EĞİTİMDE HEDEF İLK 10
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ‘2023´e Doğru Eğitimde Değişim ve Dönüştüm Hareketi´ni başlattıklarını ve bu hareketi başlatmanın kolay olmadığını söyledi. Savaşçı, eğitimde Sivas´ın hedefinin 3 yıl içerisinde ilk 10´a girmek olduğunu belirterek, Sivas Kongresi´nin 100. yılı dolayısıyla okullarda 100 adet atölye açmayı planladıklarını anlattı.
Tarih: 8.6.2019 07:55:45/ 380okunma / 0yorum

Nurettin ÇUKURYURT

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Milli Eğitim´de 2023´e doğru eğitimde değişim ve dönüşüm hareketi başlattıklarını ifade ederek, “Valimiz bize bir hedef koydu 3 yılda ilk 10´na girmemiz gerektiğini söyledi. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 7 tane montessori anaokulu açtık. Bu anaokullarından yetişen öğrencilerimizin Sivas eğitimine katkısı 12 sene sürecek. 100´üncü yılda 100 atölye planlarımız var” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2023 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Savaşçı, “Bu hareketi başlatmak kolay olmadı. İlk önce eğitim çalıştaylarını gerçekleştirdik. Bu eğitim çalıştaylarında sadece okul müdürleri, öğrencileri ve öğretmenlerimizi, velilerimizi almadık. Kantincilerimizi aldık, hizmetlilerimizi aldık. Yani eğitimin tüm paydaşlarını bir masa etrafında toparladık. Onlarla Sivas eğitiminde neler yapılabilir, neler yapılması gerekiyor, dezavantajlarımız nelerdir? Bunları nasıl avantaja çevirebiliriz, avantajı nasıl kullanabiliriz neticesinde bir eğitim çalıştayı gerçekleştirdik. Bu çalıştay kapsamında da 2023´e Doğru Eğitimde Değişim ve Dönüşüm Hareketini başlattık. Bu çalışma sonrasında yedi Robotik Kodlama atölyemiz açıldı. 3 tane yabancı dil atölyemiz açıldı. Zeka oyunları atölyelerimizi açtık. Görsel sanatlar, müzik sınıflarımızı açtık. Ciddi anlamda hem sanatsal hem sportif hem de kültürel anlamda ciddi anlamda eğitimde değişim ve dönüşüm hareketinin içine girdik.  Biz bu harekete başladığımızda bakanlığımızın 2023 hedefini vizyon edindik” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Öğretmenlere yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Savaşçı, “Öğretmen arkadaşlarımıza çeşitli seminerlere aldık. Yapmış olduğumuz çalışmalarda öğretmen odası bizim mahremimiz rahat rahat öğretmenlerimizin konuştuğu bir projemiz vardı. Burası öğretmenler odası diye bir proje geliştirdik. Öğretmenlerimizle 15 günde bir çeşitli ilçelerde bir araya geldik. Onların fikirlerini dinledik. Milli Eğitim´e ne katkı sağlayabileceklerini dinledik. Köy öğretmenlerimizi topladık köy öğretmenlerimizin dertleri nelerdir bu dertleri nasıl çözebilirizi konuştuk. Tabanın sesine biz önem verdik. Yaptığımız bütün projelerde öğretmenlerin bize katkısı çok fazla oldu. Onlar bize yol gösterdiler. Onlar bize ödevlerimizi verdi bizde o ödevlerimizi meslektaşlarımızın bana verdiği ödevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum” diye konuştu

BİLSEM´İN YENİ BİNASI

EYLÜL AYINDA AÇILACAK

Tuzlugöl Mahallesi´nde yapımı devam eden Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) inşaatının yüzde 80´inin tamamlandığını ifade eden Savaşçı, “BİLSEM ´in yeni binasında eğitimi Eylül ayında başlatmış olacağız. Bu sene BİLSEM´e 7 bin 647 öğrencimiz grup taramaya girdi. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan da bin 40 öğrencimiz var. Bu sene geçen senenin üzerine çıktı. Biz şu bilinçle hareket ettik. Kaybedecek tek bir evladımız yok. Bir kişi değişir, Türkiye değişir düşüncesi üzerinde hareketimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

74 ÖĞRENCİYE

EVDE EĞİTİM

Çeşitli hastalıkları bulunan 74 öğrencinin evde, bir öğrencinin de hastanede eğitim aldığını aktaran Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, “Öğrencilerimize evde eğitim vermeleri için görevlendirmelerini gerçekleştirdik. Bu sene destek eğitim odası üzerinde de ciddi bir şekilde durduk. Öğretmenlerimiz belli bir zekâya sahip çocuklarımıza destek eğitim odalarında destek veriyor. Bu öğrenci sayımızda bin 170´dir. Yani 118 bin öğrencimizin bin 170´ine destek eğitim odalarında ders saatleri dışında özel olarak ilgilenmekteyiz” dedi.

