OSB´de DEPOCULUĞA İZİN YOK - VİDEO
Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret ederek OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu´dan bilgi aldı. Vali Gül, OSB´de depo amaçlı kullanım için hiçbir firmaya yer vermediklerini belirterek, Firmalara üretim amaçlı yer tahsis ediyoruz. Sonradan bir şekilde üretim yapamayıp elindeki yerlerde depoculuk yapmasına geçici süre ile izin veriyoruz. Çünkü OSB henüz yüzde 100 kapasitesine ulaşmadı. Yeni yatırımcılarımız için yerlerimiz var” dedi.
Tarih: 23.10.2018 07:58:24/ 1126okunma / 1yorum

Beste KURT

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret ederek OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu´dan bilgi aldı. 

Toplantıda 1989 yılında faaliyete başlayan bölgeyle ile ilgili bilgiler aktaran OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu, Organize Sanayi Bölgesi´nin  (OSB) Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası´nın katılımıyla kurulduğunu ve 15 kişi bulunan müteşebbis heyetini bu kurumların oluşturduğunu söyledi. İlçelerde ki OSB´ler hakkında da kısa bilgi veren OSB Müdürü Eminoğlu, Şarkışla ve Gemerek´te 50 hektar büyüklüğünde Organize Sanayi Bölgesi olduğunu, Şarkışla´da bulunan OSB´nin faaliyetlerini sürdürdüğünü, Gemerek OSB´de ise herhangi bir faaliyet olmadığını belirtti.

152 FİRMA ÜRETİM YAPIYOR

8 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

270 adet Sanayi parseli bulunduğunu belirten OSB Müdürü Eminoğlu, “Bu parsellerin 262 tanesi 228 firmaya tahsis edilmiş durumdadır. 228 firmanın 152´si üretimde faaliyet göstermektedir. Diğer firmalarımız inşaat ve proje aşamasında.  Parsel sayısı 270, tahsisli parsel 262 tane. 8 bine yakın istihdam sağlanıyor. Yatırımlar tamamlandığında bu rakamın 10 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Devam eden ciddi yatırımlar bulunuyor.” Dedi.

İSTİHDAM OLARAK 310 OSB ARASINDA 37. SIRADA

Türkiye´de ki 310 Organize Sanayi Bölgesi arasında istihdam olarak 37. Sırada olduklarını vurgulayan OSB Müdürü Eminoğlu, “Büyüklük olarak da 53. Sırada bulunmaktayız. Son 15 senede göstermiş olduğumuz büyüme rakamları Sivas açısından iç açıcı. Yatırımları Sanayi Bakanlığı´nın kredisiyle yapıyoruz.  Bugüne kadar Sanayi Bakanlığı´ndan toplam 25 milyon Kamulaştırma Kredisi mevcut. Şimdi geri ödemeleri başladı. Daha sonra yatırımcılarımız üretime geçtiğinde bakanlığa geri ödüyoruz. Bakanlığa ödenirken teşvik yasaları devreye giriyor. Alt yapı bedellerini mahsup ederek alıyor.  OSB´de her şey bakanlık kredisiyle yapılmıyor.  Kanalizasyon iyileştirmelerinden tutunda geçici bölge müdürlüğü hizmet binası, sağlık istasyonu, aydınlatmalar, tel örgü çevrilmesi, Gümrük Müdürlüğü binası, doğalgaz kullanımına kadar tüm sorumluluk yönetim kurulumuzun marifetiyle gerçekleşmektedir. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde Belediye´nin, ÇEDAŞ´ın, Bayındırlığın yapmış olduğu tüm hizmetler yönetim kurulu vasıtasıyla yürütülmektedir. Bu yüzden faaliyet alanlarımız çok fazla.” İfadelerini kullandı.

DÖVİZ KURLARININ OSB´YE ETKİLERİ

Vali Davut Gül, Döviz kurlarının OSB´ye etkileri konusunda açıklama yaparak şöyle konuştu;OSB´lerin genel mantığı ihracat üzerine kuruludur. İhracat yapanlar olumlu etkilenmiştir. Borç yapanlar iç piyasaya çalışanlar olumsuz etkilenmiştir. Dövizin yükselmesiyle beraber faizler de yükseldi. Eğer bir firma kredi kullanıyorsa bu anlamda olumsuz etkilenmiştir. Bir firma yerli kaynakları kullanıp ihracatçı olarak çalışıyorsa olumlu etkilenmiştir. Çünkü yurtdışına dövizle mal satıyor.”

