ÖĞRENCİLER KARANTİNADA (VİDEO)
Koronavirüs nedeniyle İrlanda´nın Dublin ve İskoçya´nın Edinburg kentinde bulunan 487 Erasmus öğrencisi 14 gün boyunca karantina altında tutulmak üzere ilimize geldi. Öğrenciler sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan 10 bin kişilik kız öğrenci yurduna yerleştirildi. Vali Salih Ayhan, “Sivas´ta yurtlarımız çocuklarımıza hizmet verecek. Öğrencilerimiz, hasta değiller, toplum sağlığı için sadece tedbir amaçlı, her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak gözlem altında tutulacaklar. Bu gözlem süreci tamamlandığında da misafirlerimiz, sıhhat ve afiyetle kendi memleketlerine uğurlanacak.” dedi.
Tarih: 25.3.2020 07:00:07/ 201okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs nedeniyle Erasmus programı kapsamında yurtdışındaki öğrencilerin tahliyesine devam ediliyor. Bu kapsamda İrlanda´nın Dublin ve İskoçya´nın Edinburg kentinde bulunan 487 Erasmus öğrencisi ilimize getirildi. Öğrencilerin getirilmesi sırasında Nuri Demirağ Havalimanı´nda güvenlik önlemleri alındı. Pasaport ve sağlık kontrolünden geçirilen 10 bin kişilik yurtta tek kişilik odalara yerleştirildi. Öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanırken, tedbir amaçlı yurtlarda kalan öğrenciler 14 gün sürecek karantinanın ardından memleketlerine gönderilecek.

Vali Salih Ayhan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde yurt dışından gelen 11 bin 269 vatandaş, 23 İlde Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında misafir edilirken; gelinen süreçte de Erasmus veya diğer sebeplerle çeşitli ülkelerde eğitim gören öğrenciler, Türkiye´nin tahsis ettiği özel uçakla ülkemize gelecek. Virüse karşı yoğun tedbirlerin alındığı öğrencilere Tekirdağ, Sakarya ve Samsun´un ardından Sivas´taki yurtlar 14 gün boyunca ev sahipliği yapacak. İlimizde konaklayacak olan öğrenciler 14 gün boyunca tedbir amaçlı misafir edilecek. Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Binali Yıldırım Kampüsü yerleşkesinde yer alan yurtlarda gözlem altında tutulacak. 14 gün süresince takip edilecek ve muayeneleri gerçekleştirilecek olan öğrenciler toplumdan izole edilerek Koronavirüs belirtileri görülmediği takdirde evlerine gönderilecek.” dedi.

Koronavirüs  salgınıyla mücadelede devletin bütün kurumlarının tüm önlemleri, hızlı ve koordineli bir şekilde hayata geçirdiğini belirten Vali Salih Ayhan, "Tüm dünyayı tehdit eden salgına karşı devletimizin tüm kurum ve kuruluşları arasında çok anlamlı koordinasyon ve dayanışma olduğunu görüyoruz. Bizler de Sivas´ta, bu kapsamda yayınlanan genelgeler doğrultusunda tüm kurumlarımızla gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Tedbirleri yakından takip ediyoruz." dedi.

