PARAYI BASTIRIP ALDI
10 Bin kişilik Öğrenci Yurdu, 300 milyon liraya KYK Genel Müdürlüğü´ne devredilecek
Tarih: 3.11.2018 07:59:53/ 755okunma / 0yorum

Türkiye´de tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu 300 milyon bedel ile İl Özel İdareden Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne devredilecek. Yurdun devredilmesi İl Genel Meclisi´nde oy birliğiyle karara bağlandı. Önümüzdeki günlerde ise protokol düzenlenecek.

ÖZ KAYNAKLAR KULLANILDI

İl Özel İdaresi tarafından yapıldıktan sonra Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne kiralanması planlanan 10 bin kişilik öğrenci yurdunun yapımında öz kaynaklar kullanılmış, İller Bankası´ndan 20 milyon lira, Ziraat Bankası´ndan ise 150 milyon lira kredi çekilmişti. Toplamda 232 milyon 212 bin liraya mal edilen devasa yurdun satılması, İl Genel Meclisi´nin dünkü oturumunda masaya yatırıldı.

İDARE FAİZDEN KURTARACAK

İl Meclisi Kasım ayı toplantılarının ikinci oturumunda söz alarak öğrenci yurdu devri ile görüşlerini dile getiren BBP´li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, Sivas´ın hatta Türkiye´nin en büyük projelerinden biri olan öğrenci yurdunun devredilmesinin İl Özel İdareyi önümüzdeki bir süreçte kredi faizi gibi sıkıntılardan kurtaracağını söyledi.

Erhan CEYLAN/

İl Genel Meclisi, Türkiye´de tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu´nun Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne devredilmesini görüştü.

İl Özel İdare Meclis toplantı salonunda Meclis Başkanvekili Ferhat Ünsal Başkanlığı´nda dün toplanan meclis, öğrenci yurdunun Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne 300 milyon bedel karşılığında devredilmesini oy birliği ile karara bağladı. Önümüzdeki günlerde KYK Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği arasında protokol gerçekleştirilecek.

ÖZ KAYNAK KULLANILDI,

232 MİLYON LİRAYA MAL EDİLDİ

Kardeşler Mahallesi´nde 310 bin metrekare alana yapılan, 8 yurt bloğu, 4 sosyal tesis, 1 yaşam merkezi, 2 açık fitness alanı, 4´ü açık 6 basketbol sahası, 2 kapalı tenis kortunu bünyesinde barındıran 178 milyon 900 bin lira ihale bedelli 10 bin kişilik öğrenci yurdunun KDV dahil 232 milyon 212 bin liraya mal edildiği açıklandı.

Öğrenci yurt projesi hakkında meclis üyelerine bilgi veren İl Genel Meclis Üyesi Alparslan Ceyhan, yurt projesi kapsamında İdarenin öz kaynaklarının yanı sıra İller Bankası´ndan 20 milyon lira, Ziraat Bankası´ndan ise 150 milyon lira kredi alındığını, Ziraat Bankası´ndan çekilen 150 milyon liralık krediden 100 milyon lirasının ise harcandığını kaydetti.

Ceyhan, “Kredi Yurt Kurumu ile yapmış olduğumuz bir sözleşme gereği yükseköğrenim öğrencileri için 10 bin kişilik bir yurt yaptık ve bu yurt tamamlanmak üzere. Yapmış olduğumuz protokol gereği yurdu kiraya verecektik. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bizden 300 milyon lira bedel satın alma talebi oldu. Satın almayla ilgili kamulaştırma kanunu 8. Maddesine göre fiyat tespitinde bulunuldu. Meclis kararının ardından sözleşme yapıp protokol ile devredeceğiz” dedi.

KULMAÇ; DEVİR DOĞRU BİR KARAR

10 Bin kişilik Öğrenci Yurdu´nun KYK Genel Müdürlüğü´ne devredilmesiyle ilgili söz alan BBP´li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, yurt projesi yapımında İl Özel İdare´nin öz kaynaklarının kullanıldığı, bankalardan ise kredi çekildiğini belirterek, “Kredi Yurtlar Kurumu burada maliyeti kendilerine göre hesaplamışlar. Ortaya da bir rakam çıkarmışlar. İl Özel İdare´nin önümüzdeki bir süreçte zarar etmesinden kurtarılması adına bugün belirtilen fiyat üzerinden devredilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum. Ancak bu kadar uğraş, öz kaynaklar, kredi, var olan bazı işlerin aksamalara neden olmasına rağmen, bunları bertaraf edebilecek bir karşılık, bedel alabilecek miyiz? Bunu da tartışmak lazım. Çünkü arada 60-70 milyon liralık bir fiyat farkı var ve bu fark çekilen onca eziyet iş yüküne değecek mi?” diye konuştu.

