İSTİKLAL MÜCADELESİNİN MİHENK TAŞIDIR
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ekonomi Forumu´na katılmak üzere ilimize geldi. Forum´da ‘Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?´ konulu 4. oturumunun açılışında konuşan Bakan Pakdemirli, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından kabul edilen, bu önemli zaman diliminin 100. yılı vesilesiyle, bu formun tertip edilmesinde emeği geçenlere, bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Tarih: 4.9.2019 01:04:00/ 141okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu´nun “Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?” konulu 4. oturumunun açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen foruma, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin yanı sıra Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habib Soluk ve Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın´ın ardından söz alan Bakan Pakdemirli, “Öncelikle, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından kabul edilen, bu önemli zaman diliminin 100. yılı vesilesiyle, bu formun tertip edilmesinde emeği geçenlere, bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tarımı çok önemsediklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Biliyoruz ki, gıdayı kontrol eden, dünyayı da kontrol edecektir. Dolayısıyla, önümüzdeki süreç içinde, gıda sorunlarıyla karşılaşmamak için  önce gerekli tedbirleri almak, buna göre politikalar üretmek ve  bu istikamette, tarım sektörüne yönelik yatırımları artırarak,  her türlü yenilik ve teknolojilere, en üst düzeyde desteğimizi vermek zorundayız. Bakanlık olarak bizler, bu gerçeklerin bilincinde olarak,  popülist olmaktan uzak, gerçekçi yaklaşımlarla sektöre yönelik  politika ve projeler üretiyor, tarımı stratejik bir sektör olarak ele almaya devam ediyoruz.  Sektörümüzü daha ileri seviyelere taşımak  ve bugün olduğu gibi, gelecekte de gıda güvenliğimizi temin etmek için, ortak aklı odağımıza alarak durmadan çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAKLAR

GELECEĞİN HEDEFİ

21. yüzyılın su ve enerji savaşlarına sahne olacak gibi karamsar tahminlere eklenen son küresel senaryonun gıda savaşları olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Gıda savaşı tarım, tarım ise toprak savaşları demektir. Artık, özellikle tarıma elverişli topraklar, geleceğin gözde hedeflerini teşkil etmektedir. Tarımın en önemli girdilerinden biri olan ve de biri diğerinden ayrı düşünülemeyen iki unsurundan biri toprak ise, diğeri sudur. Bu iki hayati kaynağı, en uygun koşullarda ve  en optimum şekilde kullanmak zorundayız. Su kaynaklarını ve havzalarımızı potansiyel olarak, kirlilikten ve yok olmaktan korumak, bir disipline tabi tutmak için elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Su kanunu çalışmalarının da hızlandırılarak, yasal alt yapının güçlendirilmesi, önümüzdeki sürecin önemli kazanımlarından birisi olacaktır. Bu sürece katkı ve destek verecek tüm milletvekillerimize yürütme adına şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ORMANLARI KORUMAK

ASLİ GÖREVİMİZ”

Ormanlık alanları koruma ve geliştirmenin en asli görevleri arasında yer aldığını belirten Bakan Pakdemirli, “Bakanlık olarak, son yıllarda orman alanlarımızı korumak ve geliştirmek için birçok önemli çalışmayı da uygulamaya koyduk.  Birçok tarımsal ürünün anavatanı olan ülkemizde, tarım ve hayvancılık sektörünü geliştirerek üretimi artırmak,  üreticinin emeğini korumak, vatandaşlarımızın gıda güvenliğini teminat altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarımsal üretim, toprak, su kaynakları ve orman alanlarımızın korunmasından sulamaya, su ürünlerinden kurumsallaşmaya kadar her alanda,  hizmet kalitemizi artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