OSB Müdürü Eminoğlu ise “Organize Sanayi Bölgeleri bir şehrin üretim üssüdür. Ekonomide ki iniş çıkışlar otomatik olarak bizi ilgilendiriyor. Doların artmasıyla bölgemizde yurt dışından ithal edilen ürünlerle üretim yapan bir sürü firmamız var. Ona göre de pozisyonlarını aldılar. Şuanda bir sıkıntı görmüyoruz. Doların artmasıyla üretim durmadı.” Dedi.

DEPOCULUĞA İZİN YOK

Vali Davut Gül, Depo yapmak için hiç kimseye yer tahsisi yapmadıklarını belirterek, “Üretim amaçlı yapılıp da sonradan bir şekilde üretim yapamayıp elindeki yerlerde depoculuk yapmasına geçici süre ile izin veriyoruz. Şuan için yüzde 100 kapasitesine ulaşmadığımız için sıkıntı olmuyor. Normal şartlarda sadece üretim yerleridir. Depo için tahsis etmiyoruz. Yatırım yapmak isteyenlere verebileceğimiz arsalarımız var. Burada bir arsa tahsis edilecekse 5 kişi karar veriyor. Yatırım yapacağım deyip de vermediğimiz 3 sebep var 1.si ölçeği çok küçük olan kişiler, 2.si depo olarak kullanabilecek kişiler, 3.sü ise hem Sivas hem OSB´de ki iş yerlerinin aleyhine iş yapacak olan kişilere vermiyoruz.” Diye konuştu.

