OSB´de DEPOCULUĞA İZİN YOK - VİDEO
Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret ederek OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu´dan bilgi aldı. Vali Gül, OSB´de depo amaçlı kullanım için hiçbir firmaya yer vermediklerini belirterek, Firmalara üretim amaçlı yer tahsis ediyoruz. Sonradan bir şekilde üretim yapamayıp elindeki yerlerde depoculuk yapmasına geçici süre ile izin veriyoruz. Çünkü OSB henüz yüzde 100 kapasitesine ulaşmadı. Yeni yatırımcılarımız için yerlerimiz var” dedi.
Tarih: 23.10.2018 07:58:24/ 768okunma / 1yorum

Beste KURT

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Organize Sanayi Bölgesi´ni (OSB) ziyaret ederek OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu´dan bilgi aldı. 

Toplantıda 1989 yılında faaliyete başlayan bölgeyle ile ilgili bilgiler aktaran OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu, Organize Sanayi Bölgesi´nin  (OSB) Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası´nın katılımıyla kurulduğunu ve 15 kişi bulunan müteşebbis heyetini bu kurumların oluşturduğunu söyledi. İlçelerde ki OSB´ler hakkında da kısa bilgi veren OSB Müdürü Eminoğlu, Şarkışla ve Gemerek´te 50 hektar büyüklüğünde Organize Sanayi Bölgesi olduğunu, Şarkışla´da bulunan OSB´nin faaliyetlerini sürdürdüğünü, Gemerek OSB´de ise herhangi bir faaliyet olmadığını belirtti.

152 FİRMA ÜRETİM YAPIYOR

8 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

270 adet Sanayi parseli bulunduğunu belirten OSB Müdürü Eminoğlu, “Bu parsellerin 262 tanesi 228 firmaya tahsis edilmiş durumdadır. 228 firmanın 152´si üretimde faaliyet göstermektedir. Diğer firmalarımız inşaat ve proje aşamasında.  Parsel sayısı 270, tahsisli parsel 262 tane. 8 bine yakın istihdam sağlanıyor. Yatırımlar tamamlandığında bu rakamın 10 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Devam eden ciddi yatırımlar bulunuyor.” Dedi.

İSTİHDAM OLARAK 310 OSB ARASINDA 37. SIRADA

Türkiye´de ki 310 Organize Sanayi Bölgesi arasında istihdam olarak 37. Sırada olduklarını vurgulayan OSB Müdürü Eminoğlu, “Büyüklük olarak da 53. Sırada bulunmaktayız. Son 15 senede göstermiş olduğumuz büyüme rakamları Sivas açısından iç açıcı. Yatırımları Sanayi Bakanlığı´nın kredisiyle yapıyoruz.  Bugüne kadar Sanayi Bakanlığı´ndan toplam 25 milyon Kamulaştırma Kredisi mevcut. Şimdi geri ödemeleri başladı. Daha sonra yatırımcılarımız üretime geçtiğinde bakanlığa geri ödüyoruz. Bakanlığa ödenirken teşvik yasaları devreye giriyor. Alt yapı bedellerini mahsup ederek alıyor.  OSB´de her şey bakanlık kredisiyle yapılmıyor.  Kanalizasyon iyileştirmelerinden tutunda geçici bölge müdürlüğü hizmet binası, sağlık istasyonu, aydınlatmalar, tel örgü çevrilmesi, Gümrük Müdürlüğü binası, doğalgaz kullanımına kadar tüm sorumluluk yönetim kurulumuzun marifetiyle gerçekleşmektedir. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde Belediye´nin, ÇEDAŞ´ın, Bayındırlığın yapmış olduğu tüm hizmetler yönetim kurulu vasıtasıyla yürütülmektedir. Bu yüzden faaliyet alanlarımız çok fazla.” İfadelerini kullandı.

