KIRSAL ALTYAPI BÜTÇESİ %63 ARTTI
İl Genel Meclisi Kasım ayı boyunca 2020 yılı bütçesi ve Yatırım programını oluşturmak için tam mesai yaptı. 2020 bütçesi 185 milyon TL olarak kabul edilirken, kırsal altyapıya ayrılan ödenek dikkat çekti. 2019 bütçesinde kırsala 23 milyon 500 bin TL ayrılan ödenek, 2020 yılı için yüzde 63,5 artışla 36 milyon 982 bin TL oldu.
Tarih: 3.12.2019 01:04:00/ 122okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

2020 yılı yatırım programı kapsamında, İl Genel Meclisi tarafından oluşturulan yatırım programında 2020 yılı kırsal altyapı bütçesi önceki yıllara göre rekor bir artışla onaylandı.

2018 yılında 21 milyon 200 bin TL olan kırsal altyapı bütçesi 2019 yılında 23 milyon 500 bin TL olarak kabul edilmiş ve bu programlar dâhilinde yatırım ve hizmetler yapılmıştı. 2020 yılı kırsal altyapı bütçesi ise bir önceki yıla göre %63,5´lik artış ile toplamda 36 milyon 982 bin 500 TL oldu.

2020 yılı Yatırım Programı ile ilgili İl Genel Meclisi´nden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada kırsal alt yapıya verilen öneme dikkat çekilirken, birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kırsal altyapı yatırım programı oluşturulurken, İl Genel Meclisi olarak şu anki ve gelecekteki yaşanacak olan Sivas´ın sorunlarının çözümleri gözetilerek; Hükümetimizin 2023 ve 2053 misyon ve vizyonu çerçevesinde, Sivas´ın ve Sivaslı vatandaşlarımızdan ve sahadan almış olduğumuz veriler ışığında Sivas ve Sivas kırsalı olarak yapılacak olan hizmetlerimizin geleceğe yönelik en iyi şekilde hesaplanmış planlanmış ve her kuruşu yine kırsal altyapıya harcanacak şekilde Kırsal Altyapı Programı oluşturulmuştur. Kırsal altyapı programının oluşturulmasında özellikle Plan Bütçe Komisyonu ve Komisyon Başkanı ile kurum amirlerince en ince ayrıntısına varıncaya kadar hesaplar yapılmış ve yapılacak olan yatırım en iyi şekilde kullanılması öngörülmüştür.

Sivas´ın Kırsal Altyapı Programı oluşturulmasında İl Genel Meclisi ile uyum içerisinde çalışan Valimiz Salih Ayhan´ın katkıları büyüktür. Zira kendisinin önceki yıllarda İl Özel İdare Genel Sekreteri olması dolayısıyla Sivas´ın coğrafyasının ve kırsal bölgesinin en ücra köşesine dahi hâkim olması 2020 yılı Kırsal Altyapı Programı oluşturulurken büyük avantaj olmuştur.

Yatırım programı hazırlanırken, sahadan almış oldukları bilgileri ve tecrübelerini bizlere aktaran Sivas Milletvekillerimizin ve siyasi partilerin il başkanlarının büyük katkıları olmuştur.

Kırsal altyapı programı; 5302 sayılı yasanın öngördüğü şekilde ilimiz kırsalının yol, köprü, sanat yapısı gibi ulaşım imkânlarını iyileştirmek, içme suyu, kanalizasyon, kilitli parke taşı, köy içi düzenlemeler gibi köylerin altyapısına yönelik bakım onarım ve inşaat işlerini yapmak ayrıca tarımsal sulama hizmetlerinde bulunmak İl Özel İdaresinin görevleri arasındadır.

İlimiz 28 bin 333 kilometrekare yüzölçümlü ve 1233 köy, 613 mezrası ile Türkiye´nin büyüklük bakımından yüzölçümünde ikinci, köy sayısı ve yol ağı bakımından birinci ilidir. Bu büyük ve zorlu hizmet koşullarına rağmen İl Özel İdaresi hizmetlerine aralıksız ve sorunsuz bir şekilde hızla devam etmektedir.

2020 yılı yatırım programımız, mevzuatların öngördüğü şekilde ilgili komisyonlarımızın yoğun çalışmaları sonucunda, İl ve İlçe Özel İdarelerimizden gelen yazılı ve sözlü teklifleri göz önünde bulundurarak ve İlçe İl Genel Meclis Üyeleri komisyon çalışmalarımıza davet edilerek, önerileri, talep ve görüşleri alınıp değerlendirilerek, karşılıklı uygun görüş bildirmek suretiyle hazırlanmaya gayret gösterilmiştir. Ayrıca bütçe ödenekleri doğrultusunda kaynakların en verimli şekilde kullanılması esasından hareketle, nüfus ve acil ihtiyaç kriterleri önceliğinde gerekli titizlikle ve adil olarak hazırlanmaya özen gösterilmiştir.

İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İmar Komisyon Başkanı Abdulkadir Demirel, Plan Bütçe Komisyon Başkanı Ziya Şahin, Tarım Komisyonu Başkanı Fikret Doğruyol, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ve Sivas Valisi Salih Ayhan´ın birlik ve uyum içerisinde çalışarak ve ülkemizin 2023 ve 2053 hedefleri gözetilerek oluşturulan 2020 yılı yatırım programının, ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KIRSAL ALTYAPI BÜTÇESİ ARTTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
7/24 KIŞA HAZIRIZ
7/24 KIŞA HAZIRIZ
Vali Salih Ayhan, paydaşları ile birlikte yaptığı “Karla Mücadele” toplantısında yaptığı değerlendirmede 7/24 hazır olduklarını belirterek, “Sezonun kurumların koordineli çalışmasıyla sorunsuz geçmesini istiyoruz. İlimizin coğrafyası dağınık ve yerleşim yeri çok. Ayrıca karayolu ve köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
Son verilere göre 15 milyon 67 bin 724 nüfusu olan ve bir zamanlar “Taşı toprağı altın” denilerek göç edilen İstanbul´daki gurbetçi sıralamasında 364 bin 641 kişiyle Sivaslılar liderliği elinde bulundurmaya devam ediyor.
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
Bir zamanlar Türkiye´deki Ak Parti teşkilatları içerisinde yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ak Parti Sivas Gençlik Teşkilatı eski günlerine dönme sinyali verdi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki Danışma meclisinden sonra sahnede toplanan ve adeta “gövde gösterisi ” yapan Ak Gençler, el-ele kol-kola görüntüsü verdi.
CUMHUR YİNE ÖNDE
CUMHUR YİNE ÖNDE
İki önemli kamuoyu yoklama firması tarafından yapılan son siyasi görünümle ilgili ankete göre Ak Parti ve MHP´nin oluşturduğu Cumhur ittifakının oyları yüzde 50´nin üzerinde bulunuyor. “Bugün seçim olsa” diye sunulan ankete göre MHP oyları da yüzde 12 seviyesinde. İYİ oyları da 7,5 ila 9 aralığında değişiyor.
KYK YURTLARI İNCELENSİN
KYK YURTLARI İNCELENSİN
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM´ye verdiği araştırma önergesinde Kredi Yurtlar Kurumu bünyesine bulunan yurtlardaki koşulların incelenmesini istedi. Karasu, “Avrupa´nın en genç nüfus oranına sahip ülkemizde üniversite öğrencilerimize uygun konaklama ve eğitim koşullarının sağlanması, gençlerimizin üniversite yaşamında desteklenmesi sosyal devlet anlayışının bir gereğidir” dedi.
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
O BÜYÜK RUHU GENÇLERİMİZE AŞILAMALIYIZ - video
Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında “100 Yıl Önceki Ruhla Türk Kızılay” konferansı düzenlendi. Kızılay´ın gerek sosyal, gerek ekonomik anlamda Türkiye´ye güç ve enerji verdiğini belirten Vali Salih Ayhan, “100 yıl önceki ruhla dedik. Biliyorsunuz Kongremizin 100. yılı. Muradımız 100 yıl önceki ruhla ecdadımızı yâd etmek. O büyük kutsal ruhu, milli ruhu gençlerimize aşılamaktır” dedi.
BOM DEVRİLDİ GENÇ İŞÇİ ÖLDÜ
BOM DEVRİLDİ GENÇ İŞÇİ ÖLDÜ
OSB´deki Fimar Mermer fabrikasının çatı kaplamasında çalışan 24 yaşındaki Semih Eken adlı işçi, devrilen vinç bomunun altında kalarak hayatını kaybetti. 6 Aylık evli olduğu belirtilen genç işçinin ölümü büyük üzüntü yarattı.
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
ANI EVİ´NE 5 BİN ZİYARET
Mayıs ayında vefat eden Kale Kilit´in kurucusu hemşehrimiz Sadık Özgür´ün anısına Divriği´de oluşturulanAnı Evi´ne, açıldığından bu yana 5 binin üzerinde ziyaret oldu. Divriği Belediyesi ile işbirliği yapılarak turizm rotasına eklenen Anı Evi, bölge halkı ve öğrencilerin yanı sıra Divriği´ye gelen yerli ve yabancı turistlerden de büyük ilgi görüyor.
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
EKMEKTEN SONRA ASKIDA ÇORAP
