“KADİM BİR TARİHE SAHİBİZ”
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen “Kültür Mirasını Koruma İlkeleri ve Uygulamalar” konferansında konuşan Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baki Keskin, Türk Milletinin kadim bir tarihe sahip olduğu için şanslı olduğunu söyleyerek, “Sahip olmaktan daha önemlisi ise bu birikimleri korumak ve sonraki nesillere aktarabilmektir” dedi.
Tarih: 3.12.2019 01:00:00/ 84okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından “Kültür Mirasını Koruma İlkeleri ve Uygulamalar” konulu konferans gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi Vehbi Cem Aşkun Salonu´nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baki Keskin, konuşmacı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Enis Baha Biçer, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Kültür ve Turizm İl Müdürü Teoman Karaca, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından programının açılış konuşmasını yapan Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baki Keskin, Türk Milletinin kadim bir tarihe sahip olduğu için şanslı olduğunu söyleyerek, “Sahip olmaktan daha önemlisi ise bu birikimleri korumak ve sonraki nesillere aktarabilmektir. Tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen kültürel değerlerin korunması ve yaşatılmasında en büyük görev siz mimarlarımıza düşer” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç ise, “Kadim bir milletin köklü tarihi, kültürü olan bir medeniyetin çocuklarıyız. Bize atalarımızdan kültürel anlamda da çok değerli bir miras bırakılmış. Özellikle mimari eserler bu anlamda en canlısı. En önemli görevimiz bunları bizden sonraki kuşaklara nakletmek. Bir önemli husus daha var; bunların yanına yenilerini yapmak. Belki çok iddialı olur onlar kadar güzelini yapmak şimdilik bizim için bir hayal gibi görünür ama en azından onları korumak bile bizim için bir onurdur. Restorasyon denince genellikle ülkemizde inşaat işçilerinin yaptığı bir işlem olarak göze çarpıyor. Restorasyon işi tamamen bilimsel bir birikime sahip olan çevreler veya kişilerin yapacağı bir işlem. Bu anlamda ülkemizde güzel gelişmeler de oluyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Ünal Kılıç, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay´a plaket ve teşekkür belgesi verdi.

Sonrasında “Kültür Mirasını Koruma İlkeleri ve Uygulamalar” konferansına geçildi. Uluslararası Anıtlar ve Siteler Konseyi Türkiye Başkanlığı, UNESCO Uzmanı, Mostar Köprüsü onarımı ve son olarak Divriği Ulu Camisi Projesi Bilim Kuruluğu Üyeliği gibi görevleri yürüten konuşmacı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, kültürel varlıkların korunmasındaki amacın ana değerleriyle, teknik özellikleriyle geleceğe aktarılması olduğunu söyledi.

Çağdaş koruma alanı temel ilkelerine de değinen Ahunbay, “Bu ilkeler yazılı olarak 1964 yılında Venedik´te toplanan mimarlar ve teknisyenler kongresinde bir tüzük hâline getirilmiştir. 1965 yılında da aynı teknik ekip toplanmış ve ICOMOS´u (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) kurmuşlardır” dedi.

Bu alandaki ilk çalışma olan Venedik Tüzüğü´nden bahseden Ahunbay, “Birinci maddesinde korumanın sadece anıtlar değil tarihî çevre, kentler, kırsal yerleşimi de kapsadığı şeklindedir. İkinci maddesinde özel bazı konulara değinmiştir. Koruma için bütün birimlerden faydalanılması söylenmiştir. Bu da çok önemli. Çünkü tarihî eserlerin yapıldığı dönemlerle bugünkü bilgi ve teknik imkânlar çok farklıdır. Dolayısıyla yeni gelişen teknolojilerden hem araştırma için hem restorasyon için yararlanılması imkânı sağlanmaktadır. Yine Venedik Tüzüğü´nde bir sanat eseri ve belge olarak korunması söz konusu. Eskiden sanat değeri taşıyan, tarihî değer taşıyan eserler koruma altına alınırken bugün sanatsal değeri olmasa da millî izlenimler taşıyan eserleri de koruyoruz” ifadelerini kullandı.

Anıtların sadece kendilerini değil çevrelerinin de korunmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Ahunbay, “Tarihî eserlerin bulundukları yerler kentsel gelişme ve tarihi açısından çok önemlidir. Çünkü bir sokağın köşesine yapılmış olan çeşme veya başka bir yapı, sokağın belli bir şekilde planlandığı bize anlatır” cümlelerine yer verdi.

