NİKÂHTA ŞEKER YERİNE FİDAN
Orman İşletme ve Fidanlı Müdürlüğü´nde temaslarda bulunan Vali Salih Ayhan, toplumda doğa sevgisini aşılamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla da bir takım çalışmalar yapıldığını belirterek, “Özgün ve yaratıcı düşünceler ile fidan ve doğa sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz. Bunlardan birisi de yeni evlenen çiftlerin davetlilere nikâh şekeri yerine nikâh fidanı hediye etmesidir. Bunun farkındalığı, farklılığı, geri dönüşümü gibi çok faydası var. Hediyelerimiz fidanlarımız olsun” dedi.
Tarih: 11.5.2019 07:50:35/ 305okunma / 0yorum

LAVANTA ÜRETİMİ BAŞLADI

İlimizde iklime uygun lavanta üretimine de başlandığını müjdeleyen Vali Ayhan, “Haralar Bölgesindeki 10 bin metrekarelik alanda lavanta dikimi yapacağız. Köylerimizden de lavanta talepleri gelmeye başladı. Köylerde de lavanta üretimini yaygınlaştıracağız. Fidanlarımız hazır hale geldi. Sonbaharda toprakla buluşturulacak. Görselliği ve ekonomiye katkısı ile önemli olan bu bitkimizi Sivas´ta yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Hayrullah AĞKAŞ

Vali Salih Ayhan, Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Fidanlık Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan nezaretinde kurumların çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kurumların yetiştirdiği fidanlar, üretim safhaları, seralar, yangın söndürme araçları ve proje alanlarını inceleyen Vali Ayhan, kurumun kendini yenileme anlamında ve alan hâkimiyetinde iyi bir noktaya geldiğini ifade etti.

Fidanlık ve orman müdürlüğünün teknolojik imkânları kullanarak ilimiz coğrafyasını yeşillendirmek amacıyla var gücüyle çalıştığını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sivas´a son 15 yılda 96 milyon civarında fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. İnşallah bu seneki hedefimizde 100 bir milyonuncu fidanı toprakla buluşturmaktır. Onu da merkeze dikeceğiz. Belediyemiz ile Orman İşletme Müdürlüğümüz bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.  Fidanın yanına bir mermer levha ile bu fidanın anlamını, misyonunu tanzim edeceğiz. Sivas için o fidan özel bir ağaç olacak. Sivas´ın tüm coğrafyasında son 15 yıldaki fidanları sembolize edecek. Şuana kadar 2 milyonun üzerinde dikim gerçekleştirildi. Güz döneminde de 2 milyon civarında fidan dikimi yapılacak. Böylece bu seneki hedefimizi yakalamış olacağız” dedi.

GÜNDE 100 BİN

FİDAN ÜRETİLİYOR

Sivas´ın coğrafyasının çok geniş olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, “Burada 3 buçuk milyonun üzerinde fidan üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye´de tek olan tam otomasyonlu enso pot dolum makinesi ile saatte 100 bin adet tohum dikimi gerçekleştirerek fidanlar 5 ayda toprakla buluşturulacak hale getiriliyor. Sivas bakir bir yer. İlimizin orman alanına müsaade edilen her alanının yeşillenmesi lazım” dedi.

HER OKULUN

BİR ORMANI OLACAK

Kurumun toplumsal farkındalığı artırmak adına güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini de anlatan Vali Ayhan, “Her okulun bir hatıra ormanı, okuldaki her öğrencinin bir fidanı olacak. Okulun mezun sayısı kadar fidanı toprakla buluşacak. Bundan sonrada kayıt yaptıran ve mezun olan her öğrencimizin fidanı olacak. Sahanın da bakımını okul üstlenmiş olacak. Böylece erken yaşta da çocuklarımıza çevre bilincini aşılamış olacağız” diye konuştu.

NİKÂH ŞEKERİ YERİNE

NİKÂH FİDANI

Toplumda doğa sevgisini aşılamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla da bir takım çalışmalar yapıldığını hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Özgün ve yaratıcı düşünceler ile fidan ve doğa sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz. Bunlardan birisi de yeni evlenen çiftlerin davetlilere nikâh şekeri yerine nikâh fidanı hediye etmesidir. Bunun farkındalığı, farklılığı, geri dönüşümü gibi çok faydası var. Hediyelerimiz fidanlarımız olsun. Ben genelde kitap hediye ediyorum bundan sonra kitapla beraber fidan da hediye edebiliriz. Toplumsal hassasiyet bilincini de üst seviyeye taşıyabiliriz” şeklinde konuştu.  

SİVAS, LAVANTA

İLE BULUŞUYOR

Sivas´ta iklimine uygun lavanta üretimine de başlandığını müjdeleyen Vali Ayhan, “Haralar Bölgesindeki 10 bin metrekarelik alanda lavanta dikimi yapacağız. Köylerimizden de lavanta talepleri gelmeye başladı. Köylerde de lavanta üretimini yaygınlaştıracağız. Fidanlarımız hazır hale geldi. Sonbaharda toprakla buluşturulacak. Görselliği ve ekonomiye katkısı ile önemli olan bu bitkimizi Sivas´ta yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.

