“İYİ DİNLENMİŞ ETİN RAF ÖMRÜ ARTAR”
Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyda Şahin, kurban kesimi ve etin muhafazası konusunda önemli uyarılarda bulunarak, “Kurban etlerinin iyi dinlendirilmesinin etin kalitesi, raf ömrü ve besleyici değeri için de son derece önemlidir. Hayvan kesildiği anda et kas olup dinlendirildikten yani olgunlaştırıldıktan sonra et özelliğini kazanmaktadır” dedi.
Tarih: 2.8.2019 01:03:00/ 94okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesimi ve etin muhafazası ile ilgili önemli açıklamalar yapan Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyda Şahin, kurban kesiminde ve kurban etinin tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlıklı kesim, işleme ve muhafazası için gerekli tedbirler alınmasının önemine değinen Dr. Öğr. Üyesi Şahin, “Tüketicinin korunmasına kadar giden gıda güvenliği zincirinin kırılmaması gereklidir. Kurbanlık hayvan kesimlerinde öncelikli olarak veteriner hekim tarafından kontrolü yapılan ruhsatlı mezbaha, kombina veya belediyelerin bu amaç için tahsis ettiği geçici kesim yerlerinin tercih edilmesi önemlidir. Aynı anda çok sayıda hayvanın kesilmesi gerek halk sağlığı gerekse çevre sağlığı açısından ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bayramının birinci gününde kurban kesim alanlarında aşırı yoğunluk yaşanmaması için, kurban kesiminin diğer günlerde yapılabileceği, bu şekilde daha sağlıklı bir hizmet alınabileceğini unutulmamalıdır” dedi.

“KURBANI İŞİNİN EHLİ

KASAPLAR KESSİN”

Kurbanlık hayvanların hayvan refahı kurallarına uygun olarak, kesim öncesinde mutlaka dinlendirilmesi ve sindirim sisteminin boşalması için kurbanın 8-12 saat aç bırakılması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Şahin, kesim işleminin de işin ehli kasaplar tarafından, hayvan strese sokulmadan en kısa sürede yapılmasının altını çizdi.

Kesim anında hayvanın kanının çok iyi akıtılmasının etin muhafazasında öncelikli olduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Şahin, “Kan mikroorganizmalar için iyi bir ortam oluşturacağından kanı iyi akıtılmamış hayvanların eti dayanıksız olur ve çabuk bozulur.” diye konuştu.

KURBAN ETLERİ

İYİ DİNLENDİRİLMELİ

Kurban etlerinin iyi dinlendirilmesinin etin kalitesi, raf ömrü ve besleyici değeri için de son derece önemli olduğunu kaydeden Şahin, “Hayvan kesildiği anda et kas olup dinlendirildikten yani olgunlaştırıldıktan sonra et özelliğini kazanmaktadır. Kurban etleri, imkân varsa kesim yerlerinde dinlendirilmeli yoksa eve getirildikten sonra parçalar halinde tepsilere yerleştirilmeli, serin bir yerde etin yeterince oksijen alması sağlanarak, kesim sıcaklığının 14-20°C´ye düşmesi beklenmelidir. Bu süre 5-6 saati geçmemeli ve daha sonra bu etler +4°C´ye buzdolabına kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“KULLANIM MİKTARINA

GÖRE AMBALAJLAYIN”

“Kurban etlerinin muhafazası da oldukça önemlidir” diyen Dr. Öğretim Üyesi Şahin, “Kurban etleri kullanım miktarlarına göre ambalajlanarak kıymalık, kızartmalık ve haşlamalık olarak sınıflandırılarak saklanmalıdır. Hemen tüketilmeyecek etler buzdolabı koşullarında bekletilmeli, derin dondurucuya alınmalı veya kavurma yapılarak muhafaza edilmelidir. Kurban etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5-6 gündür. Bu süre kıyma ve iç organlarda ise 1-2 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda -18°C muhafaza edilmelidir. Etin derin dondurucuda saklama süresi 4-6 aydan fazla olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Şahin, “Veteriner Hekimler olarak bizler halk sağlığının ve hayvan sağlığının en üst düzeyde korunmasını, hayvanların, hayvan refahı ve hijyen kurallarına uygun olarak kesilmesini, Kurban Bayramının kurban ruhuna uygun bir şekilde kutlanmasını temel amacımız ve görevimiz olarak saymaktayız” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DİNLENMİŞ ETİN ÖMRÜ ARTAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Halk Ozanı Aşık Ruhsati´nin Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde bulunan evinin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni eğitim – öğretim dönemi öncesinde tadilat çalışmaları devam eden okullarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Savaşçı, il genelindeki tüm okulları öğrencilerin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
İmranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araçta bulunan 4 kişi de emniyet kemerlerini takarak, hayatta klmayı başardı. Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, emniyet kemeri kullananlan için ölüm riskinin ön koltukta oturanlar için yüzde 50, arka koltukta oturanlar için ise yüzde 75 oranında azaldığının tespit edildiği ifade edildi.
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açılacak. Bugün açılacak sergide Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıkacak.
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
Koyulhisar´da kontrolden çıkıp, devrilen traktörün altında kalan sürücü Yusuf Yüksel (69) ile eşi Hatun Yüksel (63) yaşamını yitirdi.
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
Altınyayla´da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan ‘Arap Tavşanı´ görüntülendi.
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüme yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri başladı. E-kayıtlar 16-21 Ağustos tarihleri arasında yapılırken, üniversiteye gelerek kayıt yaptıracak için ise kayıtlar 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen halk konserleri devam ediyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan binlerce Sivaslıya söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı.
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
Yaz aylarında mümkün olduğunda kamu kurum personellerinin izne ayrılmaması talimatını veren Vali Salih Ayhan, “Her birim amirinin sorumluluk bilincinde hareket ederek iş akışını ve yoğunluğunu görerek izin planlama yapmasını istiyorum. İşlerin en yoğun döneminde tamamen kendi bireysel mutluluğu için izin planı yapıyorsa bu kişi izin konusunu tekrar gözden geçirmeli” dedi.
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
Yatırım çalışmalara ilişkin bilgiler veren Aksa Sivas Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) Bölge Müdürü İnan Yıldırım, ilimizde hava kalitesinin artmasıyla birlikte, hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarında önemli ölçüde azalma gözlendiğini ifade ederek “Sivas il merkezinde doğal gaz kullanım oranı yüzde 96´ya ulaşırken; ilçelerde bu oran yüzde 75 seviyesinde bulunuyor” dedi.
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
Ulaş´ta park halindeyken alev alan minibüs kullanılamaz hale geldi.
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
İlimizde düzenlenen 54. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Şampiyonası´nda başpehlivanlığı Salim Ercan elde etti. Doğanşar ilçe stadındaki müsabakalara, 8 kategoride 238 güreşçi katıldı.
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
İlimizde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı.
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414