İŞ BİTTİKTEN SONRA ELEŞTİRİLİYOR
İlimizdeki yurt kapasiteleri ve son bir yılda kapatılan özel yurtlarla ilgili değerlendirme yapan Vali Salih Ayhan, yatırımların iş bittikten sonra eleştirilmeye ve itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirterek, “Bu kadar emek bu kadar mücadele veriliyor. Ardından da itibarsızlaştırma süreci başlıyor. Bunu hastanede görebiliyoruz. Havalimanında görebiliyoruz. Bunu yine kamu binalarında da görebiliyoruz” dedi.
Tarih: 8.10.2019 01:05:00/ 250okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Vali Salih Ayhan,  geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında son dönemde ilimizde faaliyete giren KYK yurtlarının ardından 100´ün üzerinde özel yurt ve pansiyonun kapatılmasıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sivas´ın yurt kapasitesi olarak Türkiye´de birçok ilden önde olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, “Cumhuriyet Üniversitesi´ndeki öğrenci sayımız 60 bine yakın. Bizim yurtlarımızın kapasitesi de 23 bin civarında. Şuanda yurtlarımızın yüzde 90´ı dolu durumda. Ben yurda yerleşeceğim diyip de dışarıda kalan hiçbir öğrencimiz yok. Yurt standartları, kalite ve kapasite olarak en iyi iller arasındayız. Son yıllarda yapılan yurtlarla birlikte Sivas en şanslı iller arasında. Yurtlardaki öğrenci kapasitesi ek kontenjanlarla birlikte yüzde 100´ü bulacak” dedi.

Üniversitenin yurt anlamındaki ihtiyacının giderildiğini ancak çeşitli sorunların da beraberinde geldiğini ifade eden Vali Ayhan, “Sorun nedir? Özel yurtların kapatılması konusu var. Bu sorunu tek bir sebebe bağlamamak lazım. Sonuç olarak bu öğrenciler Sivas´a geldi. Eğer öğrenciler sadece bir ekonomik obje olarak görülüyorsa bu öğrenciler ilimize geliyor ve para harcıyor. Tek fark nedir? A mahallesinde para harcamıyor da B mahallesinde harcıyor. Sonuç olarak bir ekonomik döngü var. Gönül isterdi ki bu dağınık olsun ama o dönemdeki şartlarda tek bir yere toplanmış” diye konuştu.

İlimize yapılan hizmetlerin iş bittikten sonra yıpratmaya çalışılmasının doğru olmadığını kaydeden Vali Ayhan, “Bu kadar emek bu kadar mücadele veriliyor. Ardından da itibarsızlaştırma süreci başlıyor. Bunu hastanede görebiliyoruz. Havalimanında görebiliyoruz. Bunu yine kamu binalarında da görebiliyoruz” dedi.

Vali Ayhan, şöyle devam etti:

“Son yapılan yurtların parça parça farklı bölgelere yapılması fikri kamuoyunda daha hakim ama her olayı kendi döneminde ve şartlarında ele almak gerekir. Bildiğiniz gibi bu yurtlar 2016 yılında yapılmaya başlandı ve o dönemde bir FETÖ illeti vardı. Devletimiz bir an önce yurt yaparak bu çocuklarımızı onların kucağından kurtarıp devletin kucağına alma gayreti vardı. Dolayısıyla o dönemin şartlarındaki bakışla şimdiki bakış çok farklı. Birçok ilde çocuklar yurt arıyor ama bulamıyor. Çok şükür bizim ilimizde böyle bir sorun yok.”

“ÖĞRENCİLERİN ŞEHRE

BAĞLANMASI LAZIM”

