MİLLİ EĞİTİM MASAYA YATIRILDI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve 81 İlin Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla tarihi Kongre Müzesi´nde değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Bizim mutat olarak il müdürlerimizle toplantılarımız oluyor ama 100. yıl bizim açımızdan çok önemli. Milli mücadelemizin başladığı bütün ruhuyla, ruhaniyetiyle bu konuyu hissettiğimiz bir mekân olarak Sivas´ta bu binada bulunuyor olmanın ayrı bir değeri var” dedi.
Tarih: 26.10.2019 01:06:00/ 203okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere sabah saatlerinde ilimize geldi. Bakan Selçuk´u, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve diğer il protokolü üyeleri karşıladı.

Bakan Selçuk daha sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi´ne geçerek Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından gerçekleştirilen Sivas Kongresi´nin temsili canlandırmasını izledi.

Bakan Ziya Selçuk, Kongre Müzesi´nde 81 ilin Milli Eğitim Müdürleriyle değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Bizim mutat olarak il müdürlerimizle toplantılarımız oluyor ama 100. yıl bizim açımızdan çok önemli. Milli mücadelemizin başladığı bütün ruhuyla, ruhaniyetiyle bu konuyu hissettiğimiz bir mekân olarak Sivas´ta bu binada bulunuyor olmanın ayrı bir değeri var” dedi.

Bakan Selçuk, “Eğitimimizin, eğitimle ilgili bakış açımızın tazelenmesi ve hizamızı gözden geçirmek için niyetimizi gözden geçirmek için bu binada bütün hatıralarımızı yeniden tefekkür ve tezekkür edip, arkadaşlarımızla değerlendirmeler yapıp, milli eğitim konularını istişare etmek için bulunuyoruz. Bu istişaremizin milli mücadelemizle bağlantısının kuvvetli bir şekilde hissedilmesini sağlamak için böyle bir tercihte bulunduk” ifadelerini kullandı.

“GAYEMİZ 100 YIL ÖNCEKİ

RUHU AKTARABİLMEK”

Kongre Müzesi´nde yapılan değerlendirme toplantısı Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncularının Sivas Kongresi´nin temsili canlandırılması ile başladı.

Değerlendirme toplantısı öncesinde bir konuşma yapan Vali Salih Ayhan “Sizleri böyle tarihi bir binada ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Bu sene çok yoğun günler yaşadık. Benim için bu yıl en anlamlı programlardan birisi de MEB ailesini burada ağırlamak oldu. Kongremizin 100. yılında temel gayemiz 100 yıl önceki ruhu 100 yıl sonra da aktarabilmektir” dedi.

“EĞİTİMDE İYİ

BİR NOKTADAYIZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz ise İl Milli Eğitim Müdürleri´nin Sivas´ta toplanması kararını veren Bakan Selçuk´a teşekkür ederek, “Bu vatan ve bu milletten başka hiçbir gayesi olmayan insanların Atatürk ve onun silah arkadaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli husus, ‘En büyük eserim´ dediği Cumhuriyeti güçlendirmektir. Cumhuriyeti güçlendirmek herkesin kendi üzerine düşen vaziyeti hakkı ile yapmasıdır. Eğitimde iyi bir noktadayız. Yapılması gereken var mı? Elbette var ama biz sizlere güveniyoruz, gençliğimize güveniyoruz. Toplantının düzenlenme amacına ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.

“EN BÜYÜK GÖREV

EĞİTİM CAMİASININ”

Cumhuriyetin kuruluşunun felsefesinin yazıldığı tarihi binada toplandıklarını ifade eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de “100 yıl önceki ruhla 100 yıl sonra da Sivaslılar ve Türk milleti olarak aynı duyguyla, aynı ruhla ülkemizin ve milletimizin ihtiyacı olan çalışmayı hep birlikte sürdüreceğiz. Bu konuda en büyük görev eğitim camiasına düşüyor” dedi.

