EĞİTİMDE HEDEF İLK 10
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ‘2023´e Doğru Eğitimde Değişim ve Dönüştüm Hareketi´ni başlattıklarını ve bu hareketi başlatmanın kolay olmadığını söyledi. Savaşçı, eğitimde Sivas´ın hedefinin 3 yıl içerisinde ilk 10´a girmek olduğunu belirterek, Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla okullarda 100 adet atölye açmayı planladıklarını anlattı.
Tarih: 8.6.2019 07:55:45/ 556okunma / 0yorum

Nurettin ÇUKURYURT

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Milli Eğitim´de 2023´e doğru eğitimde değişim ve dönüşüm hareketi başlattıklarını ifade ederek, “Valimiz bize bir hedef koydu 3 yılda ilk 10´na girmemiz gerektiğini söyledi. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 7 tane montessori anaokulu açtık. Bu anaokullarından yetişen öğrencilerimizin Sivas eğitimine katkısı 12 sene sürecek. 100´üncü yılda 100 atölye planlarımız var” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2023 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Savaşçı, “Bu hareketi başlatmak kolay olmadı. İlk önce eğitim çalıştaylarını gerçekleştirdik. Bu eğitim çalıştaylarında sadece okul müdürleri, öğrencileri ve öğretmenlerimizi, velilerimizi almadık. Kantincilerimizi aldık, hizmetlilerimizi aldık. Yani eğitimin tüm paydaşlarını bir masa etrafında toparladık. Onlarla Sivas eğitiminde neler yapılabilir, neler yapılması gerekiyor, dezavantajlarımız nelerdir? Bunları nasıl avantaja çevirebiliriz, avantajı nasıl kullanabiliriz neticesinde bir eğitim çalıştayı gerçekleştirdik. Bu çalıştay kapsamında da 2023´e Doğru Eğitimde Değişim ve Dönüşüm Hareketini başlattık. Bu çalışma sonrasında yedi Robotik Kodlama atölyemiz açıldı. 3 tane yabancı dil atölyemiz açıldı. Zeka oyunları atölyelerimizi açtık. Görsel sanatlar, müzik sınıflarımızı açtık. Ciddi anlamda hem sanatsal hem sportif hem de kültürel anlamda ciddi anlamda eğitimde değişim ve dönüşüm hareketinin içine girdik.  Biz bu harekete başladığımızda bakanlığımızın 2023 hedefini vizyon edindik” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Öğretmenlere yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Savaşçı, “Öğretmen arkadaşlarımıza çeşitli seminerlere aldık. Yapmış olduğumuz çalışmalarda öğretmen odası bizim mahremimiz rahat rahat öğretmenlerimizin konuştuğu bir projemiz vardı. Burası öğretmenler odası diye bir proje geliştirdik. Öğretmenlerimizle 15 günde bir çeşitli ilçelerde bir araya geldik. Onların fikirlerini dinledik. Milli Eğitim´e ne katkı sağlayabileceklerini dinledik. Köy öğretmenlerimizi topladık köy öğretmenlerimizin dertleri nelerdir bu dertleri nasıl çözebilirizi konuştuk. Tabanın sesine biz önem verdik. Yaptığımız bütün projelerde öğretmenlerin bize katkısı çok fazla oldu. Onlar bize yol gösterdiler. Onlar bize ödevlerimizi verdi bizde o ödevlerimizi meslektaşlarımızın bana verdiği ödevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum” diye konuştu

BİLSEM´İN YENİ BİNASI

EYLÜL AYINDA AÇILACAK

Tuzlugöl Mahallesi´nde yapımı devam eden Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) inşaatının yüzde 80´inin tamamlandığını ifade eden Savaşçı, “BİLSEM ´in yeni binasında eğitimi Eylül ayında başlatmış olacağız. Bu sene BİLSEM´e 7 bin 647 öğrencimiz grup taramaya girdi. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan da bin 40 öğrencimiz var. Bu sene geçen senenin üzerine çıktı. Biz şu bilinçle hareket ettik. Kaybedecek tek bir evladımız yok. Bir kişi değişir, Türkiye değişir düşüncesi üzerinde hareketimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

