EĞİTİMDE SEFERBERLİK
2019-2020 eğitim ve öğretim yılı düzenlenen törenle başladı. 118 bin öğrenci ve 9 bin 300 öğretmen 645 okulda ders başı yaptı. Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla tüm okullarda öğrencilere kongrenin önemi anlatıldı. Düzenlenen törende konuşan Vali Salih Ayhan, “Sorumluluk alabilen, analiz yapabilen, arkadaşlarıyla sevgi ve saygı temeline dayalı işlev kurabilen bireyleri hep beraber yetiştireceğiz. Bu sene eğitimde seferberlik başlatacağız. Eğitimde bu sene ki seferberliğimizle ilk 20´ye bir sonraki yılda inşallah ilk 10´a hep beraber getireceğiz” dedi.
Tarih: 10.9.2019 01:05:00/ 108okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

İlimizde yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Muhsin Yazıcıoğlu İlk Okulu´nda tören düzenlendi. Törene Vali Salih Ayhan, AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, MEB Ortaöğretim Müdürü Yusuf Büyük, diğer protokol üyeleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Çocuklarımız sabahleyin heyecanla okula kalktı. Bir an önce okulda arkadaşlarına, okuluna o güzel mabede koşmak için çok heyecanlılardı. Çocuklarımızın bu heyecanı bu şevki bizi mutlu ediyor. Okullarımızı eğlenerek öğrenmenin merkezi getirmenin gayreti içerisindeyiz. Sabahleyin çocuklarımız kalktığı zaman bir an önce arkadaşlarıma, bir an önce öğretmenime, bir an önce okuluma varmak düşüncesiyle olduğu zaman biz birçok şeyi aştığımızı düşünmekteyim. Dolayısıyla sabahleyin çocuklarımızın mutluluğunu görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bizim zamanımızda çok büyük imkansızlıklar vardı. Bugün ortama bakıyorsun, velilerin ilgisine bakıyorsun, çocuklarımızın kıyafetine bakıyorsun her şey hazır nazır eksiğimiz yok ama daha büyük heyecanımız olacak, aşkımız olacak öğretmenlerimizin gözlerinde bir an önce çocuklarımızın gönlüne akma gayreti olacak. Umudumuz, şevkimiz hiç bitmesin diyorum” dedi.

EĞİTİMDE

HEDEFİMİZ İLK 20

Vali Ayhan, “Çocuklarımıza bu okullardan bilgi aktaracağız. Sadece bilgi aktarmak değil bu bilgiyi teknolojiye dönüştüren, hayatta kullanabileceği, ayakta duracağı bilgilerdir. Muhakeme yeteneğini olabildiğince geliştirmesi gerekiyor. Sorumluluk alabilen, analiz yapabilen, arkadaşlarıyla sevgi ve saygı temeline dayalı işlev kurabilen bireyler hep beraber yetiştireceğiz. Bu sene eğitimde seferberlik başlatacağız. Hakikaten Türkiye´de fiziki imkanları en iyi olan il Sivas bugün 700 milyon TL civarında Bakanımız İsmet Yılmaz´ın döneminde buraya para aktarıldı. Sivas´ta fiziki anlamda eğitimde çok iyiyiz. Birazda içerik vereceğiz, ruh vereceğiz, gayret göstereceğiz. Eğitimde bu sene ki seferberliğimizle ilk 20´ye bir sonraki yılda inşallah ilk 10´na hep beraber getireceğiz. Bu işin özünde öğretmenlerimiz var. Öğretmenin olmadığı her şeyi ikame kaybedebiliriz. Teknolojiyi ikame edebiliriz. Bina olmadığı zaman bir yere çadır kurup eğitim yapabiliriz ama öğretmenin olmadığı yerde eğitimin olması mümkün değil. Eğitime yatırım yaparsak sağlıkta, ulaştırmada tarımda iyileşiriz. Yani işin merkezi eğitim Eğitime odaklandığımız takdirde gecemizi gündüzümüze katarak öğretmenlerimizin yanında durarak inşallah onlarda fikri hür, irfanı hür gençler yetiştirecek” diye konuştu.

