MÜZEYE 400 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıldönümü kutlanırken, Kongre Müzesi´ni son 6 ayda 138 bin kişi ziyaret etti. Müzeye,100´üncü yıl kutlamalarının yapılacağı 4 Eylül gününe kadar 400 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Vali Salih Ayhan, 100´üncü yıl nedeni ile büyük ilgi gören müzede yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.
Tarih: 20.7.2019 07:15:00/ 342okunma / 0yorum

Mustafa Kemal Atatürk´ün 19 Mayıs 1919´da Samsun´dan yola çıkarak başlattığı milli mücadelenin en önemli temel taşları arasında yer alan 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi´nin 100´üncü yılı kutlanıyor. Kentte kutlamalar çerçevesinde plananlanan etkinlikler gerçekleştirilirken, ´Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez´, ´Manda ve himaye kabul edilemez´ gibi tarihi kararların alındığı bina ilgi odağı oldu.


Kongre döneminde Sivas Lisesi olarak kullanılan bina, Cumhuriyet´in ilanından sonra Kongre Lisesi adını alarak, 1981 yılına kadar eğitim hizmetini sürdürdü. 1990 yılından itibaren de Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi haline dönüştürüldü. En son 2016 yılında TBMM himayesinde geniş bir restorasyon çalışması yapılan müze, etnografya bölümü başka bir binaya taşındıktan sonra yeniden dizayn edildi ve Kongre Müzesi haline dönüştürüldü. Kongre Müzesi, Sivas Kongresi´nin 100´ncü yıldönümünde yurt içi ve dışından gelenler ile kentte yaşayanlar tarafından büyük ilgi görüyor.

EN BÜYÜK İLGİ ATATÜRK´ÜN ODASI VE KONGRE SALONUNA

Ziyaretçilerini Atatürk´ün Cumhuriyet´in ilanı sonrası şehre yaptığı ziyaret sırasında söylediği "Cumhuriyetin temelini burada attık" sözü ile karşılayan müzede, kongre tutanakları, alınan kararlar, kongreye katılan delegeler, o dönem çıkarılan İrade-i Milliye Gazetesi, mücadele döneminde kurulan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Müzenin en çok ilgi çeken yerleri ise milli mücadele ve kongre döneminde, Atatürk´ün 108 gün boyunca kaldığı oda ile tarihi kararların alındığı salon. Atatürk´ün kaldığı odada, yatağı, koltukları, kullandığı eşyalar yer alıyor. Müzede Atatürk ve kongre delegelerinin bir kısmının bal mumu heykelleri de bulunuyor.

´O BİNAYI HERKESİN GÖRMESİ LAZIM´

Sivas Valisi Salih Ayhan, Kongre Müzesi´nin herkes tarafından görülmesi gereken bir yer olduğunu belirterek, "O binaya her Türk´ün gelip, o zamanın kongre kararlarının alındığı anı yaşaması lazım. 4 Eylül 1919´da ´Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür, bölünemez´, ´Manda ve himaye kabul edilemez´ kararları ve bizim Çanakkale´deki o asil duruşu, dik duruşu olan o günü ve o binayı herkesin görmesi lazım. Biz de bine aktif ve canlı olsun, çocuklarımız gelsin ve oradan istifa etsinler diye tarih dersleri veriyoruz. Müzecilik adına yaşayan bir müze haline getiriyoruz. Çok hareketli bir müze. 2018 yılında şu ana kadar 138 bin 470 kişi ziyaret etmiş. Müze 7 gün 24 saat açık. Herkes burayı ziyaret edecek ve çok kişiye de anlatacağız. Eksiklerimizin de farkındayız. Çevre düzenlemesiyle harika bir çevresi var. Bina bu ülkenin ve Sivas´ın kalbidir. Gereken hassasiyeti ve ilgiyi göstereceğiz. Çağın gelişimine uygun bir şekilde tanzim edildi ama vatandaşlarımız eski dönemdeki müze tasarımını arzu ediyorlar. Bunun da farkındayız, inşallah bununla ilgili de bir çalışma yapacağız. İçini biraz daha zenginleştirerek 4 Eylül ruhunu çok daha güzel bir şekilde aktaracağız" dedi.

