PARAYI BASTIRIP ALDI
10 Bin kişilik Öğrenci Yurdu, 300 milyon liraya KYK Genel Müdürlüğü´ne devredilecek
Tarih: 3.11.2018 07:59:53/ 593okunma / 0yorum

Türkiye´de tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu 300 milyon bedel ile İl Özel İdareden Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne devredilecek. Yurdun devredilmesi İl Genel Meclisi´nde oy birliğiyle karara bağlandı. Önümüzdeki günlerde ise protokol düzenlenecek.

ÖZ KAYNAKLAR KULLANILDI

İl Özel İdaresi tarafından yapıldıktan sonra Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne kiralanması planlanan 10 bin kişilik öğrenci yurdunun yapımında öz kaynaklar kullanılmış, İller Bankası´ndan 20 milyon lira, Ziraat Bankası´ndan ise 150 milyon lira kredi çekilmişti. Toplamda 232 milyon 212 bin liraya mal edilen devasa yurdun satılması, İl Genel Meclisi´nin dünkü oturumunda masaya yatırıldı.

İDARE FAİZDEN KURTARACAK

İl Meclisi Kasım ayı toplantılarının ikinci oturumunda söz alarak öğrenci yurdu devri ile görüşlerini dile getiren BBP´li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, Sivas´ın hatta Türkiye´nin en büyük projelerinden biri olan öğrenci yurdunun devredilmesinin İl Özel İdareyi önümüzdeki bir süreçte kredi faizi gibi sıkıntılardan kurtaracağını söyledi.

Erhan CEYLAN/

İl Genel Meclisi, Türkiye´de tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olan 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu´nun Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne devredilmesini görüştü.

İl Özel İdare Meclis toplantı salonunda Meclis Başkanvekili Ferhat Ünsal Başkanlığı´nda dün toplanan meclis, öğrenci yurdunun Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü´ne 300 milyon bedel karşılığında devredilmesini oy birliği ile karara bağladı. Önümüzdeki günlerde KYK Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği arasında protokol gerçekleştirilecek.

ÖZ KAYNAK KULLANILDI,

232 MİLYON LİRAYA MAL EDİLDİ

Kardeşler Mahallesi´nde 310 bin metrekare alana yapılan, 8 yurt bloğu, 4 sosyal tesis, 1 yaşam merkezi, 2 açık fitness alanı, 4´ü açık 6 basketbol sahası, 2 kapalı tenis kortunu bünyesinde barındıran 178 milyon 900 bin lira ihale bedelli 10 bin kişilik öğrenci yurdunun KDV dahil 232 milyon 212 bin liraya mal edildiği açıklandı.

Öğrenci yurt projesi hakkında meclis üyelerine bilgi veren İl Genel Meclis Üyesi Alparslan Ceyhan, yurt projesi kapsamında İdarenin öz kaynaklarının yanı sıra İller Bankası´ndan 20 milyon lira, Ziraat Bankası´ndan ise 150 milyon lira kredi alındığını, Ziraat Bankası´ndan çekilen 150 milyon liralık krediden 100 milyon lirasının ise harcandığını kaydetti.

Ceyhan, “Kredi Yurt Kurumu ile yapmış olduğumuz bir sözleşme gereği yükseköğrenim öğrencileri için 10 bin kişilik bir yurt yaptık ve bu yurt tamamlanmak üzere. Yapmış olduğumuz protokol gereği yurdu kiraya verecektik. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bizden 300 milyon lira bedel satın alma talebi oldu. Satın almayla ilgili kamulaştırma kanunu 8. Maddesine göre fiyat tespitinde bulunuldu. Meclis kararının ardından sözleşme yapıp protokol ile devredeceğiz” dedi.

KULMAÇ; DEVİR DOĞRU BİR KARAR

10 Bin kişilik Öğrenci Yurdu´nun KYK Genel Müdürlüğü´ne devredilmesiyle ilgili söz alan BBP´li Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, yurt projesi yapımında İl Özel İdare´nin öz kaynaklarının kullanıldığı, bankalardan ise kredi çekildiğini belirterek, “Kredi Yurtlar Kurumu burada maliyeti kendilerine göre hesaplamışlar. Ortaya da bir rakam çıkarmışlar. İl Özel İdare´nin önümüzdeki bir süreçte zarar etmesinden kurtarılması adına bugün belirtilen fiyat üzerinden devredilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum. Ancak bu kadar uğraş, öz kaynaklar, kredi, var olan bazı işlerin aksamalara neden olmasına rağmen, bunları bertaraf edebilecek bir karşılık, bedel alabilecek miyiz? Bunu da tartışmak lazım. Çünkü arada 60-70 milyon liralık bir fiyat farkı var ve bu fark çekilen onca eziyet iş yüküne değecek mi?” diye konuştu.

