İSTİKLAL MÜCADELESİNİN MİHENK TAŞIDIR
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ekonomi Forumu´na katılmak üzere ilimize geldi. Forum´da ‘Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?´ konulu 4. oturumunun açılışında konuşan Bakan Pakdemirli, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından kabul edilen, bu önemli zaman diliminin 100. yılı vesilesiyle, bu formun tertip edilmesinde emeği geçenlere, bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Tarih: 4.9.2019 01:04:00/ 235okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu´nun “Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?” konulu 4. oturumunun açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen foruma, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin yanı sıra Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habib Soluk ve Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın´ın ardından söz alan Bakan Pakdemirli, “Öncelikle, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından kabul edilen, bu önemli zaman diliminin 100. yılı vesilesiyle, bu formun tertip edilmesinde emeği geçenlere, bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tarımı çok önemsediklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Biliyoruz ki, gıdayı kontrol eden, dünyayı da kontrol edecektir. Dolayısıyla, önümüzdeki süreç içinde, gıda sorunlarıyla karşılaşmamak için  önce gerekli tedbirleri almak, buna göre politikalar üretmek ve  bu istikamette, tarım sektörüne yönelik yatırımları artırarak,  her türlü yenilik ve teknolojilere, en üst düzeyde desteğimizi vermek zorundayız. Bakanlık olarak bizler, bu gerçeklerin bilincinde olarak,  popülist olmaktan uzak, gerçekçi yaklaşımlarla sektöre yönelik  politika ve projeler üretiyor, tarımı stratejik bir sektör olarak ele almaya devam ediyoruz.  Sektörümüzü daha ileri seviyelere taşımak  ve bugün olduğu gibi, gelecekte de gıda güvenliğimizi temin etmek için, ortak aklı odağımıza alarak durmadan çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TARIMA ELVERİŞLİ TOPRAKLAR

GELECEĞİN HEDEFİ

21. yüzyılın su ve enerji savaşlarına sahne olacak gibi karamsar tahminlere eklenen son küresel senaryonun gıda savaşları olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Gıda savaşı tarım, tarım ise toprak savaşları demektir. Artık, özellikle tarıma elverişli topraklar, geleceğin gözde hedeflerini teşkil etmektedir. Tarımın en önemli girdilerinden biri olan ve de biri diğerinden ayrı düşünülemeyen iki unsurundan biri toprak ise, diğeri sudur. Bu iki hayati kaynağı, en uygun koşullarda ve  en optimum şekilde kullanmak zorundayız. Su kaynaklarını ve havzalarımızı potansiyel olarak, kirlilikten ve yok olmaktan korumak, bir disipline tabi tutmak için elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Su kanunu çalışmalarının da hızlandırılarak, yasal alt yapının güçlendirilmesi, önümüzdeki sürecin önemli kazanımlarından birisi olacaktır. Bu sürece katkı ve destek verecek tüm milletvekillerimize yürütme adına şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ORMANLARI KORUMAK

ASLİ GÖREVİMİZ”

Ormanlık alanları koruma ve geliştirmenin en asli görevleri arasında yer aldığını belirten Bakan Pakdemirli, “Bakanlık olarak, son yıllarda orman alanlarımızı korumak ve geliştirmek için birçok önemli çalışmayı da uygulamaya koyduk.  Birçok tarımsal ürünün anavatanı olan ülkemizde, tarım ve hayvancılık sektörünü geliştirerek üretimi artırmak,  üreticinin emeğini korumak, vatandaşlarımızın gıda güvenliğini teminat altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarımsal üretim, toprak, su kaynakları ve orman alanlarımızın korunmasından sulamaya, su ürünlerinden kurumsallaşmaya kadar her alanda,  hizmet kalitemizi artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