SANAYİLEŞME ÖZEL SEKTÖRLE OLABİLİR

Sivas sanayisinin en önemli sıkıntılarından birinin sanayileşmeyi devlet eliyle beklemek olduğunu söyleyen Vali Gül, “Bir fabrikayı devletin işletmesi ve devam ettirmesi mümkün değil.  Hiçbir yerde kamu eliyle işletilen bir yer yok. Kamunun fabrika yapmasının olabilirliği ve sürdürülebilirliği yok. Bu yüzden özel teşvikle sanayi gelişebilir. Dolayısıyla ortaklık kurmak dışardaki yatırımcılar için birer teşviktir. Kamu yatırımı anlamında Türkiye´de çok iyi durumdayız. Hep Kayseri örnek veriliyor. Kayseri 18 milyar lira yatırımı var bizim 28 milyar lira yatırımımız var bunda hızlı tren ve diğer büyük ölçekteki yatırımlarda dâhil değil. Sivas 4. Bölgede yer alıyor. 6 bölge değil ama fabrika sayısı Erzurum´dakinden daha fazla demek ki sırf teşvik sınırlandırmaları bir ilin yatırımlarını doğrudan etkileyen ya da karar verici bir mekanizma değil. “ dedi.Video Tarihi: 23.10.2018 13:19:55
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DEPOCULUĞA İZİN
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Abdullah Gül
25.10.2018 11:42:00
Allah aşkına neden birbirinizi kandırıyorsunuz. 228 firmanın 152 si imalat yapıyormuş.152 firma olduğu doğru ama Organize sanayide en az 20 firma depoculuk yapıyor. göz göre göre neden yanlış bilgi veriyorsunuz. Ayrıca organize sanayi bölgesinde son 10 yıldır çalışan sayısı 7500-8000 arasında değişiyor. OSB nin geliştiği falan yok, gerçeğe gözünüzü kapatınca o gerçek değişmiyor bilin istedim...
BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR - video
BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR - video
Yerel parlamento olağanüstü toplanarak, Barış Pınarı Harekâtına destek açıklaması yaptı. Ortak bildiriyi okuyan Meclis Başkanı Hakan Akkaş, “İl Genel Meclisi olarak, Barış Pınarı Harekâtında ülkemizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İnanıyoruz ki gün, her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekâtın başarı ile tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakâr askerimize muvaffakiyetler diliyoruz” dedi.
MEHMETÇİKLERİN KOMANDO ANDI´NA HALKTAN İLGİ
MEHMETÇİKLERİN KOMANDO ANDI´NA HALKTAN İLGİ
Divriği ilçesinde Barış Pınarı Harekatı´na destek olmak için düzenlenen programda Mehmetçiklerin seslendirdiği, ´Komando Andı´ ilgiyle izlendi.
ESNAFA KREDİ MÜJDESİ
ESNAFA KREDİ MÜJDESİ
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade eden SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Esnaflarımız ayakta kalabilmek ve mesleğini sürdürmek için kredi destekleriyle hayatını sürdürmektedir. Bazı esnaflarımızı kredilerini ödemekte zorlanmaktadır. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili yapmış olduğu açıklama esnaf teşkilatımızı ve esnaflarımızı sevindirmiştir” dedi.
BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hakkında bilgi veren Cumhuriyet Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, “Bebekler genelde baştan sararmaya başlar, baş, gövde ve ardından bacaklar ve kollar sararır. Bebeğin sarılığı baştan ayaklara doğru ne kadar aşağı inmişse o kadar önemlidir” dedi.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ
İklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı yaşanacak olumsuzlukların tespit edilmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif eden CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Tarımsal üretimin devamı, havanın, suyun, toprağın korunması gelecek nesillerden bizlere emanettir. Çocuklarımızın doğru şartlarda yetişmesi için yapılacaklar siyaset üstü bir akılla ele alınmalı ve değerlendirilmelidir” dedi.
ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYİ GEZDİ
ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYİ GEZDİ
Nevşehir Avanos Anadolu Lisesi öğrencileri Cumhuriyet Üniversitesi´ne gezerek, döneminde kendilerine bir yol belirlemek amacıyla üniversite hakkında bilgi aldılar.
DESTEK OFİSİ´NDEN PROJE BİLGİLENDİRMESİ - video
DESTEK OFİSİ´NDEN PROJE BİLGİLENDİRMESİ - video
Cumhuriyet Üniversitesi Proje Destek Ofisi tarafından Dr. Öğretim Üyeleri ve Dr. Araştırma Görevlileri için proje bilgilendirme toplantısı yapıldı.
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 3 ve 4´üncü sınıf öğrencileri İsviçre´de faaliyet gösteren ve Türkiye pazarına girmeye hazırlanan ‘SRST´ adlı geri dönüşüm makinesi hakkında firma sahibinden bilgi aldı.
KAZADAN ŞANS ESERİ YARALI KURTULDU
KAZADAN ŞANS ESERİ YARALI KURTULDU
