MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
Merkez Cami Projesinde ilk imzalar atıldı. Proje kapsamında Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile KOMAŞ arasında sözleşme imzalandı. Projenin Sivas açısından büyük önem arz ettiğini belirten Vali Salih Ayhan, “1-2 yıldır ilimizde çok konuşulan bir konu olmuştu. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alarak, hem de hukuki durumları da göz önünde bulundurarak, caminin yerinde ve boyutunda biraz değişiklik yaptık” dedi.
Tarih: 23.5.2019 07:55:54/ 342okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Merkez Cami ve Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ankara Kocatepe Modern Mağazacılık İşletmeleri San. Tic. A.Ş. (KOMAŞ) arasında kent meydanına yapılacak olan 2 bin 500 kişilik cami projesi ile ilgili sözleşme imzalandı.

Valilik binasında gerçekleştirilen imza törenine Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Beşir Köksal ile KOMAŞ Genel Müdürü Emre Demiralp ile derneğin yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İmza töreninde önce proje ile ilgili bilgi veren Vali Salih Ayhan, “Sivas için büyük önem arz eden ve yakından da takip edilen Merkez Cami Projesi ile ilgili ilk somut adımı atıyoruz. Son 1-2 yıldır ilimiz kamuoyunda gerek yeri ile ilgili, gerekse boyutuyla ilgili çok konuşulan bir konu olmuştu. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alarak, hem de hukuki durumları da göz önünde bulundurarak, caminin yerinde biraz değişiklik yaparak, boyutunda da biraz küçültmeye gittik” dedi.

Belediye´nin projenin imarıyla ilgili iyi bir noktaya geldiğini belirten Vali Ayhan, “İmar durumu da yakın zamanda kesinliğe kavuşacak. Mevcut alandaki diğer yapılar da 2-3 ay içerisinde taşıyarak, alanı açmış olacağız. İnşallah en yakın zamanda da camimizin temelini atmış olacağız” diye konuştu.

Merkez Cami Projesinde Diyanet Vakfı´nın KOMAŞ firması ile çalışacaklarını kaydeden Vali Salih Ayhan, “KOMAŞ dünyanın dört bir tarafında cami yapıyor. Hem resmi bir kimliği olması hasebiyle, hem de bu konudaki bilgi ve tecrübeleri nedeniyle daha sağlıklı bir yol yürüyeceğimizi düşünüyorum. Bu nedenle beraber çalışmayı uygun gördük. Buradaki işin hukuki muhatabı derneğimizdir. Bu projeyi tüm Sivas halkının sahiplenmesi gerekiyor. Bu yükü hep beraber taşımalıyız. Gerek arsanın tahsisi noktasında gerek projelendirme ve gerekse finans bulma açısından hep beraber bu yükü taşıyacağız. El birliğiyle ve güç birliğiyle Merkez Camimizi Sivaslıların hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

“İLK SONUT ADIM”

Sivas´ın uzun süredir gündemini meşgul eden Merkez Cami ile ilgili ilk somut adımın atıldığını belirten Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “İnşallah hep birlikte bu projeyi şehrin hassasiyetlerini de göz önüne alarak şehrimize kazandıracağız. Süreç başladı, inşallah bundan sonra şehrin ortaya koyduğu bu birliktelik ve ortak anlayışla birlikte en kısa zamanda tarihi kent meydanına yakışır bir eseri Sivas´ımıza kazandıracağımıza inanıyorum” dedi.

Bilgin, “Sivaslıların katkısıyla en kısa sürede eserin tamamlanarak hizmete açılacağına inanıyorum. Bu süreçte bugüne kadar katkıda bulunan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Valim geçmişten beri zaten projenin takipçisiydi. Kamuoyunun ortak görüşüyle proje bu noktaya geldi. İnşallah bundan sonra bize düşen projeyi bir an önce tamamlayarak Sivaslıların hizmetine sunmak” ifadelerini kullandı.

“BELİRSİZLİKLER

GİDERİLDİ”

Merkez Cami Derneği Başkanı Beşir Köksal ise “Daha önceki toplantımızda yer konusunda belirsizlikler vardı. Sayın Valimizin ve Belediye Başkanımızın da destekleriyle beraber camimizi yine bizim önceki düşündüğümüz Kızılırmak İlkokulu´nun yerine almış olduk. Uzun bir süreçti. Eski yerle ilgili bazı belirsizlikler vardı. Onun için biraz geciktik. Yönetim olarak da üzülüyorduk. Kamuoyuna herhangi bir bilgilendirme de yapamıyorduk. Proje şehrimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“GAYEMİZ PARA

KAZANMAK DEĞİL”

Son olarak söz alan KOMAŞ Genel Müdürü Emre Demiralp de “Allah birlik ve beraberlik içerisinde bu projeyi tamamlamayı nasip etsin inşallah. KOMAŞ Anonim Şirketi olarak Ankara´dan geldik. Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı´nın her türlü inşaat faaliyetinin destek ve hizmeti için kurulmuş 36 yıldır dünya ve yurt genelinde yüzlerce caminin yapımına müdahil olmuş bir firmayız” dedi.