CİDDİ EĞİTİM

YATIRIMLARI ALDIK

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise ilimizin son 5 yılda ciddi eğitim yatırımları aldığını ifade ederek, “Fiziki ortamı tabi bizler yapıyoruz, güzelleştiriyoruz ama içinde okuyacak olan öğrencilerimizi şekillendirecek kıymetli öğretmenlerimizdir. Eğitim camiamız çocuklarımızı yetiştirmek adına üzerine düşeni yapacaktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM HER KESİMİ

İLGİLENDİRİYOR

Öğrencilere yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar dileyen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de “Eğitim toplumun her kesimini ilgilendiren çok önemli bir unsur bugün ülkemizde iyi şeyler ve eksik şeyler oluyorsa bunu temelinde eğitim vardır” ifadelerinde bulundu.

EĞİTİM EVDE BAŞLIYOR

Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük ise velilere hitap ederek, “Sadece çocuğunuzu okula getirmek, öğretmene teslim etmek görevinizin bittiği anlamına gelmez. Çocuklarınızın eğitimle geçirdiği süre sizinle geçirdiği sürenin 3´te 1´idir. Geri kalan süre anne, baba ve sosyal çevreyledir. Dolayısıyla velililerimiz okula sık sık gelecekler çocuklarını öğretmenlerle birlikte değerlendirecekler ki hep birlikte başarı yakalanacak” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı da, “Eğitim hem uzun soluklu hem de tüm paydaşların ancak el ele vererek başarıya ulaştıracağı bir süreçtir. Bu süreçte öğrenci, öğretmen, veli ve idareci başta olmak üzere hepimize önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

İLK DERS:

