ÖĞRENİCİLERE 5 YILLIK BURSLU EĞİTİM İMKANI
Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği (VAHDER), İlahiyat Fakültesi ile birlikte İslami ilimleri okumak isteyen erkek öğrenciler için Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında VAHDER´de 5 yıl sürecek İslami ilimler eğitim programı gerçekleştirilecek. Eğitim görecek öğrencilere burs desteği de sağlanacak
Tarih: 24.9.2018 07:04:25/ 121okunma / 0yorum

Nurettin ÇUKURYURT

Kısa adı VAHDER olan Vahdet Eğitim Hizmetleri Derneği ile Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında kadîm usulde İslamî ilimler okumak isteyen İlahiyat öğrencilerine eğitim ve bursa desteği sağlanacak. 5 yıllık burs destekli eğitimleri başarı ile tamamlayan öğrencilere program sonunda sertifika verilecek.
VAHDER´de verilecek eğitim programının detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan VAHDER müderrislerinden emekli müftü Ahmet Akgül şunları söyledi; "Yıllarca Erzurumlu Vaiz Ahmet Yılmaz hoca efendi hocamızdan medrese usulü özel dersler okuduk. 1983´te icazet aldık. Hocamın düşüncesi bizim burada talebe okutma hizmetini icra etmemizdi. Ben Almanya´da iken kendisi buraya gelip talebe okutmamı istiyordu. 2009´da hocam rahmetli oldu. 2012´de de ben Almanya´dan dönüş yaptım. Burada Ali Kuruçay bey ile ittifakımız sonucunda böyle bir yer açmaya karar verdik. VAHDER´in ihtiyaçlarını tamamen Ali Kuruçay bey karşılıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burada 2012´den 2018´in eğitim yılı sonuna kadar yatılı talebelerimiz vardı. İlahiyat talebesi tamamen. O günden bu güne kadar okuyan öğrencilerimizden yüksek lisansa yükselenler, çalışanlar ve doktora yapanlar oldu. 2018-2019 eğitim yılında Ali Bey´in de isteği ile yatılıyı bu sene iptal ettik"
"TAMAMEN ARAPÇA EĞİTİM"
VAHDER´de ki eğitim modelinin İlahiyat öğrencilerine yönelik pratikleştirilmiş medrese usulü olduğunu söyleyen Akgül, "Bu sene Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile protokol imzaladık. Protokol kapsamında kadîm usulde İslamî ilimler okumak isteyen İlahiyat öğrencilerine yönelik dersler vereceğiz. Bu sene baraj olarak 40 kişi belirledik ama 50´ye de çıkabilir. Bu öğrencilere burs hizmeti de vereceğiz. Bu talebelerimize 5 yıllık içerikli bir eğitim programı yaptık. Bu 5 yıl içerisinde eğitim tamamen Arapça. Yaptığımız hizmetler tamamen İlahiyat onaylı. Buradaki derslerimize asıl hocalar olarak bizler gireceğiz ama İlahiyat hocalarımızdan da hem dersler konusunda hem de sohbetler konusunda faydalanacağız. Ayda bir öğrencilerimize seminer verme, cumartesi ve pazar günkü derslerimizde de bizzat eğitime katılmaları suretiyle İlahiyat hocalarımızdan yararlanacağız. Yine Kur´an-ı Kerim´i geliştirme noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı´nın hocalarından, imamlarından istifade edeceğiz" dedi.