Ticari olarak para kazanma gayesiyle kurulmuş bir şirket olmadıklarını vurgulayan Demiralp, “Kırgızistan, Moskova, Kıbrıs, Arnavutluk gibi aklınıza gelen birçok ülkenin camisinde hizmet etme şansını Allah bizlere verdi. Camilere müdahil olup hizmet etmek herkese nasip olan bir olay değil. Bu camilerin sahibi Allah´tır. Biz O´na hizmet eden kullarız. İnşallah burada da mahcup olmadan Sivas´ımızın tarihine, önemine yakışır bir mabedi el birliğiyle yapacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından KOMAŞ Genel Müdürü ve Merkez Cami Derneği Başkanı Beşir Köksal sözleşmeye imza attı.Video Tarihi: 22.5.2019 16:39:54
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MERKEZ CAMİ İMZALAR ATILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HASAR TESPİT EDİLECEK
HASAR TESPİT EDİLECEK
Vali Salih Ayhan, Yıldızeli ilçesinde yaşanan sel sonrası bölgede incelemelerde bulundu. Bölgede hasar tespit çalışmalarının başladığını kaydeden Vali Ayhan, “Sel nedeniyle üst yapı zarar gördü, 3 ev su altında kaldı. Birkaç iş yerinde de maddi hasar oluştu. Sel sonrası herkes seferber oldu. Öncelikle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ani, yoğun yağışları yine bekliyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızı şimdiden uyarıyoruz” dedi.
YAZ TATİLİNDE GELENEKSEL OYUNLAR OYNANMALI
YAZ TATİLİNDE GELENEKSEL OYUNLAR OYNANMALI
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci yaz tatili süresince velilere uyarılarda bulundu. Dilci, çocukların dijital oyunlardan uzak tutulması gerektiğini ifade ederek, yaz tatilinde ailelerin çocuklarla geleneksel oyunları oynaması gerektiğini söyledi.
SİVAS´I VE SİVASLILARI UNUTMAYACAĞIM
SİVAS´I VE SİVASLILARI UNUTMAYACAĞIM
Eskişehir´e atanan Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, veda ziyaretlerine başladı. Bu kapsamda SESOB Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret eden Başsavcı İrcal, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı güzel bir Anadolu kendinde görev yapmaktan mutlu oldukların belirterek, Sivas´ı ve Sivaslıları unutmayacağını söyledi.
EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI
EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI
Kangal´da sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Cadde ve sokaklar göle dönerken vatandaşlar evlerine dolan suyu kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı.
MEMLEKET TÜRKÜLERİ AMSTERDAM´DA SÖYLENDİ
MEMLEKET TÜRKÜLERİ AMSTERDAM´DA SÖYLENDİ
Hollanda Sivaslılar Platformu, 10. Kuruluş yılını özel bir konserle kutladı. Memleket Türküleri özel konserine yoğun ilgi gösteren ve keyifli saatler geçiren Sivaslılar, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan´la birlikte birbirinden güzel türküleri coşkulu bir şekilde söyledi.
KESİNTİLER SMS İLE CEPTE
KESİNTİLER SMS İLE CEPTE
Kesintisiz enerji için yatırımlarına devam eden ÇEDAŞ, bu sırada yapılması gereken planlı kesintileri müşterilerine SMS yolu ile bildiriyor. Bölge, tarih ve süre bilgileri kesintiden etkilenecek abonelere SMS yolu ile gönderiliyor.
İLAHİYATÇILAR SİVAS´TA BULUŞTU
İLAHİYATÇILAR SİVAS´TA BULUŞTU
İlahiyat Fakülteleri Türk Din Musikisi Anabilim Dalı 3. Koordinasyon toplantısı ilimizde yapıldı. Toplantıda konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, “Sahamızda 105 ilahiyat fakültesi var. Benim en son saydığıma göre 34 tane fakültede dini musiki hocasının olduğunu, geri kalanının hiçbirinde dini musiki hocasının olmadığını gördük” dedi.
MURSİ İÇİN CENAZE NAMAZI
MURSİ İÇİN CENAZE NAMAZI
Darbeci Sisi yönetimi tarafından yargılandığı mahkeme salonunda şehit olan Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için ilimizde gıyabi cenaze namazı kılındı.Mursi´nin fotoğrafının yer aldığı cenaze namazında “Çocuklarımız Bizim İçin Onlar Adamdı Diyecekler” yazılı pankart açıldı. İl Müftüsü Yusuf Akkuş tarafından kılınan cenaze namazı sonrası dua edildi.
GECİKME OLMAYACAK
GECİKME OLMAYACAK
