KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Mimar ve Mühendisler Grubunu ziyaretinde mimarların sıkıntısını dile getirerek, “En büyük sıkıntı, Sivas´ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım” dedi.
Tarih: 15.2.2020 07:00:07/ 100okunma / 0yorum

 

Yüksel MENEKŞE

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Mimar ve Mühendisler Grubu il temsilciliği ile Mimar Odasını ziyaret etti. Ziyaretleri kapsamında ilk olarak MMG İl temsilcisi Mustafa Yıldız ve yönetimini ziyaret eden Eken, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapılan sektör toplantısının önemine değinerek, “Biz, Sivas´ta gerçekten mimar ve mühendislerimizi çok önemsiyoruz. Siz de biliyorsunuz ki valimizin başkanlığında bir toplantı yaptık. Toplantının amacı da Sivas´ta iş yapan mühendis ve mimarlarımızın sıkıntıları. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönemden geçiyorlar. Bu anlamda da biz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak mühendislerimizin yanındayız. En büyük sıkıntımız, Sivas´ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce bizim Sivas´ta olanlarla yolumuza ilerlememiz lazım. Projeyi Sivas´takilerle takip etmemiz lazım, işi Sivas´takilerle takip etmemiz lazım. Yetersiz geliniyorsa eğer projede dışarıdan destek alınması lazım. Bütün kurumlarımıza da buradan bir mesaj vermiş olalım. Bütün ihalelerimizde öncelikle odalarımız işbirliği yapsınlar, ortak akıl yürütsünler. Biz de STSO olarak gerekirse işin içinde olalım. Kendi aramızda istişare yaptıktan sonra dışarıdan destek alınacaksa beraber almış olalım. Bu memlekete sahip çıkmamız lazım, önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Kendi değerlerimize sahip çıkamazsak, Sivas´a sahip çıkamayız. Bu vesile ile öncelikle MMG´nin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Mimarlar Odası ve MMG ile Mart ayında Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve kurum müdürlerinin katılacağı çalıştay düzenlemeyi planladıklarını ifade eden Eken, “Bunu valimiz ve belediye başkanımızla istişare edeceğiz. İnşallah mart ayında gerçekleşecek olan programda bütün mimar ve mühendis arkadaşlarımın sıkıntılarını tekrar masaya yatırıp çözüm bulacağız diyorum. Sizlere ve yönetim kurulundaki arkadaşlara başarılar diliyorum ve her zaman yanınızda olduğumuzu bir daha belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Yıldız ise ziyaret nedeniyle Eken ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, “Mimar ve mühendisler grubumuz 1996 yılında teşkilatlandırma çalışması içine girmiş bir derneğimizdir. 1 seneyi aşkın süredir biz teşkilat çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu bağlamda da inşallah hızlı bir şekilde gelişiyoruz. İlerleyen zamanlarda da ortak yapacağımız çalışmalarda inşallah Sivas´a değer olup üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra Mimarlar Odası Başkanı Akif Gencer ve yönetimini ziyaret eden Eken, “Mimarlar odası seçimleri yeni yapıldı ve görevde olan Akif Gencer kardeşime ve yönetim kuruluna hayırlı olsun. Bu makamlar geçici ama görevde olduğu sürece hayırlı işler yapmak, başarılı işler yapmak mühim olandır. İnşallah sizlerin de bu işi yapacağınıza inancımız tamdır. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bütün STK´ların, bütün derneklerin yanında olduğumuz gibi Mimarlar Odamızın da yanındayız. İnşallah ilerleyen tarihlerde, Odamız öncülüğünde mart ayında Mimarlar Odası ve Mimar ve Mühendisler Grubu´nun katıldığı bir çalıştay yapmayı hedefliyoruz. Tamamen Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde, sizlerin katılımları ile tüm mühendis ve mimarlarımızı orada misafir edip, sayın valimiz, belediye başkanımız ve tüm kamu müdürlerinin de olduğu programda şehrin röntgenini çekip, mimarların ve mühendislerin tüm sıkıntılarını tespit edip üzerinde çalışacağız. Çünkü bir plan ve projenin yapılmasında en büyük emeği olan projedir. Sivas´taki mimar ve mühendislerimizin Sivas sevdalısı olduğunu biliyorum ve buradan yine büyüklerimize kamu ve kuruluşlarımıza, iş yaptırırken proje yaptırırken öncelikle Sivas´taki mimar ve mühendisleri tercih etmelerini, bir konu hakkında da görüş alışverişi yapılırken birlik ve beraberlik içinde olmasını diliyorum. Valimiz ve belediye başkanımız bu konuya önem veriyorlar. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak işin içindeyiz. Birlik ve beraberlik içinde bu şehri hak ettiği yere götüreceğimize inanıyorum. Yeni yönetiminizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Mimar Odası Başkanı Akif Gencer ise “Mustafa Eken Başkanımıza ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Daha önce yapmış olduğumuz valilik, belediye ve tüm kuruluşlarla, mimarlık mesleği ile alakalı sorun ve sıkıntılarımızı dile getirdik. Bu konuda mimarlar olarak şehrimiz için mimarlık mesleğini ön planda tutarak, hep birlikte fikirlerimizi sunarak, daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için buradayız” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