4,3 MİLYAR FİDAN

TOPRAKLA BULUŞTU

Ülkemiz yüzölçümünün yaklaşık yüzde 29´unu oluşturan orman alanların toplamının 22,6 milyon hektar olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “Son 17 yılda, orman varlığımız, 1,9 milyon hektar artırılmıştır. Önümüzdeki dönemde ülkemizin ihtiyaçlarını, ülkemizin kaynaklarından karşılama hedefiyle, endüstriyel plantasyon çalışmalarını başlatacağız. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında; 2003 - 2018 yılları arasında, 5,2 milyar hektar alanda çalışma yapılarak,  4,3 milyar adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Bakanlık olarak, ‘Daha Yeşil Bir Türkiye İçin´ sloganıyla, 11 Kasım, saat 11.11´de, 81 ilde yapacağımız etkinlik ile  11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bakanlık olarak, tarım ve orman konularında, geleceğimize yön verecek politikalar belirleyerek, gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Bu minvalde; makro ve mikro düzeyde doğru ve güvenilir veriler temin ederek,  tohumdan sofraya uzanan tüm zinciri tam olarak kayıt altına alıyoruz. Tarım arazilerinin korunmasını, etkin kullanımını ve yönetimini sağlıyoruz. Sulama alanlarının genişletilmesine yönelik yatırımları önceliklendirilerek sürdürüyoruz.  Gıda güvenliğini teminen, etkin stok yönetimi, arz zincirinde kayıpların azaltılması, israfın önlenmesi, piyasaların düzenlenmesine ilişkin tedbirlerimizi bir bir alıyoruz. Hayvancılığı geliştirecek,  bitkisel üretim arzı ve güvenilirliğini artıracak çalışmalarımıza öncelik veriyoruz. Tarımsal üretimde, yerli ırk ve tohum alanında, biyolojik çeşitliliğimizi koruyor ve sürdürülebilir hale getirilmesini sağlıyoruz. Tarım ürünlerinin pazarlanmasında, dağıtım zincirindeki aracıların sayısının azaltılması,  tüketicinin makul fiyatlardan ürüne erişimi,  üretici ile tüketici arasında  doğrudan bağlantı kurulması yönünde kooperatiflerin ve üretici birliklerinin sistemde etkin olarak yer almasını sağlayacağız. Bu tedbirler, ülke tarımımızın geleceğine yön verecek,  gücümüze güç ve ürünümüze verimlilik katacaktır.  Ayrıca, politikalarımızın ve çalışmalarımızın altlığını oluşturacaktır. Gıda, tarım, orman ve su alanlarında,  üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak,  Türkiye´yi bölgesinde lider, dünyada küresel aktör haline getirmek için  güçlü adımlarla ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bu vesileyle düzenlenen, Orta Anadolu Ekonomik Forumu´nun sektörümüze ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bakan Pakdemirli´nin konuşmasının ardından Gazeteci-Yazar Şeref Oğuz´un moderatörlüğünde Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın,  Dimes Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ziya Diren, Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan ve Tarım Bakanlığı Eski Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları´nın söz aldığı dördüncü oturum gerçekleştirdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
Türkçenin bir bilim dili haline gelmesi hedefi ve buna dönük çalışmalar kapsamında, Dini İlimler Araştırma Merkezi (DİMER) öncülüğünde hazırlanan akademik yazım ve kaynak gösterme sistemi olan İSNAD, yeni versiyonu kullanıma geçti.
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
İmranlı Kaymakamı Hasan Meşeli 2003 yılında Diyarbakır´da terör operasyonunda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Engin Kılıç´ın anne ve babasını ziyaret etti.
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi´ hedefi ile meclise sunulan kanun teklifinde, değeri 5 milyondan fazla olan konutlara farklı vergi uygulanacak. Bu kapsamda Sivas´ta 40 konut bulunduğu belirtildi.
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
Sivas İl Müftülüğü Kadın Gençlik Koordinatörlüğünün sömestri tatilinde düzenlediği Lise ve Üniversiteli kız öğrencilere yönelik gençlik kampı tamamlandı.
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
Sivas Marangozlar Esnaf Odası tarafından istişare ve birlik toplantısı düzenlenerek, esnafların karşılaştıkları sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
Kangalda bulunan esnaf teşkilatları Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen deprem sonrasında ihtiyaçlı aileler için seferber oldu.
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
İmranlı ilçesinde bir sokak köpeğinin her gün ekmek kamyonetinden gizlice ekmek alması güvenlik kamerasına yansıdı.
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
İmranlı ilçesinde Ülkü Ocakları İlçe Teşkilatı tarafından toplanan bir kamyon dolusu yardım malzemesi depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ´a gönderildi.
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle toplanan 2 TIR dolusu yardım depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ ve Malatya´ya gönderildi. Vali Salih Ayhan, ” Millet olarak üzüntüde, sevinçte hemen çok rahat bir araya gelebiliyoruz. Tek vücut olabiliyoruz. Güzel bir çalışma oldu. Deprem bölgesinin ihtiyacı olan malzemelere battaniye, ısıtıcı, çocuk bezleri ve mamalara odaklanıldı. Topladık ve Sivas´ın kalbinden Elazığ´ın ve Malatya´nın kalbine gönderiyoruz." dedi.
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
Sivas´ta soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
Merkeze yapılan ´Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi´ projesinin, merkeze değil Kangal´a yapılması gerektiği eleştirilerine cevap veren Vali Salih Ayhan, “Aynı şehrin içerisinde mikro milliyetçilik yapmak bu şehre verilebilecek en büyük zarar” dedi.
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
Elazığ merkezli yaşanan depremin ardından ilimizde birçok kurum ve kuruluş depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımların tek elden toplanması ve koordinasyonlu bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılması için Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Valiliğimizin himayesinde yardımları tek çatı altında toplayacağız. Doğru bir şekilde, doğru yöntemlerle, doğru kişilerin elleriyle yardımları yerlere ulaştıracağız. Dağınıklık ve düzensizlik olmasın güzel bir birliktelik olsun. Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre vatandaşlarımızın buradaki hassasiyetini dengeleyerek yardım sürecini yöneteceğiz.” dedi.
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
İlimizde, kontrolden çıkan taksinin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
Sivas Belediyesi tarafından Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatıldı.
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Elazığ´da meydana gelen depreminin hissedildiği İmranlı´da belediye tarafından toplanan battaniye, erzak ve kıyafetler afet bölgesine gönderildi.
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas Belediyesi ve bağlı kuruluşu Özbelsan AŞ´de hizmetini tamamlayarak emekli olan personellerle yemekte bir araya geldi.
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´da ASELSAN Hassas Optik´i ziyaret etti.
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem ilimiz başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremde Elazığ ve Malatya´da birçok bina yıkıldı. Depremde 22 kişi hayatını kaybederken, 1030 kişi ise yaralandı. Deprem ilimizde de hissedildi. Depremi yaşayan vatandaşlar sokağa çıktı. Yaşanan felaketinin ardından ilimizden deprem bölgesine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bölgeye gitti. Sivas Belediyesi´ de depremden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
İlimizde, olumsuz hava ve kar yağışı nedeniyle kırsalda 65 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Denizin dibinde incilerle taşlar karışık olarak bulunurlar, övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunurlar

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371