Vali Salih Ayhan dün gazetemizi ziyaretinde hızlı trenle ilgili olarak herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını belirterek, “Çalışmalar planlandığı gibi yoğun şekilde devam ediyor. Arası sıra ortaya çıkan sıkıntıları aşıyoruz. Her hangi bir gecikme olmayacak, bu yılsonuna kadar bitecek. 2020´nin başlarında test sürüşlerine, büyük ihtimalle Haziran gibi de seferlere başlanılacak” dedi.
ÖNCE EĞİTİM SONRA İSTİHDAM
ÖNCE EĞİTİM SONRA İSTİHDAM
Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol ile ilk olarak 100 kişinin istihdam edileceğini belirten Vali Salih Ayhan, nitelikli eleman sorununun iş dünyasının sürekli gündeminde olduğunu belirtti. Vali Ayhan, bu soruna merhem olabilmek adına İŞ-KUR ve TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.
FUAR ALANI DEVREDİLDİ
FUAR ALANI DEVREDİLDİ
TSO Başkanı Mustafa Eken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un tekliği üzerine Fuar alanının 2. Üniversite´ye devrenin yapıldığını belirterek, “İnşallah kısa zaman içerisinde 2. Üniversitemiz açılır. Üniversitede şehrimizin ve ülkemizin faydalanacağı öğrencilerin yetiştirilmesi en büyük arzumuz. Bizlerde Odamız olarak bu hayırlı işin içerisinde bulunmuştuk, 69 Meclis Üyemiz ile birlikte bu mutluluğa ortak oluruz” dedi.
ASTBUBAYA FETÖ´DEN GÖZALTI
ASTBUBAYA FETÖ´DEN GÖZALTI
İlimizde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması´nın (FETÖ/PDY) "askeri mahrem yapılanmasına" yönelik operasyonda 1 astsubay gözaltına alındı.
YENİ HASTANE İÇİN YER BAKIYORUZ
YENİ HASTANE İÇİN YER BAKIYORUZ
Tuzlugöl bölgesinde yapılması planlanan yeni hastane hakkında açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Vatandaşlarımız sağlığın tek bir noktada olmasının handikaplarını söylüyorlar. Biz de vatandaşımıza hak veriyoruz. Yeni bir hastane için düşüncemiz var. Buna gayret gösteriyoruz. Yer bakıyoruz. Birkaç alternatifimiz oluştu. Bakanlığımızla da görüşüyoruz. İnşallah Tuzlugöl bölgesine yeni bir hastane düşüncemiz var. Bunun da adımlarını atıyoruz” dedi.
TARIMDA GÜVENİLİR LİMAN OLACAĞIZ
TARIMDA GÜVENİLİR LİMAN OLACAĞIZ
Yeni kurulan tarım şirketi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Salih Ayhan, “Tarımda köylünün ve çiftçinin güvenilir bir liman olmak istiyoruz. Köylünün ihtiyacını gidereceğiz. Onun sütünü alacağız. Sözleşmeli besicilik yapacak. Yani sahayı domine etmiş oluyoruz. Sahanın kullanılmasını sağlıyoruz bu mantıkla yani yeni dönemde kesinlikle üretim odaklı bir ilin ekonomisine katkı sağlayacak adımlar atmalıyız” dedi.
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 42 AZALDI
KONUT SATIŞLARI YÜZDE 42 AZALDI
TÜİK verilerine göre ilimizdeki konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 42 oranında düşüş gösterdi. 2018 yılı Mayıs ayında 834 konut satışı yapılırken, 2019 Mayıs ayında ise bu rakam 481´e düştü. Konut Satışları geçtiğimiz aya oranla ise yüzde 3 oranında düşüş gösterdi.
ÇOBANLARIN ÜZERİNE YILDIRIM DÜŞTÜ
ÇOBANLARIN ÜZERİNE YILDIRIM DÜŞTÜ
Suşehri´nde hayvan otlatan çobanların üzerine yıldırım düşmesi sonucu 1´i Afgan uyruklu 2 kişi yaralandı.
VALİ AYHAN´A BABALAR GÜNÜ SÜRPRİZİ - video
VALİ AYHAN´A BABALAR GÜNÜ SÜRPRİZİ - video
Bir grup öğrenci ´Babalar Günü´ nedeniyle Vali Salih Ayhan´a sürpriz yaptı. Valilik binası önüne gelen öğrenciler "´Vali baba el salla´ sloganı atarak Vali Ayhan´ı balkona çağırdı.
4 KATLI BİNANIN GARAJINDA YANGIN
4 KATLI BİNANIN GARAJINDA YANGIN
İlimizde bir garajda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
İlimizde son bir hafta içerisinde sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında 9 şüpheli yakalanırken, 0,25 gram Skunk maddesi ve 1,68 gram Metamfetamin maddesi ele geçirildi.
POLİS OKULUNUN BAHÇESİNE DRONE DÜŞTÜ
POLİS OKULUNUN BAHÇESİNE DRONE DÜŞTÜ
İlimizde bulunan Polis Meslek Eğitim Merkezi´nin bahçesine izinsiz uçurulan drone düştü. Hava aracını izinsiz kullanan O.O. (35) hakkında yasal işlem yapıldı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.8410
EURO
6.5465