ÖĞRENİCİLERE 5 YILLIK BURSLU EĞİTİM İMKANI
Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği (VAHDER), İlahiyat Fakültesi ile birlikte İslami ilimleri okumak isteyen erkek öğrenciler için Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında VAHDER´de 5 yıl sürecek İslami ilimler eğitim programı gerçekleştirilecek. Eğitim görecek öğrencilere burs desteği de sağlanacak
Tarih: 24.9.2018 07:04:25/ 536okunma / 0yorum

Nurettin ÇUKURYURT

Kısa adı VAHDER olan Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği ile Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında kadîm usulde İslamî ilimler okumak isteyen İlahiyat öğrencilerine eğitim ve bursa desteği sağlanacak. 5 yıllık burs destekli eğitimleri başarı ile tamamlayan öğrencilere program sonunda sertifika verilecek.
VAHDER´de verilecek eğitim programının detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan VAHDER müderrislerinden emekli müftü Ahmet Akgül şunları söyledi; "Yıllarca Erzurumlu Vaiz Ahmet Yılmaz hoca efendi hocamızdan medrese usulü özel dersler okuduk. 1983´te icazet aldık. Hocamın düşüncesi bizim burada talebe okutma hizmetini icra etmemizdi. Ben Almanya´da iken kendisi buraya gelip talebe okutmamı istiyordu. 2009´da hocam rahmetli oldu. 2012´de de ben Almanya´dan dönüş yaptım. Burada Ali Kuruçay bey ile ittifakımız sonucunda böyle bir yer açmaya karar verdik. VAHDER´in ihtiyaçlarını tamamen Ali Kuruçay bey karşılıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burada 2012´den 2018´in eğitim yılı sonuna kadar yatılı talebelerimiz vardı. İlahiyat talebesi tamamen. O günden bu güne kadar okuyan öğrencilerimizden yüksek lisansa yükselenler, çalışanlar ve doktora yapanlar oldu. 2018-2019 eğitim yılında Ali Bey´in de isteği ile yatılıyı bu sene iptal ettik"
"TAMAMEN ARAPÇA EĞİTİM"
VAHDER´de ki eğitim modelinin İlahiyat öğrencilerine yönelik pratikleştirilmiş medrese usulü olduğunu söyleyen Akgül, "Bu sene Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile protokol imzaladık. Protokol kapsamında kadîm usulde İslamî ilimler okumak isteyen İlahiyat öğrencilerine yönelik dersler vereceğiz. Bu sene baraj olarak 40 kişi belirledik ama 50´ye de çıkabilir. Bu öğrencilere burs hizmeti de vereceğiz. Bu talebelerimize 5 yıllık içerikli bir eğitim programı yaptık. Bu 5 yıl içerisinde eğitim tamamen Arapça. Yaptığımız hizmetler tamamen İlahiyat onaylı. Buradaki derslerimize asıl hocalar olarak bizler gireceğiz ama İlahiyat hocalarımızdan da hem dersler konusunda hem de sohbetler konusunda faydalanacağız. Ayda bir öğrencilerimize seminer verme, cumartesi ve pazar günkü derslerimizde de bizzat eğitime katılmaları suretiyle İlahiyat hocalarımızdan yararlanacağız. Yine Kur´an-ı Kerim´i geliştirme noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı´nın hocalarından, imamlarından istifade edeceğiz" dedi.
EĞİTİMDEN SONRA SERTİFİKA
Akgül, "Kitaplarını da biz temin ediyoruz. Daha disiplinli, takibi daha kolay bir eğitimin gerçekleşmesi için burs da vereceğiz. Eğitimi tamamladıktan sonra sertifika vereceğiz. Bu sertifika okudukları derslerle ilgili. Öğrencilerimizin Diyanet camiasındaki hizmetlerinde İlahiyat veya diğer camiadaki hizmetlerinde daha başarılı olabilmesi için böyle bir desteğe ihtiyacı var. Bunları devam ettirmeye gayret edeceğiz. Bizim asıl maksadımız bir menfaat, çıkar değil. Biz parasız okutuyoruz. Türkiye´de bu tür hizmetleri yapan illerimiz var ama sayıları çok değil. İlahiyata yönelik bu tür takviye hizmetlerini yapan yerler çok az. Elhamdülillah Sivas´ta bunu yapan kurumlar var fakat iftiharla söylüyoruz ki bunun başında da VAHDER geliyor. Bizim hedefimiz gençlerimizin mesleki yönden liyakatlerini geliştirmek" açıklamasında bulundu.
