ORGANİK OYUN HAMURU ÜRETTİLER - video
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından yüzde 100 doğal oyun hamuru üretilmeye başlandı. Oyun hamurlarıyla ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Bayram Koyun, “Çocuklarımızın kullanabilmesi için doğal bir hamur yaptık. Çocuklarımızın kimyasal içerikli ürünlere bulaşmaması için biz bu hamuru ürettik. Sağlık açısından risk taşımıyor” dedi.
Tarih: 12.9.2019 01:01:00/ 92okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

İthal edilen oyun hamurlarının sağlık açısından taşıdığı riskler nedeniyle ailelerin bu ürünlere mesafeli yaklaşmasından yola çıkan Cumhuriyet Üniversitesi, bu alanda oluşan güvensizliği gidermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu bağlamda, Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Bayram Koyun öncülüğünde fakülte bünyesinde yüzde 100 doğal oyun hamuru üretilmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Öğr. Gör. Bayram Koyun, “Burada yeni bir oyun hamuru yapma hazırlıklarını yürütüyoruz. Çocuklarımızın kullanabilmesi için doğal bir hamur yaptık. Yaptığımız doğal hamurun içerisinde nişasta, pudraşekeri, yumurta beyazı ve pirinç sirkesi bulunmakta. Çocuklarımızın kimyasal içerikli ürünlere bulaşmaması için biz bu hamuru ürettik. Sağlık açısından risk taşımıyor. Sirkenin temizleyici özelliği olduğu için çocuklarımız oyun hamurunu yanlışlıkla yedikleri zaman herhangi bir zarar görmeyeceklerdir. Çünkü hamurumuzun içerisinde herhangi bir kimyasal madde yok” dedi.

“ÖĞRENCİLER DOĞAL

HAMURLA BULUŞACAK”

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Koç ise, “Bildiğiniz üzere turizm fakültesi konaklama, yeme, içme, seyahat, turizm rehberliği gibi alanlarda toplumun çeşitli alanlarına hitap eden eğitim kurumlarıdır. Öncelikli amacımız Türkiye turizminde orta ve uzun vadede profesyonel işletmeciler yetiştirmektir. Bu amacımızın yanı sıra toplumun çeşitli kurumlarına hitap edecek faaliyetlerde de bulunmaktır. Bu faaliyetlerimiz kapsamında doğal oyun hamurları imal etmeye başladık. Bilindiği üzere 2-8 yaş aralığında çocuklarda oyun oynamak elzemdir. Bu yaş gurubundaki çocuklar su, toprak, çamur gibi materyallerle yaratıcılıklarını kullanarak kendi oyun malzemelerini imal etmektedirler. Biz bugün fakültemiz bünyesinde doğal oyun hamurunun nasıl yapılacağını bu oyun hamurlarıyla ilgili çocukların neler yapabileceğini uygulamalı olarak arkadaşlarımız sizlere anlatacaklardır. Oyun hamuru becerisini çocuklarımıza okul öncesi ana sınıfı öğretmeleri vasıtasıyla kazandırabileceğiz. Biz paydaşlarımızla fakültemiz bünyesinde mesai saatleri dışında hizmet içi eğitim kurslarını açarak okul öncesi öğretmenlerimizi eğitmek istiyoruz. Böylelikle okul öncesi öğretmenlerimiz ve Sivas´ta eğitim alan öğrencilerimizi doğal oyun hamuruyla buluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE GENELİNE YAYACAĞIZ”