DÖVİZ KURLARININ OSB´YE ETKİLERİ

Vali Davut Gül, Döviz kurlarının OSB´ye etkileri konusunda açıklama yaparak şöyle konuştu;OSB´lerin genel mantığı ihracat üzerine kuruludur. İhracat yapanlar olumlu etkilenmiştir. Borç yapanlar iç piyasaya çalışanlar olumsuz etkilenmiştir. Dövizin yükselmesiyle beraber faizler de yükseldi. Eğer bir firma kredi kullanıyorsa bu anlamda olumsuz etkilenmiştir. Bir firma yerli kaynakları kullanıp ihracatçı olarak çalışıyorsa olumlu etkilenmiştir. Çünkü yurtdışına dövizle mal satıyor.”

OSB Müdürü Eminoğlu ise “Organize Sanayi Bölgeleri bir şehrin üretim üssüdür. Ekonomide ki iniş çıkışlar otomatik olarak bizi ilgilendiriyor. Doların artmasıyla bölgemizde yurt dışından ithal edilen ürünlerle üretim yapan bir sürü firmamız var. Ona göre de pozisyonlarını aldılar. Şuanda bir sıkıntı görmüyoruz. Doların artmasıyla üretim durmadı.” Dedi.

DEPOCULUĞA İZİN YOK

Vali Davut Gül, Depo yapmak için hiç kimseye yer tahsisi yapmadıklarını belirterek, “Üretim amaçlı yapılıp da sonradan bir şekilde üretim yapamayıp elindeki yerlerde depoculuk yapmasına geçici süre ile izin veriyoruz. Şuan için yüzde 100 kapasitesine ulaşmadığımız için sıkıntı olmuyor. Normal şartlarda sadece üretim yerleridir. Depo için tahsis etmiyoruz. Yatırım yapmak isteyenlere verebileceğimiz arsalarımız var. Burada bir arsa tahsis edilecekse 5 kişi karar veriyor. Yatırım yapacağım deyip de vermediğimiz 3 sebep var 1.si ölçeği çok küçük olan kişiler, 2.si depo olarak kullanabilecek kişiler, 3.sü ise hem Sivas hem OSB´de ki iş yerlerinin aleyhine iş yapacak olan kişilere vermiyoruz.” Diye konuştu.

