ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÇALIŞMASI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde bir araya gelen 21 akademisyen KangalS4e´in ardından yeni teknolojiyi barındıran bir elektrikli otomobil için bir araya geldi. Proje çalışmaları hakkında bilgi veren ekip başkanı Doç. Dr. İbrahim Can, “Çeşitli konularda belirli bir bilgi birikime sahibiz ve literatüre de yeni bilgiler ve yeni yöntemler katacağımızı düşünüyoruz” dedi.
Tarih: 12.6.2019 07:33:58/ 296okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları tarafından yapılan KangalS4e isimli elektrikli otomobilin ardından akademisyenler elektrikli araç için çalışmalara başladı.

Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Can başkanlığındaki çalışmada yer alan akademisyenler Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´ı çalışmayla ilgili bilgilendirmek amacıyla ziyaret etti.

Rektörlük Toplantı Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Can ve çalışmayı yürüten akademisyenler katıldı.

Ekibin başkanlığını yürüten Doç. Dr. İbrahim Can, özgün ve litaratüre katkı sağlayacak bir çalışma gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade ederek, “Grubumuzda 2018 Aralık ayı içerisinde bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda içerisinde bize dâhil olan 21 öğretim üyesi arkadaşımız oldu. Bu 21 öğretim üyesi arkadaşlarımızın hepsi gönüllülük esasıyla bu işin içerisinde. Hocalarımızın çalışma alanları farklı olmasına rağmen bize birçok konuda bugüne kadar destek oldular. Bundan sonra da artık belirli bir olgunlaşma evresine girdiği için her birinin ayrı bir görev, sorumluluk alanı bulunmakta. Sorumluluk alanlarını netleştirmek için alt çalışma alanlarını oluşturduk ve bu alt çalışma grupları motor ve motor yönetim sistemleri, batarya ve batarya yönetim sistemleri, taşıt alt platformu, taşıt mekanik, kaporta ve haberleşme olmak üzere 6 alt gruptan oluşmakta. Bizim aslında bu araçta yeni geliştirdiğimiz, öne çıkmak istediğimiz kısımlar var. Sadece bir araç üretmek değil de artık bilgi üretmeyi ve literatüre katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu aracı yaparken, bize alt yapı oluşturacak daha evvel öğrencilerle yürüttüğümüz KANGALS4e aracımız var. Şu an tanıttığımız araç tamamen akademik personelin kontrolünde ve katkılarıyla yürümekte. Bunun dışında tasarım konusunda simülasyon analizler için 2 tane son sınıf otomotiv öğrenci arkadaşımız var. Tasarımların büyük bir kısmında onların katkısı oldu” dedi.

Konuşmasının devamında yapılması planlanan aracın hızlı şarj özelliği ve enerji geri dönüşümüne uygun olacağını ifade eden Doç. Dr. İbrahim Can aracın özellikleriyle ilgili bilgi vererek, “Batarya üretiminde tasarımladığımız enerji boyutlarını üniversitemizde yapmamız mümkün görünmüyor çünkü o teknoloji henüz yok enstitüde. Bunun dışında kullanacağımız motor için sürücü geliştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Can şöyle devam etti:

“Avrupa sürüş normlarına göre, sürüş çevrimlerini belirleyip bu sürüş çevrimlerine göre bir motor sürücüsü geliştirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık. Motor sürücüsüyle ilgili şu an ciddi aşamalar aldık. Bununla ilgili de Sivas Meslek Yüksekokulu´ndaki Murat Gökşener takip ediyor. Bu sürüş çevrimleri şu anlama geliyor; hangi şartlarda bu araç koşturulacak, hangi yollarda koşturulacak, bu koşturulacak yollardaki en zor durumlar nelerdir ve bunlara nasıl reaksiyon gösterecek? Literatüre yeni girmiş olan süper kapasitör gibi durum söz konusu. Bunlar bataryalardan daha hızlı şarj olan elektronik aygıtlar. Taşıtın ivmelenmesi gerektiği durumlarda veya ani güç ihtiyacı duyduğumuz anlarda bu süper kapasitörlerden enerjiyi hızlı bir şekilde çekip bataryanın yükünü azaltacağız. Bunlar anlık enerji sağlayacaklar. Tekrar bataryadan doldurmayacağız, enerji geri kazanımıyla doldurmayı planlıyoruz. Bunun içinde fren enerjinin geri kazanımı planlıyoruz. Frenleme ve yokuş aşağı inişlerde biz, motorlarımızı ters yönde çalıştırarak üreteceğimiz elektriği bu süper kapasitörlerle biriktirerek anlık yüksek kapasite enerji ihtiyacımızı buradan karşılamayı planlıyoruz. Bu 3 konu içerisinde de belirli bir bilgi birikime sahibiz ve literatüre de yeni bilgiler ve yeni yöntemler katacağımızı düşünüyoruz. Şu an için geliştireceğimiz araçta otonom teknolojisi olmayacak, fakat ileriki dönemde bu alanda çalışacak kişiler olursa bu alt yapı ona da uygun olması için planlamalarımız yapmaktayız.”

Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ise yaptığı açıklamada, “Yönetime geldiğimiz günden bu yana yapılan bilimsel çalışmalara destek veriyoruz. Üniversitemizi bir adım öteye taşıyacak olan tüm çalışmalara desteğimiz tamdır. Çalışmalarınızda başarı diliyorum” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÇALIŞMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ONKOLOJİ KAPANMADI
ONKOLOJİ KAPANMADI
Numune Hastanesi Onkoloji Servisi´nin kapatılacağı yönündeki iddialara son noktayı koyan Vali Salih Ayhan, “Onkoloji Servisi kapatılmadı. Burada yaklaşık 60 kadar hasta tedavi görüyor. Hiçbir hastamız mağdur edilmeyecek. Dolayısıyla servisin kapatılması gibi bir şey söz konusu değil. Buradaki doktorumuz Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi olarak geçti. Haftanın 3 günü Üniversite´de, 2 günü de Numune Hastanesi´nde hizmet verecek” dedi.
134 BİN 866 ÇOCUK SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR
134 BİN 866 ÇOCUK SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR
İlimizdeki hastanelerde Çocuk Nöroloğu ve Kardiyoloğu yokluğu nedeniyle 134 bin 866 çocuğun sağlık hizmetlerinden faydalanmadığını belirten CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.
TÜRKİYE´DE İLK VE TEK
TÜRKİYE´DE İLK VE TEK
Yetenek ve Beceri Merkezi´nin işleyişine yönelik program ve içerik geliştirilmesi için düzenlenen Çalıştay´da konuşan Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Çocuklarımız özgürce yeteneklerinin ve becerilerinin götürdüğü yerlere gidecekler” dedi.
“ZAM YETERSİZ”
“ZAM YETERSİZ”
İlimizde bir takım temaslarda bulunan Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, memur zammı sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, toplu sözleşmede en az 18´lik artış için mücadele ettiklerini belirtti. Çalışkan, “Hükümetin verdiği 14´lük zammı kabul etmedik ve sonuçta hakem heyetine taşındı. Sonuçta hükümetin verdiği yüzde 14´lük zammı hakem heyeti 6´ya 5 oyla kabul etti. Verilen zammı biz yetersiz bulduk ve sonuna kadar mücadele ettik” dedi.
KANSER KONGRESİ BAŞLADI - video
KANSER KONGRESİ BAŞLADI - video
Cumhuriyet Üniversitesi öncülüğünde günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi olan kansere çözüm üretmek amacıyla “1. Uluslararası Kanser Günleri” başladı. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında başlatılan Kanser Günleri, ülkemizin sağlık alanında yapacağı çalışmalara katkı sağlayacak ve araştırmacılar için bilgi, birikim, deneyim sunarken, yeni teknolojilerin takibi konusunda da geniş bir saha oluşturmayı hedefliyor.
ALZHEİMERA DİKKAT!
ALZHEİMERA DİKKAT!
Alzheimer hastalığının belirtileri ve tedavileri ile ilgili bilgi veren Medicana Sivas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Balaban, alzheimerda erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların hastalığın ilerleme hızını yavaşlatmaya yöneliktir. Bununla birlikte unutkanlık şikâyeti olan bireylerde tanının erken konması ve tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması oldukça önemlidir” dedi.
KUDUZA KARŞI AĞIZDAN AŞILAMA
KUDUZA KARŞI AĞIZDAN AŞILAMA
İlimizde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi´ kapsamında aşılama çalışmaları başladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ”Proje ile yabani hayatta bulunan tilkilerin kuduz hastalığına karşı bağışıklığının temini hedeflenmektedir. Uygulamanın başarılı olması için Bakanlığımızca teknik olarak yapılması gereken prensipler planlanmış ve uygulamaya konulmuştur.” dedi.
RAKİP ERGENE VELİMEŞE SPOR
RAKİP ERGENE VELİMEŞE SPOR
TFF 2. Ligde ilimizi temsil eden Sivas Belediyespor, bugün deplasmanda Tekirdağ takımlarından Ergene Velimeşe Spor´a konuk olacak. Maça galibiyet için çıkacak olan Yiğidolar, kente 3 puanla dönmeyi hedefliyor.