4,3 MİLYAR FİDAN

TOPRAKLA BULUŞTU

Ülkemiz yüzölçümünün yaklaşık yüzde 29´unu oluşturan orman alanların toplamının 22,6 milyon hektar olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “Son 17 yılda, orman varlığımız, 1,9 milyon hektar artırılmıştır. Önümüzdeki dönemde ülkemizin ihtiyaçlarını, ülkemizin kaynaklarından karşılama hedefiyle, endüstriyel plantasyon çalışmalarını başlatacağız. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında; 2003 - 2018 yılları arasında, 5,2 milyar hektar alanda çalışma yapılarak,  4,3 milyar adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Bakanlık olarak, ‘Daha Yeşil Bir Türkiye İçin´ sloganıyla, 11 Kasım, saat 11.11´de, 81 ilde yapacağımız etkinlik ile  11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bakanlık olarak, tarım ve orman konularında, geleceğimize yön verecek politikalar belirleyerek, gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Bu minvalde; makro ve mikro düzeyde doğru ve güvenilir veriler temin ederek,  tohumdan sofraya uzanan tüm zinciri tam olarak kayıt altına alıyoruz. Tarım arazilerinin korunmasını, etkin kullanımını ve yönetimini sağlıyoruz. Sulama alanlarının genişletilmesine yönelik yatırımları önceliklendirilerek sürdürüyoruz.  Gıda güvenliğini teminen, etkin stok yönetimi, arz zincirinde kayıpların azaltılması, israfın önlenmesi, piyasaların düzenlenmesine ilişkin tedbirlerimizi bir bir alıyoruz. Hayvancılığı geliştirecek,  bitkisel üretim arzı ve güvenilirliğini artıracak çalışmalarımıza öncelik veriyoruz. Tarımsal üretimde, yerli ırk ve tohum alanında, biyolojik çeşitliliğimizi koruyor ve sürdürülebilir hale getirilmesini sağlıyoruz. Tarım ürünlerinin pazarlanmasında, dağıtım zincirindeki aracıların sayısının azaltılması,  tüketicinin makul fiyatlardan ürüne erişimi,  üretici ile tüketici arasında  doğrudan bağlantı kurulması yönünde kooperatiflerin ve üretici birliklerinin sistemde etkin olarak yer almasını sağlayacağız. Bu tedbirler, ülke tarımımızın geleceğine yön verecek,  gücümüze güç ve ürünümüze verimlilik katacaktır.  Ayrıca, politikalarımızın ve çalışmalarımızın altlığını oluşturacaktır. Gıda, tarım, orman ve su alanlarında,  üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak,  Türkiye´yi bölgesinde lider, dünyada küresel aktör haline getirmek için  güçlü adımlarla ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bu vesileyle düzenlenen, Orta Anadolu Ekonomik Forumu´nun sektörümüze ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bakan Pakdemirli´nin konuşmasının ardından Gazeteci-Yazar Şeref Oğuz´un moderatörlüğünde Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın,  Dimes Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ziya Diren, Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan ve Tarım Bakanlığı Eski Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları´nın söz aldığı dördüncü oturum gerçekleştirdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilimizde tören düzenlendi. Törende Atatürk Anıtı´na çelenk sunulurken, Vali Salih Ayhan ve il protokolü Gaziler Mezarlığı, Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği´ni ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı. Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca terör gazisi Muhammet Ekrem Ergün´ü evinde ziyaret etti.
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Mustafa Hızal, gazilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Hızal,”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dan gazilerimizin sosyal haklarının yükseltilmesi için bazı iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz. Kamuda çalışan gazilerimizin, yeni çıkarılan bir kanunla ikinci emekli olabilmesi için, maluliyetimize bakılmaksızın yaş sınırının beklenmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Gürün, Suşehri ve İmranlı´da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü Etkinliği´ne katılan Vali Salih Ayhan traktörün direksiyonuna geçerek, mısır hasadı yaptı. Vali Ayhan, üçlü bir gelişim modeli üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Bunlar; tarım, sanayi ve turizm. Buna yönelik bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi.
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Sanat Sivas Projesi´ saha çalışmalarına yön verecek ‘Sanat Sivas Çalıştayı´ ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Amacımız 118 bin öğrencimizin ilgisi ve yeteneği doğrultusunda sanatla iç içe olmasını sağlamaktır. Yıl boyunca okullarımızda ve şehrimizin belli noktalarında sanatsal kurslar açacak, ortaya çıkan ürünleri sergiler, gösteriler, konserler ve yarışmalarla bu kadim şehirde yeniden bir kültür - sanat hareketi başlatacağız” dedi.