Sivas´ın eğitim durumunda Türkiye genelinde çok iyi bir durumda olduğunun altını çizen Savaşçı, şunları kaydetti:

“Valimiz bize bir hedef koydu 3 yılda ilk 10´na girmemiz gerektiğini söyledi. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 7 tane montessori anaokulu açtık. Bu anaokullarından yetişen öğrencilerimizin Sivas eğitimine katkısı 12 sene sürecek. 100´üncü yılda 100 atölye planlarımız var. Bunların hepsi zamanla olacak. TÜBİTAK´ta bu sene Türkiye 7´ncisi olduk. 150 projemizle biz Türkiye 7´ncisi olurken birinci olan şehrimiz 309 projeyle oldu ve nüfusu Sivas´ın en az 20 katı büyüklüğünde. Kıyaslamayacak bakacak olursak aslında TÜBİTAK´ta Türkiye´nin en iyi şehri Sivas´tı. Her okulun 20 proje yaptığını düşünürsek aldıkları 6 bin liralık yardımı düşündüğümüz zaman Sivas´ta biz 1 milyon liraya yakın maddi katkı sağladık. Biz Sivas´ı 3 yıl içerisinde eğitimde ilk 10´na sokmak istiyoruz. Ama bizim ilk hedefimiz vatanına, milletine bağlı bireyler yetiştirmek bizim önceliğimiz elbette bu olacaktır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİMDE HEDEF
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAPTIĞINIZ PROJELER ÜRÜNE DÖNÜŞSÜN
YAPTIĞINIZ PROJELER ÜRÜNE DÖNÜŞSÜN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 29 akademik personel Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarına atandı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Eğitimimiz için genç bir kuşağın gelmesi adına çalışacağız ve üniversitemizi belli bir yere getirmek için uğraşıyoruz. Hep söyledik. Yerlilik ve millîlik noktasında ülkenin bizden beklediği çok şey var. Yaptığımız projeler ürüne dönüşsün” dedi.
DEVLET VE VATANDAŞ ELE ELE
DEVLET VE VATANDAŞ ELE ELE
Doğanşar´da hayırsever vatandaşların yardımlarıyla yapılan halk kütüphanesi hizmet açıldı. Çocuk oyun bölümü ile okuma, yazma bölümünden oluşan kütüphane hem eğlendirici hem de öğretici olarak dizayn edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.
2. ÜNİVERSİTE 2020´DE ÖĞRENCİ ALACAK
2. ÜNİVERSİTE 2020´DE ÖĞRENCİ ALACAK
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin eski Teknokent binasında hizmet vermeye başladığını belirten Vali Salih Ayhan, yeni üniversitenin ilk öğrencilerin ise önümüzdeki yıl Ekim ayı, yetişmezse Şubat döneminde alınacağını söyledi.
EĞİTİM FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI - video
EĞİTİM FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI - video
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Cumhuriyet Üniversitemizden mezun olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın ve buradan mezun olmakla gururlanın. Bunu da her yerde söyleyin. Eğer bunu söyleyebilirseniz biz daha çok memnun oluruz. Arkanızda 44 yıllık geçmişi olan bir üniversitenin diploması olacak” dedi.
ŞARKIŞLA MYO´DA BİLGİ YARIŞMASI
ŞARKIŞLA MYO´DA BİLGİ YARIŞMASI
CÜ Şarkışla Meslek Yüksekokulu´nda bilgi yarışması düzenlendi. Yarışmada finale kalan Banka ve Sigortacılık Programı ise 20 sorudan 19´unu bilerek birinciliği kazanırken, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Bölümü ise 17 doğru cevap ile ikinci oldu.
118 BİN ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
118 BİN ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
2018-2019 eğitim ve eğretim yılı bugün sona erecek. İlimizde ilk-orta ve liselerde eğitim gören 118 bin 962 öğrenci bugün karne sevincini yaşayarak, 3 ay sürecek olan yaz tatiline girecek. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ise öğrenciler 16 Eylül Pazartesi ders başı yapacak.
CÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ´NE MEZUNİYET HEYECANI
CÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ´NE MEZUNİYET HEYECANI
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İletişim Fakültesi´nde mezuniyet töreni düzelendi.
YÜKSEK LİSANSA ÖĞRENCİ ALINACAK
YÜKSEK LİSANSA ÖĞRENCİ ALINACAK
Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü doktora ve yüksek lisans programlarına öğrenci alacak. 370 öğrenci tezli, 550 öğrenci ise tezsiz yüksek lisans programına alınacak. Başvurular 10-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak.
AİLELERE KÖTÜ KARNE UYARISI
AİLELERE KÖTÜ KARNE UYARISI
Medicana Sivas Hastanesi Psikoloğu Kerime Begüm Özkaya, kötü karnenin tek sorumlusunun öğrenciler olmadığını belirterek, kötü karne alan bir öğrenciye yanlış yaklaşımın öğrencinin eğitim hayatını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.
TSO ÜYELERİNE YÜZDE 25 İNDİRİM
TSO ÜYELERİNE YÜZDE 25 İNDİRİM
