MÜZEYE 400 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıldönümü kutlanırken, Kongre Müzesi´ni son 6 ayda 138 bin kişi ziyaret etti. Müzeye,100´üncü yıl kutlamalarının yapılacağı 4 Eylül gününe kadar 400 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Vali Salih Ayhan, 100´üncü yıl nedeni ile büyük ilgi gören müzede yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.
Tarih: 20.7.2019 07:15:00/ 132okunma / 0yorum

Mustafa Kemal Atatürk´ün 19 Mayıs 1919´da Samsun´dan yola çıkarak başlattığı milli mücadelenin en önemli temel taşları arasında yer alan 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi´nin 100´üncü yılı kutlanıyor. Kentte kutlamalar çerçevesinde plananlanan etkinlikler gerçekleştirilirken, ´Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez´, ´Manda ve himaye kabul edilemez´ gibi tarihi kararların alındığı bina ilgi odağı oldu.


Kongre döneminde Sivas Lisesi olarak kullanılan bina, Cumhuriyet´in ilanından sonra Kongre Lisesi adını alarak, 1981 yılına kadar eğitim hizmetini sürdürdü. 1990 yılından itibaren de Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi haline dönüştürüldü. En son 2016 yılında TBMM himayesinde geniş bir restorasyon çalışması yapılan müze, etnografya bölümü başka bir binaya taşındıktan sonra yeniden dizayn edildi ve Kongre Müzesi haline dönüştürüldü. Kongre Müzesi, Sivas Kongresi´nin 100´ncü yıldönümünde yurt içi ve dışından gelenler ile kentte yaşayanlar tarafından büyük ilgi görüyor.

EN BÜYÜK İLGİ ATATÜRK´ÜN ODASI VE KONGRE SALONUNA

Ziyaretçilerini Atatürk´ün Cumhuriyet´in ilanı sonrası şehre yaptığı ziyaret sırasında söylediği "Cumhuriyetin temelini burada attık" sözü ile karşılayan müzede, kongre tutanakları, alınan kararlar, kongreye katılan delegeler, o dönem çıkarılan İrade-i Milliye Gazetesi, mücadele döneminde kurulan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Müzenin en çok ilgi çeken yerleri ise milli mücadele ve kongre döneminde, Atatürk´ün 108 gün boyunca kaldığı oda ile tarihi kararların alındığı salon. Atatürk´ün kaldığı odada, yatağı, koltukları, kullandığı eşyalar yer alıyor. Müzede Atatürk ve kongre delegelerinin bir kısmının bal mumu heykelleri de bulunuyor.

´O BİNAYI HERKESİN GÖRMESİ LAZIM´

Sivas Valisi Salih Ayhan, Kongre Müzesi´nin herkes tarafından görülmesi gereken bir yer olduğunu belirterek, "O binaya her Türk´ün gelip, o zamanın kongre kararlarının alındığı anı yaşaması lazım. 4 Eylül 1919´da ´Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür, bölünemez´, ´Manda ve himaye kabul edilemez´ kararları ve bizim Çanakkale´deki o asil duruşu, dik duruşu olan o günü ve o binayı herkesin görmesi lazım. Biz de bine aktif ve canlı olsun, çocuklarımız gelsin ve oradan istifa etsinler diye tarih dersleri veriyoruz. Müzecilik adına yaşayan bir müze haline getiriyoruz. Çok hareketli bir müze. 2018 yılında şu ana kadar 138 bin 470 kişi ziyaret etmiş. Müze 7 gün 24 saat açık. Herkes burayı ziyaret edecek ve çok kişiye de anlatacağız. Eksiklerimizin de farkındayız. Çevre düzenlemesiyle harika bir çevresi var. Bina bu ülkenin ve Sivas´ın kalbidir. Gereken hassasiyeti ve ilgiyi göstereceğiz. Çağın gelişimine uygun bir şekilde tanzim edildi ama vatandaşlarımız eski dönemdeki müze tasarımını arzu ediyorlar. Bunun da farkındayız, inşallah bununla ilgili de bir çalışma yapacağız. İçini biraz daha zenginleştirerek 4 Eylül ruhunu çok daha güzel bir şekilde aktaracağız" dedi.

