NİKÂHTA ŞEKER YERİNE FİDAN
Orman İşletme ve Fidanlı Müdürlüğü´nde temaslarda bulunan Vali Salih Ayhan, toplumda doğa sevgisini aşılamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla da bir takım çalışmalar yapıldığını belirterek, “Özgün ve yaratıcı düşünceler ile fidan ve doğa sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz. Bunlardan birisi de yeni evlenen çiftlerin davetlilere nikâh şekeri yerine nikâh fidanı hediye etmesidir. Bunun farkındalığı, farklılığı, geri dönüşümü gibi çok faydası var. Hediyelerimiz fidanlarımız olsun” dedi.
Tarih: 11.5.2019 07:50:35/ 176okunma / 0yorum

LAVANTA ÜRETİMİ BAŞLADI

İlimizde iklime uygun lavanta üretimine de başlandığını müjdeleyen Vali Ayhan, “Haralar Bölgesindeki 10 bin metrekarelik alanda lavanta dikimi yapacağız. Köylerimizden de lavanta talepleri gelmeye başladı. Köylerde de lavanta üretimini yaygınlaştıracağız. Fidanlarımız hazır hale geldi. Sonbaharda toprakla buluşturulacak. Görselliği ve ekonomiye katkısı ile önemli olan bu bitkimizi Sivas´ta yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Hayrullah AĞKAŞ

Vali Salih Ayhan, Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Fidanlık Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan nezaretinde kurumların çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kurumların yetiştirdiği fidanlar, üretim safhaları, seralar, yangın söndürme araçları ve proje alanlarını inceleyen Vali Ayhan, kurumun kendini yenileme anlamında ve alan hâkimiyetinde iyi bir noktaya geldiğini ifade etti.

Fidanlık ve orman müdürlüğünün teknolojik imkânları kullanarak ilimiz coğrafyasını yeşillendirmek amacıyla var gücüyle çalıştığını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sivas´a son 15 yılda 96 milyon civarında fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. İnşallah bu seneki hedefimizde 100 bir milyonuncu fidanı toprakla buluşturmaktır. Onu da merkeze dikeceğiz. Belediyemiz ile Orman İşletme Müdürlüğümüz bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.  Fidanın yanına bir mermer levha ile bu fidanın anlamını, misyonunu tanzim edeceğiz. Sivas için o fidan özel bir ağaç olacak. Sivas´ın tüm coğrafyasında son 15 yıldaki fidanları sembolize edecek. Şuana kadar 2 milyonun üzerinde dikim gerçekleştirildi. Güz döneminde de 2 milyon civarında fidan dikimi yapılacak. Böylece bu seneki hedefimizi yakalamış olacağız” dedi.

GÜNDE 100 BİN

FİDAN ÜRETİLİYOR

Sivas´ın coğrafyasının çok geniş olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, “Burada 3 buçuk milyonun üzerinde fidan üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye´de tek olan tam otomasyonlu enso pot dolum makinesi ile saatte 100 bin adet tohum dikimi gerçekleştirerek fidanlar 5 ayda toprakla buluşturulacak hale getiriliyor. Sivas bakir bir yer. İlimizin orman alanına müsaade edilen her alanının yeşillenmesi lazım” dedi.

HER OKULUN

BİR ORMANI OLACAK

Kurumun toplumsal farkındalığı artırmak adına güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini de anlatan Vali Ayhan, “Her okulun bir hatıra ormanı, okuldaki her öğrencinin bir fidanı olacak. Okulun mezun sayısı kadar fidanı toprakla buluşacak. Bundan sonrada kayıt yaptıran ve mezun olan her öğrencimizin fidanı olacak. Sahanın da bakımını okul üstlenmiş olacak. Böylece erken yaşta da çocuklarımıza çevre bilincini aşılamış olacağız” diye konuştu.