14 GÜN SONRA MEMLEKETLERİNE GÖNDERECEĞİZ

Bu kritik sürecin toplum olarak en müspet şekilde atlatılacağını söyleyen Vali Ayhan, "Yurt dışında çeşitli sebeplerle bulunan veya ikamet eden yurttaşlarımızı çok kısa zamanda Türkiye´ye getiren ve KYK yurtlarında tedbir amaçlı misafir eden büyük devletimiz, şimdi de yurt dışında eğitim gören evlatlarını, özel uçaklarla ülkemize getiriyor. Bu kapsamda Sivas KYK Yurtları da çocuklarımıza hizmet verecek. Öğrencilerimiz, hasta değiller, toplum sağlığı için sadece tedbir amaçlı, her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak gözlem altında tutulacaklar. Bu gözlem süreci tamamlandığında da misafirlerimiz, sıhhat ve afiyetle kendi memleketlerine uğurlanacak inşallah. Bireysel, kurumsal ve toplumsal olarak hepimize önemli görevler düşmektedir. Unutmayalım ki sorumluluk büyük, tedbirler ise çok basittir. Rabbim, hem milletimizi hem de bütün insanlığı tez zamanda selamete çıkarsın." ifadelerini kullandı.Video Tarihi: 24.3.2020 13:18:13
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖĞRENCİLER KARANTİNADA VİDEO
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDBİRLERLE  VİRÜSTEN KURTULACAĞIZ
TEDBİRLERLE VİRÜSTEN KURTULACAĞIZ
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantıları ertelenen İl Genel Meclisi, video konferans aracılığıyla görüşme gerçekleştirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Küresel mücadelede alınması gereken tedbirler var. Biz inanıyoruz ki, bu tedbirleri aldığımız takdirde bu mücadeleden güçlenerek ve başarıyla çıkacağız” dedi.
KEMAL DEDEDEN ANLAMLI BAĞIŞ (VİDEO)
KEMAL DEDEDEN ANLAMLI BAĞIŞ (VİDEO)
Zara ilçesinde oturan Kemal Gökkuş (86), emekli maaşından 500 lirayı ´Biz Bize Yeteriz Türkiyem´ kampanyasına bağışladı.
OTOMOBİLİN ÜZERİNDE TAHLİYE BORUSU DÜŞTÜ (VİDEO)
OTOMOBİLİN ÜZERİNDE TAHLİYE BORUSU DÜŞTÜ (VİDEO)
Sivas´ta köprü altından geçen otomobilin üzerine su tahliye borusu düştü. Otomobilde hasara neden olayda, ölen ya da yaralanan olmadı.
NUMUNE HASTANESİNE TAHSİS EDİLSİN
NUMUNE HASTANESİNE TAHSİS EDİLSİN
Koronavirüsün dünyayı tehdit ettiği şu günlerde sağlık ekipmanlarına olan ihtiyaç katbekat artıyor. Salgına karşı üç hastane pandemi hastanesi olarak çalışırken, Özel Gültepe hastanesi ise atıl bir durumda bekliyor. Gültepe Hastanesinin Sağlık Bakanlığının bünyesine katarak, görev yapması, salgın bitiminde ise Numune hastanesinin Gültepe ek binası olarak Sivaslının hizmetine sunulacak yeni bir hastane kazandırılmış olur.
SOSYAL MESAFE BİLGİLENDİRMESİ
SOSYAL MESAFE BİLGİLENDİRMESİ
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri, kentin belirli noktalarına sosyal mesafeyi korumasına yönelik bilgilendirme etiketleri yapıştırdı.
KALABALIK YERLERDE MASKE DAĞITILDI
KALABALIK YERLERDE MASKE DAĞITILDI
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından insan sirkülasyonun fazla olduğu Perakende Sebze Hali, Kent Meydanı ve toplu taşıma durakları, Özel Halk Otobüsleri ve Kent Meydanı´nda vatandaşlara yönelik maske dağıtımı yapıldı.
BUĞDAY TOHUMU DAĞITILDI
BUĞDAY TOHUMU DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı ve 21 ilde üreticilere %75 hibe ile dağıtılacak “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi” uygulanmaya başlandı.
TEMİZLİK GÖREVLİLERİ ALKIŞLANDI
TEMİZLİK GÖREVLİLERİ ALKIŞLANDI
Numune Hastanesi´nin acil servisinde görev yapan doktor ve hemşireler yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kendileriyle birlikte yoğun günler geçiren temizlik görevlilerini alkışlayıp, baklava ikram etti.
