polis ekiplerince sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarda 6 şüpheli yakalandı.
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, işçi-işveren davalarında yaşanan sorunlara değindi. Eken, “Çalışanımızın haklarını koruyacağız, hakkını yemeyeceğiz. Yiyenler de varsa müsaade etmeyeceğiz ama hâkimlerimizden rica ediyorum. Kararları verirken konunun tam detaylı incelenmesi, esnaf arkadaşlarımızın da hakkının korunması konusunda hassasiyet bekliyoruz” dedi.
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü laboratuvarları ile Bireysel Sağlık Danışmanlığı Birimi düzenlenen törenle açıldı.
20 PROJE HAZIRLANDI
20 PROJE HAZIRLANDI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız 2019 yılı çalışmalarını ve 2020 yılında yapılması planlanan çalışmalardan söz etti. Yıldız, Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje´ kapsamında il müdürlüğü olarak 20 proje hazırladıklarını söyledi.
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
Sivas İl Müftülüğünce düzenlenen Sabah Namazı Buluşması´nda, Müslüman coğrafyasında yaşanan zulmün sona ermesi ve bu olaylarda hayatını kaybedenler için dua edildi.
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, ilçe müdürlerinin katılımıyla koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
Sivas´ta kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 47 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
EN KARLI YATIRIM EMLAK
EN KARLI YATIRIM EMLAK
Sivas´ta emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği Başkanı Kerim Çayır, en doğru yatırımın emlak sektörü olduğunu ifade etti.
YENİ NESİL ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLECEK (VİDEO)
YENİ NESİL ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLECEK (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Pakize Cantürk Kılıçkaya TÜSEB Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından “Hesaplamalı Yapısal Bı̇yolojı̇ Stratejı̇k Ar-Ge Proje Çağrısı” kapsamında desteklenen projesi ile bilgisayar destekli modelleme kullanarak kimyasal yapıda olan antibiyotiklere karşı, biyolojik yapıda bir ilaç alternatifi geliştirmeyi hedefleyen çalışma yapıyor.
TAŞIMALI EĞİTİM MASAYA YATIRILDI
TAŞIMALI EĞİTİM MASAYA YATIRILDI
Ulaş´ta, Kaymakam Muhammed Burak Akköz başkanlığında yapılan toplantıda taşımalı eğitim güvenliği konusu masaya yatırıldı.
FİKS TAKSİCİLER MAĞDUR EDİYOR
FİKS TAKSİCİLER MAĞDUR EDİYOR
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Hilmi Bilgin taksici esnafın sorunlarını dinledi. , Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Yalman, fiks taksi adı altında taksimetre açılmadan bazı taksicilerin yolcu taşıdığını bunun da taksici esnafını mağdur ettiğini ifade etti.
ÖRNEK ÇALIŞMALAR ARASINDA YER ALDILAR
ÖRNEK ÇALIŞMALAR ARASINDA YER ALDILAR
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne (HBÖGM) bağlı kurumlarda uygulanan hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarını artırmaya yönelik teşvik edici ve ilham verici özgün örnekler belirlendi. Gemerek Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulunun örnek çalışmalarının da bulunduğu 11 iyi uygulama örneği arasında yer aldı.
KURAKLIK KÂBUSU BU YIL YOK
KURAKLIK KÂBUSU BU YIL YOK
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kırsal alanlarda 1 metreyi bulan kar yağışına sevincini dile getirerek, “Bu kar bereket demek, 2020 yılının inşallah kurak geçmeyeceği demek. Son yıllarda arazide dereler kurumuştu, barajlar kurumuştu, kuşların dahi içecek suları kalmamıştı neredeyse” dedi.
ÖĞRENCİLERE 29 BİN 695 KİTAP DAĞITILDI
ÖĞRENCİLERE 29 BİN 695 KİTAP DAĞITILDI
İlimizde öğrencileri okumaya teşvik etmek amacıyla bugüne kadar 29 bin 695 kitap öğrencilerle buluşturuldu.
ŞARKIŞLA VE KANGAL´DA ARAZİLER KAMULAŞTIRILACAK
ŞARKIŞLA VE KANGAL´DA ARAZİLER KAMULAŞTIRILACAK
Şarkışla ve Kangal ilçelerinde bulunan bazı yerlerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak. Çalışmaların başlayacağı alanlara ilişkin acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete´de yayımlandı.
BUZ KIRMA TİMİ İŞ BAŞINDA
BUZ KIRMA TİMİ İŞ BAŞINDA
Sivas Belediyesi´ne bağlı İtfaiye ekipleri, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını kırarak olası kazaların engelliyor.
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
Şarkışla Devlet Hastanesinde şaşılık, katarakt, göz kapağı ve pterjum gibi her türlü göz ameliyatları başarıyla yapılıyor.
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
Soğuk havanın etkisini sürdürdüğü ilimizde Dörteylül köyüne yiyecek aramaya inen tilki açlıktan öldü.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596