ORGANİK OYUN HAMURU ÜRETTİLER - video
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından yüzde 100 doğal oyun hamuru üretilmeye başlandı. Oyun hamurlarıyla ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Bayram Koyun, “Çocuklarımızın kullanabilmesi için doğal bir hamur yaptık. Çocuklarımızın kimyasal içerikli ürünlere bulaşmaması için biz bu hamuru ürettik. Sağlık açısından risk taşımıyor” dedi.
Tarih: 12.9.2019 01:01:00/ 200okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

İthal edilen oyun hamurlarının sağlık açısından taşıdığı riskler nedeniyle ailelerin bu ürünlere mesafeli yaklaşmasından yola çıkan Cumhuriyet Üniversitesi, bu alanda oluşan güvensizliği gidermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu bağlamda, Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Bayram Koyun öncülüğünde fakülte bünyesinde yüzde 100 doğal oyun hamuru üretilmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Öğr. Gör. Bayram Koyun, “Burada yeni bir oyun hamuru yapma hazırlıklarını yürütüyoruz. Çocuklarımızın kullanabilmesi için doğal bir hamur yaptık. Yaptığımız doğal hamurun içerisinde nişasta, pudraşekeri, yumurta beyazı ve pirinç sirkesi bulunmakta. Çocuklarımızın kimyasal içerikli ürünlere bulaşmaması için biz bu hamuru ürettik. Sağlık açısından risk taşımıyor. Sirkenin temizleyici özelliği olduğu için çocuklarımız oyun hamurunu yanlışlıkla yedikleri zaman herhangi bir zarar görmeyeceklerdir. Çünkü hamurumuzun içerisinde herhangi bir kimyasal madde yok” dedi.

“ÖĞRENCİLER DOĞAL

HAMURLA BULUŞACAK”

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Koç ise, “Bildiğiniz üzere turizm fakültesi konaklama, yeme, içme, seyahat, turizm rehberliği gibi alanlarda toplumun çeşitli alanlarına hitap eden eğitim kurumlarıdır. Öncelikli amacımız Türkiye turizminde orta ve uzun vadede profesyonel işletmeciler yetiştirmektir. Bu amacımızın yanı sıra toplumun çeşitli kurumlarına hitap edecek faaliyetlerde de bulunmaktır. Bu faaliyetlerimiz kapsamında doğal oyun hamurları imal etmeye başladık. Bilindiği üzere 2-8 yaş aralığında çocuklarda oyun oynamak elzemdir. Bu yaş gurubundaki çocuklar su, toprak, çamur gibi materyallerle yaratıcılıklarını kullanarak kendi oyun malzemelerini imal etmektedirler. Biz bugün fakültemiz bünyesinde doğal oyun hamurunun nasıl yapılacağını bu oyun hamurlarıyla ilgili çocukların neler yapabileceğini uygulamalı olarak arkadaşlarımız sizlere anlatacaklardır. Oyun hamuru becerisini çocuklarımıza okul öncesi ana sınıfı öğretmeleri vasıtasıyla kazandırabileceğiz. Biz paydaşlarımızla fakültemiz bünyesinde mesai saatleri dışında hizmet içi eğitim kurslarını açarak okul öncesi öğretmenlerimizi eğitmek istiyoruz. Böylelikle okul öncesi öğretmenlerimiz ve Sivas´ta eğitim alan öğrencilerimizi doğal oyun hamuruyla buluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE GENELİNE YAYACAĞIZ”