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilimizde tören düzenlendi. Törende Atatürk Anıtı´na çelenk sunulurken, Vali Salih Ayhan ve il protokolü Gaziler Mezarlığı, Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği´ni ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı. Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca terör gazisi Muhammet Ekrem Ergün´ü evinde ziyaret etti.
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Mustafa Hızal, gazilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Hızal,”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dan gazilerimizin sosyal haklarının yükseltilmesi için bazı iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz. Kamuda çalışan gazilerimizin, yeni çıkarılan bir kanunla ikinci emekli olabilmesi için, maluliyetimize bakılmaksızın yaş sınırının beklenmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Gürün, Suşehri ve İmranlı´da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü Etkinliği´ne katılan Vali Salih Ayhan traktörün direksiyonuna geçerek, mısır hasadı yaptı. Vali Ayhan, üçlü bir gelişim modeli üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Bunlar; tarım, sanayi ve turizm. Buna yönelik bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi.
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Sanat Sivas Projesi´ saha çalışmalarına yön verecek ‘Sanat Sivas Çalıştayı´ ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Amacımız 118 bin öğrencimizin ilgisi ve yeteneği doğrultusunda sanatla iç içe olmasını sağlamaktır. Yıl boyunca okullarımızda ve şehrimizin belli noktalarında sanatsal kurslar açacak, ortaya çıkan ürünleri sergiler, gösteriler, konserler ve yarışmalarla bu kadim şehirde yeniden bir kültür - sanat hareketi başlatacağız” dedi.
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
İlimizde bir kafede çıkan, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
TGF Denetim Kurulu Başkanı Hakan Sezerer, 59. Başkanlar Konseyi´nin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “İlimizde misafir olan TGF üyeleri kendi gazete ve televizyonlarında yayın yaparak, Sivas´ın kültür elçisi oldular. Amacımız Sivas´ı tanıtmak ve ülke gündeminde Sivas´ın adını duyurmaktı ve bunu da başardık diyebiliriz” dedi.
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
İki adayın yarışacağı 37. Bölge Eczacılar Odası Olağan Genel Kurulu 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Mevcut Başkan Süha Yazıcıoğlu ile geçtiğimiz haftalarda adaylığını açıklayan Bahadır Eren, Başkanlık için karşı karşıya gelecek.
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, il merkezinde üye seferberliği başlattıklarını belirterek, “Üye kayıt çalışmamızda en çok dikkat çeken husus Cumhur İttifakında yer alan partilerde üyelikleri olan kişilerin e-devlet üzerinden istifa ederek, İyi Parti´ye üye olmalarıdır” dedi.
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
Bu yıl 32.´si düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. SESOB tarafından organize edilen program Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden kontej yürüyüşüyle başladı. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan etkinliklerde Belediye Mehter Takımı konser verdi. Usta-Çırak ilişkisinin anlatıldığı Şed Kuşatma Töreni büyük beğeni topladı.
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesinin hedeflendiği ´Açık Kapı´ vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. Vali Salih Ayhan,” Tarihi valilik binamız ile yeni ek hizmet binamızda açık kapı büroları var. Son bir yıl içerisinde 3 binin üzerinde vatandaşımız açık kapıyı ziyaret etti.”dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847