SİVAS KONGRESİ

Konuşmanın ardından öğrenciler karate ve jimnastik gösterileri yaparak şiirler okudu. Minik öğrencilerin oynadığı zeybek ve çerkes dansı ilgiyle izlendi. Vali Ayhan ve beraberindekiler daha sonra sınıfları gezerek öğrencilere kitaplarını dağıttı. Vali Ayhan öğrencilere başarılar dileyerek ilk ders zilini çaldı. Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla ilimizdeki tüm okullarda ilk ders olarak öğrencilere Sivas Kongresi´nin önemi anlatıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİMDE SEFERBERLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ONKOLOJİ KAPANMADI
ONKOLOJİ KAPANMADI
Numune Hastanesi Onkoloji Servisi´nin kapatılacağı yönündeki iddialara son noktayı koyan Vali Salih Ayhan, “Onkoloji Servisi kapatılmadı. Burada yaklaşık 60 kadar hasta tedavi görüyor. Hiçbir hastamız mağdur edilmeyecek. Dolayısıyla servisin kapatılması gibi bir şey söz konusu değil. Buradaki doktorumuz Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi olarak geçti. Haftanın 3 günü Üniversite´de, 2 günü de Numune Hastanesi´nde hizmet verecek” dedi.
134 BİN 866 ÇOCUK SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR
134 BİN 866 ÇOCUK SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR
İlimizdeki hastanelerde Çocuk Nöroloğu ve Kardiyoloğu yokluğu nedeniyle 134 bin 866 çocuğun sağlık hizmetlerinden faydalanmadığını belirten CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.
TÜRKİYE´DE İLK VE TEK
TÜRKİYE´DE İLK VE TEK
Yetenek ve Beceri Merkezi´nin işleyişine yönelik program ve içerik geliştirilmesi için düzenlenen Çalıştay´da konuşan Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Çocuklarımız özgürce yeteneklerinin ve becerilerinin götürdüğü yerlere gidecekler” dedi.
“ZAM YETERSİZ”
“ZAM YETERSİZ”
İlimizde bir takım temaslarda bulunan Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, memur zammı sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, toplu sözleşmede en az 18´lik artış için mücadele ettiklerini belirtti. Çalışkan, “Hükümetin verdiği 14´lük zammı kabul etmedik ve sonuçta hakem heyetine taşındı. Sonuçta hükümetin verdiği yüzde 14´lük zammı hakem heyeti 6´ya 5 oyla kabul etti. Verilen zammı biz yetersiz bulduk ve sonuna kadar mücadele ettik” dedi.
KANSER KONGRESİ BAŞLADI - video
KANSER KONGRESİ BAŞLADI - video
Cumhuriyet Üniversitesi öncülüğünde günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi olan kansere çözüm üretmek amacıyla “1. Uluslararası Kanser Günleri” başladı. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven başkanlığında başlatılan Kanser Günleri, ülkemizin sağlık alanında yapacağı çalışmalara katkı sağlayacak ve araştırmacılar için bilgi, birikim, deneyim sunarken, yeni teknolojilerin takibi konusunda da geniş bir saha oluşturmayı hedefliyor.
ALZHEİMERA DİKKAT!
ALZHEİMERA DİKKAT!
Alzheimer hastalığının belirtileri ve tedavileri ile ilgili bilgi veren Medicana Sivas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Balaban, alzheimerda erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların hastalığın ilerleme hızını yavaşlatmaya yöneliktir. Bununla birlikte unutkanlık şikâyeti olan bireylerde tanının erken konması ve tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması oldukça önemlidir” dedi.
KUDUZA KARŞI AĞIZDAN AŞILAMA
KUDUZA KARŞI AĞIZDAN AŞILAMA
İlimizde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi´ kapsamında aşılama çalışmaları başladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, ”Proje ile yabani hayatta bulunan tilkilerin kuduz hastalığına karşı bağışıklığının temini hedeflenmektedir. Uygulamanın başarılı olması için Bakanlığımızca teknik olarak yapılması gereken prensipler planlanmış ve uygulamaya konulmuştur.” dedi.
RAKİP ERGENE VELİMEŞE SPOR
RAKİP ERGENE VELİMEŞE SPOR
TFF 2. Ligde ilimizi temsil eden Sivas Belediyespor, bugün deplasmanda Tekirdağ takımlarından Ergene Velimeşe Spor´a konuk olacak. Maça galibiyet için çıkacak olan Yiğidolar, kente 3 puanla dönmeyi hedefliyor.
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilimizde tören düzenlendi. Törende Atatürk Anıtı´na çelenk sunulurken, Vali Salih Ayhan ve il protokolü Gaziler Mezarlığı, Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği´ni ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı. Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca terör gazisi Muhammet Ekrem Ergün´ü evinde ziyaret etti.
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Mustafa Hızal, gazilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Hızal,”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dan gazilerimizin sosyal haklarının yükseltilmesi için bazı iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz. Kamuda çalışan gazilerimizin, yeni çıkarılan bir kanunla ikinci emekli olabilmesi için, maluliyetimize bakılmaksızın yaş sınırının beklenmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Gürün, Suşehri ve İmranlı´da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü Etkinliği´ne katılan Vali Salih Ayhan traktörün direksiyonuna geçerek, mısır hasadı yaptı. Vali Ayhan, üçlü bir gelişim modeli üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Bunlar; tarım, sanayi ve turizm. Buna yönelik bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi.
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Sanat Sivas Projesi´ saha çalışmalarına yön verecek ‘Sanat Sivas Çalıştayı´ ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Amacımız 118 bin öğrencimizin ilgisi ve yeteneği doğrultusunda sanatla iç içe olmasını sağlamaktır. Yıl boyunca okullarımızda ve şehrimizin belli noktalarında sanatsal kurslar açacak, ortaya çıkan ürünleri sergiler, gösteriler, konserler ve yarışmalarla bu kadim şehirde yeniden bir kültür - sanat hareketi başlatacağız” dedi.
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
İlimizde bir kafede çıkan, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
TGF Denetim Kurulu Başkanı Hakan Sezerer, 59. Başkanlar Konseyi´nin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “İlimizde misafir olan TGF üyeleri kendi gazete ve televizyonlarında yayın yaparak, Sivas´ın kültür elçisi oldular. Amacımız Sivas´ı tanıtmak ve ülke gündeminde Sivas´ın adını duyurmaktı ve bunu da başardık diyebiliriz” dedi.
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
İki adayın yarışacağı 37. Bölge Eczacılar Odası Olağan Genel Kurulu 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Mevcut Başkan Süha Yazıcıoğlu ile geçtiğimiz haftalarda adaylığını açıklayan Bahadır Eren, Başkanlık için karşı karşıya gelecek.
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, il merkezinde üye seferberliği başlattıklarını belirterek, “Üye kayıt çalışmamızda en çok dikkat çeken husus Cumhur İttifakında yer alan partilerde üyelikleri olan kişilerin e-devlet üzerinden istifa ederek, İyi Parti´ye üye olmalarıdır” dedi.
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
Bu yıl 32.´si düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. SESOB tarafından organize edilen program Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden kontej yürüyüşüyle başladı. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan etkinliklerde Belediye Mehter Takımı konser verdi. Usta-Çırak ilişkisinin anlatıldığı Şed Kuşatma Töreni büyük beğeni topladı.
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesinin hedeflendiği ´Açık Kapı´ vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. Vali Salih Ayhan,” Tarihi valilik binamız ile yeni ek hizmet binamızda açık kapı büroları var. Son bir yıl içerisinde 3 binin üzerinde vatandaşımız açık kapıyı ziyaret etti.”dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847