Fakülteyle ilgili bilgi veren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yılmaz ise “Bölümümüz yaklaşık 5 yıldır aktif olan bir bölüm ve gece gündüz eğitimi olan bir bölümdür. Yaklaşık 350 öğrencimiz var. Öğrencilerimize teorik derslerin yanı sıra uygulamalı derslerle de destek vermeye çalışıyoruz. Uygulama dersleri kapsamında 4 adet uygulama atölyemiz var. Bunlardan biri unlu mamuller, şekerleme ve pastaların yapıldığı hamur hane olarak bahsettiğimiz atölyemiz var. Öğrencilerimiz burada uygulamalı derslerinde aldıkları bilgileri pratiğe döküyorlar. Okulumuz sadece öğrencilerimize destek vermekle yetinmeyecek hem üniversitemize hem de halkımıza destek vermeyi düşünüyoruz çeşitli etkinliklerle. Unlu mamuller şekerleme ve pastaların yapılacağı hamurhane bünyesinde doğal olarak çocuklara zarar vermeyecek herhangi bir toksin madde içermeyen bir oyun hamuru geliştirdik. Oyun hamuru çalışmalarını burada yaptıktan sonra ülkemiz geneline yaymayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 11.9.2019 15:27:16
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORGANİK OYUN HAMURU ÜRETTİLER video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilimizde tören düzenlendi. Törende Atatürk Anıtı´na çelenk sunulurken, Vali Salih Ayhan ve il protokolü Gaziler Mezarlığı, Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği´ni ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı. Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca terör gazisi Muhammet Ekrem Ergün´ü evinde ziyaret etti.
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Mustafa Hızal, gazilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Hızal,”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dan gazilerimizin sosyal haklarının yükseltilmesi için bazı iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz. Kamuda çalışan gazilerimizin, yeni çıkarılan bir kanunla ikinci emekli olabilmesi için, maluliyetimize bakılmaksızın yaş sınırının beklenmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Gürün, Suşehri ve İmranlı´da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü Etkinliği´ne katılan Vali Salih Ayhan traktörün direksiyonuna geçerek, mısır hasadı yaptı. Vali Ayhan, üçlü bir gelişim modeli üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Bunlar; tarım, sanayi ve turizm. Buna yönelik bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi.
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Sanat Sivas Projesi´ saha çalışmalarına yön verecek ‘Sanat Sivas Çalıştayı´ ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Amacımız 118 bin öğrencimizin ilgisi ve yeteneği doğrultusunda sanatla iç içe olmasını sağlamaktır. Yıl boyunca okullarımızda ve şehrimizin belli noktalarında sanatsal kurslar açacak, ortaya çıkan ürünleri sergiler, gösteriler, konserler ve yarışmalarla bu kadim şehirde yeniden bir kültür - sanat hareketi başlatacağız” dedi.
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
İlimizde bir kafede çıkan, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
TGF Denetim Kurulu Başkanı Hakan Sezerer, 59. Başkanlar Konseyi´nin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “İlimizde misafir olan TGF üyeleri kendi gazete ve televizyonlarında yayın yaparak, Sivas´ın kültür elçisi oldular. Amacımız Sivas´ı tanıtmak ve ülke gündeminde Sivas´ın adını duyurmaktı ve bunu da başardık diyebiliriz” dedi.
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
İki adayın yarışacağı 37. Bölge Eczacılar Odası Olağan Genel Kurulu 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Mevcut Başkan Süha Yazıcıoğlu ile geçtiğimiz haftalarda adaylığını açıklayan Bahadır Eren, Başkanlık için karşı karşıya gelecek.
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, il merkezinde üye seferberliği başlattıklarını belirterek, “Üye kayıt çalışmamızda en çok dikkat çeken husus Cumhur İttifakında yer alan partilerde üyelikleri olan kişilerin e-devlet üzerinden istifa ederek, İyi Parti´ye üye olmalarıdır” dedi.
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
Bu yıl 32.´si düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. SESOB tarafından organize edilen program Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden kontej yürüyüşüyle başladı. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan etkinliklerde Belediye Mehter Takımı konser verdi. Usta-Çırak ilişkisinin anlatıldığı Şed Kuşatma Töreni büyük beğeni topladı.
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesinin hedeflendiği ´Açık Kapı´ vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. Vali Salih Ayhan,” Tarihi valilik binamız ile yeni ek hizmet binamızda açık kapı büroları var. Son bir yıl içerisinde 3 binin üzerinde vatandaşımız açık kapıyı ziyaret etti.”dedi.
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ‘Okul Gıdası Logosu´ uygulamasının 1 yıl ertelendiğini duyurarak, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ 15 Eylül 2019 itibarıyla değiştirildi. Değişiklikle okul gıdası logosu uygulaması 1 yıl ertelendi. Okul kantinlerinde satılabilecek ürünlerde yer alması gereken logo için önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren okul logolu ürünlerin satışına izin verilecek” dedi.
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
Sivas Kongresi´nin 100. yılı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından 59. Başkanlar Konseyi toplantısı ilimizde yapıldı. 65 Cemiyet Başkanı ve 138 gazetecinin katıldığı toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı.
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
Zara´da Eylül ayı Muhtarlar Toplantısı Kaymakam Mehmet Sayın başkanlığında düzenlendi. Toplantıda kurum müdürleri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
TÜİK Ağustos ayı konut satış verilerini yayımladı. 2018 yılı Ocak – Ağustos döneminde toplamda 6 bir 630 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı aynı dönemde 4 bin 777 oldu. 8 aylık verilerde geçtiğimiz yıla oranla düşüş gözlemlenirken, aylık bazda artış yaşandı. 2018 yılı Ağustos ayında 626 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı Ağustos ayında 976 konutun satışı yapıldı.
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Vali Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile birlikte inşaat çalışmalarında sona gelinen Halk Eğitim Merkezi ile Bilim ve Sanat Merkezi´nde incelemelerde bulundu.
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
TOBB Başkan Yardımcısı Mehmet Büyüksimitci Sivas Borsası´nı ziyaret etti. Borsa yetkilileriyle görüşen Simitcioğlu, ilimizin sorun ve sıkıntıları ile ilgili bilgi alarak, sorunların giderilmesi için ilgili yerler ile iletişim sağlanacağı dile getirdi.
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Yıldız mesajında,” Vatanı, milleti, bayrağı için canları pahasına savaşan şehit ve gazilerimiz bu toprağın bize emanetidir.” dedi.
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı ve Turizm Fakültesi iş birliği ile üniversite kantinleri ile yemekhanelerinde çalışan personele hijyen eğitimi verildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847