KANSER KONGRESİ BAŞLADI - video
Cumhuriyet Üniversitesi öncülüğünde günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi olan kansere çözüm üretmek amacıyla “1. Uluslararası Kanser Günleri” başladı. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında başlatılan Kanser Günleri, ülkemizin sağlık alanında yapacağı çalışmalara katkı sağlayacak ve araştırmacılar için bilgi, birikim, deneyim sunarken, yeni teknolojilerin takibi konusunda da geniş bir saha oluşturmayı hedefliyor.
Tarih: 21.9.2019 01:01:00/ 236okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından biri kansere çözüm üretmek amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Kanser Günleri” Kongresi başladı.

Dünyada ölümcül hastalıklar arasında ikinci sırada yer alan kanserle ilgili Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü himayesinde Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında başlatılan Kanser Günleri, ülkemizin sağlık alanında yapacağı çalışmalara katkı sağlayacak ve araştırmacılar için bilgi, birikim, deneyim sunarken, yeni teknolojilerin takibi konusunda da geniş bir saha oluşturmayı hedefliyor.

Kanser Günleri´nin açılış programı 4 Eylül Kültür Merkezi Keykâvus Salonu´nda gerçekleştirilirken açılışa Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, il protokolü, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanları, dekanlar, müdürler, şehrimizden, şehir dışından ve yurt dışından akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan açılışta konuşan Prof. Dr. Ataseven, dünyada 9,5 milyon insanın kanserden öldüğünü, Türkiye´de ise her yıl 160 bin yeni kanser vakasına rastlandığını anlattı.

Prof. Dr. Hilmi Ataseven kanserle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, “Türkiye´de olduğu gibi Sivas´ta da son yıllarda ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Kanseri önleme, teşhis ve tedavi hizmetlerinin multidisipliner bir çalışmayı gerektirdiğini düşündüğümüzden, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız´ın öncülüğünde, bireysel olarak bu alanda çalışma yapan bilim adamlarını bir araya getirecek bir takım oluşturduk. Bu takımı oluştururken; bireysel bilgi, beceri ve deneyimleri birleştirmeyi, bireysel ve kurumsal iş birliğini güçlendirmeyi, sosyal ilişkileri geliştirmeyi, böylece daha güzel ve kapsamlı çalışmalar ortaya çıkarmayı hedeflerdik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Aslında bu kongre de takım çalışmamızın bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

Prof. Dr. Ataseven, kongrenin 3 gün süreceğini, Tıp, Eczacılık, Mühendislik, Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler alanında birçok araştırmacının Kanser Günleri´ne katkı sunduğunu söylerken, başta RektörAlim Yıldız ve çalışmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Ataseven´in ardından bir konuşma gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Alim, “Bugün burada 3 gün boyunca ele alacağımız kanser gerçekten de illet bir hastalıktır. Hemen hepimizin etrafında çevresinde yakınında bu hastalığa yakalanan insanlar var. Dünya genelinde her yıl 9 milyon insan kanserden dolayı hayatını kaybediyor. Bu hastalığın önlemini almaz isek on yıl sonra her yıl 14 milyon insan kanserden ölmüş olacak. Tıp dünyasında bugün üzerinde en çok çalışma yapılan hastalık kanserdir. Tıp dünyası var gücüyle kanser noktasında çalışıyor. Ayrıca Sivas güzel bir şehir, sizleri burada ağırlama bizim için bir onurdur” diye konuştu.

Açılışta Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız da bir konuşma yaptı. Rektör Yıldız konuşmasında, üniversitelerin iki görevinin bulunduğunu, bunların eğitim vermek ve araştırma yapmak olduğunu söyledi.

Rektör Yıldız, “Türkiye´de son zamanlarda makaleler çıkıyor. Tabii bu bizim adımıza çok güzel fakat artık Türkiye makaleler çöplüğüne döndü. Yaptığımız bu çalışmalardan ve makalelerden somut bir şeyler elde etmemiz, ürüne dönüştürmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Çalışmaların eskiden bireysel olarak yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Yıldız göreve geldikleri zaman Prof. Dr. Hilmi Ataseven´i kanser gibi çalışmaları yürütmesi için görevlendirdiklerini vurguladı.