Müzeyi görmek için yoğun bir ziyaretçi trafiği oluştuğunu belirten Vali Ayhan, "Kongre binasını yıl sonuna kadar 400 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bunu aşacağız, 500 bin de olabilir. Ama biraz daha rehber kalitemizi artırıp, binanın içerisinde geçen hikayeleri çok güzel bir şekilde anlatırsak o zaman insan heyecan duyar. Binaya ruh veren yaşanmışlıklardır. Özellikle tarih hocalarımız ve rehberlerimiz biraz daha oraya ağırlık veriyorlar. İnşallah orası bizim yüz akımız olacak. Sadece müzeye değil şehrimize de bu yıl en az 1 milyon kişinin gelmesi hedefimiz var. Yapacağımız çalışmalarla buna ulaşmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

GEZERKEN TARİHİ KOKLUYORLAR

Ziyaretçiler ise, "Ülkenin kurtuluşuna giden adımların atıldığı, tarihi kararların alındığı binada olmak çok güzel bir duydu. Gezerken o günleri, şartları hatırlıyor insan. Bu yüzden de büyük mutlulukla ve o tarihi anları hissederek binayı geziyoruz. Atatürk´ün sesini dinlerken, tüylerimiz diken diken oluyor. Herkesin de mutlaka burayı görmesini tavsiye ediyoruz" dediler. //DHA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MÜZEYE ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİNİK HİRA ŞİFAYI SİVAS´TA BULDU
MİNİK HİRA ŞİFAYI SİVAS´TA BULDU
İzmir´de yaşayan ve ateşli eklem romatizması hastalığıyla mücadele eden Hira Bulut (5) şifayı Sivas´ta buldu. Rahatsızlığı nedeniyle hareket kabiliyeti kısıtlanması bulunan ve dişinde apse oluştuğu için tedavi olması gereken Bulut, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi´nde yapılan tedaviyle sağlığına kavuştu.
50 İŞLETMEYE SÜT TANKI
50 İŞLETMEYE SÜT TANKI
İlimizde süt üretiminin geliştirilmesi amacıyla süt işletmelerine soğutma tankı dağıtımı yapıldı. Çiftçiler için süt üretiminin en riskli grupta olduğunu belirten Vali Ayhan, “Hijyenik şartlarda süt üretilmesi, işletme içinde soğutulması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlamak ve üreticinin daha yüksek gelir elde etmesi için, hazırlanan Süt Sığırcılığında Süt Üretimini Geliştirme ve Kalitesini İyileştirme Projesi´ni uyguluyoruz” dedi.
LAHMACUN ZEHİRLEDİ
LAHMACUN ZEHİRLEDİ
İlimizde, lahmacun yedikten sonra rahatsızlanan 17 ortaokul öğrencisi ve 1 öğretmen, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri, lahmacun satışı yapan iş yerinden, incelemek üzere numune aldı.
ÇİFTÇİLER ÜVEY EVLAT MI?
ÇİFTÇİLER ÜVEY EVLAT MI?
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, çiftçilerin 2019 yılında zor şartlar altında üretim yaptıklarını belirterek, “Esnaflarımıza, inşaat sektörüne müjdeler verildi. Ancak tarım ile uğraşan çiftçilerimiz üvey evlat muamelesi görüyor. Çiftçilerimizin bu beklentisi gündeme getirilerek çiftçilerimizin rahatlatılmasını istiyoruz. Her yıl faizli ertelemeler yapılıyor ancak çiftçimizin bunu ödeyecek gücü kalmadı” dedi.
600 KİŞİYE İŞ KAPISI
600 KİŞİYE İŞ KAPISI