            “İDARENİN MENFAATLERİNİ KORUMALIYIZ”

            AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Fikret Yıldırım ise toplam maliyeti 232 milyon lira mal edilen 10 bin kişilik öğrenci yurdunun 300 milyon lira bedelle KYK Genel Müdürlüğü´ne devri konusunda, İl Özel İdare´nin menfaatlerini korumak zorunda olduklarını vurguladı. Yıldırım, “Bizim maliyetimiz, yapım sırasındaki banka faizleri, arsa bedeli ortada” diyerek kararın buna göre verilmesini istedi.

Yapılan görüşmelerin ardından İl Genel Meclisi, 10 bin kişilik öğrenci yurdunun KYK Genel Müdürlüğü´ne 300 milyon lira bedelle devredilmesini oy birliği ile karara bağladı. Önümüzdeki süreçte KYK Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği arasında protokol gerçekleştirilecek.

 Video Tarihi: 2.11.2018 15:46:50
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PARAYI BASTIRIP ALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüme yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri başladı. E-kayıtlar 16-21 Ağustos tarihleri arasında yapılırken, üniversiteye gelerek kayıt yaptıracak için ise kayıtlar 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen halk konserleri devam ediyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan binlerce Sivaslıya söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı.
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
Yaz aylarında mümkün olduğunda kamu kurum personellerinin izne ayrılmaması talimatını veren Vali Salih Ayhan, “Her birim amirinin sorumluluk bilincinde hareket ederek iş akışını ve yoğunluğunu görerek izin planlama yapmasını istiyorum. İşlerin en yoğun döneminde tamamen kendi bireysel mutluluğu için izin planı yapıyorsa bu kişi izin konusunu tekrar gözden geçirmeli” dedi.
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
Yatırım çalışmalara ilişkin bilgiler veren Aksa Sivas Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) Bölge Müdürü İnan Yıldırım, ilimizde hava kalitesinin artmasıyla birlikte, hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarında önemli ölçüde azalma gözlendiğini ifade ederek “Sivas il merkezinde doğal gaz kullanım oranı yüzde 96´ya ulaşırken; ilçelerde bu oran yüzde 75 seviyesinde bulunuyor” dedi.
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
Ulaş´ta park halindeyken alev alan minibüs kullanılamaz hale geldi.
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
İlimizde düzenlenen 54. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Şampiyonası´nda başpehlivanlığı Salim Ercan elde etti. Doğanşar ilçe stadındaki müsabakalara, 8 kategoride 238 güreşçi katıldı.
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
İlimizde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı.
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı hemşerimiz Mustafa Nurullah Albayrak, Vali Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti. Vali Salih Ayhan´ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Genel Başkan Albayrak, Sivas´ın lehine olacak her türlü çalışmada yanlarında olacaklarını ifade etti.
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
İlimizde apartmanın 5´inci katındaki evlerinin balkonundan beton zemine düşen Eymen Gazi Bulut (2) ağır yaralandı.
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
İlimizde Otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1´i çocuk 4 kişi yaralandı.
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
Sivas Kongresi´nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserler devam ediyor. Serdar Ortaç konserinin ardından dün Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan kongre müzesi bahçesinde sevenleriyle buluştu.
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
Cumhuriyet Üniversitesi´nde bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramların birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan günler olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bayramlar, insanlar arasındaki sevgi ve saygının perçinlenerek geliştiği, birlik ve beraberlik duygularının en bariz bir şekilde hissedildiği özel günlerdir” dedi.
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
Şarkışla ilçesindeki bir ilkokulun müdürü Mustafa Karataş, öğrencilerin yeni eğitim öğretim döneminde daha nezih bir ortamda eğitim görmeleri için yaz tatilinde işçi gibi çalışarak, okulun birçok eksiğini giderdi.
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
İlimizde Kurban Bayramı dolayısıyla acil servisler yoğun mesai harcadı. Numune Hastanesi´ne 10 bin 82 kişi çeşitli şikayetlerinden dolayı başvurdu. Hekim sayısı ve personel sayısını arttıran hastanenin acil servisinde 2 bin 73 çocuk, 393 kadın doğum, 7 bin 116 kişi de genel acilde tedavi gördü. Tedaviye gelenlerden 250´si kurban keserken kendini yaralayan acemi kasaplar oluşturdu.
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
Son 5 yıllık verilere bakıldığında bu yıl rekoltenin düşüş gösterdiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Buğday hasatımızın sonlarına geldik. Son 5 yılın ortalamasına baktığımız zaman en çok hasar kaybımız 2019 yılında oldu. 2018 yılına baktığımız zaman dönüm başına ortalama 200 – 300 kilogram arasında ürün alınırken, bu sene 150 – 200 kilogram civarında ürün alındı” dedi.
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
AK Parti Teşkilatı ve Belediye tarafından düzenlenen bayramlaşma programında AK Parti´nin kuruluşunun 18. yılı nedeniyle de pasta kesildi. AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, tüm İslam Aleminin bayramını tebrik ederek, “18. yılını geride bırakan AK Parti, kurulduğu günden bu güne kendisini millete adamış ak kadrolarıyla ülkemizde hayal bile edilemeyen yeniliklere ve reformlara imzalar atmıştır” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414