Sivas´ın eskiden bu yana ilim ve kültür şehri olduğunu söyleyen RektörYıldız şunları kaydetti:

“Hâlâ ayakta duran medreselerimize baktığımızda hemen hemen bütün alanlarda eğitimler verilmiş, araştırmalar yapılmıştır. Biz de Cumhuriyet Üniversitesi olarak buna katkıda bulunmak için uğraşıyoruz. Derler ki; bir şehri kılıç ile fetih edebilirsiniz ama kalem ile tutamıyorsanız o şehir çabucak elinizden gider. Bilim insanlarımızın da görev yaptıkları şehri mamur etmeleri gerekir, bunun içinde bilimsel çalışmalar gerekmektedir.”

Toplu fotoğraf çekiminin ardından Kanser Günleri sunumlarla devam etti.Video Tarihi: 20.9.2019 16:00:08
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KANSER KONGRESİ BAŞLADI video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2023 HEDEFİNE İLERLİYORUZ
2023 HEDEFİNE İLERLİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 2020 yılı İl Koordinasyon toplantısında, Sivas´ın 2019 yılı yatırımlarını değerlendirdi. Vali Ayhan 2023 vizyonu kapsamında 100 üretim-istihdam kapısı hedefine ilerlediklerini ifade etti.
UMRE´YE UĞURLANDILAR
UMRE´YE UĞURLANDILAR
Sivas İl Müftülüğü ara yıl tatilinde, öğretmen ve öğrenciler için Umre organizasyonu düzenledi.
9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 9 şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.
GURBETTE SILAYA HAYDİ YATIRIMA
GURBETTE SILAYA HAYDİ YATIRIMA
Gurbetten Sılaya Haydi Yatırıma sloganıyla yola çıkan Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken; üç gün boyunca Kocaeli ve İstanbul illerde faaliyet gösteren Sivaslı iş insanlarıyla bir araya geldi.
4 SAATTE KURTARILDILAR (VİDEO)
4 SAATTE KURTARILDILAR (VİDEO)
Suşehri´nde ilçesine bağlı Kale köyünün Göynük mezrasında yoğun kar yağışı nedeniyle şarampole inen traktördeki 3 kişi 4 saat süren çalışması sonucu kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.
YOLUN İYİLİK OLSUN
YOLUN İYİLİK OLSUN
Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ´Yolun İyilik Olsun´ temasıyla başlatılan kampanya çerçevesinde, İmranlı İlçe Müftülüğünce toplanan yardım kolileri Suriye´nin İdlib kentine gönderilmesi için dualarla Sivas İl Müftülüğüne uğurlandı.
MİLLİ VAGONUN MERKEZİ SİVAS
MİLLİ VAGONUN MERKEZİ SİVAS
Sivas´ta üretilen Yeni Nesil Milli Yük Vagonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın gündeminde yer aldı. Başkan Erdoğan TÜDEMSAŞ´ta üretilen Yeni Nesil Milli Yük Vagonlarının üretimine devam edileceğini söyledi.
İL ÖZEL İDAREDEN, 22 ÜNİTE KAN BAĞIŞI
İL ÖZEL İDAREDEN, 22 ÜNİTE KAN BAĞIŞI
Sivas İl Özel İdaresi çalışanları, ‘Yardımsever Olmak Kanımızda Var´ sloganı ile Sivas Kızılay Kan Merkezi´nin kan bağışı kampanyasına, kan vererek destek oldu.
ÇİFTÇİDE DENGESİZLİK GİDERİLMELİ
ÇİFTÇİDE DENGESİZLİK GİDERİLMELİ
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas´taki çiftçilerin sıkıntılarını dile getirerek, “Akdeniz ve Ege Bölgesinin çiftçileri ile bizim çiftçilerimizi kıyasladığımız zaman büyük farklar var. Adana´da çiftçi 3-4 ürün üretiyor, 3-4 de destek alıyor ama bizim burada sadece buğday ve yem bitkileri ile hayvancılıkta destek alabiliyoruz. Aslında bu dengesizliğin giderilmesi lazım” dedi.
KÖY YOLLARI AÇILIYOR (VİDEO)
KÖY YOLLARI AÇILIYOR (VİDEO)