TSO Başkanı Mustafa Eken, yer tahsisinin ardından tadilat çalışmaları devam eden THY Tekstil fabrikasında incelemelerde bulundu. Sivas´ın önemli bir tekstil fabrikasına sahip olduğunu belirten Başkan Eken, “Burası 5-6 ay içinde tamamlanarak ve 600 kişinin çalışacağı bir fabrika olacak” dedi.
ÖĞRENCİLER ARA TATİLDE BOŞ DURMAYACAK
ÖĞRENCİLER ARA TATİLDE BOŞ DURMAYACAK
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, 18-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek ara tatil dönemi dolayısıyla mesaj yayımladı. Savaşçı, ”Tatilde öğrenci, öğretmen ve velilerimize fikir vermesi açısından Ara Tatil Etkinlik Rehberi´ni hazırladık. Amacımız okulun yalnızca etrafı duvarlarla çevrili alanlar olmadığı bilinci ile tatil boyunca gezdiğiniz her bir mekânda yepyeni deneyimler elde etmenizi sağlamaktır.” dedi.
EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ YAPACAKLAR
EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ YAPACAKLAR
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasından Kur´an-ı Kerim Eğitimine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.
MEZARLIKTA ÇEVRE DÜZENLEMESİ - video
MEZARLIKTA ÇEVRE DÜZENLEMESİ - video
Belediye ekipleri Aydoğan Mezarlığı´nda çevre düzenlemesi çalışması başlattı. Mezarlıkta ilk etapta 150 adet çam ağacı dikildi. Aydınlatma sistemleri yenilenecek olan mezarlığa bir de çeşme yapılacak.
MEDİCANA´DAN PROJEYE DESTEK
MEDİCANA´DAN PROJEYE DESTEK
Medicana Sivas Hastanesi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi´nin organize ettiği “Kutup Yıldızı” projesine katkı sağladı.
“FUTBOLCULARI AYARTIYORLAR”
“FUTBOLCULARI AYARTIYORLAR”
Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, bazı kulüplerin futbolcuları ayartmaya çalıştığını söyleyerek bu duruma tepki gösterdi. Otyakmaz; “Maalesef bazı kulüpler bu etik anlayışın dışında futbolcuları menajerleri vasıtasıyla ayartmaya çalışıyorlar. Bu çok yakışıksız. Bunlar kim sorsanız elimizde net bir bilgi yok. Maliyetsiz transfer etmek bu çok gahri ahlaki. Ağlayanın malı gülene yaramaz” dedi.
AKADEMİSYENLERE 2 BİN TL DESTEK - video
AKADEMİSYENLERE 2 BİN TL DESTEK - video
Valilik himayelerinde Sivas Hizmet Vakfı, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Sivas Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Kurma ve Destekleme Vakfı arasında protokol imzalandı. Protokol gereği Bilim ve Teknoloji Üniversitesini tercih eden akademisyenlere finans desteği sağlanacak. Akademisyenlere 2020 yılından başlamak üzere 2025 yılına kadar her ay 2 bin TL ödeme yapılacak.
MECLİS BAŞKANI GÖK MEDRESE´Yİ GEZDİ
MECLİS BAŞKANI GÖK MEDRESE´Yİ GEZDİ
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, restorasyonunda sona yaklaşılan tarihi Gök Medrese´de incelemelerde bulundu.
BİR KAMYON KIYAFET BAĞIŞLADI
BİR KAMYON KIYAFET BAĞIŞLADI
Sivaslı hayırsever Erdoğan Bozatlı, Hayat Ağacı Derneği vasıtası ile yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. Bozatlı, çoğunluğu kışlık türü toplam 6 bin 988 adet yeni üründen oluşan çocuk kıyafetleri, ambalajlarıyla birlikte yaş gruplarına göre paketlendikten sonra Sivas´a gönderdi.