74 ÖĞRENCİYE

EVDE EĞİTİM

Çeşitli hastalıkları bulunan 74 öğrencinin evde, bir öğrencinin de hastanede eğitim aldığını aktaran Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, “Öğrencilerimize evde eğitim vermeleri için görevlendirmelerini gerçekleştirdik. Bu sene destek eğitim odası üzerinde de ciddi bir şekilde durduk. Öğretmenlerimiz belli bir zekâya sahip çocuklarımıza destek eğitim odalarında destek veriyor. Bu öğrenci sayımızda bin 170´dir. Yani 118 bin öğrencimizin bin 170´ine destek eğitim odalarında ders saatleri dışında özel olarak ilgilenmekteyiz” dedi.

Sivas´ın eğitim durumunda Türkiye genelinde çok iyi bir durumda olduğunun altını çizen Savaşçı, şunları kaydetti:

“Valimiz bize bir hedef koydu 3 yılda ilk 10´na girmemiz gerektiğini söyledi. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 7 tane montessori anaokulu açtık. Bu anaokullarından yetişen öğrencilerimizin Sivas eğitimine katkısı 12 sene sürecek. 100´üncü yılda 100 atölye planlarımız var. Bunların hepsi zamanla olacak. TÜBİTAK´ta bu sene Türkiye 7´ncisi olduk. 150 projemizle biz Türkiye 7´ncisi olurken birinci olan şehrimiz 309 projeyle oldu ve nüfusu Sivas´ın en az 20 katı büyüklüğünde. Kıyaslamayacak bakacak olursak aslında TÜBİTAK´ta Türkiye´nin en iyi şehri Sivas´tı. Her okulun 20 proje yaptığını düşünürsek aldıkları 6 bin liralık yardımı düşündüğümüz zaman Sivas´ta biz 1 milyon liraya yakın maddi katkı sağladık. Biz Sivas´ı 3 yıl içerisinde eğitimde ilk 10´na sokmak istiyoruz. Ama bizim ilk hedefimiz vatanına, milletine bağlı bireyler yetiştirmek bizim önceliğimiz elbette bu olacaktır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİMDE HEDEF
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
İlimizdeki Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu, Votarintim Sivas Çimento Ortaokulu ve Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı tarafından verilen OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı.
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlimizde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesi okul öncesi eğitimlerinin verileceği anaokulları eğitime hazır hale getirildi. Anaokulu müdürleri ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı, okul öncesi eğitimin önemine değinerek okul müdürlerinden adres kayıt bölgelerindeki öğrencilerin tamamına ulaşılması noktasında gerekli çalışmaları tamamlanmasını istedi.
YURT SORUNUMUZ YOK - video
YURT SORUNUMUZ YOK - video
Cumhuriyet Üniversitesi´ni kazanan öğrenciler kayıt olmaya başladı. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız kayıt olan öğrencileri ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Rektör Yıldız,” Yurt problemimiz yok. KYK yurtlarımızın 23 bin kontenjanı var. Öğrencilerimiz buraya geldiklerinde kayıtlarını rahatlıkla yaptırabilirler. Eğitim-öğretim başladığı zamanda yurtları hazır olmuş olacaktır.” dedi.
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
Cumhuriyet Üniversitemiz Dinî Uygulamalar ve Araştırma Merkezi (DİMER) tarafından “Lisans Destek Eğitimi Yaz Kursu” sertifika töreni düzenlendi. Kursun ardından düzenlenen törenle 30 öğrenciye sertifikaları verildi.
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
Cumhuriyet Üniversiesi´nde Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü´ne 30 kişilik kontenjan açıldı. Adayların 2019-TYT´ye girmiş ve TYT puanlarının herhangi birinden en az 150 ve üzeri, engelli adayların 100 ve üzeri ham puan almış olmaları gerekiyor.
KAMPANYAYA DAVET
KAMPANYAYA DAVET
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, sivaslı öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Liseliler Çok Okuyor Çok Geziyor” okuma kampanyasına katılmaya davet etti.
