HARAKANİ AŞEVİ HİZMETE BAŞLADI
Ravza Derneği himayesinde faaliyet gösteren Ebu´l Hasan Harakani Aşevi´nin açılışı yapıldı. Dernek Başkanı Abdullah Ağbektaş, “Şuanda 10 okulumuzda önceliğimiz yetim ve öksüzler olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına öğle yemeği ikramında bulunuyoruz” dedi. Belediye Başkanvekili Turan Topgül ise “Yeni dernek binamızda yeni bir hizmete geçiyoruz. Derneğimiz bünyesinde kurulan aşevimiz hizmete başladı” diye konuştu.
Tarih: 25.11.2019 01:03:00/ 164okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

2012 yılında kurulan Ravza Derneği himayesindeki Ebu´l Hasan Harakani Aşevi´nin açılışı gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu açılışa Belediye Başkanvekili Turan Topgül, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, emekli Sivas Müftüsü Ahmet Akgül ile çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda 962-1033 yılları arasında yaşanan ve Kars´ta medfun olan Ebu´l Hasan Harakani´nin hayatının anlatılmasıyla devam etti.

Daha sonra kürsüye gelen Ravza Derneği Başkanı Abdullah Ağbektaş, derneğin kuruluşundan bu yana yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ağbektaş, “Derneğimizi kurup faaliyete geçireli 5 yıl oldu. Allah´a hamdolsun ki 5 yılda çok hayırlı çalışmalara imza attık. Başta Afrika kıtası olmak üzere Sri Lanka ve Arakan´da toplamda 160 su kuyusu açtık. Yine bu bölgelerde 60 tane cami ve okul inşa ettik. Suriye´deki kardeşlerimiz için 100 TIR yaşam malzemesi gönderdik. Afrika´da yaptığımız hayırlı çalışmalar neticesinde oradaki 2 bin kadar kardeşimizin imanına vesile olduk. Filistin ve Gazze´de de gıda dağıtımlarımız devam ediyor. Yemen ve Arakan´daki kardeşlerimize de aylık olarak gıda kolileri ve yaşam malzemeleri dağıtıyoruz” dedi.

“ÖNEMLİ HİZMETLERE

İMZA ATTIK”

Sivas´ta da önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Dernek Başkanı Ağbektaş, “İlimizde de 2017 yılında Valiliğimizin başlattığı ‘Sivas Yetimlerine Sahip Çıkıyor´ projesi kapsamında 40 yetimin ev alması için katkıda bulunduk ve 320 bin lira ile bu projeye destek olduk. Ayrıca son 3 yıldır okul müdürlerimizin tespit ettiği yetim kardeşlerimize toplamda 150 bin lira burs verdik. İlimizdeki ihtiyaçlı ailelere her ay düzenli olarak gıda yardımları yapıyoruz. Her kış mevsimi öncesinde ihtiyaçlı ailelerimize yakacak yardımı yapıyoruz. Faturalarını ödeyemeyen kardeşlerimize nakdi destekte bulunuyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl ilimizde bir aşevi açmaya karar verdiklerini belirten Ağbektaş, “Hayırseverlerimizin katkılarıyla bugün aşevimizin açılışını yapıyoruz. İlimizdeki şuan itibariyle 10 okulumuzda önceliğimiz yetim ve öksüzler olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına öğle yemeği ikramında bulunuyoruz. Her gün araçlarımızla yemekleri okullarımıza ulaştırıyoruz” dedi.

“EKMEĞİNİ VERİNİZ

İNANCINI SORMAYINIZ”

Aşevine ismini verdikleri Ebu´l Hasan Harakani´nin “Her kim bu kapıya gelirse, ekmeğini veriniz, inancını sormayınız. Zira Allah katında ruh taşımaya layık olan her herkes Ebu´l Hasan´ın sofrasında ekmek yemeye layıktır” sözünü hatırlatan Ağbektaş, “Bizim soframız Ebu´l Hasan Harakani´nin sofrası, bizim soframız İbrahim Halilullah´ın sofrasıdır” ifadelerini kullandı.

“TABELA DERNEĞİ

OLMADIĞINI İSPATLADI”

Sonrasında bir konuşma yapan Belediye Başkanvekili Turan Topgül ise “2012 yılında kurulan Ravza Derneği ürüttüğü faaliyetlerle aradan geçen 5 yılın ardından bir tabela derneği olmadığını ve ilimizdeki birçok dernek arasında da en aktif dernek olacağını ispatladı” dedi.

Dernek hizmet binasının yenilendiğini ve nezih bir ortamda hizmetlerine kaldığı yerden devam edeceğini kaydeden Başkanvekili Topgül, “Bu vesileyle de yeni dernek binamızda yeni bir hizmete geçiyoruz. Derneğimiz bünyesinde kurulan aşevimiz hizmete başladı. Ben başta Dernek Başkanımız Abdullah Ağbektaş olmak üzere kuruluşundan bugüne bu çatı altında emekleri olan herkese ve hayır sahiplerine teşekkür ederek, yeni dernek binamızın ve aşevimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Emekli Sivas Müftüsü Ahmet Akgül´ün dualarının ardından kurdele kesimi yapılarak, yeni dernek binası ve aşevinin açılışı yapıldı. Daha sonra ise katılımcılar yeni hizmet binası ve aşevini gezdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HARAKANİ AŞEVİ HİZMETE BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805