İSTİHDAM SAĞLAYANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde geçen yıl valilik öncülüğünden başlatılan istihdam seferberliği kapsamında 100´ün üzerinde personel çalıştırılan ve 2019 yılında istihdamda artış sağlayan 60 firmaya düzenlenen törenle teşekkür belgesi verildi. Törende konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ın iş dünyasının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Buradaki insanlar şehrin hamallığını yapan, yükünü çeken, kazandıkları ile vergilerini ödeyen, işçilerinin sigortalarını ödeyen ve 100´lerce insanımıza istihdam sağlayanlardır.” dedi.
Tarih: 8.2.2020 07:00:09/ 159okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Geçen yıl iştiham seferberliği kapsamında 100´ün üzerinde personel çalıştıran ve 2019 yılında istihdamda artış sağlayan işletmelere düzenlenen törenle teşekkür belgesi verildi. MEVA Kafe´de düzenlenen programa Vali Salih Ayhan, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TSO Başkanı Mustafa Eken ve iş insanları katıldı. Programda ilk olarak ilimizin istihdamına ve ekonomisine katkı sağlamak için, İŞ-KUR tarafından uygulanan ´İşbaşı Eğitim Programı´ kapsamında; firmalar ile protokol imzalanması ile başladı. İmzalanan protokol ile ilimizdeki faaliyet gösteren işletmelerde, toplamda 626 kişi istihdam edilecek.

VALİ AYHAN:  “İSTİHDAMDA DAHA İYİ NOKTALARA GELECEĞİZ

Programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Belediye başkanımız, OSB müdürümüz ve oda başkanlarımızla İstanbul ve Ankara ziyaretlerimiz oldu. Bu ziyaretlerde hakikaten çok şeyler öğrendik. Büyük marka sahibi olan büyük iş insanlarını tanıma fırsatımız oldu, onların heyecanlarına şahit olduk ve Sivas´a olan ilgilerini, alakalarını gördük. Ve bunlara kayıtsız kalmamak için de kendi iç dinamiklerimizi iyice güçlendirmemiz gerek. Evet eksiklerimiz var ama dünden daha iyiyiz. İnşallah yarın daha iyi olacağız. Yeter ki hedef birlikleri olsun yeter ki amaç birlikleri olsun. Gerçekten Sivas´ta bu hava var, bu anlayış var. Bunlar da inşallah üretime istihdama katkı sağlayacak. 2020 yılını biz üretim ve istihdam yılı olarak görüyoruz. Geçen sene 2019´da çok güzel 100´üncü yıl etkinlikleri yaptık. İliklerimize kadar yaşayarak, ulusal ve uluslararası anlamda 100´üncü yıl etkinliklerini kutladık. Gerçekten güzel bir miras, mutlu bir miras. Çok anlamlı oldu. Sivas´ın görünürlüğünü, bilinirliğini güzel bir şekilde ifade ettiğimizi düşünüyoruz. Geçen yıl bir de şu anlayışı belirleyemeye çalıştık. Türkiye fiziki anlamda, altyapı anlamında çok güzel bir yapıda. Eksikler var mı var. Ama zengin bir altyapıda bulunduğumuzu da zevkle ifade etmek istiyorum. Geçen yıl üçlü ayrıcalığımız olsun dedik. Tarım, turizm ve sanayi özellikle sanayi alanında ayrı bir çalışma yapmamız ayrıca önem arz etmekteydi. Birinci OSB´nin altyapısını güçlendirmek ve pazarlama anlamında daha modern anlayışa döndürmeye çalıştık. İnovasyon merkezi kuruyoruz, İŞGEM´le bütünleştiriyoruz, KOSGEB, İŞKUR birliklerini daha da artırıyoruz. Belediye, özel idare birlikleri ile OSB´nin altyapısını güçlendirmeye çalışıyoruz. Yani orada istihdam yapanların her zaman yanında olduğumuzu vurguluyoruz. Her OSB toplantısında birkaç günde orayı ziyaret ediyoruz. Onları motive etmeye çalışıyoruz, ümitlerini canlı tutmaya çalışıyoruz. 2018-2019´da Türkiye içerden dışarıdan olağanüstü saldırılara maruz kaldı. Ama birlikteliğimiz ile bunları aştık. 2019´daki bu anlayışımızı 2020´ye daha güçlü bir şekilde taşıyacağız. Bugün arkadaşlarımız çok güzel bir çalışma yaptı. Demirağ OSB´nin kamulaştırma, elektrik altyapısı, içme suyu altyapısı tamamlandı. Cumhurbaşkanımızın söz verdiği gibi, biz sahip çıkacağız. Bunlar sayesinde de Sivas hak ettiği noktaya gelecek. Turizmde de çok iyi bir noktaya geleceğiz. Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız. İnandığımız zaman emek verdiğimiz zaman bunun karşılığını almamak mümkün değil. Cenabı Allah hiç kimsenin emeğini zayi etmez. Turizmde özellikle yüksek hızlı tren ile ilgili sosyoloji bölümündeki hocalarımızla toplantı yaptık. Dünya´da yüksek hızlı trenin geldiği bütün yerleşim yerleri gelişmiştir. Müthiş bir sosyal hareketlilik olmuştur, turizmde hareketlilik olmuştur” dedi.