İyi şeylerin de eksik şeylerin de temelinde eğitim olduğunu kaydeden Başkan Bilgin, “Biz de Sivas olarak eğitime yapabileceğimiz her türlü katkıyı sağlama noktasında şehir olarak hemfikiriz ve bu noktadaki desteğimiz devam ediyor. Sayın Bakanımızın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Sivas eğitim altyapısı hususunda belli bir noktaya geldi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Hemen hemen eksiğimiz yok denecek kadar az. Sayın Bakanımızdan Allah razı olsun. Bu dönemde de Sayın Bakanımızın öncülüğünde sizlerin koordinesinde inşallah Sivas´ın eğitimdeki kalitesini daha da artırmak adına destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

VALİLİĞE ZİYARET

Daha sonra Sivas Valiliğini ziyaret ederek Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan Selçuk, Vali Salih Ayhan´dan ilimiz hakkında bilgi aldı. Vali Ayhan, Bakan Selçuk´a Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl ´Anı Pulu´nu takdim etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MİLLİ EĞİTİM MASAYA YATIRILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
7/24 KIŞA HAZIRIZ
7/24 KIŞA HAZIRIZ
Vali Salih Ayhan, paydaşları ile birlikte yaptığı “Karla Mücadele” toplantısında yaptığı değerlendirmede 7/24 hazır olduklarını belirterek, “Sezonun kurumların koordineli çalışmasıyla sorunsuz geçmesini istiyoruz. İlimizin coğrafyası dağınık ve yerleşim yeri çok. Ayrıca karayolu ve köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
Son verilere göre 15 milyon 67 bin 724 nüfusu olan ve bir zamanlar “Taşı toprağı altın” denilerek göç edilen İstanbul´daki gurbetçi sıralamasında 364 bin 641 kişiyle Sivaslılar liderliği elinde bulundurmaya devam ediyor.
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
Bir zamanlar Türkiye´deki Ak Parti teşkilatları içerisinde yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ak Parti Sivas Gençlik Teşkilatı eski günlerine dönme sinyali verdi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki Danışma meclisinden sonra sahnede toplanan ve adeta “gövde gösterisi ” yapan Ak Gençler, el-ele kol-kola görüntüsü verdi.
CUMHUR YİNE ÖNDE
CUMHUR YİNE ÖNDE
İki önemli kamuoyu yoklama firması tarafından yapılan son siyasi görünümle ilgili ankete göre Ak Parti ve MHP´nin oluşturduğu Cumhur ittifakının oyları yüzde 50´nin üzerinde bulunuyor. “Bugün seçim olsa” diye sunulan ankete göre MHP oyları da yüzde 12 seviyesinde. İYİ oyları da 7,5 ila 9 aralığında değişiyor.
KYK YURTLARI İNCELENSİN
KYK YURTLARI İNCELENSİN
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM´ye verdiği araştırma önergesinde Kredi Yurtlar Kurumu bünyesine bulunan yurtlardaki koşulların incelenmesini istedi. Karasu, “Avrupa´nın en genç nüfus oranına sahip ülkemizde üniversite öğrencilerimize uygun konaklama ve eğitim koşullarının sağlanması, gençlerimizin üniversite yaşamında desteklenmesi sosyal devlet anlayışının bir gereğidir” dedi.
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında “100 Yıl Önceki Ruhla Türk Kızılay” konferansı düzenlendi. Kızılay´ın gerek sosyal, gerek ekonomik anlamda Türkiye´ye güç ve enerji verdiğini belirten Vali Salih Ayhan, “100 yıl önceki ruhla dedik. Biliyorsunuz Kongremizin 100. yılı. Muradımız 100 yıl önceki ruhla ecdadımızı yâd etmek. O büyük kutsal ruhu, milli ruhu gençlerimize aşılamaktır” dedi.
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
Mayıs ayında vefat eden Kale Kilit´in kurucusu hemşehrimiz Sadık Özgür´ün anısına Divriği´de oluşturulanAnı Evi´ne, açıldığından bu yana 5 binin üzerinde ziyaret oldu. Divriği Belediyesi ile işbirliği yapılarak turizm rotasına eklenen Anı Evi, bölge halkı ve öğrencilerin yanı sıra Divriği´ye gelen yerli ve yabancı turistlerden de büyük ilgi görüyor.
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
Yaygınlaşan “Askıda ekmek” uygulamasından sonra Zara´da Kaymakamlık ve Diyanet öncülüğünde özellikle camiye gelenlerden ihtiyacı olanlara yönelik “Askıda Çorap” adıyla yeni bir yardım kampanyası başlatıldı.