EKİM´İN İLK HAFTASI EĞİTİMLER BAŞLAYACAK
İslami ilimleri okumak isteyen İlahiyat öğrencileri için şu an kayıtlarının devam ettiğini belirten Akgül, eğitimlerin Ekim´in ilk haftası başlayacağını belirtti. 5 yıl sürecek uzun soluklu eğitim programı kapsamında öğrencilere Kur´an-ı Kerim, Lisan, Sarf, Nahiv, Akaid, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Adab, Siretu´n Nevevi, Mantık, Belagat, Kavaid, Feraiz gibi dersler verilecek.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KENE ÖLÜMLERİ SON BULSUN
KENE ÖLÜMLERİ SON BULSUN
Yaz aylarında insanların korkulu rüyası olan ve genellikle ölümle sonuçlanan kene olaylarına dur denilmesi gerektiğine vurgu yapan BBP Şarkışla İl Genel Meclis Üyesi Orhan Tamer, “Sivas´ta her yıl kene yüzünden çok sayıda insan yaşamını yitiriyor. Kırsalda yaşayan insanların ocaklarına ateş düşüyor. Artık kene nedeniyle yaşanan ölümler son bulmalı. Bu konuda Sivaslı milletvekillerini duyarlı olmaya çağırıyorum. Sivas´a sülün ve keklik üretim merkezi kurulmasını istiyoruz. Üretilen hayvanlar doğa salınarak kene ile etkin bir şekilde mücadele edilebilir” dedi.
GAZETECİLERDEN TBMM´YE ZİYARET
GAZETECİLERDEN TBMM´YE ZİYARET
Mayıs ayı sonunda açıklanan Yargı Reformu paketinde resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkmasının öngörülmesi nedeniyle, Basın İlan Kurumu Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen ile Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir Ankara´da çeşitli ziyaretlerde bulundu.
PROJE ULUSAL ÇAPTA SES GETİRECEK
PROJE ULUSAL ÇAPTA SES GETİRECEK
Ankara yolu üzerinde bulunan Tarihi Haralar Bölgesindeki restorasyon çalışmaları başladı. Bölgede uygulanacak olan Eko Turizm Vadisi Projesi hakkında konuşan Vali Salih Ayhan, “Şehrimizin kültür varlıklarına sahip çıkıyor ve onlara çeşitli fonksiyonlar vererek şehrin sosyal hayatına sunuyoruz. Sivas Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisi Projesi sadece şehrimiz için değil konsepti ile ulusal çapta ses getirecek proje” dedi.
ÜLKÜ´NÜN EVDE KARNE HEYECANI
ÜLKÜ´NÜN EVDE KARNE HEYECANI
Toza karşı alerjisi olduğu için evde eğitim görmek zorunda kalan 5´inci sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Ülkü Albayrak evde karne heyecanı yaşadı.
SAĞANAK SU BASKINLARINA NEDEN OLDU - video
SAĞANAK SU BASKINLARINA NEDEN OLDU - video
İlimizde aniden bastıran şiddetli yağmur, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Yeşilyurt mahallesinde bazı ev ve iş yerlerinin bodrum ile zemin katlarını su bastı.
MİNİBÜS DEVRİLDİ: 10 YARALI
MİNİBÜS DEVRİLDİ: 10 YARALI
Kangal ilçesinde minibüsün devrilmesi sonucu 6´sı çocuk 10 kişi yaralandı.
VALİNİN YANINDA ‘DRİFT´ YAPTI
VALİNİN YANINDA ‘DRİFT´ YAPTI
Bayram tatilinde ilimize gelen bir sürücü 4 İşletme Kavşağı´nda kırmızı ışıkta beklerken, yanındaki Vali Salih Ayhan´ın makam aracını fark etmedi. Yeşil ışığın yanmasıyla birlikte drift yapan sürücüye 5 bin 10 lira ceza yazıldı. Ehliyetine el konulan sürücünün aracı da 2 ay süreyle trafikten men edildi.
EĞİTİM YATIRIMLARINI İNCELEDİ
EĞİTİM YATIRIMLARINI İNCELEDİ
Yeni eğitim öğretim döneminde hizmete girecek olan eğitim yatırımlarında incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, devletin meslek liselerine verdiği öneme değinerek, Kılavuz OSB´ye kazandırılan Mesleki ve Teknik Lisesi´nin 24 derslik ve 5 atölyesi, yemekhanesi, spor salonu ve pansiyonuyla ülkemizdeki en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi.