Gelinen noktada öğrencileri şehir merkezine bağlayacak çalışmalara imza atılması gerektiğine dikkat çeken Vali Salih Ayhan, “Esnafımız bu konuda haklıdır, mağdur olmuştur. Ama diğer taraftan da ekonomik anlamda bir durağanlık var. İki durum da üst üste gelince ister istemez esnafımız dert yanıyor. Ayrıca ben Sivas´ta göreve başladığımda son yurt inşaatı tamamlanmıştı ve burada 30´a yakın dükkân olarak işletilecek yer vardı. Ben onların tamamını iptal ettirdim. Oradaki ticari düşünceyle yapılan yerler sosyal ve kültürel etkinlik alanı olarak kullanılacak. Bazen sermayeler yer değiştirebiliyor. Bir dönemde bir bölge canlanır şehirde. Bazen bu canlık başka bir bölgeye kayar. Dolayısıyla şehri iyi okumak lazım. Şehri sadece İstasyon Caddesi veya Atatürk Caddesi olarak görmemiz lazım. Şehre bir bütün olarak bakmak lazım. Ama şunu yapmamız lazım. Dengeli bir dağılım olsun ve şehir kontrollü büyüsün” ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan, “Biz bütün STK´larımız ile idarilerimiz ile beraber, siyasilerimiz beraber büyük bir iş başardık. Bu bir anlayış birlikteliğidir. Biz şehrin büyük çoğunluğunun makul gördüğü şeylerde gözümüzü karartıp yürüyeceğiz. Eleştiriler illaki olacaktır. İş yapan eleştirilir. İş yapan şikâyet edilir. İş yapan iftiraya da uğrar. Ama bizim bagajımız boş olduğu için inandığımız doğru yolda yürüyeceğiz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BİTTİKTEN SONRA ELEŞTİRİLİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ MÜCADELE YOLUNU YAYA YÜRÜYOR
MİLLİ MÜCADELE YOLUNU YAYA YÜRÜYOR
Atatürk´ün Milli Mücadele döneminde Anadolu´da izlediği güzergahı 100 yıl sonra adımlamak için Sivas´tan yola çıkan 67 yaşındaki dağcı Osman Kemal Ağaoğlu, Şarkışla ilçesine ulaştı.
 14 KATLI APARTMANIN TERASINDAN DÜŞEN HAKİM, ÖLDÜ
14 KATLI APARTMANIN TERASINDAN DÜŞEN HAKİM, ÖLDÜ
Sivas´ta, ailesinin oturduğu 14 katlı apartmanın terasından düşen Bursa İdari Mahkemesi Üyesi Hakim Mustafa Nuri K. (27), hayatını kaybetti. Acı haberi alan Mustafa Nuri K.´nin yakınları, olay yerinde uzun süre gözyaşı döktü.
87 YAŞINDAKİ HASAN ELMACI DONARAK ÖLDÜ
87 YAŞINDAKİ HASAN ELMACI DONARAK ÖLDÜ
Sivas´ın Hafik ilçesinde, kendisinden haber alınamayan kişinin donarak öldüğü belirlendi.
ÖDÜLLÜ HADİS YARIŞMASI DÜZENLENECEK
ÖDÜLLÜ HADİS YARIŞMASI DÜZENLENECEK
İlimizde, İmam Hatipliler Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında ödüllü hadis yarışması düzenlenecek.
İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri kardeş borsaYozgat Ticaret Borsası´nı ziyaret etti. Hastaoğlu,” Yozgat ile kültürlerimiz birbirlerine çok benziyor. Kardeş borsamızla tarım, hayvancılık ve sanayi alanında fikir alışverişinde bulunarak işbirliğimizi güçlendirmek düşüncesindeyiz” dedi.
FOTOĞRAFÇILIĞIN İNCELİKLERİNİ ANLATTI
FOTOĞRAFÇILIĞIN İNCELİKLERİNİ ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Kulübü tarafından “Reklam, Ürün, Model ve Wedding Fotoğrafçılığında Yeni Dönem” konulu söyleşi düzenlendi.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak.
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğrencilere yönelik balık workshop etkinliği gerçekleştirildi.
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
Vali Salih Ayhan, Sivas Belediyesi Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankasını ziyaret etti. Hayırseverlere bağışları arttırma çağrısında bulunan Vali Ayhan, ”Hayırseverlerimizin bağışlarını da artırmalarını bekliyoruz. Hakikaten son zamanlarda biraz daha buna ihtiyacımız var.” dedi.
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, İl Özel İdaresindeki yol yapım çalışmaları konulu seminer düzenlendi.
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası tarafından üyelerine yönelik olarak sosyal medya ve e ticarette ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın,” Pasifik Okyanusu´nun tam ortasında yaklaşık 3,4 milyon kilometre karelik bir alan ve 7 milyar ton bir ağırlığının olduğundan söz ediliyor. Bu durumun bizlere gösterdiği ise çevremize ne kadar çok zarar verdiğimizdir.” dedi.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, mesleki eğitimlerine haftanın 3 günü staj yaparak devam ediyor. Staj gördükleri işletmelerde becerileri ile tam not alıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı,” Öğrencilerimiz gerçekten burada sundukları hizmetle göz dolduruyorlar. Ben öğrencilerimizin kendilerine sağlanan bu imkanla çok mutlu olduklarını ve işlerini severek yaptıklarını hissettim.” dedi.
 BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
Tesviyeciler ve Oto Sanatkârları Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyeleri hayvan barınağına 1 ton yem bağışladılar.
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak. Uğur YİĞİT İl protokolü eşleri sağlıklı gıdalara dikkat çekmek amacıyla Polisevi´nde bir araya geldi. Tam buğday unundan ekşi maya ekmeği yaparak tadan il protokolünün eşleri, sağlıklı gıdalara dikkat çekerek, herkesin evinde bu tür ürünleri kolaylıkla yapabileceklerini dile getirdiler. Ekmek yapımının ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ adlı bir proje başlattıklarını belirterek çocukların daha sağlıklı büyümesi ve aile bütçesine ekonomik katkı sağlanması için kadınları mutfakta daha fazla görmek istediklerini söyledi. Evde ekmek, yoğurt, peynir, sucuk, sirke gibi gibi doğal ürünler yapmanın zor olmadığını vurgulayan Ayhan, “Bu ürünlerin yapımının kolay olduğunu göstermek için bir araya geldik. Bugün ekşi maya ile doğal ekmek yapımını gördük. Bundan sonra da her Perşembe Halk Eğitim Merkezindeki buluşmalarımızda diğer doğal ürünlerin yapımını gerçekleştireceğiz. Bizler şanslı bir nesildik; annelerimizin yaptığı doğal ürünleri tadarak büyüdük. Doğal bir şey yediğimizde bizleri çocukluğumuza götürerek ‘Tıpkı annemin, ananemin yaptığı gibi´ diyoruz. İstiyoruz ki bizim de çocuklarımızın damak lezzeti genişlesin ve mutfağımızdan gelen leziz kokular hem bedenleri hem de ruhları beslesin, onlarında lezzet tarifleri oluşsun, geleceklerine ışık olsun. Mutfak kültürümüzün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması en büyük gayemiz.” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503