ORMAN KÖYLERİNİN

SAYISI ARTACAK

Her köyün bir ormanı olması için gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Her köyümüze 5 bin fidan vereceğiz. Köy muhtarlarının uhdesinde fidanların korunmalarını, yaşatmalarını ve yetişmesi sağlanacak. İlk etapta 100 köyümüze toplamda 500 bin fidan dağıtımı gerçekleştirilecek. İlbeyli yöresindeki köylerimize ilk dikimleri gerçekleştirdik. Toplumsal duyarlılıkla tüm sektörleri işin içine katarak bu mücadeleyi, bu gayreti, bu çalışmayı tabana yayarak iyi bir noktaya taşıyacağız. Sivas´ta 15 yıl önce dikilen fidanlar 2-3 metre oldu ve görselliği ile farkındalık oluşturmaya başladı” dedi.

YILDIZ DAĞI´NA

ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ

Yıldız Dağı´nı hem orman anlamında güzelleştirmek hem de rüzgâra karşı pistlerin muhafazasının sağlanması için ağaçlandırma çalışması yürütüldüğünü anlatan Vali Ayhan, “Bu bölgede daha nitelikli daha üst düzey ağaçlarla görselliği de ön plana çıkaracağız. 2-3 yıl içerisinde dağdaki görüntü değişmiş olacak. Spor kulüplerimizin kamp ve antrenman yapabileceği alan hazırlıklarına başlandı. Trekking, yamaç paraşütü, su sporları, kampçılık gibi faaliyetlerle Yıldız Dağını 12 ay aktif hale getireceğiz. Bunun içinde orayı sempatik ve görsel anlamda öne çıkaracak fidanları toprakla buluşturacağız. Orman işletme ve fidanlık müdürlüğümüzün de özel takibi ile bölgede önemli işlere imza atacağız. Yıldız Dağı´na da Orman İşletme Şefliği kurulacak” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEKER YERİNE FİDAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 MAHALLEDE 15 GÜN SU KESİNTİSİ
15 MAHALLEDE 15 GÜN SU KESİNTİSİ
Belediye tarafından Atatürk Caddesi Kepçeli Mevkiinde sürekli su patlamaları yaşanan 630´luk ana su şebeke hattının değiştirilmesi için 15 gün sürecek bir çalışma başlatıldı. Çalışma nedeniyle 15 mahallede her gün 16 saat boyunca su kesintisi yaşanacak. Bölgede sular akşam 22.00´da kesilecek ve ertesi gün saat 14.00´da tekrar verilecek.
ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİ SIZLADI
ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİ SIZLADI
Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal, HDP´li 3 belediyeye kayyum atanması kararını değerlendirdi. Hızal karardan memnun olduklarını belirterek,” Geçmiş dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni yöneten devletimizin her kademesinde yer alan ve terörle nasıl bir mücadele içerisinde olduğumuzu gören şahısların, bugün çıkıp demokrasi adı altında açıklamalarda bulunmaları şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır” dedi.
DEDİKODUYA MAHAL YOK
DEDİKODUYA MAHAL YOK
Belediye, TSO ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından kurulan Seyfebeli Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetimi, alt kooperatiflerini bilgilendirdi. Projeyi bir an önce kamulaştırma aşamasına getirerek, süreci başlatacaklarını kaydeden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Seyfebeli Sanayi Sitesi hız kesmeden devam ediyor. Bunu hızlı bir şekilde hayata geçirmek için hepimiz üzerimize düşeni yapacağız. Dedikoduya mahal vermeyeceğiz. Birlik beraberlik içerisinde bu projeyi şehrimize kazandıracağız” dedi.
KANGAL KÖPEKLERİNE EZİYETE CEZA
KANGAL KÖPEKLERİNE EZİYETE CEZA
Kangal´da traktörün arkasına iki köpeği zincirle bağlayıp koşturan bir kişi vatandaşlarca görüntülenerek Valiliğe ihbar edildi. Valiliğin talimatıyla köpekleri zincirleyen kişi hakkında yasal işlem yapıldı.
SİVAS SAHİPSİZ Mİ?
SİVAS SAHİPSİZ Mİ?
Şehrin en önemli güzergahında uzun süredir atıl vaziyette bekletilen inşaat alanları vatandaşın tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar kepçeli kavşağındaki Vakıflar Bölge Müdürlüğü´ne ait alanda ya bir an önce bir proje uygulanmasını ya da geçici olarak da olsa bu alanın temizlenmesini istiyor. Bölge esnaflarından Ersin Başaran, bu görüntünün şehre yakışmadığını belirterek, “Her yıl il dışından binlerce insan şehrimize geliyor ama manzara değişmiyor. Bu alanın en azından geçici olarak da olsa temizlenerek daha güzel bir görüntü ortaya çıkarılması lazım. Yıllardır değişmeyen bu görüntü ‘Sivas sahipsiz mi?´ sorusunu akıllara getiriyor” dedi.
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 71 ARTTI
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 71 ARTTI