Müzeyi görmek için yoğun bir ziyaretçi trafiği oluştuğunu belirten Vali Ayhan, "Kongre binasını yıl sonuna kadar 400 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bunu aşacağız, 500 bin de olabilir. Ama biraz daha rehber kalitemizi artırıp, binanın içerisinde geçen hikayeleri çok güzel bir şekilde anlatırsak o zaman insan heyecan duyar. Binaya ruh veren yaşanmışlıklardır. Özellikle tarih hocalarımız ve rehberlerimiz biraz daha oraya ağırlık veriyorlar. İnşallah orası bizim yüz akımız olacak. Sadece müzeye değil şehrimize de bu yıl en az 1 milyon kişinin gelmesi hedefimiz var. Yapacağımız çalışmalarla buna ulaşmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

GEZERKEN TARİHİ KOKLUYORLAR

Ziyaretçiler ise, "Ülkenin kurtuluşuna giden adımların atıldığı, tarihi kararların alındığı binada olmak çok güzel bir duydu. Gezerken o günleri, şartları hatırlıyor insan. Bu yüzden de büyük mutlulukla ve o tarihi anları hissederek binayı geziyoruz. Atatürk´ün sesini dinlerken, tüylerimiz diken diken oluyor. Herkesin de mutlaka burayı görmesini tavsiye ediyoruz" dediler. //DHA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MÜZEYE ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Halk Ozanı Aşık Ruhsati´nin Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde bulunan evinin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni eğitim – öğretim dönemi öncesinde tadilat çalışmaları devam eden okullarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Savaşçı, il genelindeki tüm okulları öğrencilerin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
İmranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araçta bulunan 4 kişi de emniyet kemerlerini takarak, hayatta klmayı başardı. Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, emniyet kemeri kullananlan için ölüm riskinin ön koltukta oturanlar için yüzde 50, arka koltukta oturanlar için ise yüzde 75 oranında azaldığının tespit edildiği ifade edildi.
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açılacak. Bugün açılacak sergide Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıkacak.
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
Koyulhisar´da kontrolden çıkıp, devrilen traktörün altında kalan sürücü Yusuf Yüksel (69) ile eşi Hatun Yüksel (63) yaşamını yitirdi.
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
Altınyayla´da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan ‘Arap Tavşanı´ görüntülendi.
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüme yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri başladı. E-kayıtlar 16-21 Ağustos tarihleri arasında yapılırken, üniversiteye gelerek kayıt yaptıracak için ise kayıtlar 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen halk konserleri devam ediyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan binlerce Sivaslıya söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı.
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
Yaz aylarında mümkün olduğunda kamu kurum personellerinin izne ayrılmaması talimatını veren Vali Salih Ayhan, “Her birim amirinin sorumluluk bilincinde hareket ederek iş akışını ve yoğunluğunu görerek izin planlama yapmasını istiyorum. İşlerin en yoğun döneminde tamamen kendi bireysel mutluluğu için izin planı yapıyorsa bu kişi izin konusunu tekrar gözden geçirmeli” dedi.
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
Yatırım çalışmalara ilişkin bilgiler veren Aksa Sivas Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) Bölge Müdürü İnan Yıldırım, ilimizde hava kalitesinin artmasıyla birlikte, hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarında önemli ölçüde azalma gözlendiğini ifade ederek “Sivas il merkezinde doğal gaz kullanım oranı yüzde 96´ya ulaşırken; ilçelerde bu oran yüzde 75 seviyesinde bulunuyor” dedi.
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
Ulaş´ta park halindeyken alev alan minibüs kullanılamaz hale geldi.
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
İlimizde düzenlenen 54. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Şampiyonası´nda başpehlivanlığı Salim Ercan elde etti. Doğanşar ilçe stadındaki müsabakalara, 8 kategoride 238 güreşçi katıldı.
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
İlimizde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı.
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414