EKEN: “TÜM ÜYELERİMİZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ”

100 kişinin üzerinde istihdam sağlaması nedeniyle teşekkür belgesi alan Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Mustafa Eken, programın açılış konuşmasını yaparak, “Bugün burada Sivas´ın iş dünyasının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Çünkü buradaki insanlar şehrin hamallığını yapan, yükünü çeken, kazandıkları ile vergilerini ödeyen, işçilerinin sigortalarını ödeyen ve 100´lerce insanımıza istihdam sağlayan üyelerimizle birlikteyiz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Eken, “Hepimizin Demirağ OSB´nin 6. teşviki alması için bir mücadelemiz var. Bunun da sonucuna ulaşacağımıza hepimizin inancı tamdır. İnşallah beklediğimiz teşvik bölgesine gelebilirsek, 63 çalışanımız olacaktır 630, istihdam sayımızın artacağına şehrimizin protokolü, şehrin vekilleri inanıyor ve şehir inanıyor. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak 8 bin üyemiz ile bu işler için sonuna kadar mücadele edeceğimizi, bu tür toplantıları sık sık yapacağımızı ve bir kişiye bile ekmek verenin bizim için çok değerli olduğunu bir kez daha söyleyerek başta valim olmak üzere değerli protokolümüze saygılarımı sunuyorum teşekkür ediyorum.”  diye konuştu.

BİLGİN: “ÜRETENİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “Sivas´ta üretim yapan, istihdam sağlayan herkesin yanındayız ve sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde, istihdama katı sağlayan, üretim sayısını arttıran herkese teşekkür ediyorum. Bugün eksiklikleri konuşmak istediğimiz an iş hayatımızda, özel hayatımızda, kamu hayatında eksiklikler göreceğiz. Biz Sivas´ta yaşayanlar olarak hepimiz biliyoruz ki, başladığımız noktadan geldiğimiz noktayı gördüğümüz zaman zor dönemde yaşadığımız sıkıntıları bir kenara bırakırsak Türkiye olarak da, şehir olarak da iyi noktadayız. Hedefimiz, her alanda daha gelişmiş, her alanda daha büyümüş, istihdam ve ihracatını artırmış bir şehir ortaya koymak. Bunun için de hepimiz siyasilerimizle, milletvekillerimizle ve tüm kamu ve kuruluşlarımızla bunun mücadelesini veriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki Sivas güçlü olursa Türkiye güçlü olur, Sivas güçlü olursa milletimiz güçlü olur. Bugünlerde zorlu süreçlerden geçiyoruz. Ama biz inanıyoruz ki bu ülkeyi sevenler, başta sizler olarak bu ülkeyi çok seven, çok istihdam sağlayan, çok üreten bireylerdir. Sizler de farklı sektörlerde tüm zorluklara rağmen üretimi artırmak, istihdamı artırmak ve Türkiye´nin ekonomisine katkı sağlamak için gerektiğinde risk alarak bu mücadeleyi veriyorsunuz, her zaman biz de sizin yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

KARASU: “TEŞVİKTE CİDDİ UÇURUMLAR VAR”

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da, ”Bu kriz sürecinde istihdam sağlamak her babayiğidin harcı değil. Öncelikle taşın altına elini değil gövdesini koyan iş insanlarına çok teşekkür ediyorum. Ticaret ve Sanayi Odası başkanımızın da söylediği gibi, teşvik haritası oluşturulurken ne yazık ki Sivas´a çok büyük bir yanlış yapılmış durumda. Sivas şu andaki teşvik haritasındaki yerini hak etmiyor. Bunun için tüm Sivas´ın iktidardan, muhalefete kadar hepimizin bürokrasisinin, sizlerin mücadele etmesi gerekiyor. Bugün Osmaniye´nin, Niğde´nin, Maraş´ın, Çankırı´nın, Sivas´tan daha önde bir teşvik bölgesinin içinde olması Sivas´ta yatırım yapan tüm insanlarımızı sıkıntıya sokuyor. Çünkü artık teşvik sıralamalarında ciddi uçurumlar var. “dedi.