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü´ne Özel Yetenek Sınavı ile 65 öğrenci alınacak.
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri, DHL Supply Chain Türkiye, üniversite–sanayi işbirliği kapsamında lisans, doktora ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik Teknolojistik Fikir Yarışması´nda 3´üncü oldu.
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Fakülte ikincisi Kimya Mühendisliği bölüm birincisi olan Suriyeli Abdallah Algherbawı törene damga vurdu. Türkiye aşağı olduğunu söyleyen öğrenci törene katılamayan ailesine, “Hiç merak etmeyin benim burada büyük bir ailem var” diyerek salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde Liseye Geçiş Sınavı´nda (LGS) başarılı olan İmam Hatip Ortakokullu öğrenciler ödüllendirildi.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM) ile Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları arasında ‘Eğiticinin Eğitimi´ kursu protokolü imzalandı.
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
İşadamı Murat Kaya´nın sahibi olduğu Final okulları şehrin güney çıkışındaki Taşlıdere´deki binayı kiralayarak “Final Akademi Anadolu Lisesi”ni burada eğitim-öğretime açacak.
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nde mezuniyet sevinci yaşandı.
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
Vali Zübeyir Kemelek İlk ve Ortaokulunda eğitim gören 10 görme engelli öğrenciye teknoloji seti hediye edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, okulda eğitim gören öğrencilerin özel olarak tasarlanan bilgisayar ve eğitim seti ile daha etkin ve verimli bir eğitim imkânına kavuşacaklarını belirterek, bu imkânı sunan TANAP´a teşekkür etti.
BİR KOLEJ DAHA
BİR KOLEJ DAHA
Kavram Okulları ilimizde yeni açılacak okulun tanıtımını yaptı. Kavram Okulları´nın Sivas eğitimine yeni bir heyecan getireceğini belirten Kavram Okulları CEO´su Ümit Kalko, “Okulun şehir ile olan yeri çok güzel. Sınıf ortamları ve sosyal alanlar modern düzeyde bulunuyor. Eğitimdeki 45 yıllık deneyimimizi Sivas halkına sunacağız. 1 milyona aşkın mezunumuza Sivas´ta da yeni öğrenciler katacağız” dedi.
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
İmranlı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleri, okulların yaz tatiline girmesini fırsat bilip, ellerine zımpara ve boya fırçası alarak eskiyen 120 okul sırasını gelecek seneye hazırladılar.
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu´nun aldığı kararla BESYO Spor Salonu´nun adı Hamza Yerlikaya Spor Salonu olarak değiştirildi. Yerlikaya´nın isminin memleketinde ilk defa bir spor salonuna verilmesi spor camiası tarafından memnuniyetle karşılandı.
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
Eğitim-öğretim döneminin tamamlanmasının ardından bir değerlendirme yapan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, “2018 LGS´de 81 il arasında 38.sırada yer alan Sivas, 2019 LGS de niçin 21 sıra birden gerileyerek 59. sırada yer aldı. Son yıllarda eğitim alanında en fazla kamu yatırımı alan 1. İl Sivas olurken eğitim alanındaki ilimizdeki bu kötü gidişatın sorgulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
CÜ İletişim Fakültesi öğrencileri Marka yönetimi dersleri kapsamında yaptıkları çalışmayla üniversite – sanayi işbirliğine katkıda bulundu. Öğrenciler bu kapsamda Teknokent´te çalışmaları olan bir firmanın büyükbaş hayvanlarda sıkça rastlanan bir hastalık olan gaz sıkışmasına karşın üretilen trocar´ın tanıtımına yönelik hazırladıkları reklam sunumlarını yaptı.
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
Cumhuriyet Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Aksöz´ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7538
EURO
6.3654