TSO ile Doğa Koleji arasında yapılan protokolle tüm TSO üyeleri Doğa Koleji´nde yüzde 25 oranında indirimden faydalanabilecek. Protokolün hayırlı olmasını dileyen TSO Başkanı Mustafa Eken, “Ekonominin zor döneminde %25´lik bir indirim ciddi bir rakam. Bu indirimden Odamızın tüm üyeleri faydalanabilecektir” dedi.
ŞARKIŞLA MYO´DAN MATERYAL SERGİSİ
ŞARKIŞLA MYO´DAN MATERYAL SERGİSİ
Şarkışla MYO öğrencileri tarafından hazırlanan Öğretim Materyalleri Sergisi´nin açılışı yapıldı. Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü 2. sınıf öğrencileri tarafından açılan 70 stant, ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu.
500 AKADEMİSYEN BİLGİLEDİRİLDİ
500 AKADEMİSYEN BİLGİLEDİRİLDİ
Cumhuriyet Üniversitesi Proje ve Destek Kaynakları bilgilendirme toplantıları sona erdi. 5 ay süren, 14 fakülte, 4 yüksekokul ve 14 meslek yüksekokulunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarında kapsamında yaklaşık 500 akademik personele ulaşıldı.
CÜ´DE AŞI PANELİ - video
CÜ´DE AŞI PANELİ - video
CÜ Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği Kulübü (CUPSA) tarafından “Aşı ve Aşı Reddi” paneli düzenlendi. Panelde aşı türleri ve sağlık için önemi, aşı uygulama takvimi, aşı reddi konusunda resmî rakamlar, aşı reddine neden olan bireysel, ailevi ve toplumsal etkenler gibi konu başlıkları hakkında bilgilendirme yapıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI - video
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI - video
Uzman Psikolog Seçil Yüzal Bayer, Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Ergenlerde Kısa Süreli Danışmanlık ve Psikodramatik Yöntemler´ seminerinde deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.
GÜZEL SANATLARDAN YILSONU SERGİSİ
GÜZEL SANATLARDAN YILSONU SERGİSİ
CÜ Mimarlık Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri yıl sonu desen sergisi açtı. Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Özdemir, “38 çalışma ve 19 Resim Bölümü öğrencileriyle yaptığımız bir sergi oldu. Öğrencilerimiz için sene sonu sergisi oldu. Güzel bir desen sergisi oldu” dedi.
54 ÜLKEDEN 5.500 BAŞVURU
54 ÜLKEDEN 5.500 BAŞVURU
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 2019 yılı yabancı öğrenci sınavına rekor başvuru yapıldı. Bu dönemde 54 farklı ülkeden 5 bin 500 kişi yabancı öğrenci sınavına girdi. En fazla Suriyeli öğrencilerin başvurduğu sınava, İran, Almanya, Mısır, Hollanda, Rusya, Amerika, Fransa, Çin, İsveç, İngiltere, Hindistan, İtalya, Kanada ve Ukrayna gibi 54 ülkeden rekor sayıda başvuru yapıldı.
20 PROJE YARIŞTI
20 PROJE YARIŞTI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 3. Öğrenci Proje Fikri Yarışması ödül töreni düzenlendi. Öğrencilerin sunumlarını yapmalarının ardından dereceye giren projeler belirlendi. Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Rıdvan Polat´ın “Yağ Dağıtımı Wankel Motor” isimli projesi birinci seçildi.
ESNAFLARA EĞİTİMDE İNDİRİM DESTEĞİ
ESNAFLARA EĞİTİMDE İNDİRİM DESTEĞİ
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Çözüm Koleji yöneticileriyle yüzde 20´lik indirim sağlanması amacıyla eğitim protokolü imzaladı. Eğitime önem verdiklerini belirten SESOB Başkanı Beşir Köksal, imkânları olan esnafların çocuklarını özel okullarda okutmalarına destek olmak için kolejlerle protokol imzaladıklarını söyledi.
ŞARKIŞLA MYO´DA İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
ŞARKIŞLA MYO´DA İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
Şarkışla MYO´da akademisyen ve öğrencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren Uzman Sinan Çalapverdi, “İş güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlerle hem işçi hem işletme hem de iş yeri korunmuş olur. İş sağlığı ve güvenliğinin temelini; işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklardan korumak için gerekli önlemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek gelmektedir” dedi.
VALİ AYHAN İDARE SİSTEMLERİNİ ANLATTI
VALİ AYHAN İDARE SİSTEMLERİNİ ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi´ndeki “Türk İdare Sistemi ve Kişisel Kariyer Gelişimi” konferansta konuşan Vali Salih Ayhan, Osmanlı´dan günümüze idare sistemi hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin Başkanlık Modeli ile ilgili sorularına cevap veren Vali Ayhan, öğrenciler tarafından Türk İdare Sistemine duyulan ilginin gelecek açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sorunlarınızdan kaçmak,asla kazanamayacağınız bir yarıştır.

anonim
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7444
EURO
6.5409