MEDİCANA´DAN 2 BÖLÜM DAHA
Genel Müdür Demiray “Hedefimiz de Organ nakli de var” dedi
Tarih: 4.2.2019 07:59:59/ 1277okunma / 0yorum

Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, Medikal Onkoloji ve Kanser Cerrahisi Servisi´nin güçlü ve tecrübeli bir ekiple kanserle mücadele konusunda Sivas ve bölgesine hizmet vermeye başladığını, yılın ikinci yarısında da Tüp Bebek ünitesinin hizmete gireceğini belirterek, “Hedefimiz de Organ nakli de var” dedi.

ÇITAYI YÜKSELTİYOR

Sivas ve bölgesinin önemli özel sağlık kuruluşu konumunda olan Medicana Sivas Hastanesi, bölüm ve ekip sayısına takviye yaparak, sağlık hizmeti ağını genişletiyor. Genel Müdür Şerafettin Demiray, 2018 yılını başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını belirterek, 2019´un ikinci ayında Medikal Onkoloji bölümünü devreye soktuk. İyi bir ekip kurduk. Yılın ikinci yarısında da Tüp Bebek ünitemizi hizmete açmayı planlıyoruz. Gelecek hedefimiz ise Sivas´ta Organ naklini yapmaktır” dedi.

Hayrullah AĞKAŞ

Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, “Medikal Onkoloji dalında Sivas ve çevresine hizmet vermeye başladık” dedi.

2018 yılını değerlendirmesi ve 2019 hedefleriyle ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Medicana Sivas Hastanesi´nin 2 yeni bölümle Sivas´ta sağlık hizmeti alanını genişlettiğini belirten Genel Müdür Demiray, yılın ikinci yarısında da Tüp Bebek ünitesinin açılacağını, ileriye dönük hedeflerinin ise Organ nakli olduğunu söyledi.

 Tıbbi Onkoloji ve Kanser Cerrahisi ünitesinin Sivas ve bölge illere hizmet vermeye başladığını vurgulayan Demiray, bu ünite için Uzm. Dr. Necla Demir, Prof. Dr. Kasım Doğan, Prof. Dr. Ayhan Koyuncu, Prof. Dr. Mustafa Gürelik, Prof. Dr. Gökhan Gökçe, Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, Doç. Dr. Çağlar Yıldız, Op. Dr. Mustafa Atabey ve Uzm. Dr. Mehmet Arı´dan oluşan ekibin göreve başladığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından Radyasyon Onkolojisi ve Nükleer Tıp ile ilgili hem cihaz, hem de doktor ruhsatlarının verildiğini söyleyen Demiray, “Tıbbi Onkoloji´nin de aramıza katılmasıyla Radyasyon Onkolojisi´nin önemi bir kat daha arttı. Çünkü bunlar birbirini tamamlayan tedavilerdir. 2019´un ilk yarısında Radyasyon Onkolojisi ve Nükleer Tıp´ta PET-CT yatırımını da Sivas´a kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

“KANSERİN GENETİĞİNİ

  ÇÖZMEYE BAŞLADIK”

Uzman Dr. Necla Demir ise “Artık hepimizin çevresinde çok sayıda kanser hastası var. Tabi bunun gelişen teknoloji ve insanlardaki farkındalığın artması ve tarama programlarıyla birlikte tanı koyma yüzdemiz arttı. İnsanların da bilinçlenmesiyle daha erken dönemde sağlık kuruluşlarına başvurmaya başladılar” dedi.

Kanserde erken teşhisinin önemine vurgu yapan Uzm. Dr. Demir, “Biz burada neler yapacağız? Tabi ki klasik kemoterapiler yıllardır uyguladığımız bir tedavi yöntemidir. Ama artık kanserin moleküler biyolojisini ve genetiğini çözmeye başladık. Bu genetik birikimler arttıkça bunlara yönelik geliştirilen ilaçlarla birlikte, akıllı ilaçlar gündeme geldi. Bu sayede kanserdeki tedavi modelitelerimiz hem yan etkilerinin daha az hale geldi. Hem de artık daha iyi uygulamaya başladık. Zaten klasik kemoterapi ilaçlarındaki üretim giderek azalmaya başladı. Bugün için Sivas´ta bunların hepsini uygulayabilir düzeydeyiz” ifadelerini kullandı.

“TÜP BEBEK

RUHSATINI ALDIK”

Geçtiğimiz yıl içerisinde Tüp Bebek Merkezi ile ilgili Sağlık Bakanlığı´na bir başvurusunu yaptıklarını belirten Genel Müdür Demiray, “Tüp Bebek Ruhsatımız şuanda tahsis edildi. Yatırım çalışmalarımız şuanda devam ediyor, planlamalarımız sürüyor, muhtemelen 2019´un ikinci yarısında Tüp Bebek Merkezimizi de açmış olacağız” dedi.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ

ORGAN NAKLİ”

Kendisinin Sivas´ta yapmayı istediği en büyük işlerden bir tanesinin Organ Nakli olduğunu belirten Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, “Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı´na bir girişimimiz oldu. Bazı kriterleri var. Bu kriterleri yerine getirdiğimizde de Bakanlığa ruhsat başvurusunda bulunacağız ve onaylanması durumunda da bu hastanede özellikle böbrek nakli konusunda hizmet vermeye başlayacağız. Çünkü özellikle bu alanda Ankara´ya ve İstanbul´a giden hastalarımız var” ifadelerini kullandı.

