EKONOMİNİN NABZI SİVAS´TA ATIYOR
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında ilimizde düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu başladı. Vali Salih Ayhan, “Bir yeri topla, tüfekle fethetmek güzeldir ama oraya sazla, sözle, ekonomik bağımsızlıkla hakim olamadığın sürece orada kalıcı olmak mümkün değil. Kalıcı olmanın temel özü de ekonomik bağımsızlıktır. Alanında uzman olanlar, ekonomi forumunda güzel fikirler üretecekler. Bu fikirler de inşallah ilimize, ülkemize ve dünyaya yön verecek” dedi.
Tarih: 4.9.2019 01:03:00/ 280okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü nedeniyle Valilik, Belediye, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer kuruluşlarının destekleriyle düzenlenen ve iki gün sürecek olan Orta Anadolu Ekonomi Forumu başladı.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen forumun açılışına Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve çok sayıda davet katıldı.

Forumun açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, 100 yıl önce çıkılan bağımsızlık yolunda ekonomik bağımsızlığın önemli olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerinin atıldığı güzide şehirde böyle bir programın anlamlı olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bir yeri topla, tüfekle fethetmek güzeldir ama oraya sazla, sözle, ekonomik bağımsızlıkla hakim olamadığın sürece orada kalıcı olmak mümkün değil. Kalıcı olmanın temel özü de ekonomik bağımsızlıktır” diye konuştu.

FİKİRLER İLİMİZİN

EKONOMİSİNE YÖN VERECEK

Sivas Kongresi´nin 100. yılının her alanda heyecan verdiğini dile getiren Vali Ayhan, “Maksat geçmişten bugüne kadar bu kazanımları, bu mirası muhafaza etmek, geleceğe güçlü bakış gerçekleştirmektir. Bunu da bir nebze olsun başarmış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın da programlarımıza teşrif edecek olması ayrı bir heyecan verdi, bu coşkunun daha da zirve yapması açısından güzel oldu. Forum hep Ege, Akdeniz´de yapılırken Anadolu´nun kalbinde Sivas´ta yapılması güzel oldu. Alanında uzman olanlar, ekonomi forumunda güzel fikirler üretecekler. Bu fikirler de inşallah ilimize, ülkemize ve dünyaya yön verecek” diye konuştu.

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise Türkiye´nin eski Türkiye olmadığını belirterek, “Türkiye modern tarımda dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Türkiye su fakiri bir ülke olmasına rağmen tarımda ürün çeşitliliğinde dünyada bir numaradır. Yaklaşık bin 600 çeşit ürün yetişiyor” ifadelerini kullandı.

SİVAS´A ÖNEMLİ

YATIRIMLAR YAPILDI

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de ilimizin köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan sultan şehir olduğunu ifade ederek, “Bundan tam yüz yıl önce ´ya istiklal ya ölüm´, ´vatan bir bütündür bölünemez´ düsturuyla tarihi kararların alındığı Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı ülkemizin kurtuluşuna ve kuruluşuna ev sahipliği yapmış bir şehirde kongrenin 100. yılında böyle bir etkinliğin yapılmasını anlamlı buluyor ve önemsiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Forum İstanbul, ES Yatırım ve BMC Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da Anadolu halkının 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının etrafında kenetlenerek manda ve himayeye karşı ant içtiklerini anımsatarak, “Sivas, tarih boyunca boyun eğmezlerin, yiğitliğin, namusa ve vatana yan bakana cezasını veren büyük Türk milletinin vicdanıdır” şeklinde konuştu.

YENİ BİR TÜRKİYE

İNŞA EDİYORUZ

Müstakil ve Sanayiciler İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da, “Bundan bir asır evvel burada, Sivas Kongresi´nde Misak-ı Milli esasları benimsendi.Tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkeleri temel prensip olarak kabul edildi.  Bugün yenidünya düzeni milli sınırların güvenliğini sağlayacak ulusal güç unsurlarını yeniden tanımlıyor. Milli ekonomilere sözde yeni Misak-ı Milli sınırları dikte ediliyor.  Bunlara bilhassa hazırlıklı olmamız gerekmektedir” diye konuştu.

