EĞİTİMDE SEFERBERLİK
2019-2020 eğitim ve öğretim yılı düzenlenen törenle başladı. 118 bin öğrenci ve 9 bin 300 öğretmen 645 okulda ders başı yaptı. Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla tüm okullarda öğrencilere kongrenin önemi anlatıldı. Düzenlenen törende konuşan Vali Salih Ayhan, “Sorumluluk alabilen, analiz yapabilen, arkadaşlarıyla sevgi ve saygı temeline dayalı işlev kurabilen bireyleri hep beraber yetiştireceğiz. Bu sene eğitimde seferberlik başlatacağız. Eğitimde bu sene ki seferberliğimizle ilk 20´ye bir sonraki yılda inşallah ilk 10´a hep beraber getireceğiz” dedi.
Tarih: 10.9.2019 01:05:00/ 207okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

İlimizde yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Muhsin Yazıcıoğlu İlk Okulu´nda tören düzenlendi. Törene Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, MEB Ortaöğretim Müdürü Yusuf Büyük, diğer protokol üyeleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Çocuklarımız sabahleyin heyecanla okula kalktı. Bir an önce okulda arkadaşlarına, okuluna o güzel mabede koşmak için çok heyecanlılardı. Çocuklarımızın bu heyecanı bu şevki bizi mutlu ediyor. Okullarımızı eğlenerek öğrenmenin merkezi getirmenin gayreti içerisindeyiz. Sabahleyin çocuklarımız kalktığı zaman bir an önce arkadaşlarıma, bir an önce öğretmenime, bir an önce okuluma varmak düşüncesiyle olduğu zaman biz birçok şeyi aştığımızı düşünmekteyim. Dolayısıyla sabahleyin çocuklarımızın mutluluğunu görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bizim zamanımızda çok büyük imkansızlıklar vardı. Bugün ortama bakıyorsun, velilerin ilgisine bakıyorsun, çocuklarımızın kıyafetine bakıyorsun her şey hazır nazır eksiğimiz yok ama daha büyük heyecanımız olacak, aşkımız olacak öğretmenlerimizin gözlerinde bir an önce çocuklarımızın gönlüne akma gayreti olacak. Umudumuz, şevkimiz hiç bitmesin diyorum” dedi.

EĞİTİMDE

HEDEFİMİZ İLK 20

Vali Ayhan, “Çocuklarımıza bu okullardan bilgi aktaracağız. Sadece bilgi aktarmak değil bu bilgiyi teknolojiye dönüştüren, hayatta kullanabileceği, ayakta duracağı bilgilerdir. Muhakeme yeteneğini olabildiğince geliştirmesi gerekiyor. Sorumluluk alabilen, analiz yapabilen, arkadaşlarıyla sevgi ve saygı temeline dayalı işlev kurabilen bireyler hep beraber yetiştireceğiz. Bu sene eğitimde seferberlik başlatacağız. Hakikaten Türkiye´de fiziki imkanları en iyi olan il Sivas bugün 700 milyon TL civarında Bakanımız İsmet Yılmaz´ın döneminde buraya para aktarıldı. Sivas´ta fiziki anlamda eğitimde çok iyiyiz. Birazda içerik vereceğiz, ruh vereceğiz, gayret göstereceğiz. Eğitimde bu sene ki seferberliğimizle ilk 20´ye bir sonraki yılda inşallah ilk 10´na hep beraber getireceğiz. Bu işin özünde öğretmenlerimiz var. Öğretmenin olmadığı her şeyi ikame kaybedebiliriz. Teknolojiyi ikame edebiliriz. Bina olmadığı zaman bir yere çadır kurup eğitim yapabiliriz ama öğretmenin olmadığı yerde eğitimin olması mümkün değil. Eğitime yatırım yaparsak sağlıkta, ulaştırmada tarımda iyileşiriz. Yani işin merkezi eğitim Eğitime odaklandığımız takdirde gecemizi gündüzümüze katarak öğretmenlerimizin yanında durarak inşallah onlarda fikri hür, irfanı hür gençler yetiştirecek” diye konuştu.

