GELECEK NESİLLERİ SİZLER İNŞA EDECEKSİNİZ - video
Abdüssamed Bal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Düşüneceğiz. Dünyamızı ve ahiretimizi güzelleştirecek hususların neler olduğunu, neler yapmamız gerektiğini düşüneceğiz. Sizler şanlısınız. Elindeki imkânların kadrini kıymetini bilin. Ülkemiz bu hür yaşam standartlarına kolay kavuşmadı. Dert sahibi olun, dertlenin. Gelecek nesilleri inşa edecek olan sizlersiniz” dedi.
Tarih: 26.10.2019 01:03:00/ 222okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Abdüssamed Bal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen programa katılarak, öğrenciler ile bir araya geldi.

Konferans salonunda düzenlenen programa; Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya´nın yanı sıra, Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun, Abdüssamed Bal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet İslam, öğretmenler ve 11. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ahmet İslam, Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya´yı yoğun programlarına rağmen okullarında ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, öğrencilerin bu konuşmayı can kulağıyla dinlemesi gerektiğini ifade etti.

Kız İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirdiği konuşmasına üç evladının ikisinin kız olduğunu söyleyerek başlayan Genel Sekreter, “İlk yavrum ve son beşiğim kız. Kız evladının olması bir insan için en büyük mutluluklardan birisi. Kız evlat babasının süsüdür. Sizlerle beraber olmak beni ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi.

“FİZİKSEL ALT YAPIDA

ÖRNEK KONUMDAYIZ”

İl Özel İdaresi olarak eğitim camiasına emek verdiklerine vurgu yapan Mehmet Nebi Kaya, “Okullarımız, eğitim yuvalarımız fiziki manada nitelikli durumda. Tüm alt yapı çalışmaları tamamlandığında, diğer şehirlerin gıptayla baktığı eğitim kurumlarına sahip olacağız. İlimizde eğitimin fiziksel alt yapısını iyileştirmek hususunda görev alan büyükleriniz, bu hususta kendilerinden umulan vazifeyi hakkınca yerine getirmişlerdir. Bu eserlerin her birini eğitim adına bir zafer anıtı olarak ifade etmek mümkün. Bir gerçek var ki, hem milletimiz adına hem Sivas´ımız adına bu zafer timsali anıtların iyi bir eğitimle taçlandırılması lazım. Sizlerin buralardan fikri hür, vicdanı hür, ilim irfan sahibi, vatan ve millet sevgisiyle dolu, fenne sanata ilme ilgi duyan ve bu hususlarda üstat olan, aynı zamanda hayâ ve ahlak hususunda önder olup, örnek olan öğrenciler olarak yetişmesi gerekiyor” dedi.

“KALBİMİZİ EĞİTMELİYİZ”

Öğrencilerin sahip olduğu imkânları ve kendilerinden beklenilenleri en iyi şekilde bilmesi gerektiğini söyleyen Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Akademik manada başarıyı şüphesiz yakalayacaksınız. Benim nazarımda kimsenin kimseden farkı yok. Kimisi bir defa okur anlar, kimisi on defa okur anlar. Eğer kişiler arasında farklar mevcutsa, bu farkın çalışarak gideceğine inanıyorum. Bir kişi azim gösterirse bunu başarır. Ancak her şey akademik başarı değildir. Bizler sizlerin çevresine ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini arzularız. Nezaket sahibi kişiler olmanızı, attığı adımlarla örnek gösterilen ve parmakla gösterilip gıpta edilen kişiler olmanızı isteriz” dedi.

İmam Gazali´nin ‘Kalplerin Keşfi´ kitabından örnekler vererek konuşmasına devam eden Genel Sekreter, “Kitapta, Allah korkusu taşıyan kalbin alametleri anlatılıyor. Birinci alamet dildir; dil yalan söylemez, dedikodu yapmaz, iftira atmaz, güzel konuşur. İkincisi kalptir, kalbinde kıskançlık beslemez. Diğeri eldir. Eliyle iyiliklere kapı açar. Karnında haram lokma taşımaz. Gözleriyle harama bakmaz. Başkasının malında veya güzelliğinde gözü olmaz. Nihayetinde ise yaptığı amelîde riya için yapmaz, diyor” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre´nin “Gezdim Halep ile Şam´ı / Eyledim ilim talep / Meğer ilim bir hiçmiş / İllâ edep, illâ edep.” sözlerini hatırlatan Genel Sekreter, “Annelerine, babalarınıza, öğretmenlerinize saygı ve sevgi duymadıktan sonra, topluma ve insanlığa bir faydanız olmadıktan sonra, bir derdiniz veya tasanız olmadıktan sonra, bütün hissiyatınız sadece kendinizi en iyi şekilde yaşatmak, zevk içerisinde yaşamak olduktan sonra, doktor olsanız ne olur? Kaymakam olsanız ne olur?” dedi.

“DERT SAHİBİ OLUN

DERTLENİN”

Okumanın önemine değinerek konuşmasını sürdüren Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, “Okumazsanız ve değerlendirmek için bir hazineniz olmazsa, neyle neyi kıyas edeceksiniz. Sizlere tavsiyem her alanda okumanızdır. Bilginiz birikimiz olmazsa mücadele etmekten imtina eder, geri durursunuz” dedi. Yusuf Has Hâcib in Kutadgu Bilig siyasetnamesindeki sözünü öğrenciler ile paylaşarak konuşmasına devam eden Genel Sekreter, “‘İnsanın süsü, yüzdür; yüzün süsü göz; aklın süsü, dildir; dilin süsü, sözdür´ İnsanın güzelliği nasıl yüzüne ve gözüne yansıyorsa, konuşurken kullandığınız sözcüklerde bir o kadar önemlidir. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: ‘Bir saat düşünmek, bir yıllık nafile ibadetten veya cahilane yapılan ibadetten daha hayırlıdır.´ Düşüneceğiz. Dünyamızı ve ahiretimizi güzelleştirecek hususların neler olduğunu, neler yapmamız gerektiğini düşüneceğiz. Sizler şanlısınız. Elindeki imkânların kadrini kıymetini bilin. Ülkemiz bu hür yaşam standartlarına kolay kavuşmadı. Dert sahibi olun, dertlenin. Gelecek nesilleri inşa edecek olan sizlersiniz.” diye konuştu.

Soru cevap ile devam eden program günün anısına Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun tarafından İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya´ya verilen plaket ile son buldu.

 Video Tarihi: 25.10.2019 16:02:35
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805