Türkiye´de kültürel eserlerin çeşitli kuruluşlar tarafından korunduğunu söyleyen Zeynep Ahunbay, bu kuruluşlardan en önemlisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu belirterek ondan sonra İl Müdürlükleri ve Belediyelerin geldiğini aktardı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KADİM TARİHE SAHİBİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğrencilere yönelik balık workshop etkinliği gerçekleştirildi.
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
Vali Salih Ayhan, Sivas Belediyesi Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankasını ziyaret etti. Hayırseverlere bağışları arttırma çağrısında bulunan Vali Ayhan, ”Hayırseverlerimizin bağışlarını da artırmalarını bekliyoruz. Hakikaten son zamanlarda biraz daha buna ihtiyacımız var.” dedi.
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, İl Özel İdaresindeki yol yapım çalışmaları konulu seminer düzenlendi.
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası tarafından üyelerine yönelik olarak sosyal medya ve e ticarette ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın,” Pasifik Okyanusu´nun tam ortasında yaklaşık 3,4 milyon kilometre karelik bir alan ve 7 milyar ton bir ağırlığının olduğundan söz ediliyor. Bu durumun bizlere gösterdiği ise çevremize ne kadar çok zarar verdiğimizdir.” dedi.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, mesleki eğitimlerine haftanın 3 günü staj yaparak devam ediyor. Staj gördükleri işletmelerde becerileri ile tam not alıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı,” Öğrencilerimiz gerçekten burada sundukları hizmetle göz dolduruyorlar. Ben öğrencilerimizin kendilerine sağlanan bu imkanla çok mutlu olduklarını ve işlerini severek yaptıklarını hissettim.” dedi.
 BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
Tesviyeciler ve Oto Sanatkârları Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyeleri hayvan barınağına 1 ton yem bağışladılar.
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak. Uğur YİĞİT İl protokolü eşleri sağlıklı gıdalara dikkat çekmek amacıyla Polisevi´nde bir araya geldi. Tam buğday unundan ekşi maya ekmeği yaparak tadan il protokolünün eşleri, sağlıklı gıdalara dikkat çekerek, herkesin evinde bu tür ürünleri kolaylıkla yapabileceklerini dile getirdiler. Ekmek yapımının ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ adlı bir proje başlattıklarını belirterek çocukların daha sağlıklı büyümesi ve aile bütçesine ekonomik katkı sağlanması için kadınları mutfakta daha fazla görmek istediklerini söyledi. Evde ekmek, yoğurt, peynir, sucuk, sirke gibi gibi doğal ürünler yapmanın zor olmadığını vurgulayan Ayhan, “Bu ürünlerin yapımının kolay olduğunu göstermek için bir araya geldik. Bugün ekşi maya ile doğal ekmek yapımını gördük. Bundan sonra da her Perşembe Halk Eğitim Merkezindeki buluşmalarımızda diğer doğal ürünlerin yapımını gerçekleştireceğiz. Bizler şanslı bir nesildik; annelerimizin yaptığı doğal ürünleri tadarak büyüdük. Doğal bir şey yediğimizde bizleri çocukluğumuza götürerek ‘Tıpkı annemin, ananemin yaptığı gibi´ diyoruz. İstiyoruz ki bizim de çocuklarımızın damak lezzeti genişlesin ve mutfağımızdan gelen leziz kokular hem bedenleri hem de ruhları beslesin, onlarında lezzet tarifleri oluşsun, geleceklerine ışık olsun. Mutfak kültürümüzün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması en büyük gayemiz.” dedi.
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
Sivas´ın Zara ilçesinde Kaymakamlık tarafından, ilçenin sorunlarına çözüm sunan özgün fikirler üretmek amacıyla ´Zara İçin Fikrim Var´ proje yarışması başlatıldı.
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
Gazi Osman Paşa İlkokulu öğrencileri her eğitim – öğretim yılında olduğu gibi bu dönemde de Gıda Bankasından yardım alan ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası düzenledi. Öğrenciler sınıflarında 3 gün süresince Hayat Ağacı Derneği kumbaralarına bağış yaptı. Bağış için birbiriyle yarışan öğrenciler 3 gün gibi kısa bir sürede toplam bin 122 TL bağış topladı.
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
Kangal ilçesinde yüzde 56´sı tamamlanan Davulbaz Göleti bitirildiğinde, bölgede 5 bin 50 dekar tarım arazisi sulanacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Davulbaz Gölet´inin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
İlimizde yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere yönelik ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri´ başladı. İl Müftüsü Yusuf Akkuş,” Sevmek merhametli olmayı gerektirir, merhamet sevgiyle katmerleşir. Merhamet ekseninde bencilliği bir kenara bırakıp, samimi ve fedakar olmaktır.” dedi.
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti´nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla ‘Milli Mücadele Dönemi Kadın ve Erkek Kıyafet Sergisi´ ve ‘Milli Mücadelede Kadın ve Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´ konulu panel düzenlendi. Vali Salih Ayhan,” Milli mücadele kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.” dedi.
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce başlatılan proje kapsamında anne ve kızları cami ve Kur´an kursunda buluşuyor.
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Doğu Türkistan´da yaşanan zulme dikkat çeken Albayrak, “Birleşmiş Milletlere ve diğer ülke yöneticilerine sesleniyorum: Dünya medeniyet tarihinin mimarından olan ve günümüzde yok edilmeye, asimile edilmeye çalışılan, tarihin en büyük etnik soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503