Fakülteyle ilgili bilgi veren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yılmaz ise “Bölümümüz yaklaşık 5 yıldır aktif olan bir bölüm ve gece gündüz eğitimi olan bir bölümdür. Yaklaşık 350 öğrencimiz var. Öğrencilerimize teorik derslerin yanı sıra uygulamalı derslerle de destek vermeye çalışıyoruz. Uygulama dersleri kapsamında 4 adet uygulama atölyemiz var. Bunlardan biri unlu mamuller, şekerleme ve pastaların yapıldığı hamur hane olarak bahsettiğimiz atölyemiz var. Öğrencilerimiz burada uygulamalı derslerinde aldıkları bilgileri pratiğe döküyorlar. Okulumuz sadece öğrencilerimize destek vermekle yetinmeyecek hem üniversitemize hem de halkımıza destek vermeyi düşünüyoruz çeşitli etkinliklerle. Unlu mamuller şekerleme ve pastaların yapılacağı hamurhane bünyesinde doğal olarak çocuklara zarar vermeyecek herhangi bir toksin madde içermeyen bir oyun hamuru geliştirdik. Oyun hamuru çalışmalarını burada yaptıktan sonra ülkemiz geneline yaymayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 11.9.2019 15:27:16
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORGANİK OYUN HAMURU ÜRETTİLER video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
Sivas´ta soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
Merkeze yapılan ´Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi´ projesinin, merkeze değil Kangal´a yapılması gerektiği eleştirilerine cevap veren Vali Salih Ayhan, “Aynı şehrin içerisinde mikro milliyetçilik yapmak bu şehre verilebilecek en büyük zarar” dedi.
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
Elazığ merkezli yaşanan depremin ardından ilimizde birçok kurum ve kuruluş depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımların tek elden toplanması ve koordinasyonlu bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılması için Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Valiliğimizin himayesinde yardımları tek çatı altında toplayacağız. Doğru bir şekilde, doğru yöntemlerle, doğru kişilerin elleriyle yardımları yerlere ulaştıracağız. Dağınıklık ve düzensizlik olmasın güzel bir birliktelik olsun. Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre vatandaşlarımızın buradaki hassasiyetini dengeleyerek yardım sürecini yöneteceğiz.” dedi.
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
İlimizde, kontrolden çıkan taksinin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
Sivas Belediyesi tarafından Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatıldı.
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Elazığ´da meydana gelen depreminin hissedildiği İmranlı´da belediye tarafından toplanan battaniye, erzak ve kıyafetler afet bölgesine gönderildi.
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas Belediyesi ve bağlı kuruluşu Özbelsan AŞ´de hizmetini tamamlayarak emekli olan personellerle yemekte bir araya geldi.
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´da ASELSAN Hassas Optik´i ziyaret etti.
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem ilimiz başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremde Elazığ ve Malatya´da birçok bina yıkıldı. Depremde 22 kişi hayatını kaybederken, 1030 kişi ise yaralandı. Deprem ilimizde de hissedildi. Depremi yaşayan vatandaşlar sokağa çıktı. Yaşanan felaketinin ardından ilimizden deprem bölgesine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bölgeye gitti. Sivas Belediyesi´ de depremden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
İlimizde, olumsuz hava ve kar yağışı nedeniyle kırsalda 65 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
SİVAS´IN DEPREM RİSKİ
SİVAS´IN DEPREM RİSKİ
2019 yılında güncellenen deprem haritasına göre; Zara, Doğanşar, Suşehri, Akıncılar, Divriği, Gölova, İmranlı ve Koyulhisar olmak üzere Sivas´ın 8 ilçesi birinci derece deprem kuşağında yer alıyor.
10 YILDA TOPLADIĞI ANTİKALARI KAFEDE SERGİLİYOR
10 YILDA TOPLADIĞI ANTİKALARI KAFEDE SERGİLİYOR
İlimizde, yaşayan emekli Hayri Çiltaş (53), 10 yıldır Türkiye´nin birçok yerinden topladığı antika eşyaları açtığı kafede sergiliyor. İçerisinde Çanakkale Savaşı´ndan kaldığı iddia edilen tüfek ve tabancaların da bulunduğu antika eşyalar tutkunlarının ilgisini çekiyor.
SİVAS EĞİTİMDE HAK ETTİĞİ YERE GELECEK
SİVAS EĞİTİMDE HAK ETTİĞİ YERE GELECEK
Vali Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, Sivas Fen Lisesi´nde Destekleme ve Yetiştirme Kursu´na (DYK) katılan öğrencileri ziyaret etti. Vali Ayhan, “Sivas, eğitimde hak ettiği yere sizlerin de gayretiyle gelecek. Burada aldığınız eğitimle ülkemize, milletimize hizmet edeceksiniz.” dedi.
DEPREME CANLI YAYINDA YAKALANDILAR (VİDEO)
DEPREME CANLI YAYINDA YAKALANDILAR (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem Sivas´ta canlı televizyon programında hissedildi. AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ve gazeteciler yayın sırasında sarsıntıyı hissetti.
GAFFAR OKAN VE UĞUR MUMCU ANILDI
GAFFAR OKAN VE UĞUR MUMCU ANILDI
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Şubesi Uğur Mumcu ve Gaffar Okan´ın ölümlerinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
ARGE TOPLANTISI YAPILDI
ARGE TOPLANTISI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi 2020 yılı ilk planlama ve koordinasyon toplantısı yapıldı.
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
Sivas´ta bugün ve yarın “Muay Thai Aday Hakem Kursu” yapılacak. Pazar günü sona erecek olan kursa yoğun katılım bekleniyor.
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı, yarın Antalya Gazi Gençlik Spor Kulübü´nü ağırlayacak. Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Doğan Ardahanlı: “Antalya´yı yeneceğiz inşallah. Sporcularımız hazır. Tek hedefimiz kazanmak” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9371
EURO
6.5471