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Ayhan,” İlimizde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde çeşitli düzenlemeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır. Valiliğimizin önemli hedeflerinden biri vatandaş odaklı kamu hizmeti anlayışının yerleştirilmesidir” dedi.
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun, Veteriner İşleri Müdürlüğü´ne hediye edilen sterilizasyon cihazından ötürü Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Özge Çubukçu´ya teşekkür etti.
CHP´YE KADIN ADAY
CHP´YE KADIN ADAY
CHP Merkez İlçe Başkanlığına aday olan eski başkanlardan Yaprak Budak, “Bizler bu yola bir olmanın gururunu yaşamak ve yaşatmak için çıktık. Örgütsel dayanışmamızla, sol kültürümüzün gereği olan demokratik haklarımıza sahip çıkmak, parti içi demokrasiyi sonuna kadar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak en büyük hedefimizdir” dedi.
101 SIRA YÜKSELDİ
101 SIRA YÜKSELDİ
Cumhuriyet Üniversitesi “Green Metric 2019” yılı sıralamasında 585´den 484´e çıktı. Dünya üniversitelerinin atık, su, ulaşım, enerji ve iklim değişikliği, altyapı ve eğitim olmak üzere 6 ayrı kategoride değerlendirildiği araştırmada Cumhuriyet Üniversitesi geçtiğimiz yıla göre 101 sıra yükselmiş oldu.
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
Lig lideri Demir Grup Sivasspor´da Rıza Çalımbay, şampiyon olmaları için daha iyi oynamaları gerektiğini söyledi. Çalımbay; “Şampiyonluk konuşmak bence çok erken. Zaten dediğim gibi bu şartlar bizi şampiyonluğa kesinlikle götürmez. Onun için de oyun için olarak daha yüksek tempoda oynamamız gerekiyor” dedi.
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
Hentbol Bayanlar 1. Liginde Sivas Belediyespor, Mardin ekibi Mardin 1947 Sağlık Spor Kulübü´ne 32-33 mağlup oldu ve ligdeki üçüncü yenilgisini aldı.
HARİKASIN SİVAS !
HARİKASIN SİVAS !
Süper ligin flaş takımı Sivasspor 14.hafta mücadelesinde konuk olduğu komşu Malatyaspor´u kaptan Hakan Arslan, Mert Hakan ve Emre´nin golleri ile 3-1 mağlup ederek puanını 30´a çıkarıp, liderlik koltuğunda oturmaya devam etti.
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
Yaklaşık 19 aydır TSO Başkanı olarak Sivas´a ve Sivaslıya hizmet ettiklerini belirten Mustafa Eken, “Bu hizmetlerin karşılığında geçtiğimiz hafta İstanbul´da düzenlenen bir etkinlikte bize bir ödül takdim ettiler. Bizi ‘Yaşam Boyu Üstün Başarı Ödülü´ne layık gördüler. Ben kendilerine çok teşekkür ettim ve ilk kez birileri bizim kıymetimizi bildiler dedim. Sivas´tan daha bir şey görmedik ama İstanbul´da bizi onure ettiler” diye konuştu.
İLK KAZMA VURULDU
İLK KAZMA VURULDU
Kovalı mevkiine yapılacak olan Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nda ilk kazmalar vuruldu. Kazı çalışmalarının ardından tesisin temeli atılacak. Bölgede yapılan çalışmaları inceleyen Vali Salih Ayhan, “DAP ve kurumlarımızın destekleri ile tesisimizin yakında zamanda temeli atılacak. Burası tek merkez olacak, aynı zamanda Şarkışla hayvan parası ile birbirlerine güç verecekler. Bu güzel tesis şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Şarkışla´da okul müdürleri ile bir arya geldi. Savaşçı, ”El ele vereceğiz, sizlerle, öğretmenlerimizle gecemizi gündüzümüze katacağız ve arzu ettiğimiz başarıyı yakalayacağız.” dedi.
HZ. MEVLANA ANILDI
HZ. MEVLANA ANILDI
Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda Mevlana Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
ÖĞRENCİLER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
ÖĞRENCİLER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
Valilik tarafından İl Müftülüğünce düzenlenen gençlerle sabah namazı buluşması kapsamında, Çatalpınar Korkmazoğlu Cami´nde Ülkü İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, sabah namazında bir araya geldi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7987
EURO
6.4218