MİLLİ MÜCADELEDE 108 GÜN KİTABI TANITILDI - video
Sivas Kongresi´nin 100. Yılı anısına hazırlanan ‘Milli Mücadele´de Sivas 108 Gün´ kitabının da yer aldığı kitap seti kamuoyuna tanıttı. 100. Yıl ruhunu canlı tutmak istediklerini belirten Vali Salih Ayhan, “Kitabımız gerçekten anlamlı oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Sivas´ta kaldıkları 108 günü en güzel şekilde anlatıyor. Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necip Günaydın hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Tarih: 4.9.2019 01:00:00/ 348okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Vali Salih Ayhan, Milli Mücadele´nin ve Sivas Kongresi´nin 100. yılı anısına ‘Sivas 1000 Temel Eser´ kapsamında hazırlanan ve ‘Millî Mücadele´de Sivas 108 Gün´ kitabının da yer aldığı kitap setini basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna tanıttı.

Vali Ayhan, Buruciye Medresesi´nde düzenlenen basın toplantısında; 100. yıl ruhunu ve Sivas Kongresi´ni canlı tutmak istediklerini ifade ederek, “Milli Mücadelede Sivas 108 Gün isimli kitabımız gerçekten anlamlı oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Sivas´ta kaldıkları 108 günü en güzel şekilde anlatıyor. Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necip Günaydın hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

KİTABIMIZI HALKIMIZA

ÜCRETSİZ ULAŞTIRACAĞIZ

Kitabın ilk baskısını 2009 yılında Sivas Valiliği´nin yaptığını hatırlatan Vali Ayhan, “Bu eser, bu alanda çıkan birçok yayına kaynaklık etmiştir. Kitabın yeni bir baskısının olmaması kitaba olan ilgi ve arayışı artırdı. Hatta aynı isimle aynı içerikle benzerleri yayınlandı. Bu yıl da Milli Mücadele´nin ve Sivas Kongresi´nin 100. yılı olması hasebiyle, Valilik olarak bu değerli yayını yeniden basımını üstlendik. 1000 Temel Eser kitap seti içerisinde de olmakla beraber, haricinde de on binlerce ‘Millî Mücadele´de Sivas 108 Gün´ kitabımızı halkımıza ulaştıracağız. Aziz ve kadim şehrin tarihine ışık tutan bu önemli kitabımız, inşallah her evimizin kitaplığında yer alacak. Sivas halkının Ata´sına olan bağlılığını, 108 günlük ev sahipliğini ve milli mücadeleye olan katkısını en iyi şekilde idrak ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

4 Eylül Sivas Kongresi etkinlikleri kapsamında kalıcı eserler hazırlandığını vurgulayan Vali Ayhan, “Kongrenin yapıldığı döneme ilişkin beş kitaptan oluşan ‘Sivas Kongresi Kitap Seti´ hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. Recep Toparlı´nın orijinalleri ile birlikte sadeleştirerek hazırladığı ‘Sivas Kongresi Tutanakları´ ve “Sivas Kongresi Belgeleri”, Ahmet Necip Günaydın´ın “Millî Mücadele´de Sivas - 108 Gün”, Prof. Dr. Recep Toparlı ile İbrahim Yasak´ın hazırladıkları “Sivas Kongresi Delegeleri” ve Doç. Dr. İlkay Noyan Yalman´ın editörlüğünde üniversitemiz öğretim üyelerinin hazırladığı “Sivas Ekonomisi, Geçmişi, Bugünü, Geleceği” adlı kitapların yer aldığını anımsatan Ayhan, “Bu kıymetli eserleri hazırlayan değerli yazarlarımız Prof. Dr. Recep Toparlı´ya, Necip Günaydın´a, İbrahim Yasak´a ve İlkay Noyan Yalman editörlüğünde kitabı hazırlayanlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