            “İDARENİN MENFAATLERİNİ KORUMALIYIZ”

            AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Fikret Yıldırım ise toplam maliyeti 232 milyon lira mal edilen 10 bin kişilik öğrenci yurdunun 300 milyon lira bedelle KYK Genel Müdürlüğü´ne devri konusunda, İl Özel İdare´nin menfaatlerini korumak zorunda olduklarını vurguladı. Yıldırım, “Bizim maliyetimiz, yapım sırasındaki banka faizleri, arsa bedeli ortada” diyerek kararın buna göre verilmesini istedi.

Yapılan görüşmelerin ardından İl Genel Meclisi, 10 bin kişilik öğrenci yurdunun KYK Genel Müdürlüğü´ne 300 milyon lira bedelle devredilmesini oy birliği ile karara bağladı. Önümüzdeki süreçte KYK Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği arasında protokol gerçekleştirilecek.

 Video Tarihi: 2.11.2018 15:46:50
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PARAYI BASTIRIP ALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS, ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLACAK - video
SİVAS, ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLACAK - video
TSO´da düzenlenen programda sanayicilerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´ne özel bir teşvik paketi hazırlandığına dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız zaten Sivas ziyaretinde müjdeyi vermişti. Sivas´ı endüstri bölgesi haline dönüştürerek, buraya özel bir teşvik tasarlayacağız ve inşallah burayı katma değerli bir merkez haline getireceğiz. Türkiye´nin en önemli sanayi alanlarından bir tanesi olacak” dedi
MÜZE PROJESİNDE İMZALAR ATILDI
MÜZE PROJESİNDE İMZALAR ATILDI
Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi´nin protokolünü imzalayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projeye cazibe merkezlerini destekleme kapsamında 10 milyon liralık katkı sağlayacağını belirterek, “Hamidiye Mektebi Sivas açısından sembol yapılardan bir tanesi. Biz bu tarihi yapıyı ve çevresini aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. İlimizin turizm potansiyelini geliştirmek adına önemli bir işe imza attığımızı düşünüyorum” dedi
İKİ PROTOKOL BİRDEN
İKİ PROTOKOL BİRDEN
Şehirde uzun süredir atıl bekletilen Fuar ve Kongre Merkezi´nin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne devri ile üniversite-sanayi arasında işbirliği protokolü imzalandı
NEVRUZ COŞKUSU - video
NEVRUZ COŞKUSU - video
Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı ilimizde coşkuyla kutlandı. Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen coşkulu programda protokol üyeleri ve vatandaşlar yumurtalarını tokuşturarak, demir dövdü. Nevruz ateşini yakan protokol ateşin üzerinden atladı, ok attı
FUARA UZAY FAKÜLTESİ
FUARA UZAY FAKÜLTESİ
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, uzun zamandır atıl bekletilen Fuar ve Kongre Merkezi´nin üniversiteye devredilmesinin ardından alana Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurmak istediklerini söyledi.
ATAMA BEKLEYENLER MAĞDUR EDİLDİ
ATAMA BEKLEYENLER MAĞDUR EDİLDİ
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nuri Eryıldız, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmenliği ile birlikte il içi yer değişmelerde sıra sistemi uygulamasına son verildiğini belirterek, atama bekleyen öğretmenlerin mağdur edildiğini öne sürdü. Eryıldız, sıra sisteminin tekrar yönetmenliğe koyulmasını talep etti.
MARKA-PATENT BİLGİLENDİRMESİ
MARKA-PATENT BİLGİLENDİRMESİ
Marka ve Patent Anonim Şirketi (MARPATAŞ), Cumhuriyet Üniversitesi´nde marka, patent ve Sınai Mülkiyet halkları konusunda bilgilendirme yaptı. Şirket yetkilisi Mehmet Tozar, 193 ülkede patent tasarım tescil işlemleri yaptıklarını söyledi, merak edilen soruları cevapladı.
MERDER´DE BEDİROĞLU GÜVEN TAZELEDİ
MERDER´DE BEDİROĞLU GÜVEN TAZELEDİ
MERDER´de 8. Olağan genel kurul yapıldı. Tek liste ile gidilen kongrede mevcut Başkan Mehmet Bediroğlu yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.
KUAFÖRLERE GELİN BAŞI EĞİTİMİ
KUAFÖRLERE GELİN BAŞI EĞİTİMİ
Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası tarafından yaklaşan düğün sezonu öncesinde bayan kuaförlerine gelin başı eğitimi verildi. Türban Tasarım Eğitmeni Serap Küçükcambaz, mankenler üzerinde türbanlı gelin ve nişan başını uygulamalı olarak anlattı.
KARACA; VAKIF KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI
KARACA; VAKIF KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI
Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, ‘Sivas´ta Vakıf Kültürü ve Restorasyon Çalışmaları´ konferansında Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile buluştu. Karaca, “Şöyle baktığımız zaman ilk vakıf eseri Kâbe´dir. İnsanoğlunun kaybolmayan bir duygusu vardır; anılmaktır” dedi.
LOJİSTİK SEMİNERİ
LOJİSTİK SEMİNERİ
Koyulhisar MYO´da düzenlenen ‘Lojistik ve Lojistik Faaliyetler´ konulu seminerde konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Çağatay Karaköy, lojistik sektörünün gelişen dünyada ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacağını söyledi.
HEDEFİNİ ANLATTI
HEDEFİNİ ANLATTI
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensupları ile bir araya gelerek, üniversitenin fiziki altyapısı ve akademik yapılanması hakkında bilgi verdi. Hedeflerini de açıklayan Rektör Kul, “Savunma sanayide uzmanlaşan, küçük ama dinamik, ses getiren bir üniversite olacağız” dedi.
PATATES PANELİ
PATATES PANELİ
Tarım Müdürlüğü´nün düzenlediği Patates Panelinde konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas´ın tarımsal anlamdaki potansiyeline dikkat çekerek, “Bu potansiyeli maksimum derecede kullanmamız gerekir. Göreve geldiğim günden beri söylüyorum. Bu ile para girmesi gerekiyor. Şehre para girmesi için mekanizmayı iyi kurgulamamız lazım. Para üretimle girer, istihdamla girer” dedi.
“O MESAJDAN HABERİM YOK”
“O MESAJDAN HABERİM YOK”
Kangal´da vatandaşlara SMS yolu ile atılan “Aziz Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Değerli hemşerilerimizin oyları da inşallah hayırlı olsun. Mehmet Öztürk” mesajı tartışma konusu oldu. Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Gönderilen o mesajlar bana ait değil, haberim yok” dedi.
NUMUNE´YE 4 BOYUTLU ULTRASON
NUMUNE´YE 4 BOYUTLU ULTRASON
Numune Hastanesi´nde 4 boyutlu ultrason cihazı hizmet vermeye başladı. Perinatoloji Uzmanı Dr. Cihan İnan, “4 boyutlu ultrason cihazımız Perinatoloji alanında kullanılabilecek en üst düzey cihazlardan bir tanesi” dedi.
MUTLU-SAN TANITIMI BUGÜN
MUTLU-SAN TANITIMI BUGÜN
Şan Gurup Sivas Bayisi, bugün saat 19´da Hilton Otelde düzenleyeceği toplantı ile Mutlu-San elektrik ürünlerinin tanıtımını yapacak.
“ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ”
“ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ”
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nda program düzenlendi. Vakıf Genel Koordinatörü Metin Çağan, şehitlerimize çok şey borçlu olduğumuzu belirterek, “Aziz şehitlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti ve büyük Türk milleti daima size minnettardır” dedi.
TURİZM FAKÜLTESİ FİNALDE
TURİZM FAKÜLTESİ FİNALDE
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Kupası ön eleme yarışmasında Madımaklı ve Karamuklu Pasta, Naduk (Çedene Helvası), Alabalık ve Pezik Turşulu Kuru Dolma, Bozbaş (Piti), İncasiye ve Kelle Tatlısı ile tüm kategorilerde birinci olarak finallere kaldı.
CEM VAKFI´NDAN NEVRUZ ÇAĞRISI
CEM VAKFI´NDAN NEVRUZ ÇAĞRISI
Cem Vakfı Başkanı Ünal Karataş, yarın Vakıfta gerçekleştirilecek olan Nevruz kutlamalarına tüm halkı davet ederek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı, “Allah´a olan yönelişimizin ve şükrümüzün bir ifadesi olan kurbanlarımızı, lokmalarımızı paylaşacağız. Birlik ve beraberliğimizi daim kılacak ortak mesajları vereceğimiz programımızda tüm hemşerilerimizi görmek istiyoruz” dedi.
COŞKUYLA KUTLADIK - video
COŞKUYLA KUTLADIK - video
Çanakkale Zaferi´nin 104.yıldönümü dün ‘Bir Duruştur Çanakkale´ temasıyla coşkuyla kutlandı. Garnizon Şehitliği´nde şehitlerimiz için Kur´an-ı Kerim okunarak başlayan kutlamalarda, il protokolü tarafından şehitlerin kabirlerine karanfil bırakıldı. Küçük yaşlardaki çocukların da şehitleri ziyaret ederek dua ettiği gözlendi
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114