NİKÂH ŞEKERİ YERİNE

NİKÂH FİDANI

Toplumda doğa sevgisini aşılamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla da bir takım çalışmalar yapıldığını hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Özgün ve yaratıcı düşünceler ile fidan ve doğa sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz. Bunlardan birisi de yeni evlenen çiftlerin davetlilere nikâh şekeri yerine nikâh fidanı hediye etmesidir. Bunun farkındalığı, farklılığı, geri dönüşümü gibi çok faydası var. Hediyelerimiz fidanlarımız olsun. Ben genelde kitap hediye ediyorum bundan sonra kitapla beraber fidan da hediye edebiliriz. Toplumsal hassasiyet bilincini de üst seviyeye taşıyabiliriz” şeklinde konuştu.  

SİVAS, LAVANTA

İLE BULUŞUYOR

Sivas´ta iklimine uygun lavanta üretimine de başlandığını müjdeleyen Vali Ayhan, “Haralar Bölgesindeki 10 bin metrekarelik alanda lavanta dikimi yapacağız. Köylerimizden de lavanta talepleri gelmeye başladı. Köylerde de lavanta üretimini yaygınlaştıracağız. Fidanlarımız hazır hale geldi. Sonbaharda toprakla buluşturulacak. Görselliği ve ekonomiye katkısı ile önemli olan bu bitkimizi Sivas´ta yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı.

ORMAN KÖYLERİNİN

SAYISI ARTACAK

Her köyün bir ormanı olması için gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Her köyümüze 5 bin fidan vereceğiz. Köy muhtarlarının uhdesinde fidanların korunmalarını, yaşatmalarını ve yetişmesi sağlanacak. İlk etapta 100 köyümüze toplamda 500 bin fidan dağıtımı gerçekleştirilecek. İlbeyli yöresindeki köylerimize ilk dikimleri gerçekleştirdik. Toplumsal duyarlılıkla tüm sektörleri işin içine katarak bu mücadeleyi, bu gayreti, bu çalışmayı tabana yayarak iyi bir noktaya taşıyacağız. Sivas´ta 15 yıl önce dikilen fidanlar 2-3 metre oldu ve görselliği ile farkındalık oluşturmaya başladı” dedi.