100. YILA ÖZEL SAYI

Sivas Hizmet Vakfı´nın şehir kültürü dergisi olarak yayınladığı Hayat Ağacı Dergisi´nin de 4 Eylül Sivas Kongresi´ne ithafen özel sayı şeklinde hazırlandığını anlatan Vali Ayhan, “Kongre dönemine ve milli mücadeleye ait önemli yazıların bulunduğu dergimize yazı hazırlayan araştırmacılarımızı yayın kurulumuzu tebrik ediyorum. Bu asil millet, Sivas Kongresi´nin 100. yılında yine aynı azim, aynı duygu ve ruhla, bu vatanın bölünmez bütünlüğünü, bu devletin istiklal ve istikbalini muasır medeniyetlerin daha üst seviyelerine çıkarmanın heyecanını taşımaktadır ve taşımaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Vali Salih Ayhan ve protokol üyeleri tarafından Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinliklerine katkı sağlayan yazarlara teşekkür belgesi takdim edildi.Video Tarihi: 3.9.2019 14:21:36
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
Türkçenin bir bilim dili haline gelmesi hedefi ve buna dönük çalışmalar kapsamında, Dini İlimler Araştırma Merkezi (DİMER) öncülüğünde hazırlanan akademik yazım ve kaynak gösterme sistemi olan İSNAD, yeni versiyonu kullanıma geçti.
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
İmranlı Kaymakamı Hasan Meşeli 2003 yılında Diyarbakır´da terör operasyonunda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Engin Kılıç´ın anne ve babasını ziyaret etti.
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi´ hedefi ile meclise sunulan kanun teklifinde, değeri 5 milyondan fazla olan konutlara farklı vergi uygulanacak. Bu kapsamda Sivas´ta 40 konut bulunduğu belirtildi.
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
Sivas İl Müftülüğü Kadın Gençlik Koordinatörlüğünün sömestri tatilinde düzenlediği Lise ve Üniversiteli kız öğrencilere yönelik gençlik kampı tamamlandı.
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
Sivas Marangozlar Esnaf Odası tarafından istişare ve birlik toplantısı düzenlenerek, esnafların karşılaştıkları sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
Kangalda bulunan esnaf teşkilatları Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen deprem sonrasında ihtiyaçlı aileler için seferber oldu.
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
İmranlı ilçesinde bir sokak köpeğinin her gün ekmek kamyonetinden gizlice ekmek alması güvenlik kamerasına yansıdı.
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
İmranlı ilçesinde Ülkü Ocakları İlçe Teşkilatı tarafından toplanan bir kamyon dolusu yardım malzemesi depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ´a gönderildi.
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle toplanan 2 TIR dolusu yardım depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ ve Malatya´ya gönderildi. Vali Salih Ayhan, ” Millet olarak üzüntüde, sevinçte hemen çok rahat bir araya gelebiliyoruz. Tek vücut olabiliyoruz. Güzel bir çalışma oldu. Deprem bölgesinin ihtiyacı olan malzemelere battaniye, ısıtıcı, çocuk bezleri ve mamalara odaklanıldı. Topladık ve Sivas´ın kalbinden Elazığ´ın ve Malatya´nın kalbine gönderiyoruz." dedi.
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
Sivas´ta soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
Merkeze yapılan ´Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi´ projesinin, merkeze değil Kangal´a yapılması gerektiği eleştirilerine cevap veren Vali Salih Ayhan, “Aynı şehrin içerisinde mikro milliyetçilik yapmak bu şehre verilebilecek en büyük zarar” dedi.
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
Elazığ merkezli yaşanan depremin ardından ilimizde birçok kurum ve kuruluş depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımların tek elden toplanması ve koordinasyonlu bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılması için Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Valiliğimizin himayesinde yardımları tek çatı altında toplayacağız. Doğru bir şekilde, doğru yöntemlerle, doğru kişilerin elleriyle yardımları yerlere ulaştıracağız. Dağınıklık ve düzensizlik olmasın güzel bir birliktelik olsun. Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre vatandaşlarımızın buradaki hassasiyetini dengeleyerek yardım sürecini yöneteceğiz.” dedi.
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
İlimizde, kontrolden çıkan taksinin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
Sivas Belediyesi tarafından Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatıldı.
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Elazığ´da meydana gelen depreminin hissedildiği İmranlı´da belediye tarafından toplanan battaniye, erzak ve kıyafetler afet bölgesine gönderildi.
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas Belediyesi ve bağlı kuruluşu Özbelsan AŞ´de hizmetini tamamlayarak emekli olan personellerle yemekte bir araya geldi.
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´da ASELSAN Hassas Optik´i ziyaret etti.
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem ilimiz başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremde Elazığ ve Malatya´da birçok bina yıkıldı. Depremde 22 kişi hayatını kaybederken, 1030 kişi ise yaralandı. Deprem ilimizde de hissedildi. Depremi yaşayan vatandaşlar sokağa çıktı. Yaşanan felaketinin ardından ilimizden deprem bölgesine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bölgeye gitti. Sivas Belediyesi´ de depremden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
İlimizde, olumsuz hava ve kar yağışı nedeniyle kırsalda 65 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371