EĞİTİMDEN SONRA SERTİFİKA
Akgül, "Kitaplarını da biz temin ediyoruz. Daha disiplinli, takibi daha kolay bir eğitimin gerçekleşmesi için burs da vereceğiz. Eğitimi tamamladıktan sonra sertifika vereceğiz. Bu sertifika okudukları derslerle ilgili. Öğrencilerimizin Diyanet camiasındaki hizmetlerinde İlahiyat veya diğer camiadaki hizmetlerinde daha başarılı olabilmesi için böyle bir desteğe ihtiyacı var. Bunları devam ettirmeye gayret edeceğiz. Bizim asıl maksadımız bir menfaat, çıkar değil. Biz parasız okutuyoruz. Türkiye´de bu tür hizmetleri yapan illerimiz var ama sayıları çok değil. İlahiyata yönelik bu tür takviye hizmetlerini yapan yerler çok az. Elhamdülillah Sivas´ta bunu yapan kurumlar var fakat iftiharla söylüyoruz ki bunun başında da VAHDER geliyor. Bizim hedefimiz gençlerimizin mesleki yönden liyakatlerini geliştirmek" açıklamasında bulundu.
EKİM´İN İLK HAFTASI EĞİTİMLER BAŞLAYACAK
İslami ilimleri okumak isteyen İlahiyat öğrencileri için şu an kayıtlarının devam ettiğini belirten Akgül, eğitimlerin Ekim´in ilk haftası başlayacağını belirtti. 5 yıl sürecek uzun soluklu eğitim programı kapsamında öğrencilere Kur´an-ı Kerim, Lisan, Sarf, Nahiv, Akaid, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Adab, Siretu´n Nevevi, Mantık, Belagat, Kavaid, Feraiz gibi dersler verilecek.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ´NDEN TEŞEKKÜR
İÇİŞLERİ´NDEN TEŞEKKÜR
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´dan, Vali Davut,Gül´e ‘Terörle mücadele´ teşekkürü
ZAM VE STOK YAPMAYIN
ZAM VE STOK YAPMAYIN
Vali Gül, genelge yayınlayarak piyasayı uyardı
BBP, ‘İDAM´ İSTEDİ
BBP, ‘İDAM´ İSTEDİ
BBP İl Başkanı Uğur Bulut, insanların vicdanlarındaki adaleti ve adalete olan güveni sağlamak amacıyla İdam cezasının geri gelmesi gerektiğini söyledi. Bulut, “Meclise sunduğumuz idam teklifi sapıklık ve sonu ölümle biten terör eylemlerini kapsamaktadır” dedi
5 DAKİKALIK OTURUM
5 DAKİKALIK OTURUM
İl Genel Meclisi, Ekim ayı toplantılarının sonuncusunu gerçekleştirdi. İl Özel İdare Meclis toplantı salonunda dün 5 dakika süren oturumda 2018 yılı yatırım programı ile ek gündem maddeleri ele alındı
FETÖ DAVASINDA KARAR GÜNÜ
FETÖ DAVASINDA KARAR GÜNÜ
FETÖ/PDY kapsamında yargılanan 41 sanıktan 11´ine 2 yıl 10 gün ile 11 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi
KASIM´DA BİTECEK MÜZE OLACAK
KASIM´DA BİTECEK MÜZE OLACAK
Tarihi Gök Medresede uzun zamandan beri devam eden restorasyon çalışmalarının kasımda biteceği açıklandı. Gökmedrese´de dün incelemelerde bulunan Vali Gül, “Burada Gülhane parkı içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknik Müze modeli uygulanacak. İçerisinde kütüphanenin de yer alacağı Medresenin etrafı ise vatandaşların kullanımına sunulacak”dedi.
47 YIL SONRA BULUŞTULAR
47 YIL SONRA BULUŞTULAR
Ziya Gökalp İlkokulu´ndan 47 yıl önce mezun olan 25 arkadaş, yıllar sonra okulda buluşarak anılarını tazeledi
EKEN: LÜKS YAŞAMAKTAN VAZGEÇECEĞİZ
EKEN: LÜKS YAŞAMAKTAN VAZGEÇECEĞİZ
Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. TSO Başkanı Mustafa Eken, "Daha çok, çalışacağız, üreteceğiz ve tasarruf edeceğiz. lüks yaşamaktan vazgeçeceğiz. Sabırlı ve Cumhurbaşkanımızın yanında olacağız" dedi
ÖĞRENCİLERE UYARI!