Demiray ayrıca “Bu hastanede hizmet vermiş arzu ettiğimiz branşlardan bir tanesi de Endokronoloji ve Metabolizma hastalıkları polikliniği. Bu bölümde de bize tahsis edilen bir kadro olmamasına rağmen dışarıdaki diğer hastanelerden gerekirse kadro kiralama yöntemine giderek, bu yıl içerisinde Endokronoloji polikliniğini de hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.Video Tarihi: 3.2.2019 15:38:54
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEDİCANA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 TEMMUZ KLİNİĞİNE ENGELSİZ ÜNİTE
15 TEMMUZ KLİNİĞİNE ENGELSİZ ÜNİTE
Cumhuriyet Üniversitesi engelli bireylere yönelik önemli bir çalışmaya daha imza attı. Diş Hekimliği Fakültesince engelli vatandaşlarımızın daha konforlu ve sıkıntısız şekilde tedavi olabilmeleri için oluşturulan “Engelsiz Ünite” hizmete açıldı.
90´LIK HASTAYA BAŞARILI OPERASYON
90´LIK HASTAYA BAŞARILI OPERASYON
Bağırsakları patlamak üzere olan 90 yaşındaki hasta A Life Hospital´de yapılan başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu. 90 yaşındaki hastanın patlamak üzere olan bağırsakları ve oluşan fıtığın temizlendiğini kaydeden Genel Cerrah Mustafa Koç, ameliyatın başarıyla tamamlandığını söyledi.
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN UYARISI
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN UYARISI
A Life Hospital Dahiliye Uzman Doktoru Yasemin Pekşen, Ramazan ayında diyabetli bireyler için önerilerde bulundu. Pekşen, “Hastaların oruç tutmadan önce hekimlerine başvurmaları Ramazan Ayı öncesinde kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları ve oruç tutup tutmayacaklarını öğrenmeleri, tutabilecek hastaların ise ilaç dozlarını ayarlatmaları gerekmektedir” dedi.
SANCILAR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
SANCILAR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadir Comart, adet sancılarının çeşitli kadın hastalıklarının belirtisi olabileceğini söyledi. Op. Dr. Comart, “Adet düzensizliklerinin bazısı hormonal problemlerden, üreme bozukluklarından, psikolojik etmenlerden kaynaklanabildiği gibi genetik sebeplerden de meydana geliyor olabilir” dedi.
AKRABA EVLİLİĞİ TALASEMİ´Yİ TETİKLİYOR
AKRABA EVLİLİĞİ TALASEMİ´Yİ TETİKLİYOR
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle yapılan açıklamada, “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan talaseminin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır” denildi.
SİGARADAN UZAK DURUN
SİGARADAN UZAK DURUN
A Life Hospital Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Didem Tezcan, astım hastalarının özellikle sigaradan uzak durmalarını tavsiye ederek, “Astımı olanlar gribal enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı, yılda bir defa Eylül, Ekim veya Kasım aylarında grip aşısı yaptırmalıdır” dedi.
“ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORLAR”--Video
“ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORLAR”--Video
“6. Ortopedi ve Travmatoloji Hemşireliği Sempozyumu”nda konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan “Hemşirelik bizim en önemli konularımızdan bir tanesi. Sağlığın korunması ve hastanın bakımı ile ilgili çok önemli görevleri üstleniyorlar” dedi.
´DİJİTAL BAĞIMLILIK, TESTOSTERON HORMONUNU OLUMSUZ ETKİLİYOR´
´DİJİTAL BAĞIMLILIK, TESTOSTERON HORMONUNU OLUMSUZ ETKİLİYOR´
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılıkla ilgili uyarılarda bulundu. Dilci, "Dijital bağımlılığa maruz kalmış çocuklarda ciddi anlamda kas gelişimi ve buna bağlı olarak en çok erkek çocuklarda testosteron hormonunun olumsuz etkilendiği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır." dedi.
BAĞIŞLANAN ORGANLARIYLA 7 KİŞİYE UMUT OLDU
BAĞIŞLANAN ORGANLARIYLA 7 KİŞİYE UMUT OLDU
Beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Yusuf Işık´ın (31) bağışlanan organları, 4 ilde nakil bekleyen 7 hastaya umut oldu.
SİVASLI EN ÇOK ‘KALP´TEN GİTTİ
SİVASLI EN ÇOK ‘KALP´TEN GİTTİ