Yaygınlaşan “Askıda ekmek” uygulamasından sonra Zara´da Kaymakamlık ve Diyanet öncülüğünde özellikle camiye gelenlerden ihtiyacı olanlara yönelik “Askıda Çorap” adıyla yeni bir yardım kampanyası başlatıldı.
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Ayhan,” İlimizde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde çeşitli düzenlemeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır. Valiliğimizin önemli hedeflerinden biri vatandaş odaklı kamu hizmeti anlayışının yerleştirilmesidir” dedi.
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
HAYTAP´A TEŞEKKÜR - video
Belediye Başkan Yardımcısı Levent Olgun, Veteriner İşleri Müdürlüğü´ne hediye edilen sterilizasyon cihazından ötürü Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Özge Çubukçu´ya teşekkür etti.
CHP´YE KADIN ADAY
CHP´YE KADIN ADAY
CHP Merkez İlçe Başkanlığına aday olan eski başkanlardan Yaprak Budak, “Bizler bu yola bir olmanın gururunu yaşamak ve yaşatmak için çıktık. Örgütsel dayanışmamızla, sol kültürümüzün gereği olan demokratik haklarımıza sahip çıkmak, parti içi demokrasiyi sonuna kadar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak en büyük hedefimizdir” dedi.
101 SIRA YÜKSELDİ
101 SIRA YÜKSELDİ
Cumhuriyet Üniversitesi “Green Metric 2019” yılı sıralamasında 585´den 484´e çıktı. Dünya üniversitelerinin atık, su, ulaşım, enerji ve iklim değişikliği, altyapı ve eğitim olmak üzere 6 ayrı kategoride değerlendirildiği araştırmada Cumhuriyet Üniversitesi geçtiğimiz yıla göre 101 sıra yükselmiş oldu.
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
“ŞAMPİYONLUK İÇİN YETMEZ”
Lig lideri Demir Grup Sivasspor´da Rıza Çalımbay, şampiyon olmaları için daha iyi oynamaları gerektiğini söyledi. Çalımbay; “Şampiyonluk konuşmak bence çok erken. Zaten dediğim gibi bu şartlar bizi şampiyonluğa kesinlikle götürmez. Onun için de oyun için olarak daha yüksek tempoda oynamamız gerekiyor” dedi.
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
1 SAYI FARKLA YENİLDİ
Hentbol Bayanlar 1. Liginde Sivas Belediyespor, Mardin ekibi Mardin 1947 Sağlık Spor Kulübü´ne 32-33 mağlup oldu ve ligdeki üçüncü yenilgisini aldı.
HARİKASIN SİVAS !
HARİKASIN SİVAS !
Süper ligin flaş takımı Sivasspor 14.hafta mücadelesinde konuk olduğu komşu Malatyaspor´u kaptan Hakan Arslan, Mert Hakan ve Emre´nin golleri ile 3-1 mağlup ederek puanını 30´a çıkarıp, liderlik koltuğunda oturmaya devam etti.
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
Yaklaşık 19 aydır TSO Başkanı olarak Sivas´a ve Sivaslıya hizmet ettiklerini belirten Mustafa Eken, “Bu hizmetlerin karşılığında geçtiğimiz hafta İstanbul´da düzenlenen bir etkinlikte bize bir ödül takdim ettiler. Bizi ‘Yaşam Boyu Üstün Başarı Ödülü´ne layık gördüler. Ben kendilerine çok teşekkür ettim ve ilk kez birileri bizim kıymetimizi bildiler dedim. Sivas´tan daha bir şey görmedik ama İstanbul´da bizi onure ettiler” diye konuştu.
İLK KAZMA VURULDU
İLK KAZMA VURULDU
Kovalı mevkiine yapılacak olan Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nda ilk kazmalar vuruldu. Kazı çalışmalarının ardından tesisin temeli atılacak. Bölgede yapılan çalışmaları inceleyen Vali Salih Ayhan, “DAP ve kurumlarımızın destekleri ile tesisimizin yakında zamanda temeli atılacak. Burası tek merkez olacak, aynı zamanda Şarkışla hayvan parası ile birbirlerine güç verecekler. Bu güzel tesis şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Şarkışla´da okul müdürleri ile bir arya geldi. Savaşçı, ”El ele vereceğiz, sizlerle, öğretmenlerimizle gecemizi gündüzümüze katacağız ve arzu ettiğimiz başarıyı yakalayacağız.” dedi.
HZ. MEVLANA ANILDI
HZ. MEVLANA ANILDI
Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda Mevlana Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7905
EURO
6.4083