CİDDİ EĞİTİM

YATIRIMLARI ALDIK

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise ilimizin son 5 yılda ciddi eğitim yatırımları aldığını ifade ederek, “Fiziki ortamı tabi bizler yapıyoruz, güzelleştiriyoruz ama içinde okuyacak olan öğrencilerimizi şekillendirecek kıymetli öğretmenlerimizdir. Eğitim camiamız çocuklarımızı yetiştirmek adına üzerine düşeni yapacaktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM HER KESİMİ

İLGİLENDİRİYOR

Öğrencilere yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar dileyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de “Eğitim toplumun her kesimini ilgilendiren çok önemli bir unsur bugün ülkemizde iyi şeyler ve eksik şeyler oluyorsa bunu temelinde eğitim vardır” ifadelerinde bulundu.

EĞİTİM EVDE BAŞLIYOR

Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük ise velilere hitap ederek, “Sadece çocuğunuzu okula getirmek, öğretmene teslim etmek görevinizin bittiği anlamına gelmez. Çocuklarınızın eğitimle geçirdiği süre sizinle geçirdiği sürenin 3´te 1´idir. Geri kalan süre anne, baba ve sosyal çevreyledir. Dolayısıyla velililerimiz okula sık sık gelecekler çocuklarını öğretmenlerle birlikte değerlendirecekler ki hep birlikte başarı yakalanacak” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı da, “Eğitim hem uzun soluklu hem de tüm paydaşların ancak el ele vererek başarıya ulaştıracağı bir süreçtir. Bu süreçte öğrenci, öğretmen, veli ve idareci başta olmak üzere hepimize önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

İLK DERS:

SİVAS KONGRESİ

Konuşmanın ardından öğrenciler karate ve jimnastik gösterileri yaparak şiirler okudu. Minik öğrencilerin oynadığı zeybek ve çerkes dansı ilgiyle izlendi. Vali Ayhan ve beraberindekiler daha sonra sınıfları gezerek öğrencilere kitaplarını dağıttı. Vali Ayhan öğrencilere başarılar dileyerek ilk ders zilini çaldı. Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla ilimizdeki tüm okullarda ilk ders olarak öğrencilere Sivas Kongresi´nin önemi anlatıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİMDE SEFERBERLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
Sivas´ta bugün ve yarın “Muay Thai Aday Hakem Kursu” yapılacak. Pazar günü sona erecek olan kursa yoğun katılım bekleniyor.
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı, yarın Antalya Gazi Gençlik Spor Kulübü´nü ağırlayacak. Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Doğan Ardahanlı: “Antalya´yı yeneceğiz inşallah. Sporcularımız hazır. Tek hedefimiz kazanmak” dedi.
FENOMEN AHMET TESİSLERDE
FENOMEN AHMET TESİSLERDE
Sivas´a özgü şivesiyle söylediği ‘Sabaha kadar buradayız´ sözleriyle sosyal medyada fenomen olan Ahmet Yaşin, Sivasspor antrenmanını ziyaret etti.
SİVASLININ 76 YILLIK ANILARI YIKILIYOR
SİVASLININ 76 YILLIK ANILARI YIKILIYOR
1944 yılında lokanta olarak açılan ve bugünkü ismi ile 1979 yılından faaliyetine başlayan Ömür Lokantası kapandı. Sivas´ın değeri olan ve hemen her Sivaslı ve öğrencilerin anısı bulunan lokantanın yerine mağaza açılacağı öğrenildi.
İDLİB İÇİN YARDIM KAMPANYASI
İDLİB İÇİN YARDIM KAMPANYASI
Türkiye Diyanet Vakfı Sivas Şubesi tarafından Suriye´nin İdlib kentinde savaş mağduru olanlar için 15 gün sürecek olan yardım kampanyası başlatıldı.
İLÇE DEĞERLERİ İÇİN İLÇEYE YATIRIM YAPMALI
İLÇE DEĞERLERİ İÇİN İLÇEYE YATIRIM YAPMALI
Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut, Sivas´ın ilçelerinde yer alan değerler için yerinde yatırım yapılması gerekliliğini vurguladı. Bulut, ‘´Kangal´da Kangal köpeği çiftliği varken, buraya yatırım yapılması gerekirken merkezde 7 milyonluk yatırım yapmak neyi kazandırır?” dedi.
TİCARİ SIKINTIYA SEBEBİYET VERECEKTİR
TİCARİ SIKINTIYA SEBEBİYET VERECEKTİR
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısında ilimize yapılan yatırımlarda şehrin ekonomik yapısının da ele alınması gerektiğini söyledi. Eken, yeni yapılan öğretmenevinin, ilerleyen günlerde yine ekonomide sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve esnafların şikayette bulunabileceğini belirterek,” Mevcut öğretmen evinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de yeni yapılan öğretmenevinin farklı bir kuruma verilerek daha iyi değerlendirileceğine inanıyoruz.” dedi.
´MİLLİ ÜRETİMDE YOL KAT ETTİK´
´MİLLİ ÜRETİMDE YOL KAT ETTİK´
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 2019 yılında üniversitede yapılan çalışmaları aktardı. Çalışmalar arasında yer alan yerli ve milli üretim konusuna değinen Yıldız, “Hocalarımıza, proje alırken milli üretime yönelik projeler alın diyoruz. Ve bu projeler de alınmaya başladı. Birçok hocamız artık önemli projeler alıyorlar” dedi.
KÖY BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR
KÖY BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR
Sivas İl Müftülüğü, ‘Camiyi Seviyoruz Namazla Buluşuyoruz´ sloganı ile köylerdeki vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Durdulu köyünde vatandaşlarla buluşan Müftü Yusuf Akkuş, “Gençlerimizin camilerden aldıkları ruhla geleceğe hazırlanmaları, vatanına ve milletine bağlı bir genç olarak yetişmeleri ilk hedefimizdir” dedi.
39 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
39 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
İlimizde, kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 39 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
KARDA MAHSUR KALAN 7 KİŞİ KURTARILDI (VİDEO)
KARDA MAHSUR KALAN 7 KİŞİ KURTARILDI (VİDEO)
Gürün ilçesinde, hastane dönüşü yoldaki kar ve tipi nedeniyle bindikleri araçlarda mahsur kalan 7 kişi, 3 saat süren çalışmanın ardından karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.
3 BİN 600 DEKAR ARAZİ SULANACAK
3 BİN 600 DEKAR ARAZİ SULANACAK
Divriği´ de yapımı devam eden Güresin Göleti´nin tamamlandığında, bölgede 3 bin 600 dekar tarım arazisi sulayacağı bildirildi.
ULAŞ´TA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI
ULAŞ´TA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI
Sivas´ın Ulaş ilçesinde uyuşturucu ile mücadele toplantısı gerçekleştirildi.
ECZACI EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANIDIR
ECZACI EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANIDIR
Sivas 37. Bölge Eczacılar Odası´nın düzenlediği programda bir araya gelen eczacılar, 24´uncu kuruluş yıldönümünü kutladılar. Oda Başkanı Bahadır Eren, “Biz eczacılar ‘eczacınız en yakın sağlık danışmanınızdır´ düsturuyla kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktayız” dedi.
ÜNİVERSİTEYE HAYRAN KALDILAR (VİDEO)
ÜNİVERSİTEYE HAYRAN KALDILAR (VİDEO)
Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yurt dışında yapılan tanıtım çalışmalar ile Cumhuriyet Üniversitesi´ne ziyarete gelen Kırgisiztan Osh State Üniversitesi heyeti üniversiteye hayran kaldı.
UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ
UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ
İmranlı´da kamu kurumları yöneticilerinin katılımıyla ´Uyuşturucu ve bağımlılık ile mücadele değerlendirme toplantısı´ yapıldı.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nde deprem sonrası arama kurtarma, yangın ve ilk yardım tatbikatı gerçekleştirildi.
SERİ DENEME GÜNLERİYLE SINAVA HAZIRLANIYORLAR
SERİ DENEME GÜNLERİYLE SINAVA HAZIRLANIYORLAR
Zara Anadolu Lisesi´nde öğrenciler yarıyıl tatilinde seri deneme günlerinde üniversite sınavına hazırlanıyor.
MAHKEME MEVCUT KARARI GÖZDEN GEÇİRMELİ
MAHKEME MEVCUT KARARI GÖZDEN GEÇİRMELİ
Yılbaşı gecesi, Sivas´ta bir kafede yaşanan gayri ahlaki görüntülerle ilgili açıklama yapan Vali Salih Ayhan, olay anından itibaren gerekeni yaptıklarını söyleyerek, “O gece kafeye ceza uygulandı. Ardından belediye ruhsatsız olduğu için kafeyi kapattı. Ancak mahkeme yürütmeyi durdurdu. Mahkeme mevcut kararı yeniden gözden geçirmeli. Olay gününden itibaren takipçisiyiz” dedi.
İDLİB´E 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İDLİB´E 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İlimizde, Hayrat Yardım Derneği tarafından toplanan 2 TIR yardım malzemesi, savaş mağdurları için Suriye´nin İdlib kentine gönderildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473