TÜİK 2018 yılına ilişkin ölüm nedeni verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre ilimizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında bin 551 kişi ile dolaşım sistemi hastalıkları yer aldı. Dolaşım sistemi hastalıklarının başında ise kalp krizi, kalp yetmezliği, kan kanseri, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve kansızlık geldi.
A LİFE HOSPİTAL´DAN SAĞLIK ATAĞI
A LİFE HOSPİTAL´DAN SAĞLIK ATAĞI
Gültepe Hastanesini devralan, A Life Hospital Sivas Hastanesi sağlık alanında atağa hazırlanıyor. Şuan itibariyle Kadın Doğum, Çocuk, Dâhiliye, Genel Cerrahi, Ortopedi, Fizik Tedavi, Nöroloji ve Acil Servis ile Sivas halkına hizmet verdiklerini belirten Hastane Genel Müdürü Mehmet İhsan Erzurumlu, eksik branşların yakın zamanda tamamlanacağını belirterek, hastane kapasitesinin de artırılacağını kaydetti.
YAŞLILIKTA EGZERSİZ ŞART - video
YAŞLILIKTA EGZERSİZ ŞART - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Yaşlılarda Egzersiz´ konferansında konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Selvin Balki, “Yaşlılıkta fiziksel kapasitesinin azalması nedeniyle toplumdan uzaklaşma söz konusu oluyor bu da psikolojik açıdan yaşlıyı çok etkiliyor, önemli oranda depresyon ortaya çıkabiliyor” dedi.
AORT DAMARI SAATLİ BOMBA GİBİ
AORT DAMARI SAATLİ BOMBA GİBİ
Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, aort damarını saatli bombaya benzeterek, “Vücudumuzun en büyük atar damarı olan aort üzerinde hiç belirti vermeden oluşan kesecikler, genişlemeler, patlamaya hazır bir bomba gibi hayatımızı tehdit edebilir. Aort damar yırtılması çabuk teşhis edilip, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül hale gelebilir” dedi.
ONKOLOJİ´DE OTOMATİK İLAÇ DÖNEMİ
ONKOLOJİ´DE OTOMATİK İLAÇ DÖNEMİ
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Onkoloji Servisi´nde otomatik ilaç hazırlama sisteminin hizmete girdiğini belirterek, “Tüm kemoterapi ilaçlarının tek bir merkezde ve akıllı yazılım sayesinde geriye dönük kayıt kontrolü ile hasta tedavi dozlarının en etkin şekilde hazırlanarak personel, ilaç ve malzeme tasarrufu sağlayacak” dedi.
REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN
REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Öğretim Görevlisi Rukiye Durak, ‘Akılcı İlaç Kullanımı´ seminerinde öğrencilere ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Durak, reçeteli ilaç kullanmanın önemine ve gereksiz ilaç kullanmanın zararlarına değindi.
AMBULANS KALP HASTASI İÇİN HAVALANDI
AMBULANS KALP HASTASI İÇİN HAVALANDI
Şarkışla ilçesinde kalp rahatsızlığı geçiren hasta, helikopter ambulansla Sivas´a sevk edildi.
BİLİNÇLİ ANNE ADAYLARINA SERTİFİKA
BİLİNÇLİ ANNE ADAYLARINA SERTİFİKA
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Gebe Bilgilendirme Sınıfı´nda 34´üncü dönem sertifika töreni gerçekleştirildi
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
Medicana Sivas Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Necla Demir, 1-7 Nisan Kanser Haftası´nda açıklama yaparak, kanserde erken tanının hayat kurtardığını söyledi. Dr. Demir, dünyada kadınların en çok yakalandığı kanser türünün meme kanseri olduğu belirtti
SAĞLIKTA ŞİDDETE ÖNLEM ALINMALI
SAĞLIKTA ŞİDDETE ÖNLEM ALINMALI
Sağlıkta şiddet olaylarının devam ettiğini kaydeden Sağlık-Sen Şube Başkanı Adem Yaşin, ilimizde 112 personeli Erdem Yüksel´in ve İzmir´de de Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu şiddete maruz kaldığını ifade ederek, “Sadece mesleğinin gereğini yerine getiren ve yasal olmayan bir talebi geri çevirdiği için şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarımızın sonuna kadar arkasındayız” dedi
“EKSİKLİK DEĞİL FARKINDALIKTIR”
“EKSİKLİK DEĞİL FARKINDALIKTIR”
İl Sağlık Müdürlüğü, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, Otizmin eksiklik değil farkındalık olduğunu bildirdi. İl Sağlık Müdürlüğü, Çocukluk Çağı Ruhsal ve Gelişimsel Bozukluklar yelpazesinde yer alan Otizm Spektrum Bozukluğunun erken dönemde tanılanması ve rehabilitasyonu açısından farkındalık çalışma alanlarının önemine dikkat çekti
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.1252
EURO
6.8227