İlimizde sağanak yağış nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobille Plaka Tanıma Sistemi direğine çarpan Hayri Güler, hurdaya dönen araçtan yaralı olarak kurtuldu.
DERSİ TARİHİ MEKANLARDA ÖĞRENİYORLAR
DERSİ TARİHİ MEKANLARDA ÖĞRENİYORLAR
Zara ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından uygulanan ´Okulum Sivas´ ve ´Duvarsız Okul´ projesi kapsamında öğrenciler tarih, coğrafya ve din kültürü ahlak bilgisi gibi derslerini tarihi mekanlarda işliyor.
MEHMETÇİĞE GÜVENİMİZ TAM - video
MEHMETÇİĞE GÜVENİMİZ TAM - video
Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Uğur Bulut, Suriye´de başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri´nin her zaman yanında olduklarını belirten Bulut, Mehmetçiğe işgalci diyen siyasi parti temsilcilerine tepki gösterdi. Başkan Bulut,” Büyük Birlik Partisi olarak yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Dualarımız Mehmetçiklerimizledir, dualarımız aslan parçalarıyladır. Biz biliyoruz ki en iyi sonucu alacaklar en kısa zamanda o coğrafyayı PKK´dan, PYD´den temizleyecekler” dedi.
YURTTAKİ KIZLARDAN MEHMETÇİĞE SELAMLI DESTEK
YURTTAKİ KIZLARDAN MEHMETÇİĞE SELAMLI DESTEK
İlimizde, Kredi ve Yurtlar Kurumu´nun 10 bin kişilik kız yurdunda kalan üniversite öğrencileri, Barış Pınarı Harekatı´na düzenledikleri etkinlikle destek verdi. Öğrenciler harekatta görev yapan Mehmetçiğe asker selamı göndererek, Komando Marşı´nı seslendirdi.
DEMİR YOLU İŞÇİLERİNDEN MEHMETÇİK İÇİN KAMPANYA
DEMİR YOLU İŞÇİLERİNDEN MEHMETÇİK İÇİN KAMPANYA
İlimizde, demir yolu çalışanları Barış Pınarı Harekatı´na destek vermek amacıyla, her ay maaşlarından 100 lira kesilmesi için dilekçe verdi.
AYDIN DELİKTAŞ´IN KALEMİNDEN ‘RÜTBESİ TÜRK´ YAYINLANDI
AYDIN DELİKTAŞ´IN KALEMİNDEN ‘RÜTBESİ TÜRK´ YAYINLANDI
Gazeteci Aydın Deliktaş´ın kaleme aldığı kitap ‘Rütbesi Türk´ adlı kitap yayınlandı. 1893 yılından, 1942 yılına kadar bir savaş gazisinin hayatı üzerinden yaşanan tarihi olaylarının anlatıldığı kitapta ayrıca iki savaşta gazi olmasına rağmen bir yüzbaşının siyasetin amansız dişlileri arasında un ufak edilişini konu ediliyor. Deliktaş, ”Kitap gerek anlatımımız gerekse belgelerimiz ile bir döneme ışık tutacağı gibi Milli Mücadele´nin unutulup gitmiş sayısız kahramanının hayatlarının ne kadar araştırmaya değer olduğunu da gözler önüne serecektir” dedi.
ENGELLİ BİREYLERDEN MEHMETÇİĞE ANLAMLI BAĞIŞ
ENGELLİ BİREYLERDEN MEHMETÇİĞE ANLAMLI BAĞIŞ
İlimizde, yaşayan bir grup işitme ve görme engelli vatandaş, Barış Pınarı Harekâtı´nda görev alan Mehmetçiğe destek olmak için aralarında topladıkları bir miktar parayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı´na bağışlamak üzere Vali Salih Ayhan´a teslim etti.
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNESİ ÖĞRENCİLERE TANITILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 3 ve 4´üncü sınıf öğrencileri İsviçre´de faaliyet gösteren ve Türkiye pazarına girmeye hazırlanan ‘SRST´ adlı geri dönüşüm makinesi hakkında firma sahibinden bilgi aldı.
40 SAĞLIK PERSONELİ SINIRA GİTTİ
40 SAĞLIK PERSONELİ SINIRA GİTTİ
Suriye´de devam eden Barış Pınarı Harekatı´na destek olmak ve harekat kapsamında Mehmetçiğin ve yerel halkın sağlık tedbirlerinin alınması amacıyla ilimizden 40 sağlık personeli, 6 UMKE aracı, 2 kara ambulansı ve ambulans helikopter sınıra gitti.
YENİDEN RAFAH´TAN HAREKÂTA DESTEK
YENİDEN RAFAH´TAN HAREKÂTA DESTEK
Yeniden Refah Partisi Merkez İlçe Teşkilatı Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kent Meydanında yapılan destek açıklamasında Merkez İlçe Başkanı Mehmet Karaoğul, parti teşkilat mensupları ve çok sayıda Sivaslı yer aldı. Basın açıklamasının ardından Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçikler için Fetih Suresi okundu.
GENÇLİK KOLLARINDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - video
GENÇLİK KOLLARINDAN TEŞEKKÜR PLAKETİ - video
AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya, Barış Pınarı Harekâtı boyunca elde edeceği karı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfına bağışlayacak olan Uğur Pide Fırını sahibi Cemil Yıldırım´ı ziyaret ederek, teşekkür plaketi verdi.
DOĞALTAŞ´IN KALBİ SİVAS´TA ATACAK
DOĞALTAŞ´IN KALBİ SİVAS´TA ATACAK
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Derneği 19 Ekim Cumartesi günü ilimide toplanacak. Kongre Müzesinde yapılacak toplantıda doğaltaş sektörü masaya yatırılacak
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202