SANAYİLEŞME ÖZEL SEKTÖRLE OLABİLİR

Sivas sanayisinin en önemli sıkıntılarından birinin sanayileşmeyi devlet eliyle beklemek olduğunu söyleyen Vali Gül, “Bir fabrikayı devletin işletmesi ve devam ettirmesi mümkün değil.  Hiçbir yerde kamu eliyle işletilen bir yer yok. Kamunun fabrika yapmasının olabilirliği ve sürdürülebilirliği yok. Bu yüzden özel teşvikle sanayi gelişebilir. Dolayısıyla ortaklık kurmak dışardaki yatırımcılar için birer teşviktir. Kamu yatırımı anlamında Türkiye´de çok iyi durumdayız. Hep Kayseri örnek veriliyor. Kayseri 18 milyar lira yatırımı var bizim 28 milyar lira yatırımımız var bunda hızlı tren ve diğer büyük ölçekteki yatırımlarda dâhil değil. Sivas 4. Bölgede yer alıyor. 6 bölge değil ama fabrika sayısı Erzurum´dakinden daha fazla demek ki sırf teşvik sınırlandırmaları bir ilin yatırımlarını doğrudan etkileyen ya da karar verici bir mekanizma değil. “ dedi.Video Tarihi: 23.10.2018 13:19:55
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DEPOCULUĞA İZİN
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Abdullah Gül
25.10.2018 11:42:00
Allah aşkına neden birbirinizi kandırıyorsunuz. 228 firmanın 152 si imalat yapıyormuş.152 firma olduğu doğru ama Organize sanayide en az 20 firma depoculuk yapıyor. göz göre göre neden yanlış bilgi veriyorsunuz. Ayrıca organize sanayi bölgesinde son 10 yıldır çalışan sayısı 7500-8000 arasında değişiyor. OSB nin geliştiği falan yok, gerçeğe gözünüzü kapatınca o gerçek değişmiyor bilin istedim...
İKİ PROTOKOL BİRDEN
İKİ PROTOKOL BİRDEN
Şehirde uzun süredir atıl bekletilen Fuar ve Kongre Merkezi´nin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne devri ile üniversite-sanayi arasında işbirliği protokolü imzalandı
NEVRUZ COŞKUSU - video
NEVRUZ COŞKUSU - video
Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı ilimizde coşkuyla kutlandı. Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen coşkulu programda protokol üyeleri ve vatandaşlar yumurtalarını tokuşturarak, demir dövdü. Nevruz ateşini yakan protokol ateşin üzerinden atladı, ok attı
FUARA UZAY FAKÜLTESİ
FUARA UZAY FAKÜLTESİ
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, uzun zamandır atıl bekletilen Fuar ve Kongre Merkezi´nin üniversiteye devredilmesinin ardından alana Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurmak istediklerini söyledi.
ATAMA BEKLEYENLER MAĞDUR EDİLDİ
ATAMA BEKLEYENLER MAĞDUR EDİLDİ
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Nuri Eryıldız, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmenliği ile birlikte il içi yer değişmelerde sıra sistemi uygulamasına son verildiğini belirterek, atama bekleyen öğretmenlerin mağdur edildiğini öne sürdü. Eryıldız, sıra sisteminin tekrar yönetmenliğe koyulmasını talep etti.
MARKA-PATENT BİLGİLENDİRMESİ
MARKA-PATENT BİLGİLENDİRMESİ
Marka ve Patent Anonim Şirketi (MARPATAŞ), Cumhuriyet Üniversitesi´nde marka, patent ve Sınai Mülkiyet halkları konusunda bilgilendirme yaptı. Şirket yetkilisi Mehmet Tozar, 193 ülkede patent tasarım tescil işlemleri yaptıklarını söyledi, merak edilen soruları cevapladı.
MERDER´DE BEDİROĞLU GÜVEN TAZELEDİ
MERDER´DE BEDİROĞLU GÜVEN TAZELEDİ
MERDER´de 8. Olağan genel kurul yapıldı. Tek liste ile gidilen kongrede mevcut Başkan Mehmet Bediroğlu yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.
KUAFÖRLERE GELİN BAŞI EĞİTİMİ
KUAFÖRLERE GELİN BAŞI EĞİTİMİ
Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası tarafından yaklaşan düğün sezonu öncesinde bayan kuaförlerine gelin başı eğitimi verildi. Türban Tasarım Eğitmeni Serap Küçükcambaz, mankenler üzerinde türbanlı gelin ve nişan başını uygulamalı olarak anlattı.
KARACA; VAKIF KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI
KARACA; VAKIF KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI
Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, ‘Sivas´ta Vakıf Kültürü ve Restorasyon Çalışmaları´ konferansında Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile buluştu. Karaca, “Şöyle baktığımız zaman ilk vakıf eseri Kâbe´dir. İnsanoğlunun kaybolmayan bir duygusu vardır; anılmaktır” dedi.
LOJİSTİK SEMİNERİ
LOJİSTİK SEMİNERİ