ÖĞRENCİLERE UYARI!
Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler suç örgütlerine karşı uyarıldı.
Trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı
Trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı
Kimi zaman sürücülerin, kimi zaman da yayaların dikkatsizliği sonucu meydana gelen trafik kazaları, kentin farklı noktalarına yerleştirilen Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (Mobese) kameralarına yansıdı.
CÜ´DE MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
CÜ´DE MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak için "Madde Bağımlılığı Nedir ve Mücadele Yöntemleri" adlı seminer düzenlendi.
UYKUYA DALAN ÇOCUK POLİSLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
UYKUYA DALAN ÇOCUK POLİSLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
Sivas´ta 12 yaşındaki Afgan Yunus Tajik odasının kapısını kilitleyip uyuyakalınca endişelenen ailesi polise haber verdi. Çocuk ekiplerin odanın kapısının camını kırarak içeriye girmesi üzerine uyandı
2 bin kişiye aşure dağıtıldı
2 bin kişiye aşure dağıtıldı
Muharrem ayı dolayısıyla kent meydanında 2 bin kişilik aşure dağıtıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sivas Temsilciliği´nin düzenlediği aşure programında birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı
AYDIN, PAZARCI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
AYDIN, PAZARCI ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
Belediye Başkanı Sami Aydın geçtiğimiz yıl yenilenerek üstü kapatılan Cuma Pazarı´nda pazarcı esnafıyla bir araya geldi. Esnafların daveti üzerine sabah kahvaltısına katılan Aydın, tek tek pazarcılarla tokalaşarak sohbet etme imkanı buldu.
“OTOBÜS BİLETLERİNE SEMBOLİK BİR ARTIŞ YAPTIK”
“OTOBÜS BİLETLERİNE SEMBOLİK BİR ARTIŞ YAPTIK”
Belediye Meclisi tarafından alınan kararla toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasının ardından eleştirilere cevap Belediye Başkanı Sami Aydın´dan geldi. Aydın, “Bizim yaptığımız artış arasında büyük fark var. Biz çok sembolik denilecek bir artış yaptık." dedi
YOLCU OTOBÜSÜNDE 22 KAÇAK AFGAN YAKALANDI
YOLCU OTOBÜSÜNDE 22 KAÇAK AFGAN YAKALANDI
Suşehri ilçesinde yolcu otobüsünde yapılan aramada yurda kaçak yollardan girdikleri belirlenen 22 Afgan ele geçirildi.
‘YANGINDAN MAL KAÇIRIYOR´
‘YANGINDAN MAL KAÇIRIYOR´
Mahkemelik olan imar tadilatlarına rağmen Başkan Aydın´ın Belediye Meclisinden İşhan bölgesinde konut alanlarının artırılmasına yönelik yeni imar planlamaları yaptığını ileri süren BBP Başkanı Bulut, “Başkan Yargı süreci bitmeden yangından mal kaçırırcasına apar topar planlama yapmıştır. Bu telaş niye ?” diye sordu.
PARALI PARKLARDA KARTLI ABONELİK İSTENİYOR
PARALI PARKLARDA KARTLI ABONELİK İSTENİYOR
Belediye´nin merkezi caddelerdeki otoparkları tekrar ihaleye çıkarması öncesinde bazı vatandaşlar kartlı abonelik sistemine geçilmesi talebinde bulundu.
ESNAF TEŞKİLATINA KÜLTÜR EVİ
ESNAF TEŞKİLATINA KÜLTÜR EVİ
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından esnaf ve sanatkârlara kazandırılan Esnaf ve Sanatkârlar Kültür Evinin açılışı yapıldı.
BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ
BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ
Belediye ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile her yıl olduğu gibi bu eğitim-öğretim döneminde de ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapıldı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
SPOR
GÜNDEM
MEDYA
SİYASET
YAŞAM
SAĞLIK
EĞİTİM
KÜLTÜR-SANAT
extra