Kaan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sivas Kongresi ile gücünü halktan alan yepyeni bir otorite çıkmıştı. Bugün bizler, milletimizin desteği ile yepyeni bir Türkiye´yi birlikte inşa ediyoruz. Uluslar arası konjonktüre uyumlu milli bir ekonominin yerel unsurlarını ortaya çıkararak ilerliyoruz.  Ben de bir sanayiciyim. Gururla söylüyorum ki bir yatırımcıyım. Koşullar ne olursa olsun, memleketimizin bekası uğruna her şerait altında, elini taşın altına koymak gerektiğine inanan, yürekli insanların oluşturduğu bir sermaye platformunun da başkanlığını yapıyorum. Bizler MÜSİAD olarak ve ben naçizane bir Türk Sanayici olarak her vesile gördüğümüz tabloyu hem devletimiz hem de yöneticilerimizle paylaşıyoruz. Saha başka bir şeydir. Sahadan gelmek sizi milletin parçası haline getirir. MÜSİAD, bu nedenle bir memleket meselesidir. Ne mutlu bize ki böylesi bir organizasyonun ev sahipliğini üstlenen kuruluşumuz da bir MÜSİAD üyesidir. Bizler yepyeni bir heyecanla ülkemizin şahlanma serüvenine katkıda bulunmak adına bir tazelenme süreci başlattık. Orta Anadolu Ekonomisinin güçlü geçmişiyle müsemma Sivas ilimizi de 100. yılında ekonomik zafer adına markalaştırmak ve bu modeli diğer illerimiz çapında yaygınlaştırmak, paydaşlarla birlikte hepimizin ortak amacı olmalıdır.”