GEBELİKTE FOLİK ASİTE DİKKAT
GEBELİKTE FOLİK ASİTE DİKKAT
Sivas Medicana Hastanesi Kadın Hastalıları doktorlarından Op. Dr. Kerime Nazlı Salihoğlu, gebelikte folik asit kullanılmaması durumunda doğacak bebeğin bir çok sağlık sorunu ile dünyaya gelebileceğini söyledi.
19 YERLEŞİM YERİ KARANTİNADA
19 YERLEŞİM YERİ KARANTİNADA
İlimizde, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alınan yerleşim yeri sayısı 19´a yükseldi. Koyulhisar, Zara ve Suşehri´nde bazı köy ve mezralar tedbir kapsamında karantina altına alındı.
KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYAYA BAĞIŞLADI
KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYAYA BAĞIŞLADI
Gemerek ilçesinde yaşayan Toprak Ulaş (5) kumbarasında biriktirdiği parayı ´Biz Bize Yeteriz Türkiyem´ kampanyasına bağışladı.
ÖĞRENCİLERİN PROJELERİNE TÜBİTAK´TAN DESTEK
ÖĞRENCİLERİN PROJELERİNE TÜBİTAK´TAN DESTEK
TÜBİTAK–2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında, danışmanlıklarını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü´nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Burcu Aktaş´ın yaptığı iki ayrı proje destekleniyor.
KAPANMAYAN SEKTÖRLER DE SIKINTIDA
KAPANMAYAN SEKTÖRLER DE SIKINTIDA
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Sektör ayrımı yapılmadan tüm sektörlerin mücbir sebep sayılmalı. Kapanan sektörler sıkıntıda olsa bile kapanmayan sektörlerimiz de sıkıntıda. Bu anlamda tüm tüccar ve esnafımızın mücbir sebepler arasına alınmasını talep ediyoruz” dedi.
NİSAN AYINDA KAR SÜRPRİZİ
NİSAN AYINDA KAR SÜRPRİZİ
Sivas´ın İmranlı ilçesinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor.
HUZUREVİ SAKİNLERİNDEN  ANLAMLI BAĞIŞ
HUZUREVİ SAKİNLERİNDEN ANLAMLI BAĞIŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlattığı "Milli Dayanışma Kampanyası"na, Sivas´ta huzurevinde kalan yaşlılar da destek oldu.
VİRÜS AYRIM YAPMIYOR
VİRÜS AYRIM YAPMIYOR
Öz- Sağlık İŞ Sendikası İl Başkanı İbrahim Eyce, "Sağlık ve ASP (Aile Sosyal Politikalar) çalışanlarımız bir bütündür asla ayrım yapılamaz virüs ayrım yapmıyor" dedi.
JANDARMA EKİPLERİ  SEFERBER OLDU (VİDEO)
JANDARMA EKİPLERİ SEFERBER OLDU (VİDEO)
Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan 10 köyde yaşayanların ihtiyaçlarını jandarma ekipleri karşılıyor.
SOSYAL DESTEKLER EVDE ÖDENMEYE BAŞLADI
SOSYAL DESTEKLER EVDE ÖDENMEYE BAŞLADI
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ´Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı´ çerçevesinde verilen 1.000 TL tutarındaki sosyal yardım ödemeleri, Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT şubelerinde yoğunluk yaşanmaması amacıyla evlerde teslim ediliyor.
ÇİFTÇİYE 20 MİLYON YEM BİTKİSİ DESTEĞİ
ÇİFTÇİYE 20 MİLYON YEM BİTKİSİ DESTEĞİ
İl Özel İdaresi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi kapsamında tohum dağıtım töreni düzenlendi.
19 KİŞİ TABURCU EDİLDİ (VİDEO)
19 KİŞİ TABURCU EDİLDİ (VİDEO)
Sivas´ta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisiyle Numune Hastanesi Çok Amaçlı Geriatri Merkezi´nde tedavi gören 10 kişinin daha taburcu edilmesiyle tedavi olup virüsü yenen hastaların sayısı 18´e yükseldi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.7705
EURO
7.3544