Konuşmaların ardından 100 kişi ve üzerinde istihdam sağlayan firmalara teşekkür belgeleri verildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları verilerini açıkladı. Verilere göre Sivas´ta 2020´nin ilk ayında 642 konut satıldı. Konutların 250´sini ilk satış, 392´sini ise ikinci el satış oluşturdu.
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜDEMSAŞ´ta üretimine başlanan milli vagonlar Avrupa´dan büyük ilgi görüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “TÜDEMSAŞ-özel sektör iş birliğiyle Avusturya merkezli GATX firması için toplamda 400 yük vagonu, Avrupa merkezli TOUAX firmasına 200 konteyner taşıma vagonu ile 600 boji üretilmesi karara bağlandı” açıklaması yaptı.
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Fatih Ada tarafından gerçekleştirilen operasyonlar Kalp Damar Merkezi´nde aynı gün içerisinde 4 farklı hastanın aort damarına müdahale edilerek hastalar hayata bağlandı.
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte kar kalınlığı 2 metreyi geçti.
KIBRIS TÜRK´TÜR
KIBRIS TÜRK´TÜR
TÜRKAV Sivas Şube Başkanı İbrahim Ballı İdlib´deki son durum, gelişmeler ve KKTC Cumhurbaşkanının açıklamaları hakkında açıklamalarda bulundu.
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Mimar ve Mühendisler Grubunu ziyaretinde mimarların sıkıntısını dile getirerek, “En büyük sıkıntı, Sivas´ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım” dedi.
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile maddi durumu iyi olmayan ailelere, her yıl olduğu gibi bu yıl da odun yardımı yapılıyor.
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı.
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
Hafik ilçesinde bağlı Aktaş köyüne giden vatandaşlar kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için bölgeye giden iş makinesi de kara saplandı. Yoğun çalışmanın ardından iş makinesi kurtarılırken, bölgedeki vatandaşlarda köye ulaştırıldı.
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
İlimizde, üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar temizleme çalışmaları devam ediyor. Soğuk havanın etkisiyle çatılarda boyu 1 metreyi geçen buz sarkıtları oluştu.
POLİS MEMURUNUN KULLANDIĞI OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
POLİS MEMURUNUN KULLANDIĞI OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
Sivas´ta meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 3 kişi yaralandı.
ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN
ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN
Sivas´ta 2011 yılından bu yana en yoğun kar yağışı yaşanıyor. Kar yağışı ile ilgili çalışmaları aktaran Vali Salih Ayhan, ‘´İl Özel idaremiz bünyesindeki 400 civarında ekiple aralıksız çalışmalar sürüyor. 4000 araç da olsa buna yetişebilmesi mümkün değil. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz, 1-2 gün zorunlu olmadığı sürece hiç dışarı çıkmamaları” dedi.
TARIM PLATFORMU YAPILDI
TARIM PLATFORMU YAPILDI
Tarım Platformu Şubat ayı toplantısında konuşan Vali Salih Ayhan Milli Mücadelenin 100´üncü yılı olan 2023´te, ‘100´üncü Yılda 100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefiyle 29 Ekim´de iki fabrikanın temelinin atıldığını belirterek, “Herhangi bir aksilik olmazsa yem fabrikamızın açılışını inşallah 4 Eylül´de yapacağız” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR
Selçuk Anadolu Lisesi, çevre konulu Avrupa Birliği Erasmus proje çalışmaları kapsamında Sivas´taki geri dönüşüm tesisine ve Katı Atık Düzenli Depolama sahasına gezi düzenledi.
KAR KLİBİ İLGİ GÖRDÜ (VİDEO)
KAR KLİBİ İLGİ GÖRDÜ (VİDEO)
İlimizde, iki gündür devam eden kar yağışı kentte kartpostallık görüntüler oluştururken, valiliğin hazırladığı ve sosyal medya hesabından paylaştığı kar klibi büyük ilgi gördü.
PARK HALİNDEKİ ARAÇLAR KARDAN KAYBOLDU (VİDEO)
PARK HALİNDEKİ ARAÇLAR KARDAN KAYBOLDU (VİDEO)
İlimizde, iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle 994 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı, park halindeki araçlar kar altında kaldı. Belediye ekipleri kent merkezindeki karları iş makineleri ve kamyonlarla şehir dışına taşımak için çalışma başlattı.
YAŞLI KADIN HASTANEYE ULAŞTIRILDI
YAŞLI KADIN HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Suşehri´nde köyünde rahatsızlanan Kiraz Karkakuş (85) karla mücadele ekiplerinin kardan kapanan köy yolun açmasıyla, sağlık ekipleri tarafından hastaneye ulaştırıldı.
DOĞAYA YEM BIRAKILDI
DOĞAYA YEM BIRAKILDI
Kar kalınlığı kırsal alanlarda 1 metreye ulaştı. Yaban hayvanlarının yiyecek bulmalarının olanaksız hale geldiği Sivas´ta, doğaya yem bırakma etkinliği düzenlendi.
VATANDAŞIMIZ SABIRLI OLSUN
VATANDAŞIMIZ SABIRLI OLSUN
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kar yağışı yoğunluğuyla belediye ekiplerini yanı sıra kurum ve özel firmalardan araç kiralanarak çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, “Hemşerilerimizden talebimiz, ricamız biraz sabırlı olmaları. Biraz da karın keyfini çıkarmaları” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550