Açılış konuşmalarının ardından Ekonomi Forumu´nun birinci oturumu başladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS EKONOMİNİN NABZI ATIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
İLK VE TEK YERLİ KAYNAK GÖSTERME SİSTEMİ: İSNAD
Türkçenin bir bilim dili haline gelmesi hedefi ve buna dönük çalışmalar kapsamında, Dini İlimler Araştırma Merkezi (DİMER) öncülüğünde hazırlanan akademik yazım ve kaynak gösterme sistemi olan İSNAD, yeni versiyonu kullanıma geçti.
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
KAYMAKAMDAN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
İmranlı Kaymakamı Hasan Meşeli 2003 yılında Diyarbakır´da terör operasyonunda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Engin Kılıç´ın anne ve babasını ziyaret etti.
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
SİVAS´TA, 40 DEĞERLİ KONUT VAR
‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi´ hedefi ile meclise sunulan kanun teklifinde, değeri 5 milyondan fazla olan konutlara farklı vergi uygulanacak. Bu kapsamda Sivas´ta 40 konut bulunduğu belirtildi.
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
ÖRNEK ŞAHSİYETLER GENÇLİK KAMPI TAMAMLANDI
Sivas İl Müftülüğü Kadın Gençlik Koordinatörlüğünün sömestri tatilinde düzenlediği Lise ve Üniversiteli kız öğrencilere yönelik gençlik kampı tamamlandı.
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
MARANGOZ VE MOBİLYACILAR SORUNLARINI TARTIŞTI
Sivas Marangozlar Esnaf Odası tarafından istişare ve birlik toplantısı düzenlenerek, esnafların karşılaştıkları sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
KANGAL ESNAFINDAN DEPREMZEDELERE DESTEK
Kangalda bulunan esnaf teşkilatları Elazığ ve Malatya illerinde meydana gelen deprem sonrasında ihtiyaçlı aileler için seferber oldu.
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
SEVİMLİ KÖPEK KAMERAYA YAKALANDI (VİDEO)
İmranlı ilçesinde bir sokak köpeğinin her gün ekmek kamyonetinden gizlice ekmek alması güvenlik kamerasına yansıdı.
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
ÜLKÜCÜLERDEN DEPREMZEDELERE YARDIM
İmranlı ilçesinde Ülkü Ocakları İlçe Teşkilatı tarafından toplanan bir kamyon dolusu yardım malzemesi depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ´a gönderildi.
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
DEPREMZEDELERE 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle toplanan 2 TIR dolusu yardım depremzedelere ulaştırılmak üzere Elazığ ve Malatya´ya gönderildi. Vali Salih Ayhan, ” Millet olarak üzüntüde, sevinçte hemen çok rahat bir araya gelebiliyoruz. Tek vücut olabiliyoruz. Güzel bir çalışma oldu. Deprem bölgesinin ihtiyacı olan malzemelere battaniye, ısıtıcı, çocuk bezleri ve mamalara odaklanıldı. Topladık ve Sivas´ın kalbinden Elazığ´ın ve Malatya´nın kalbine gönderiyoruz." dedi.
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
KIZILIRMAK VE BAZI GÖLLER BUZ TUTTU
Sivas´ta soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
MİKRO MİLLİYETÇİLİK SİVAS´A ZARAR VERİR
Merkeze yapılan ´Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Satış Merkezi´ projesinin, merkeze değil Kangal´a yapılması gerektiği eleştirilerine cevap veren Vali Salih Ayhan, “Aynı şehrin içerisinde mikro milliyetçilik yapmak bu şehre verilebilecek en büyük zarar” dedi.
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
DEPREM YARDIMLARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK
Elazığ merkezli yaşanan depremin ardından ilimizde birçok kurum ve kuruluş depremzedeler için yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımların tek elden toplanması ve koordinasyonlu bir şekilde deprem bölgesine ulaştırılması için Vali Salih Ayhan başkanlığında toplantı düzenlendi. Vali Salih Ayhan, “Valiliğimizin himayesinde yardımları tek çatı altında toplayacağız. Doğru bir şekilde, doğru yöntemlerle, doğru kişilerin elleriyle yardımları yerlere ulaştıracağız. Dağınıklık ve düzensizlik olmasın güzel bir birliktelik olsun. Deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre vatandaşlarımızın buradaki hassasiyetini dengeleyerek yardım sürecini yöneteceğiz.” dedi.
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
TAKSİ ŞARAMPOLE DEVRİLDİ: 2 ÖLÜ, 1 YARALI (VİDEO)
İlimizde, kontrolden çıkan taksinin şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
DEPREMZEDELERE YARDIM ELİ (VİDEO)
Sivas Belediyesi tarafından Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatıldı.
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
İMRANLI´DA DEPREM İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ
Elazığ´da meydana gelen depreminin hissedildiği İmranlı´da belediye tarafından toplanan battaniye, erzak ve kıyafetler afet bölgesine gönderildi.
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
BİLGİN, EMEKLİ PERSONELLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas Belediyesi ve bağlı kuruluşu Özbelsan AŞ´de hizmetini tamamlayarak emekli olan personellerle yemekte bir araya geldi.
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´da ASELSAN Hassas Optik´i ziyaret etti.
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
FELAKETİ YAŞADIK: 22 ÖLÜ, 1030 YARALI (VİDEO)
Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem ilimiz başta olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Depremde Elazığ ve Malatya´da birçok bina yıkıldı. Depremde 22 kişi hayatını kaybederken, 1030 kişi ise yaralandı. Deprem ilimizde de hissedildi. Depremi yaşayan vatandaşlar sokağa çıktı. Yaşanan felaketinin ardından ilimizden deprem bölgesine AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bölgeye gitti. Sivas Belediyesi´ de depremden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
65 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
İlimizde, olumsuz hava ve kar yağışı nedeniyle kırsalda 65 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371