YILDIZ DAĞI´NA

ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ

Yıldız Dağı´nı hem orman anlamında güzelleştirmek hem de rüzgâra karşı pistlerin muhafazasının sağlanması için ağaçlandırma çalışması yürütüldüğünü anlatan Vali Ayhan, “Bu bölgede daha nitelikli daha üst düzey ağaçlarla görselliği de ön plana çıkaracağız. 2-3 yıl içerisinde dağdaki görüntü değişmiş olacak. Spor kulüplerimizin kamp ve antrenman yapabileceği alan hazırlıklarına başlandı. Trekking, yamaç paraşütü, su sporları, kampçılık gibi faaliyetlerle Yıldız Dağını 12 ay aktif hale getireceğiz. Bunun içinde orayı sempatik ve görsel anlamda öne çıkaracak fidanları toprakla buluşturacağız. Orman işletme ve fidanlık müdürlüğümüzün de özel takibi ile bölgede önemli işlere imza atacağız. Yıldız Dağı´na da Orman İşletme Şefliği kurulacak” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEKER YERİNE FİDAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
Merkez Cami Projesinde ilk imzalar atıldı. Proje kapsamında Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile KOMAŞ arasında sözleşme imzalandı. Projenin Sivas açısından büyük önem arz ettiğini belirten Vali Salih Ayhan, “1-2 yıldır ilimizde çok konuşulan bir konu olmuştu. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alarak, hem de hukuki durumları da göz önünde bulundurarak, caminin yerinde ve boyutunda biraz değişiklik yaptık” dedi.
LİDERLERE DAVET
LİDERLERE DAVET
Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı nedeniyle tüm siyasi liderleri ilimize davet etti. Türkmenoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan yeni bir davet yaparak tüm siyasi parti genel başkanlarını Milli Mücadeleye 108 gün başkentlik yapan Sivas´ta bir araya getirmesini istiyoruz” dedi.
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
İl Özel İdaresi´nin iftar programına katılan Vali Salih Ayhan, Sivas´ta yapılan bütün vizyon projelerinde doğrudan ya da dolaylı olarak İl Özel İdaresi´nin bir katkısı olduğunu belirterek, “Sivas´a geçmişten bugüne, bugünden yarına hizmetleri olan ve devam edecek olan lokomotif kurumdur. Böylesine büyük işler yapan kurumda birlik ve beraberlik çok önemlidir” dedi.
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
Şarkışla´da düzenlenen bölgesel iftar programında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ı teşvik kapsamından 6. bölgeye aldırmak için seferberlik ilan ettik. Cumhurbaşkanımız Sivas´a geldiğinde Nuri Demirağ OSB´ye özel teşvik verileceği müjdesini verdi. Şükürler olsun. Bu yasa tüm ilçelerimizi ve ilimizi de ilgilendiriyor. Demirağ OSB endüstriyel bölge ilan edildi” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
Sivas Belediyesi tarafından 155 okulda düzenlenen programlarla öğrencilere çevre bilinci aşılandı. Dünyadaki çevre kirliliği ve küresel ısınmaya dikkat çeke Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, “Belediye olarak bu konuda bir dizi çalışma yapmaktayız. 2018 yılı içerisinde 5 bin 500 ton ambalaj atığını, 26 bin 301 kilogram atık yağ ve 4 bin 300 kilogram elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık” dedi.
DOLANDIRICILAR YİNE İŞ BAŞINDA!
DOLANDIRICILAR YİNE İŞ BAŞINDA!
Ramazan ayını fırsat bilen telefon dolandırıcıları ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunacakları bahanesiyle bağış toplamak istedi. Vali Salih Ayhan ile Özel Kalem Müdürü Himmet Taşpınar´ın ismini kullandıkları tespit edilen dolandırıcılar birçok iş adamını arayarak, para talebinde bulundu.
ENGELLİLERE ÖZEL DİŞ TEDAVİSİ
ENGELLİLERE ÖZEL DİŞ TEDAVİSİ
Cumhuriyet Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle ilimizdeki 6 özel bakım merkezinde yatılı olarak hizmet alan engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı tedavileri yapılacak.
BULVARDA KAZI
BULVARDA KAZI
Son zamanlarda Kepçeli civarında yaşanan su ve kanalizasyon hattı patlamalarına bir yenisi, uzun aradan sonra dün Kent meydanı ile İnönü Bulvarının başlangıcında eklendi. Caddeyi trafiğe kapatan Belediye ekipleri iş makinasıyla kazı yaparak hattı tamir etti.
HEM ÖĞRENİYOR HEM DE ÖRNEK OLUYORLAR
HEM ÖĞRENİYOR HEM DE ÖRNEK OLUYORLAR
Gazi Osman Paşa İlkokulu Sınıf Öğretmeni Yücel Budak, Hayat Ağacı Derneğine öğrencileri ile birlikte her yıl yardım kampanyası düzenliyor.