İlimizde, kar yağışın durmasının ardından İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri kapalı olan köy yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kent genelinde 128 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, bir dizi ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere ilimize geldi. Valilik, Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret eden büyükelçi iki ülke arasındaki dostluğun önemini anlattı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, büyükelçinin oda ziyaretinde Japon yatırımcıları Sivas´a davet ederek,” İlimizde yeni bir OSB açılacak. Demirağ OSB, içerisinde raylı sistem, lojistik köy olan önemli bir yatırım projesi olacak. 6´ncı bölge teşvikleri de imzalanacak ve yatırımcılar için önemli bir uygulama olacak. Yatırımcı konusunda kendisinden destek istiyoruz. Hızlı tren ile Ankara ve İstanbul´a bağlanacağız. Sivas güvenli bir şehir, Japonya´dan ülkemize gelecek bir yatırım var ise Sivas olarak talibiz” dedi.
YENİ KADRO İLE YOLA DEVAM
YENİ KADRO İLE YOLA DEVAM
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Burak Kuruçay, yeni yönetim kurulu ve hedefleri hakkında bilgi vererek, “25´i asil 13´ü yedek olmakla birlikte 38 tane yöneticimizle beraber 65 mahallemize ve 155 tane köyümüze hizmet götürerek vatandaşlarla bir arada olmayı hedeflemekteyiz” dedi.
ŞARKIŞLA´DA 121 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK
ŞARKIŞLA´DA 121 PROJE HAYATA GEÇİRİLECEK
Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje´ çalışması ile bütün ilçeler atılım hamlesi yaşayacak. Vali Salih Ayhan proje kapsamında Şarkışla ilçesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şarkışla ilçesinde 121 proje hazırlandığı belirtildi.
YAZICIOĞLU MÜZESİNDE SONA GELİNDİ
YAZICIOĞLU MÜZESİNDE SONA GELİNDİ
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu´nun doğup büyüdüğü evin müzeye dönüştürülmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Vali Salih Ayhan müzenin bu yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etti.
PAKOĞLU´NDAN SÖZLEŞME ZİYARETİ
PAKOĞLU´NDAN SÖZLEŞME ZİYARETİ
Memur- Sen Konfederasyonu´na bağlı Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl´ı ziyaret ederek Sosyal Denge Tazminatı Sözleşme yenileme taleplerini iletti.
FELÇLİ KURT TEDAVİYE ALINDI (VİDEO)
FELÇLİ KURT TEDAVİYE ALINDI (VİDEO)
İlimizde, yol kenarında bitkin halde bulunan ve arka bacaklarında felç bulgusu görülen kurt, tedaviye alındı.
ÇEDAŞ EKİPLERİNİN BUZ KIRMA MESAİSİ (VİDEO)
ÇEDAŞ EKİPLERİNİN BUZ KIRMA MESAİSİ (VİDEO)
Gürün ve İmranlı ilçelerinde şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle nakil hatlarında oluşan buz yükü arızalarına karşı ÇEDAŞ´ın ekipleri 7/24 sahada. Ekipler buz tutan teller nedeniyle oluşan arızaları kısa sürede gidererek, vatandaşların enerjisiz kalmaması için yoğun çaba sarf ediyor.
SULTAN ŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ (VİDEO)
SULTAN ŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ (VİDEO)
İlimizde, beklenen kar yağışı başladı. Gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle kent meydanı beyaza büründü. 483 köy yolu ulaşıma kapanırken, karla mücadele ekipleri kapalı olan köy yollarını açmak için çalışmalara başladı. Kar yağışının ardından tarihi kent meydanında ve Paşabahçe Mesire Alanı´nda ise kartpostallık görüntüler oluştu.
GEMEREK VE DOĞANŞAR´DA ANLAŞMA SAĞLANDI
GEMEREK VE DOĞANŞAR´DA ANLAŞMA SAĞLANDI
Gemerek ve Doğanşar belediyesinde çalışan BEM-Bir-Sen üyeleri için Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi imza programı düzenlendi.
ZARA´DA DEPREM
ZARA´DA DEPREM
Önceki gün saat 20.35´de Zara ilçesi 3.6 büyüklüğünde deprem yaşandı. İlçede hissedilen deprem kısa süreli panik yaşanmasına neden oldu.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9293
EURO
6.5723