Koyulhisar MYO´da düzenlenen ‘Lojistik ve Lojistik Faaliyetler´ konulu seminerde konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Çağatay Karaköy, lojistik sektörünün gelişen dünyada ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacağını söyledi.
HEDEFİNİ ANLATTI
HEDEFİNİ ANLATTI
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, basın mensupları ile bir araya gelerek, üniversitenin fiziki altyapısı ve akademik yapılanması hakkında bilgi verdi. Hedeflerini de açıklayan Rektör Kul, “Savunma sanayide uzmanlaşan, küçük ama dinamik, ses getiren bir üniversite olacağız” dedi.
PATATES PANELİ
PATATES PANELİ
Tarım Müdürlüğü´nün düzenlediği Patates Panelinde konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas´ın tarımsal anlamdaki potansiyeline dikkat çekerek, “Bu potansiyeli maksimum derecede kullanmamız gerekir. Göreve geldiğim günden beri söylüyorum. Bu ile para girmesi gerekiyor. Şehre para girmesi için mekanizmayı iyi kurgulamamız lazım. Para üretimle girer, istihdamla girer” dedi.
“O MESAJDAN HABERİM YOK”
“O MESAJDAN HABERİM YOK”
Kangal´da vatandaşlara SMS yolu ile atılan “Aziz Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Değerli hemşerilerimizin oyları da inşallah hayırlı olsun. Mehmet Öztürk” mesajı tartışma konusu oldu. Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Gönderilen o mesajlar bana ait değil, haberim yok” dedi.
NUMUNE´YE 4 BOYUTLU ULTRASON
NUMUNE´YE 4 BOYUTLU ULTRASON
Numune Hastanesi´nde 4 boyutlu ultrason cihazı hizmet vermeye başladı. Perinatoloji Uzmanı Dr. Cihan İnan, “4 boyutlu ultrason cihazımız Perinatoloji alanında kullanılabilecek en üst düzey cihazlardan bir tanesi” dedi.
MUTLU-SAN TANITIMI BUGÜN
MUTLU-SAN TANITIMI BUGÜN
Şan Gurup Sivas Bayisi, bugün saat 19´da Hilton Otelde düzenleyeceği toplantı ile Mutlu-San elektrik ürünlerinin tanıtımını yapacak.
“ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ”
“ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ”
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nda program düzenlendi. Vakıf Genel Koordinatörü Metin Çağan, şehitlerimize çok şey borçlu olduğumuzu belirterek, “Aziz şehitlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti ve büyük Türk milleti daima size minnettardır” dedi.
TURİZM FAKÜLTESİ FİNALDE
TURİZM FAKÜLTESİ FİNALDE
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Kupası ön eleme yarışmasında Madımaklı ve Karamuklu Pasta, Naduk (Çedene Helvası), Alabalık ve Pezik Turşulu Kuru Dolma, Bozbaş (Piti), İncasiye ve Kelle Tatlısı ile tüm kategorilerde birinci olarak finallere kaldı.
CEM VAKFI´NDAN NEVRUZ ÇAĞRISI
CEM VAKFI´NDAN NEVRUZ ÇAĞRISI
Cem Vakfı Başkanı Ünal Karataş, yarın Vakıfta gerçekleştirilecek olan Nevruz kutlamalarına tüm halkı davet ederek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı, “Allah´a olan yönelişimizin ve şükrümüzün bir ifadesi olan kurbanlarımızı, lokmalarımızı paylaşacağız. Birlik ve beraberliğimizi daim kılacak ortak mesajları vereceğimiz programımızda tüm hemşerilerimizi görmek istiyoruz” dedi.
COŞKUYLA KUTLADIK - video
COŞKUYLA KUTLADIK - video
Çanakkale Zaferi´nin 104.yıldönümü dün ‘Bir Duruştur Çanakkale´ temasıyla coşkuyla kutlandı. Garnizon Şehitliği´nde şehitlerimiz için Kur´an-ı Kerim okunarak başlayan kutlamalarda, il protokolü tarafından şehitlerin kabirlerine karanfil bırakıldı. Küçük yaşlardaki çocukların da şehitleri ziyaret ederek dua ettiği gözlendi
“O KIVILCIM NİHAİ ZAFERLE SONUÇLANDI”
“O KIVILCIM NİHAİ ZAFERLE SONUÇLANDI”
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Karasu, mesajında Çanakkale´nin geçilmez olduğunu vurgulayarak, bu uğurda can veren tüm şehitleri rahmet ve minnetle andı
ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ
ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ
CHP İl Başkanlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yılı nedeniyle kent meydanında helva dağıtıldı. CHP Belediye Başkan Adayı Ali Akyıldız, “Bugün bu ülkede bağımsız ve özgür olarak yaşayabiliyorsak bunu en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e ve onunla birlikte bu vatan canını vermiş şehitlerimize borçluyuz. Onların ruhuna helva dağıtıyoruz” dedi
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114