KÜLTÜR KÖPRÜLERİ KURULUYOR
Cumhuriyet Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi´nin yürüttüğü çalışmalarla Azerbaycan ve ülkemiz arasında kültür köprüleri kuruluyor. Geçtiğimiz ay yapılan Nesimi sempozyumunun ardından önceki günde “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Elçileri: Kadı Burhaneddin” sempozyumu düzenlendi.
Tarih: 11.11.2019 01:00:00/ 188okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi´nin yürüttüğü eğitim, kültürel ve bilimsel çalışmalar kardeş ülke Azerbaycan ve ülkemiz arasında kültür köprülerinin kurulmasını sağlıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Elçileri” sempozyumunun ilki Şair İmadeddin Nesimi´nin doğumunun 650. yılı münasebetiyle Bakü Devlet Üniversitesi´nde gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda, söz konusu sempozyumların ikincisi “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Elçileri: Kadı Burhaneddin Sempozyumu” başlığı altında ilimizde gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu´nda yapılan sempozyum Cumhuriyet Üniversitesi ve Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ) iş birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler Birliği´nin (TÜİB) katkılarıyla düzenlendi.

Sempozyuma Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Bakü Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Şahin Panehov, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman,  yurt dışından ve yurt içinden davetli öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

İlk olarak kürsüye gelen TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat iki ülke arasında fiziki sınırların olduğunu ama en önemlisi gönül sınırlarının olduğunu söyledi. 1992 yılından bu yana Azerbaycan´da yaşadığını söyleyen Büyükfırat Azerbaycan´a ilk gittiğinde yaşadıklarını anlattı. Büyükfırat, “Ahıska Türklerinin olduğunu söylediler, biz de oralara ziyarete gittik. Köyün yaşlıları bizi ağlayarak karşıladılar” dedi.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Siraceddin Hacı ise “Bu üniversite değişmiş. Türkiye büyümüş güzelleşmiş. Sivas´ımız da güzel olmuş. Alim Bey´in bu başarılı işlerinin devam etmesini istiyorum. Böyle insanların sayısı artsın ki; Türkiye´miz yücelsin. İnanın ki, Türkiye ayakta olsa ilmiyle, irfanıyla, Kur´an´ıyla, Müslümanlığıyla, Türklüğüyle ayakta dursa Müslüman âlemi de ayakta duracaktır” diye konuştu.

Bakü Devlet Üniversitesi Doç. Dr. Şahin Penahov, “Türklerin tarihe mal ettiği en öneli şahsiyetlerden birisi de Kadı Burhaneddin´dir. Kadı Burhaneddin gibi bir şahsiyeti incelediğimizde hem devlet hadimi hem diplomat hem de 14. yüzyılın ikinci yarısında kendi kurduğu devleti yönetmesi noktasında başarılı bir insandır. Aynı zamanda Türk Divanını oluşturdu. Onun dili ve yazdığı eserleri önemli yazarlar üzerinde büyük etki bırakmıştır. Hem devlet işinde hem diplomaside faaliyet gösteren böyle büyük bir insanın kendini yetiştirmesi bugün de çok kolay değildir” diye belirtti.

“İKİ DEVLET BİR MİLLET”

Rektör Yardımcısı Penahov´un ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız Türkiye ve Azerbaycan için kullanılan “iki devlet bir millet” ibaresinin sloganda kaldığını, kültür birliğini kurmak ve ortak değerleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapılması gerekiyor.

Rektörümüz iki devlet arasında da devlet başkanları, politikacılar, ticaretle uğraşanlar düzeyinde yapıldığını ama akademik anlamda çalışma yapmanın da gerekli olduğunu vurguladı.

“BİRLİKTELİĞİMİZİ ORTAYA

ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”

14. yüzyılda Nesimi ve Kadı Burhaneddin´in Azerbaycan Türkçesini kullandığını aktaran Rektör Yıldız, “Madem Nesimi Azerbaycan´da anılacak o hâlde Kadı Burhaneddin´i de Sivas´ta analım dedik. Azerbaycan´a Türkiye´den 15 akademisyen götürelim bir o kadar da Azerbaycan´dan Türkiye´ye akademisyenler gelsin. Böylece hem üniversiteler arasındaki bu iş birliğini sağlayalım hem de kültürel değerlerimizi birlikte ortaya çıkaralım istemiştik. İki hafta önce Bakü´de Nesimi sempozyumunu yaptık ve bu günde burada Kadı Burhaneddin sempozyumunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Yıldız, Halvetilik tarikatının kurucusu Yahya Şirvani´nin kabrinin Bakü´de olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Yine Halvetiliğin 4 ana kolundan biri olan Şemsettin Sivasî Sivas´ta. Bir diğer kol sahibi Dede Ömer Ruşeni. Ruşeniliğin kurucusu. Aslen Aydınlı´dır. Şu anda Bakü´de.  Şemsettin Sivasi´nin üstadı Abdülmecit Sivasi´nin mezarı burada. Bakın Şirvan Türkiye´de bir ilçe. Bu irtibatları bizim ortaya çıkarmamız gerekiyor. Tarihten gelen bu birlikteliği de ortaya çıkarmakta bizim görevimiz. Biz bu sene Azerbaycan´da bu sempozyumu yaparken gelecek yıl da Özbekistan´da yapmak istiyoruz. Çünkü 2020 Özbekistan´da Buhari yılı.”

Konuşmaların ardından Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Siraceddin Hacı, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´a plaket ve kitap takdim ederken, Yıldız da TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, Bakü Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Şahin Panehov ve Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya´ya teşekkür belgesi verdi.

Belgelerin verilmesinin ardından sempozyuma geçildi. Sempozyumun açılış tebliğini yapan Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya “Bilge Hükümdar Kadı Burhaneddin´de Devlet ve Siyaset İlkeleri” başlıklı tebliğini gerçekleştirdi.

7 oturumda yapılan sempozyumun ilk oturumun başkanlığını Prof. Dr. Bilal Kemikli yaparken, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız “Bezm ü Rezm´de Sivas Yansımaları”, Doç. Dr. Abdullah Kaya “Kadı Burhaneddin Devleti ve Devletin Dış İlişkilerine Genel Bir Bakış”, Prof. Dr. Tofik Necefli “Kadı Burhaneddin ve Akkoyunlu Münasebeti”, Doç. Dr. Saadet Şıhıyeva “Kadı Burhaneddin ve Nesimi: İdeya, Mecaz ve Janr Ortaklığı” başlıklı tebliğlerini gerçekleştirdiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KÜLTÜR KÖPRÜLERİ KURULUYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805