Şarkışla Devlet Hastanesinde şaşılık, katarakt, göz kapağı ve pterjum gibi her türlü göz ameliyatları başarıyla yapılıyor.
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
Soğuk havanın etkisini sürdürdüğü ilimizde Dörteylül köyüne yiyecek aramaya inen tilki açlıktan öldü.
İSTANBUL´DAKİ İŞ ADAMLARINDAN YATIRIM SÖZÜ
İSTANBUL´DAKİ İŞ ADAMLARINDAN YATIRIM SÖZÜ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Şubat ayı Meclis Toplantısında İstanbul temaslarını hakkında bilgi vererek, İstanbul´daki işadamlarından yatırım sözü aldıklarını aktardı.
RAHMİ DEDENİN ORGANI UMUT OLDU (VİDEO)
RAHMİ DEDENİN ORGANI UMUT OLDU (VİDEO)
İlimizde, geçirdiği beyin kanaması sonucu tedaviye alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Rahmi Ertekin´in (87) organları ailesi tarafından bağışlandı. Ertekin´in ameliyatla alınan karaciğeri Adana´da organ bekleyen bir hastaya umut oldu.
KARDAN KANGAL KÖPEĞİ YAPTI (VİDEO)
KARDAN KANGAL KÖPEĞİ YAPTI (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Teknolojisi Bölümü Öğrencisi Furkan Coşkun, karı sanata dönüştürerek 5 metre uzunluğunda kardan Kangal köpeği yaptı.
EN BÜYÜK YATIRIM SİVAS´A
EN BÜYÜK YATIRIM SİVAS´A
2019 yılında hükümetin en büyük yatırımı YHT ile Sivas´a yapılmıştı. 2020 Yılı Yatırım Planına göre, bu yıl da en çok yatırım miktarını, 2 milyar 550 Milyon lira ile Ankara-Sivas YHT projesi alacak.
KARLA MÜCADELEDE BAŞARILIYDIK
KARLA MÜCADELEDE BAŞARILIYDIK
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin karla mücadeleye yönelik yapılan eleştirilerek cevap vererek,” Şehir merkezinde kar 46 santimetre kar ölçüldü. Biz böyle bir atmosferde bu mücadeleyi yaptık. Ben vicdanen karla mücadelede belediyemizin başarılı olduğuna inanıyorum. Karın aynı anda kaldırılması kurallara aykırı böyle bir hizmet olamaz. Böyle bir teknoloji de yok. Biz belli bir plan ve program dahilinde bunu aştık. Topluma taşıma, hastaneye ulaşım aksamadı. Hiç kimse evinde mahsur kalmadı.” dedi.
ATIK İLAÇ ÇÖP DEĞİLDİR
ATIK İLAÇ ÇÖP DEĞİLDİR
37. Bölge Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, atık ilaçların evsel atıklara karışmaması gerektiğini yineleyecek vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istedi.
DEPREM BÖLGESİNDE YAŞANANLARI ANLATTILAR
DEPREM BÖLGESİNDE YAŞANANLARI ANLATTILAR
Vali Salih Ayhan, Sivas Valiliği tarafından 2019 yılında başlatılan “Biz Bize Buluşmaları” kapsamında; Elazığ yaşanan deprem sonrası Sivas´tan bölgeye giden ekipler ile bir araya geldi. Ekipler bölgede yaşadıklarını ve vatandaşın devlete bağlılığını anlattılar.
AİLE EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI
AİLE EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI
Sivas Valiliği başta olmak üzere 8 kurumun katılımı ile Türkiye´de bir ilk olan Aile Eğitim Merkezi açıldı. Evlilik öncesi ve sonrası aile bireylerine danışmanlık yapacak olan merkez haftanın yedi günü hizmet verecek.
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları verilerini açıkladı. Verilere göre Sivas´ta 2020´nin ilk ayında 642 konut satıldı. Konutların 250´sini ilk satış, 392´sini ise ikinci el satış oluşturdu.
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜDEMSAŞ´ta üretimine başlanan milli vagonlar Avrupa´dan büyük ilgi görüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “TÜDEMSAŞ-özel sektör iş birliğiyle Avusturya merkezli GATX firması için toplamda 400 yük vagonu, Avrupa merkezli TOUAX firmasına 200 konteyner taşıma vagonu ile 600 boji üretilmesi karara bağlandı” açıklaması yaptı.
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Fatih Ada tarafından gerçekleştirilen operasyonlar Kalp Damar Merkezi´nde aynı gün içerisinde 4 farklı hastanın aort damarına müdahale edilerek hastalar hayata bağlandı.
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte kar kalınlığı 2 metreyi geçti.
KIBRIS TÜRK´TÜR
KIBRIS TÜRK´TÜR
TÜRKAV Sivas Şube Başkanı İbrahim Ballı İdlib´deki son durum, gelişmeler ve KKTC Cumhurbaşkanının açıklamaları hakkında açıklamalarda bulundu.
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile maddi durumu iyi olmayan ailelere, her yıl olduğu gibi bu yıl da odun yardımı yapılıyor.
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı.
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
Hafik ilçesinde bağlı Aktaş köyüne giden vatandaşlar kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için bölgeye giden iş makinesi de kara saplandı. Yoğun çalışmanın ardından iş makinesi kurtarılırken, bölgedeki vatandaşlarda köye ulaştırıldı.
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
İlimizde, üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar temizleme çalışmaları devam ediyor. Soğuk havanın etkisiyle çatılarda boyu 1 metreyi geçen buz sarkıtları oluştu.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0351
EURO
6.5435