ALİBABA, KILAVUZ´A BAĞLANACAK
ALİBABA, KILAVUZ´A BAĞLANACAK
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı´ndaki programda yeni projelerle ilgili bilgiler verdi. Başkan Bilgin, “Necmettin Erbakan Bulvarı ve Vefa Konutları´nı Çayboyu Caddesi´ne bağlayacak yol çalışmaları için de başlangıç talimatını verdik. İnşallah seneye de bu yolu açmış olacağız” dedi.
DİYABET HIZLA ARTIYOR - video
DİYABET HIZLA ARTIYOR - video
Numune Hastanesi´nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Diyabet Hemşiresi Fatoş Albayrak, “Son zamanlarda diyabet hızlı bir şekilde ilerliyor. En kötüsü diyabetlilerin % 50´ye yakın bir kısmı diyabetli olduğunu bilmiyor” dedi.
ÖZEL OKULLARA SAHİP ÇIKILMALI
ÖZEL OKULLARA SAHİP ÇIKILMALI
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, şehirde bulunan özel okullara yönelik istişare amaçlı ziyaretlerde bulundu. Ziyarette alınan bilgiler dosya haline getirilerek Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecek. Başkan Eken,” Sivas eğitim sıralamasını hep birlikte yükseltebilir. Bulunduğumuz sıra Sivas´ın hak ettiği yer değil. Bu sıranın yükselmesi için de en önemli katkıyı özel okullarımız verecektir. Hem özel okullara sahip çıkılması, devletimiz nezdinde teşviklerin arttırılması, daha önce verilen ve kaldırılan teşviklerin tüm öğrencilere verilmesini ve devletimizin yükünün bu yolla azaltılmasını talep ediyoruz” dedi.
DOKTORLAR FİDAN DİKTİ
DOKTORLAR FİDAN DİKTİ
Medicana Sivas Hastanesi´nde görev yapan doktorlar ‘Bugün Fidan, Yarın Nefes´ kampanyası kapsamında 10 Kasım´da Atatürk anısına Zara´nın Dipsizgöl köyüne bin 500 adet fidan dikti.
MİNİK TALHA MİNİBÜSÜN ALTINDA ÖLDÜ
MİNİK TALHA MİNİBÜSÜN ALTINDA ÖLDÜ
İlimizde, oturduğu binanın 2. katından düştüğü iddiasıyla hastaneye kaldırılan 1,5 yaşındaki Talha Gökçe, hayatını kaybetti. Polisin yaptığı araştırmada, Talha´nın, babasının kuzeni M.G.´nin kullandığı minibüsün altında kaldığı ortaya çıktı. Olay sonrası M.G. polis ekiplerince gözaltına alındı.
EURO 2020´DEYİZ
EURO 2020´DEYİZ
Milli Takımımız EURO 2020 Elemeleri H Grubu 9. maçında İzlanda ile karşı karşıya geldi. Özellikle 2. yarıda etkili bir oyun ortaya koymamıza rağmen maçta bir türlü istediğimiz golü bulamadık. Ancak golsüz eşitlikle bitmesine rağmen Şenol Güneş ve öğrencileri alınan bir puanla EURO 2020 biletini garantiledi.
SİVAS´IN TURİZM ÜÇE KATLANACAK
SİVAS´IN TURİZM ÜÇE KATLANACAK
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin Akademik Yılı açılışına katıldı. Sivas´ın kültürel mirası ve aldığı yatırımlara dikkat çeken Meclis Başkanı Şentop, “Türk milletinin Anadolu´da inşa ettiği medeniyetin seviyesini merak edenlere Sivas´ı mutlaka gezmelerini tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren Sivas´a hızlı tren ile gelinebilecek. İşte o zaman Ankara-Sivas arası 2 saat olacak. Böylece Sivas´ın geçen yıl ağırladığı 600 bin turistin en az üç katı turiste ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352