TÜİK verilerine göre ilimizde bu yıl Temmuz ayında yapılan konut satışları bir önceki aya oranla yüzde 71,05 oranında artış gösterdi. Temmuz´da ilk ve ikinci el satış olmak üzere toplamda 768 konutun satışı yapıldı. 2019 yılının ilk 7 aylık sürecinde ise toplamda 3 bin 801 konut satıldı.
YUMURTA YÜKLÜ TIR DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALANDI
YUMURTA YÜKLÜ TIR DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALANDI
İmranlı ilçesinde yumurta yüklü TIR´ın devrilmesi sonucu sürücü yaralandı.
AKADEMİK KADRO GÜÇLENİYOR
AKADEMİK KADRO GÜÇLENİYOR
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ın girişimleri ve Cumhurbaşkanlığının onayı neticesinde üniversiteye verilen 445 akademik kadro tahsisinin ardından 19 profesör, 28 doçent, 36 doktor öğretim üyesi olmak üzere 83 öğretim üyesi kadrosu için ilan yayınlandı.
POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açıldı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde açılan sergide teknoloji öncesi kullanılan tarım aletleri sergilendi. Serginin açılışında konuşan Vali Ayhan, “Tarımda çok kısa zamanda çok olağanüstü bir değişim yaşandı. Sivas ise coğrafyası çok geniş ve bakir bir bölge, tarımsal potansiyeli çok yüksek olan bir bölge. Bu sergide tarımda geçmişten günümüze kadar yapılan değişimi de görmüş olduk” dedi.
BÜTÇE ONLARINSA MEYDANLAR BİZİMDİR
BÜTÇE ONLARINSA MEYDANLAR BİZİMDİR
Hükümetin memurlar için yaptığı zam tekliflerinin yansımaları sürüyor. Görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmazken, Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus da hükümetin yaptığı zam teklifini eleştirerek, “Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” dedi.
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
İlimizde bir firma tarafından bu yıl 50 dönüm arazide deneme üretimi yapılan karpuzların hasadı yapıldı. Hasat sonrası yaklaşık 150 ton karpuz elde edildi. Hasat törenine katılan Vali Salih Ayhan, “Bölgemizde yeni yapılanmamızla birlikte çiftçimiz yalnızca arpa ve buğday değil, bölgenin dokusuna uygun üretim metotlarıyla farklı ürünleri de yetiştirilebilir hale gelecek. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun” dedi.
AYYILDIZLI CAMİYE 3 YENİ YOL AÇILIYOR
AYYILDIZLI CAMİYE 3 YENİ YOL AÇILIYOR
Yukarı Tekke Mezarlığı´nda hayırseverlerin desteğiyle bitme aşamasına gelen Ayyıldızlı Cami´ye 3 ayrı yoldan ulaşım sağlanacak. İlk olarak Hacı Fevzi Baysoy Caddesini camiye bağlayan ekipler, asfalt öncesi yol tesviyesini tamamlayarak kaldırım çalışmalarına başladı. 27. sokak ile mezarlık alanına bağlamak için ise yaklaşık bir kilometrelik yeni yol açma çalışması sürüyor. Camiyi mezarlık alanına bağlayacak olan üçüncü alternatif ise mezarlık alanı ile cami arasında direkt bağlantı sağlanacak.
İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 10 YARALI - video
İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 10 YARALI - video
Galericiler Sitesi Kavşağında iki otomobilin çarpıştığı trafik kazasından 2´si çocuk 10 kişi yaralandı.
NOHUT HASADI  YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
NOHUT HASADI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Yeniboğazkesen Köyü´ndeki nohut hasadı programına katılan Vali Salih Ayhan, “Nohut üretiminde bu bölgenin önemli bir potansiyelinin olduğu ortaya çıkmıştır. İl genelinde 60 bin dekar üzerinde nohut ekimi gerçekleştirilmektedir. Ama özellikle 10-12 bin dekar alan üzerinde sözleşmeli üreticilik yapılmaktadır” dedi.
TKDK´DA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK´DA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “IPARD-II Programı 6. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme´ tedbiri için son başvuru kabul tarihi 29 Ağustos 2019 Perşembe günüsaat 18.00´a kadar uzatılmıştır. Online başvuru sistemi ise 26 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 21.00´da kapatılacaktır” dedi.
TOKİ ARSALARINI  SATIŞA ÇIKARDI
TOKİ ARSALARINI SATIŞA ÇIKARDI
TOKİ tarafından 20 ildeki 212 arsa açık artırma ise satışa sunulacak. Bu kapsamda ilimiz Suşehri ilçesinde bulunan 6 adet konut alanı da satışa çıkarılacak. Açık Arttırma müzayedesi 12 Eylül 2019 Perşembe günü, saat 13.30´da TOKİ´nin Ankara Bilkent´teki merkezinde gerçekleştirilecek.
2. ETAP TAM GAZ
2. ETAP TAM GAZ
Cumhuriyet Üniversitesi Spor Kulübü, teknik direktör Ahat Kömürlüoğlu yönetiminde 2. etap Sivas kampı çalışmalarını sürdürüyor.
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

Konfüçyus
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7046
EURO
6.3197