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
İlimizde bir kafede çıkan, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
TGF Denetim Kurulu Başkanı Hakan Sezerer, 59. Başkanlar Konseyi´nin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “İlimizde misafir olan TGF üyeleri kendi gazete ve televizyonlarında yayın yaparak, Sivas´ın kültür elçisi oldular. Amacımız Sivas´ı tanıtmak ve ülke gündeminde Sivas´ın adını duyurmaktı ve bunu da başardık diyebiliriz” dedi.
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
İki adayın yarışacağı 37. Bölge Eczacılar Odası Olağan Genel Kurulu 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Mevcut Başkan Süha Yazıcıoğlu ile geçtiğimiz haftalarda adaylığını açıklayan Bahadır Eren, Başkanlık için karşı karşıya gelecek.
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, il merkezinde üye seferberliği başlattıklarını belirterek, “Üye kayıt çalışmamızda en çok dikkat çeken husus Cumhur İttifakında yer alan partilerde üyelikleri olan kişilerin e-devlet üzerinden istifa ederek, İyi Parti´ye üye olmalarıdır” dedi.
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
Bu yıl 32.´si düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. SESOB tarafından organize edilen program Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden kontej yürüyüşüyle başladı. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan etkinliklerde Belediye Mehter Takımı konser verdi. Usta-Çırak ilişkisinin anlatıldığı Şed Kuşatma Töreni büyük beğeni topladı.
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesinin hedeflendiği ´Açık Kapı´ vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. Vali Salih Ayhan,” Tarihi valilik binamız ile yeni ek hizmet binamızda açık kapı büroları var. Son bir yıl içerisinde 3 binin üzerinde vatandaşımız açık kapıyı ziyaret etti.”dedi.
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ‘Okul Gıdası Logosu´ uygulamasının 1 yıl ertelendiğini duyurarak, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ 15 Eylül 2019 itibarıyla değiştirildi. Değişiklikle okul gıdası logosu uygulaması 1 yıl ertelendi. Okul kantinlerinde satılabilecek ürünlerde yer alması gereken logo için önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren okul logolu ürünlerin satışına izin verilecek” dedi.
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
Sivas Kongresi´nin 100. yılı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından 59. Başkanlar Konseyi toplantısı ilimizde yapıldı. 65 Cemiyet Başkanı ve 138 gazetecinin katıldığı toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı.
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
Zara´da Eylül ayı Muhtarlar Toplantısı Kaymakam Mehmet Sayın başkanlığında düzenlendi. Toplantıda kurum müdürleri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
TÜİK Ağustos ayı konut satış verilerini yayımladı. 2018 yılı Ocak – Ağustos döneminde toplamda 6 bir 630 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı aynı dönemde 4 bin 777 oldu. 8 aylık verilerde geçtiğimiz yıla oranla düşüş gözlemlenirken, aylık bazda artış yaşandı. 2018 yılı Ağustos ayında 626 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı Ağustos ayında 976 konutun satışı yapıldı.
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Vali Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile birlikte inşaat çalışmalarında sona gelinen Halk Eğitim Merkezi ile Bilim ve Sanat Merkezi´nde incelemelerde bulundu.
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
TOBB Başkan Yardımcısı Mehmet Büyüksimitci Sivas Borsası´nı ziyaret etti. Borsa yetkilileriyle görüşen Simitcioğlu, ilimizin sorun ve sıkıntıları ile ilgili bilgi alarak, sorunların giderilmesi için ilgili yerler ile iletişim sağlanacağı dile getirdi.
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Yıldız mesajında,” Vatanı, milleti, bayrağı için canları pahasına savaşan şehit ve gazilerimiz bu toprağın bize emanetidir.” dedi.
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı ve Turizm Fakültesi iş birliği ile üniversite kantinleri ile yemekhanelerinde çalışan personele hijyen eğitimi verildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6917
EURO
6.2941