ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜNDEN 4 EYLÜL
29 Ekim 1923´de kurulan Cumhuriyetin 50. yılı kutlama programı çerçevesinde Sivas´ta kurulan ve ismini de ‘Cumhuriyet´ten alan Cumhuriyet Üniversitesi Milli Mücadelenin ve bağımsızlığın bugüne yansımasıdır. Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri de bu bağlamda Sivas Kongresi duygu ve düşüncelerini diye getirdiler.
Tarih: 5.9.2019 01:00:00/ 241okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Bağımsızlık meşalesinin yakıldığı ve bir milletin kaderini belirleyen tarihi kararların alındığı Sivas Kongresi´nin üzerinden 100 yıl geçti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kongre üyeleri tarafından manda ve himayenin kesin bir dille reddedildiği, millî mücadelenin temellerini oluşturan önemli kararların alındığı bu kongre tarihimizde önemli bir yere sahip.

29 Ekim 1923´de kurulan Cumhuriyetin 50. yılı kutlama programı çerçevesinde Sivas´ta kurulan ve ismini de ‘Cumhuriyet´ten alan Cumhuriyet Üniversitesi Milli Mücadelenin ve bağımsızlığın bugüne yansımasıdır. Bu bağlamda, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinin Sivas Kongresi hakkında duygu ve düşüncelerini aldık.

Fen Fakültesi Matematik Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Ahmet Turan Akyüz, “Manda ve himayenin kesin bir dille reddedildiği ve Cumhuriyet´in kurulmasına öncülük etmesi bakımından Sivas Kongresi ülkemiz tarihi açısından gurur kaynağıdır. Böyle bir şehirde yaşamak ve eğitim görmekten ömür boyu kıvanç duyacağım. Bu kongrenin gerçekleşmesi ve ülkemizin bağımsızlığı için her türlü tehlikeyi göze alan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile arkadaşlarına ve Kongrenin düzenlenmesinde destek veren, delegeleri evlerinde ağırlayan misafirperver Sivas halkına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İletişim Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Ayşe Mine Egüz, “Sivas Kongresi ülkemizin bağımsızlığı açısından oldukça önemlidir. Millî Mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu kongrede kadınlarımız da üzerine düşen vazifeyi yerine getirmişler ve zamanın Valisi Reşit Paşa´nın eşi Melek Reşit Hanım´ın başkanlığında bir araya gelerek 9 Aralık 1919 tarihinde Sivas Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´ni resmen kurmuşlardır. Bu cemiyetle ilgili duygularını aktaran Mustafa Kemal Paşa, ‘Maksat vatanı müdafaadır. Bu teşebbüsün birinciliği şerefini kazandıkları için Sivaslı hanımefendileri tebrik ediyorum´ demiştir. Sivas Kongresi´nde olduğu gibi Kurtuluş Savaşı´nda da kadınlarımız erkeklerle birlikte canla başla çalışmışlardır. Anadolu kadınının yeri geldiğinde ne kadar cesaretli ve fedakâr olduğu bir kez daha ispatlanmıştır. Bir kadın olarak bu üstün özelliğinden dolayı kadınlarımızla gurur duyuyorum” diye konuştu.

Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Ahmet Yavuz, “Bir tıp öğrencisi olarak Tıbbiyeli Hikmet Boran´ın işgal kuvvetlerine karşı gösterdiği tepkinin ülkemizin bağımsızlığı için ne kadar önemli olduğunu bugün bir kez daha idrak ediyorum. Çünkü Hikmet Boran´ın yaktığı bağımsızlık ateşi Sivas´ta karşılığını bulmuş ve ülkemiz bağımsızlığına Sivas Kongresi´nde alınan kararlar neticesinde kavuşmuştur. Ben de bir tıbbiyeli olarak Hikmet Boran gibi ülkemizin bağımsızlığı ve selameti için tüm gayretimle çalışmayı kendime vazife olarak addediyorum.” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
Sivas´ta soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
Merkeze yapılan ´Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi´ projesinin, merkeze değil Kangal´a yapılması gerektiği eleştirilerine cevap veren Vali Salih Ayhan, “Aynı şehrin içerisinde mikro milliyetçilik yapmak bu şehre verilebilecek en büyük zarar” dedi.
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
Elazığ merkezli yaşanan depremin ardından ilimizde birçok kurum ve kuruluş depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımların tek elden toplanması ve koordinasyonlu bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılması için Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Valiliğimizin himayesinde yardımları tek çatı altında toplayacağız. Doğru bir şekilde, doğru yöntemlerle, doğru kişilerin elleriyle yardımları yerlere ulaştıracağız. Dağınıklık ve düzensizlik olmasın güzel bir birliktelik olsun. Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre vatandaşlarımızın buradaki hassasiyetini dengeleyerek yardım sürecini yöneteceğiz.” dedi.
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
İlimizde, kontrolden çıkan taksinin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
Sivas Belediyesi tarafından Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatıldı.
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Elazığ´da meydana gelen depreminin hissedildiği İmranlı´da belediye tarafından toplanan battaniye, erzak ve kıyafetler afet bölgesine gönderildi.
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas Belediyesi ve bağlı kuruluşu Özbelsan AŞ´de hizmetini tamamlayarak emekli olan personellerle yemekte bir araya geldi.
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´da ASELSAN Hassas Optik´i ziyaret etti.
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem ilimiz başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremde Elazığ ve Malatya´da birçok bina yıkıldı. Depremde 22 kişi hayatını kaybederken, 1030 kişi ise yaralandı. Deprem ilimizde de hissedildi. Depremi yaşayan vatandaşlar sokağa çıktı. Yaşanan felaketinin ardından ilimizden deprem bölgesine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bölgeye gitti. Sivas Belediyesi´ de depremden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
İlimizde, olumsuz hava ve kar yağışı nedeniyle kırsalda 65 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
SİVAS´IN DEPREM RİSKİ
SİVAS´IN DEPREM RİSKİ
2019 yılında güncellenen deprem haritasına göre; Zara, Doğanşar, Suşehri, Akıncılar, Divriği, Gölova, İmranlı ve Koyulhisar olmak üzere Sivas´ın 8 ilçesi birinci derece deprem kuşağında yer alıyor.
10 YILDA TOPLADIĞI ANTİKALARI KAFEDE SERGİLİYOR
10 YILDA TOPLADIĞI ANTİKALARI KAFEDE SERGİLİYOR
İlimizde, yaşayan emekli Hayri Çiltaş (53), 10 yıldır Türkiye´nin birçok yerinden topladığı antika eşyaları açtığı kafede sergiliyor. İçerisinde Çanakkale Savaşı´ndan kaldığı iddia edilen tüfek ve tabancaların da bulunduğu antika eşyalar tutkunlarının ilgisini çekiyor.
SİVAS EĞİTİMDE HAK ETTİĞİ YERE GELECEK
SİVAS EĞİTİMDE HAK ETTİĞİ YERE GELECEK
Vali Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, Sivas Fen Lisesi´nde Destekleme ve Yetiştirme Kursu´na (DYK) katılan öğrencileri ziyaret etti. Vali Ayhan, “Sivas, eğitimde hak ettiği yere sizlerin de gayretiyle gelecek. Burada aldığınız eğitimle ülkemize, milletimize hizmet edeceksiniz.” dedi.
DEPREME CANLI YAYINDA YAKALANDILAR (VİDEO)
DEPREME CANLI YAYINDA YAKALANDILAR (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem Sivas´ta canlı televizyon programında hissedildi. AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ve gazeteciler yayın sırasında sarsıntıyı hissetti.
GAFFAR OKAN VE UĞUR MUMCU ANILDI
GAFFAR OKAN VE UĞUR MUMCU ANILDI
Cumhuriyet Kadınları Derneği Sivas Şubesi Uğur Mumcu ve Gaffar Okan´ın ölümlerinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
ARGE TOPLANTISI YAPILDI
ARGE TOPLANTISI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi 2020 yılı ilk planlama ve koordinasyon toplantısı yapıldı.
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
ADLİYE PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
Sivas´ta bugün ve yarın “Muay Thai Aday Hakem Kursu” yapılacak. Pazar günü sona erecek olan kursa yoğun katılım bekleniyor.
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı, yarın Antalya Gazi Gençlik Spor Kulübü´nü ağırlayacak. Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Doğan Ardahanlı: “Antalya´yı yeneceğiz inşallah. Sporcularımız hazır. Tek hedefimiz kazanmak” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9371
EURO
6.5471