CÜTAM´DA TEKSTİL BOYASI ÜRETİLDİ
CÜTAM´DA TEKSTİL BOYASI ÜRETİLDİ
Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi´nde giyilebilir akıllı halokromik tekstil ürünleri için tekstil boyası üretildi. Tekstil boyası hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yabaş, “Üretilen boyanın farklı giyilebilir tekstil ürünlerine işlenmesi ile farklı uygulamalarda prototiplerinin hazırlanması için girişimlerde bulunulmuştur. Ürünün prototipinin hazırlanmasının ardından patent başvurusu yapılması planlanmaktadır” dedi.
100. YIL COŞKUSU
100. YIL COŞKUSU
19 Mayıs Atatürk´ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Etkinlikler, Tren Gar´ından kent meydanına kadar yapılan yürüyüşün ardından Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen programla devam etti. 7´den 70´ye her kesimden vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlama programında 19 Mayıs etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.
BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ
Zara ilçesinde TSO üyeleri ve esnaflarla bir araya gelen TSO Başkanı Mustafa Eken, “Biz size efendilik etmeye değil, hizmet etmeye geldik. 69 meclis üyesi arkadaşım gerçekten Sivas sevdalısı. Hiç birinin odadan menfaati ve beklentisi yok. Çalışmıyorsak hesap soracaksınız. Odamız 24 saat emrinizde. Ne zaman isterseniz arayabilirsiniz, kapımız sonuna kadar açık. Üyelerimiz ile birlikte güçlüyüz” dedi.
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 29 DÜŞTÜ
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 29 DÜŞTÜ
TÜİK verilerine göre Nisan ayındaki konut satışları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 29,4 düşüş gösterdi. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 704 konut satılan ilimizde bu yıl ise 497 konut satılabildi.
KARALAR KÖYÜ´NDE İFTAR
KARALAR KÖYÜ´NDE İFTAR
Karalar Köyü´nde düzenlenen iftar programına İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ve İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş ile meclis üyeleri de katıldı. Genel Sekreter Kaya, “Cennet vatanımızın her bir köşesinde birlik beraberlik içerisinde vatandaşlarımız omuz omuza iftar ediyorlar. Bu gerçekten bizim için büyük bir nimet, büyük bir mutluluktur” dedi.
MODEL UÇAK´TA MİLLİ TAKIMA GİRDİ
MODEL UÇAK´TA MİLLİ TAKIMA GİRDİ
Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi Çağatay Suvay, Romanya´da düzenlenen ve 10 ülkeden 100 kişinin katıldığı Harghita World Cup yarışmasında 10. olarak milli takıma girmeyi başardı.
BAŞKAN BİLGİN´DEN 19 MAYIS MESAJI
BAŞKAN BİLGİN´DEN 19 MAYIS MESAJI
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen aziz milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin önemli bir adımıdır” dedi.
KARASU´DAN 19 MAYIS MESAJI
KARASU´DAN 19 MAYIS MESAJI
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsun´a çıkışının 100. yılında 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için canını veren tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.
A LİFE HOSPİTAL İFTARDA BULUŞTU
A LİFE HOSPİTAL İFTARDA BULUŞTU
A Life Hospital çalışanları iftar programında bir araya geldi. Hastane Başhekimi Ayşe Didem Tezcan, “Sivas daha kaliteli ve konforlu sağlık hizmeti almayı hak ediyor. Şehrimize bu anlayış ve hizmet kalitesini getirmek için çabalıyoruz. Hastanemiz olarak mevcut branşlarımızın yanında yeni branşlarla da Sivas halkına en iyi sağlık hizmetini vermeyi hedefliyoruz” dedi.
TÜDEMSAŞ´A TAM DESTEK
TÜDEMSAŞ´A TAM DESTEK
TÜDEMSAŞ´ta çeşitli temaslarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Enver İskurt ve Selim Dursun, TÜDEMSAŞ´ın kurulduğu günden bu yana büyük aşamalar kaydettiğini belirterek, bundan sonraki ilerlemesinde de her zaman destek olacaklarını ifade ettiler.
ZENGİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM
ZENGİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilimizin zengin kültürel ve tarihi birikimlerini korumasının ve gelecek kuşaklara aktarmasının önemli olduğunu da ifade eden Vali Salih Ayhan, “Bizlere düşen görev bu mirasa sahip çıkmak, bizden bir parça olan tarihsel yapıtlarımızı ve müzelerimizi korumak, sevmek, tanıtmak olmalıdır. Bu vesile ile Müzeler Haftanızı kutluyor, çocuklarımıza hazırlamış oldukları güzel etkinliklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.1252
EURO
6.8227