ÇAY VE SİMİTLE 30. YIL KUTLAMASI
ÇAY VE SİMİTLE 30. YIL KUTLAMASI
Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) üyeleri, meslek kanununun 30. yılında bir araya geldi. Çay ve simit eşliğinde yapılan kutlama programında konuşan SMMMO Başkanı Özcan Binay, “Hayatın her alanında yer alan ve her alanını ilgilendiren mesleğimizin gelişimi için gösterdiğimiz çaba ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
YAYALAR EZİLMEKTEN SON ANDA KURTULDU
YAYALAR EZİLMEKTEN SON ANDA KURTULDU
İlimizde üç aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında kaldırımda yürüyen yayalar otomobilin altında kalmaktan son anda kurtuldu. O anlar çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
MEYVE SUYU KUTULARINDAN ESRAR ÇIKTI
MEYVE SUYU KUTULARINDAN ESRAR ÇIKTI
Sivas´ta bir yolcu midibüsünün bagajındaki çanta içerisinde meyve suyu kutularına gizlenen esrar, narkotik köpeği "Atik" sayesinde ele geçirildi.
SEÇİM PERSONELİNE BAŞARI BELGESİ
SEÇİM PERSONELİNE BAŞARI BELGESİ
İl Seçim Kurulu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, İl Seçim Müdürlüğü´nde görevli personele 31 Mart yerel seçimlerde göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı başarı belgesi verdi.
ATIK SULARININ ARITILMASI PROJESİNE PATENT
ATIK SULARININ ARITILMASI PROJESİNE PATENT
“Metal İşleme Sıvılarının Arıtılması ile Suyun Geri Kazanımının Araştırılması” projesiyle TÜBİTAK´tan patent alan Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Sarıoğlu Cebeci, “2012 yılında başvurusu yapılan proje, 2014 yılında sonuçlandırılarak 5 yıllık süreç sonunda 2019 yılında patent alınarak ürüne dönüştürüldü” dedi.
2. OSB SİVAS´IN ÇIKIŞ TÜNELİ
2. OSB SİVAS´IN ÇIKIŞ TÜNELİ
Yeni dönemde ilimizde istihdam odaklı çalışmaların artacağını söyleyen Vali Salih Ayhan, ilimizdeki Organize Sanayi Bölgelerinin durumları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vali Ayhan, “Demirağ OSB´de 2020 yılının ortalarından itibaren yeni yatırımların kapısı açılacak. Sivas´ın istihdam anlamında, üretim anlamında sanayide bende varım diyebilmesi için bütün kurumlarımız reflekslerini Demirağ OSB´ye odaklaması lazım. Demirağ OSB Sivas´ın çıkış tünellerinden birisidir” dedi.
TRAFİK CANAVARI BAYRAMDA RAHAT DURMADI
TRAFİK CANAVARI BAYRAMDA RAHAT DURMADI
İlimizde 9 günlük bayram tatilinde trafik canavarı rahat durmadı. Son 5 yılın en az trafik kazasının yaşandığı bayramı geride bırakmamıza rağmen kazalarda 62 kazada 2 kişi öldü, 138 kişi yaralandı.
KARNE HEDİYESİ BAŞKAN´DAN
KARNE HEDİYESİ BAŞKAN´DAN
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, şehir genelinde karnelerini alacak ilköğretim öğrencilerine lunapark bileti hediye edecek. Belediye tarafından toplamda 170 bin lunapark bileti okullara ulaştırıldı. Biletler Cuma günü öğrencilere dağıtılacak.
ESTAŞ VE ZİRAAT´TAN İVME PROTOKOLÜ
ESTAŞ VE ZİRAAT´TAN İVME PROTOKOLÜ
Dünyaca ünlü otomobil markaları için üretim yapan ESTAŞ ile Ziraat Bankası arasında İVME Finansman Paketi protokolü imzalandı. ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş, “ESTAŞ, çarkları daha hızlı döndürecek, daha fazla istihdam sağlayacak. Güzel sonuçlar olacağına inanıyoruz” dedi.
UZGE GÖZ DOLDURUYOR
UZGE GÖZ DOLDURUYOR
Cumhuriyet Teknokent´te kurulan “Ulusal Zemin Güvenliği Enstitüsü” (UZGE) yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor. Tescillenerek Almanya´ya satılan kaymaz karo projesi ve alanında yapmış olduğu faydalı model çalışması ile alana özgün çalışmalar yapan UZGE farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin de ziyaret ettiği öncü bir merkez konumunda yer alıyor.
TAVUKÇULUK FUARI 2 YIL SONRA YENİDEN
TAVUKÇULUK FUARI 2 YIL SONRA YENİDEN
Türkiye´nin tek Tavukçuluk Fuarı “VIV Türkiye 2019” iki yıl aradan sonra 9.kez kanatlı sektörü ile 13 Haziran´da (yarın) İstanbul Fuar Merkezi 9-10-11. Salonda açılıyor.
ROBOTLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI
ROBOTLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Sivas Kongresi´nin 100´üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında Ortaokullar arası düzenlenen Robot Şenliği başladı. 4 kategoride 182 yarışmacının katıldığı şenlik renkli görüntülere sahne oldu.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.8826
EURO
6.6316